Blíží se nedostatek pilotů?Wendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:51
Počet zobrazení:5 822

Jak se odvětví letectví rozrůstá, dost možná se blíží krize, na kterou můžeme doplatit úplně všichni. Ačkoliv to aerolinky nepřiznávají, pomalu začínají mít nedostatek pilotů. Mohou za to obří zámořské aerolinky, ale hlavně neuvěřitelně vysoké nároky na budoucí piloty. Má tato krize nějaké řešení?

Přepis titulků

Toto video sponzoruje Brilliant. Učte se na Brilliant s 20% slevou, pokud budete mezi prvními 100 zaregistrovanými na brilliant.org/wendover. Dlouhá léta jednaly aerolinky s piloty jako s obnovitelným zdrojem. Dlouho to bylo považováno za jedno z nejlepších povolání. Vydělali jste si spoustu peněz pohodlným létáním po světě, ale jak se letectví stávalo dostupnějším, tak se i práce pilota začala podobat ostatním povoláním.

V 50. letech mělo toto povolání stejný plat a respekt jako lékař, dnes vám práce v odvětví nepřinese o mnoho víc než práce ve fast foodu. Než pilot poprvé vzlétne s pasažéry vzadu, musí získat licenci. Většina hlavních aerolinek vyžaduje nebo silně preferuje lidi s vysokou školou, takže když chcete získat tuto práci, musíte mít titul. V USA to průměrně vyjde na 133 000 dolarů. Každý budoucí komerční pilot pak musí získat soukromou pilotní licenci, která vyžaduje 35 hodin létání.

Tyto první odlétané hodiny probíhají s instruktorem a stojí kolem 140 dolarů za hodinu, což je celkově 4 900 dolarů. Také musíte chodit na kurzy, které jsou také zpoplatněné, takže soukromá pilotní licence vás vyjde na nějakých 8 000 dolarů. Abyste mohli vydělávat jako pilot, musíte mít dalších 15 hodin instruktáže o přístrojové kvalifikaci v ceně 900 dolarů a dalších 215 odlétaných hodin, což vyjde na 23 500 dolarů.

Také je nutné započítat dílčí náklady za knihy, ubytování a dopravu, takže celková cena tréninku na pilota vyjde na 80 000 dolarů. Když tím vším projdete a utratíte 213 000 dolarů za vzdělávání, dostanete komerční pilotní licenci, ale stále nemůžete pracovat pro většinu velkých aerolinek. Abyste získali dopravní pilotní licenci a abyste mohli pracovat pro velké aerolinky jako Delta, KLM nebo Cathay Pacific, musíte mít, až na výjimky, nalétáno 1 500 hodin.

To by stálo 136 000 dolarů, kdyby si to osoba platila sama. Proto to piloti nechávají platit jiné a pracují tam, kde není třeba plná dopravní licence. Nejběžnějším způsobem, jak se dostat z 250 na 1 500 hodin, je dělat leteckého instruktora, ale někteří pilotují letadla pro seskok padákem, tahají reklamy nebo pro aerolinky pilotují malá jednomotorová letadla. Když se vše podaří a člověk se čtvrtinu života vzdělává a utratí stovky tisíc dolarů, tak může začít pilotovat dopravní letadla a vydělávat 30 000 dolarů za rok.

To je typická a dokonce slušná mzda pro nového druhého pilota, ale protože tito jedinci běžně mají desítky až stovky tisíc dolarů dluh, mladí piloti se často nachází ve špatné finanční situaci. Většina amerických pilotů začíná u regionálních aerolinek. Největší jsou aerolinky SkyWest, které létají pro jiné aerolinky.

Piloti mohou létat pro jakoukoli ze tří velkých amerických aerolinek, Delta, United nebo American, ale přesto pilotovat let vypravený SkyWestem. SkyWest, podobně jako jiné regionální aerolinky, vypravuje pouze letadla s méně než 75 sedadly. Létají s malými letadly, která v přepočtu na sedadlo vycházejí dráž než velká letadla. Regionální aerolinky mají za cíl snižovat náklady. Letectví má silné odbory, takže velké aerolinky by nikdy nemohly dát pilotovi roční plat jen 20 000 až 30 000 dolarů.

Proto si najímají regionální společnosti, aby vypravily tato malá a drahá letadla, takže posádka může být vyplácena na úplně jiné úrovni, přestože letadla jsou označena jako United, Delta nebo American. U American Airlines vydělává nováček 88 dolarů za hodinu ve vzduchu, u SkyWestu vydělává pouze 37 dolarů. Piloti smějí v USA nalétat pouze 900 hodin ročně, což vychází 75 hodin za měsíc, což je 17 hodin týdně.

