Válka malých letadelWendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:96
Počet zobrazení:7 068

Pokud létíte na dlouhou vzdálenost, nejspíše poletíte letadlem od Boeingu nebo Airbusu. Avšak pokud letíte na krátké trase, můžete létat letadly jiných společností, které se věnují právě tomuto segmentu. Jaké společnosti to jsou a proč jim obří letečtí giganti nekonkurují?

Přepis titulků

Toto video vám přináší Squarespace. Vytvořte si vlastní stránky s 10% slevou na squarespace.com/wendover. Výroba komerčních letadel je typickým duopolem. V USA sídlí Boeing, výrobce s tradicí známý hlavně svou 747. V Evropě existuje Airbus. Je to novější konsorcium různých evropských firem. A to je vše. Dvě třetiny současných komerčních letadel jsou vyrobeny jedním z těchto dvou výrobců.

Ale tito výrobci nevyrábějí vše. Nedělají malá letadla. Tedy ne, že by se nesnažili. Airbus se snažil prorazit s A318, sourozence úspěšné A320, ale prodalo se jich jen 80. Boeing se o to snažil se svou 717, ale byl to komerční propadák, protože jich prodal jen 156. To však neznamená, že pro malá letadla není na trhu místo.

Je to obří trh, který se leteckým gigantům nepodařilo získat. Pokud nastoupíte do letadla na malém letišti, s největší pravděpodobností ho vyrobil Embraer nebo Bombardier. Brazilský výrobce Embraer svá proudová letadla uvedl na trh teprve před 15 lety, ale dodnes jich prodal přes 1 500. Je to fantastické letadlo a někdy na něj spoléhají celá letiště. Téměř 70 % z více než 100 letů z malého letiště London City je obsluhováno letadlem od Embrarer.

Kvůli omezení hluku, prudkému stoupání a krátké ranveji je to jedno z mála letadel, které zde může přistát. Například British Airways tato letadla vlastní výhradně kvůli tomuto letišti. USA jsou obří a mají téměř 400 komerčních letišť, takže díky vládním dotacím provozují více malých letišť než Evropa nebo Asie. Stovky letišť v USA neobsluhují letadla Airbusu ani Boeingu. Trh s malými letadly je zde velký. Bombardier to ví.

Bombardier je sice jednou z největších kanadských společností, avšak je malým hráčem v oblasti výroby komerčních letadel. Vyrábí jich pouze 6 %. Společnost dlouho vyráběla úspěšné regionální letadla CRJ, ale před 10 lety je napadlo něco nového. Rozhodli se vytvořit větší a efektivnější letadlo, které by vycpalo mezeru mezi regionálními letadly a velkými dopravními letadly. Byla to série C.

Toto letadlo využívalo všechny novinky v letectví. Kompozitní konstrukce, pokročilá aerodynamika a vysokoobtokové motory měly dát dohromady nejefektivnější letadlo na trhu. Od roku 2007 navrhli součástky letadla, vyvinuli ho a začali přijímat objednávky. 16. září 2013 letadlo poprvé vzlétlo. V ten moment společnost věřila, že se jejich letadlo začne komerčně užívat už v roce 2014. Poté se ale objevily problémy.

Během rutinních testů na výrobní základně u letiště Mirabel se nečekaně porouchal motor jednoho z testovacích letadel. Nejenže to znamenalo ránu vývojovému harmonogramu, ale také to znemožnilo vystavit letadlo na letecké přehlídce ve Farnborough. Je to největší a nejdůležitější přehlídka leteckého průmyslu, od které firmy očekávají největší objednávky letadel. Přehlídka se koná jednou za dva roky, takže tohle byl velký nezdar. Někteří zpochybňovali, zda program vůbec dokáže tuto ránu přežít.

Nebyli daleko od pravdy. V roce 2015 byl program téměř na suchu. Nebýt výrazné finanční podpory vlády Kanady a Quebecu, program a společnost by nejspíše zkrachovaly. Avšak podařilo se to a v 15. června 2016 letadlo vstoupilo do provozu na svém prvním letu se Swiss Airlines z Curychu do Paříže. Každopádně je třeba říct, že je série C úžasným letadlem. Pro aerolinky je efektivní a univerzální, zatímco pasažéři si pochvalují pohodlí.

Dokonce má dolet 6 115 kilometrů, takže by hypoteticky mohlo letět přes Atlantik například na belfastské letiště a letiště London City. K říjnu 2017 létá 14 letadel série C. Devět pro Swiss Airlines a pět pro AirBaltic. Avšak mají téměř 350 objednávek – dost na to, aby byl program výdělečný.

Avšak donedávna jim scházely ty nejcennější objednávky. Ty z USA. Díky tendencím používat menší letadla je americký trh velice důležitý. Bombardier to věděl. Zoufale toužili po objednávce od jedné ze tří velkých amerických aerolinek, aby ukázali svou životaschopnost. Až tolik, že měli 75 letadel prodat Deltě za pouhých 20 milionů dolarů za každé.

To je čtvrtina katalogové ceny 80 milionů dolarů. Pro Deltu to byla neuvěřitelně dobrá cena. Avšak byla tak nízká, že to mohlo být nelegální. Této praktice se říká dumping. Výrobní cena letadla série C se pohybuje někde kolem 30 milionu dolarů. Prodávali svá ještě nevyrobená letadla se ztrátou, aby získali výhodu na americkém trhu.

Takovéto agresivní praktiky jsou v USA a mnoha jiných zemích nelegální. Boeing zakročil a stěžoval si na dumping na ministerstvu obchodu. Ale mělo to háček. Boeing nevyrábí žádné podobné letadlo. Tvrdil, že dumping poškozoval jejich prodeje menších 737-700. Ale Delta řekla, že 737 nikdy nechtěla. Boeing jim letadla nemohl dodat před rokem 2020 a 737 je úplně jiné letadlo.

Série C má větší dolet, vzlétne z menších ranvejí, je efektivnější, a hlavně je to menší letadlo. Boeing tvrdil, že Bombardier získal dotace, které mu umožnily jít pod výrobní cenu, ale peníze získané od vlády Kanady a Quebecu přišly výměnou za vlastnický podíl v programu nebo ve formě úročených půjček. Boeing získal během posledních 20 let na dotacích 14 miliard dolarů, většinou ve formě daňových úlev od státu a federální vlády.

Boeing po Ministerstvu obchodu žádal, aby nařídil 80% clo na letadla, aby se jejich cena dostala nad výrobní cenu. Ministerstvo obchodu zareagovalo tak, že na letadlo uvalilo clo 300 %. V ten moment to vypadalo, že se blíží konec této série letadel. S takto vysokým clem by nikdy na americkém trhu nemohly být výdělečná. Poté zakročil Airbus. 16. října 2017 obě společnosti oznámily, že Airbus převezme 50,01 % programu série C.

Bombardier se vzdal podílu dobrovolně. Pro ně to bylo velice výhodné, protože Airbus je marketingovým a výrobním obrem. Jejich zdroje vysoce převyšují zdroje Bombardieru a budou schopni prodávat více letadel, než o kolika Bombardier mohl snít. A protože série C nekonkuruje žádnému vyráběnému letadlu Airbusu, Airbus tak získá v portfoliu nové moderní letadlo, která aerolinkám umožní mít flotilu pouze z Airbusů.

Ale hlavním důvodem, proč se Bombardier spojil s Airbusem, je tohle místo. Montážní linky Airbusu v Mobile v Alabamě. Pokud se letadlo série C složí v USA, stane se americkým letadlem, takže nebudou podléhat americkému clu. Aspoň podle Bombardieru. Boeing věří, že budou podléhat clu, protože se jedná o stále stejné letadlo. Někteří pozorovatelé tvrdí, že pouze 49 % letadla vyráběných mimo USA bude podléhat clu.

Ale rozhodnutí je na Ministerstvu obchodu. Nezávislý analytik tvrdí, že během 20 let bude poptávka po 5 500 letadlech velikosti série C. Před převzetím Airbusem Bombardier věřil, že pokryje 40 % této poptávky. To je kolem 2 000 letadel. Po převzetí by série C měla uspokojit 60 % poptávky. To je přes 3 000 letadel.

To jsou desítky miliard dalších zisků, a série C má potenciál se stát ikonickým letadlem. Předvídat budoucnost je těžké, ale toto převzetí, které zapříčinil svým jednáním přímo Boeing, povede k tvrdému úderu pro tuto společnost. Bez financování vývoje se Airbusu podařilo získat segment trhu, se kterým Boeing nedokáže soupeřit. Série C budete tomuto trhu dominovat.

Každý cent, který Airbus a Bombardier vydělají, bude ztrátou Boeingu. Jak Boeing očekával, série C poškodí jeho obchody v USA. Ale nyní jako plně legální americké letadlo. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No ten Boeing je super tyjo :D Dostává miliardy od státu zadarmo a málem by se pomátli, že Bombardéři mají pár korun od Kanadské vlády a Quebeku :D No a to jak s nima ten soud vyběhl, že z 80 udělali 300%, to je zase vidět, jak krásně je Ameriká korporátní stát :) To už ani není stát, čím dál tím více se to blíží Spojené Společnosti Americké. Airbus jim to ale natřel, pašáci ti dva! Boeing si může jít lízat rány akorát.

201

Odpovědět

o tom to není že by se boeing pomátl :) tam ani nejde o soud tam jde o to, že to byl pro boeing jenom další tah jak se dostat k cs100 a to jim vyšlo dokonale tahle pod hlavičkou boeingu se bude vyrábět letadlo kde defakto boeing do vývoje nemusel vrazit ani korunu
a ušetřil hezkých pár milionů pro boeing je to výhra a pro bombardier de fakto taky kde mu byla účelově zvýšené dph bude právě dph sníženo právě aby vydrželo sloučení s boeingem

06

Odpovědět

+x trailPokud se nepletu, tak Boeing se k cs100 stejně nedostane. Však ve videu mluví o tom, že půlku odkoupil Airbus. ;)

80

Odpovědět

+x trailŠup šup, pusti si video znova a pozorne počúvaj/čítaj ;-)

10

Odpovědět

Ahoj, 05:12 je chyba v překladu, Department of Commerce je Ministerstvo Obchodu ne Dopravy ;) pak se tam zminujě ještě jednou a to už je správně

30

Odpovědět

Díky opraveno. :)

30