Myšlenka 17hodinového pracovního týdne zní skvěle, ale tohle jsou jen hodiny strávené ve vzduchu. Nepočítá se tam cesta na letiště, průchod kontrolou, příprava letu, kontrola letadla, nástup a výstup pasažérů, sbalení, vyplnění papírů a cesta domů nebo do hotelu. Piloti jsou placeni hlavně za hodiny ve vzduchu, proto služebně starší piloti létají spíš na delších trasách.

Typická čtyřdenní cesta regionálního pilota v USA začíná v pondělí letem z Minneapolisu do Farga, z Farga do Minneapolisu, z Minneapolisu do Pittsburghu a z Pittsburghu do Bostonu, kde přespí. V úterý poletí z Bostonu do Pittsburghu, z Pittsburghu do Bostonu a z Bostonu do Nashvillu. Po přespání poletí z Nashvillu do Bostonu, z Bostonu do Jacksonville a z Jacksonville do Bostonu.

Nakonec poletí z Bostonu do Norfolku a z Norfolku do Minneapolisu. Během 4 dní a 12 cest bude ve vzduchu pouze 19 hodin. Tento regionální pilot buď pracoval, spal, nebo jedl. Srovnejte to s pilotem na dlouhých trasách, který pilotuje A330. V pondělí večer odletí z Atlanty a v úterý ráno dorazí do Amsterdamu. Zpátky letí ve čtvrtek, poté co měl 48 hodin volných. Na této cestě pilot nashromáždí 16 hodin letu.

O moc se to neliší od regionálního pilota, který pracuje 4 dny bez přestání. Není divu, že si starší piloti, kteří mají možnost si zvolit letadlo a trasu, téměř vždy volí dlouhé trasy. Mladý pilot nemá příliš velký plat a pracuje přesčas, avšak výhodou práce pro tyto regionální aerolinky je, že získá zkušenosti a odlétané hodiny, které ho dostanou k lepším aerolinkám. Problém, kterému letectví čelí, je, že se jen málo lidí rozhodne podstoupit roky dlouhý a drahý trénink, a přesto brát nízký plat a mít dlouhou pracovní dobu, aby se nakonec dostali k lepšímu platu a lepším trasám.

Pilotů je nedostatek, ale těžko říct, jak velký ten nedostatek je. Podle některých je to mýtus, podle jiných je to pravda, ale podle odhadu bude v roce 2020 jen v USA 1 600 volných míst na pozici pilota. Problém se bude zřejmě jen zhoršovat, avšak nedostatek pilotů má následky už teď. Emirates popírají jakýkoliv nedostatek pilotů, přesto v dubnu 2018 odstavili 36 Boeingů 777 a 10 A380 na dubajské letiště World Center.

Je to méně využívané letiště než to hlavní. Tato letadla zde už měsíce stojí, protože nemají piloty, kteří by je pilotovali. Znepokojivé je, že Emirates nabízí nejlepší platy v odvětví. I nováček vydělává 200 000 dolarů ročně a díky místním zákonům svůj příjem nedaní.

Emirates byly kritizovány za dlouhou pracovní dobu, krátký čas k odpočinku a malý počet pilotů na nejdelších letech, což může být jeden z faktorů, proč nemohou sehnat piloty, ale pokud i oni s takovým platem mají problém sehnat piloty, není to dobré znamení pro celé odvětví. Tyto vysoké platy některých aerolinek stojí za nedostatkem pilotů v USA a v Evropě. SAE jsou malá země s dvěma obřími aerolinkami, takže spoléhají na zahraniční piloty.

Čína není malá, ale také trpí nedostatkem pilotů ve svém rychle rostoucím odvětví. Jejich aerolinky platí zahraničním pilotům počáteční mzdu 312 000 dolarů ročně, ale někteří vydělávají až půl milionu dolarů. Pracovní podmínky jsou sice tvrdé, ale není divu, že 10 % pilotů v Číně jsou cizinci. Jak čím dál více pilotů míří do zámoří na lépe placená místa, tak v USA, Evropě a dalších západních zemích zůstává čím dál méně pilotů.

Krátkodobé řešení krize v USA je urychlení počátku kariéry pilotů, kdy pilotují malá letadla za nízký plat, a nahnat je dříve do větších letadel. Tím se problém ale přenese na malá města, která tito piloti obsluhují. Americké aerolinky kvůli rozloze Spojených států musí obsluhovat i malá letiště. Na území USA se nachází 553 komerčních letišť.

Z největších aerolinek se na malá města nejvíce zaměřuje United s 235 domácími destinacemi. Ale kvůli nedostatku pilotů musí rušit obsluhované trasy. Jen v srpnu 2018 aerolinky zrušily trasu Chicago – Willard v Illinois, Mobile v Alabamě a Manchester v New Hampshire, přestože tyto trasy jsou výdělečné. United v tom nejsou sami. Horizon Air, který provozuje regionální lety na Aljašce, musel kvůli nedostatku pilotů v roce 2017 zrušit tisíce letů.

Existuje několik řešení krize. Nejzjevnější je zvýšení platu a zlepšení podmínek, ale z pohledu aerolinek je to až poslední řešení, protože jim jde o výsledné zisky. Je těžké soucítit s multimilionovými byznysy, které by zchudly zvýšením platů, ale kdyby skutečně musely platit pilotům víc za obsluhování malých měst, zvýší se tím cena letenek do těchto měst a místní obyvatelé jsou ti poslední, kdo si to může dovolit zaplatit.

Dalším řešením je nalákat více pilotek. Jen 6,7 % světových pilotů jsou ženy, takže kdybychom se zaměřili na zbývající polovinu populace, aerolinky by mohly zvýšit počet pilotů bez nutnosti zvýšení platu. Čím dál víc aerolinek, jako Lufthansa a Emirates, provozuje své vlastní školy, kde můžete studovat levněji nebo zdarma, pokud poté budete pracovat pro ně.

Aerolinky také snižují počet pilotů. Například Emirates snižují počet pilotů na nejdelších letech. 13hodinový let z Dubaje do Sydney obsluhují tři piloti místo čtyř. Každý má během letu jen 4 hodiny odpočinku a ne 6 hodin. Kontroverznějším řešením problému by mohla být větší automatizace v kokpitu, a to až do bodu, kdy bude potřeba jeden nebo žádný pilot.

To sklidilo kritiku od pilotů, posádky i veřejnosti. Mnoho odpůrců oponovalo, že už teď je kokpit vysoce automatizovaný a hlavní úlohou pilota je řešení případných problémů. Ale jelikož kapitáni velkých letadel vydělávají až 3 000 dolarů za hodinu letu, cena posádky kokpitu se může vyšplhat až na 19 000 dolarů na nejdelších trasách, jako je San Francisco – Singapur. Takže aerolinky jsou tlačeny ke snižování počtu pilotů, pokud je to možné. Každý rok se pilotem stanou tisíce lidí a miliony dalších se pilotem stát chtějí.

Aby aerolinky do odvětví nalákaly více lidí, musí snížit neuvěřitelně vysokou laťku, protože jak se odvětví celosvětově rozrůstá, nebudou jich mít dostatek na to, aby pilotovali jejich letadla. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je to nádherné povolání. Velmi specifické a vůbec ne pro každého.
Začátek je jako hrát pokr... máte všechny vaše žetony vsazeny a musítě hrát all-in několik let. Doufat ve svou píli a schopnosti, že se dostanete do letadla.

11

Odpovědět

Vsak piloti uz v letadlech jen sedi)

04

Odpovědět

je nedostatek kvalifikovaných lidí ve více profesích hlavně že youtuberů těch je jak sraček

91

Odpovědět

Kámoš teraz začal robiť leteckú školu na malé lietadlo, aby sa dostal na väčšie do nejakej aerolinky tak to potrvá roky driny a peňazí v podstate je to ako zobrať si ďalšiu hypotéku.

11

Odpovědět

Podle toho kolik nabídek na pilota/licenci mi nabízí spotify, gram a facebook tak asi jo :D

01

Odpovědět

Letadla budou za pár let létat úplně bez pilotů, už dnes jsou moderní letadla schopná teoreticky zvládnout celý let včetně vzletu a přistání bez zásahů pilota. Realita tak bude za pár let spíš taková, že piloti nebudou mít co do huby.

13

Odpovědět

Jedinej způsob jak získat X stovek pilotů během krátké doby a předejít krizi by bylo vypuknutí války. Ostatně i to byl 50. letech jeden z důvodů proč nebyla nouze o piloty. Bylo celkem krátce po válce a na výběr bylo z obrovského počtu bývalých vojenských pilotů. Se nedivím, že na tuhle dobu rádi vzpomínají, když o jedno místo soutěžilo několik lidí.

71