Proč jsou letenky tak drahé?Wendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:268
Počet zobrazení:14 951

Létání nepatří mezi nejlevnější způsoby dopravy. To si myslí mnoho lidí, ale je to opravdu pravda? Co všechno se musí započítat do ceny, kterou zaplatí koncový zákazník?

Přepis titulků

Létání je drahé. Proč? Většina z vás řekne, že drahé je palivo, což ale není úplně pravda. Airbus A320neo unese 6 400 galonů paliva. To je ekvivalent 376 plně natankovaných Toyot Camry. Každou míli toto letadlo spálí 1,5 galonu paliva. To dělá spotřebu 1 galon na 0,67 míle. Na tento galon paliva dokáže dokáže A320 uletět sotva od Empire States Building ke Grand Central Terminal.

Za 320 mílový let z New Yorku do D.C. A320 spotřebuje 317 galonů paliva. S tímto množstvím paliva dokáže auto dojet z New Yorku do LA 49krát. Ale musíme zohlednit, že Toyota má pouze 5 sedadel, ale A320 jich má 154. Pokud je letadlo zcela naplněno, tak spotřeba paliva ke vzdálenosti a k počtu lidí je 104,7 mil na 1 galon.

To je úžasné. Podle Úřadu dopravní statistiky společnosti platí průměrně 1,27 dolarů za galon paliva. Takže při letu z New Yorku do D.C. na vás připadá palivo v ceně 2,5 dolaru. Tak proč tyto letenky stojí kolem 80 dolarů? Do ceny letenky se toho promítá mnohem víc než palivo. Než začneme, zdůrazním, že se jedná o hrubé odhady. Mnoho těchto nákladů se mění a společnosti určitě dokážou jejich cenu srazit.

Ale aspoň přibližně naznačím, proč je létání tak drahé. Nejdříve musíme zahrnout náklady na posádku. Pilot průměrně vydělává 79 tisíc dolarů ročně. To dělá asi 44 dolarů za hodinu ve vzduchu. Při dvou pilotech a letu z New Yorku do D.C. to dělá celkem 88 dolarů. Plně naplněný A320 vyžaduje 4 stevardy, každý bere 38 dolarů za hodinu letu. To je 152 dolarů, takže celkově za posádku zaplatíme 240 dolarů. Pokud máme 154 sedadel, tak to na osobu dělá asi 1,5 dolarů.

Nyní jsme na 4 dolarech. Dále musíme zaplatit letišti. Letiště JFK v New Yorku si účtuje 6,33 dolarů za každých 450 kg letadla. A320 váží 78 tun. To znamená, že JFK musíme zaplatit 1089 dolarů, čili 7 dolarů za osobu. Letiště Dulles v D.C. svoje ceny nezveřejňuje, ale budeme předpokládat, že je to podobné. To dělá dalších 1 005 dolarů za 77 tunové letadlo při přistání.

Tyto poplatky zahrnují využívání bran, zřízenců a dalších zdrojů letiště. Vychází to na 13,5 dolaru za osobu. Nyní jsme na 17,5 dolarech. Nyní se dostáváme k zábavné části. K daním. Existují stovky daní a liší se podle států. Pro zjednodušení zmíním jen daně v USA. Nejzákladnější je daň z domácí letenky, což dělá 7,5 % ceny. Ty peníze jdou FAA.

Pokud vzlétáte nebo přistáváte na venkovském letišti, které je definováno: "Letiště s méně než 100 tisíci přistáními během předminulého roku a které není umístěno 1) do 75 mil od jiného letiště s 100 tisíci a více přistáními za rok 2) je příjemcem dotací letectví a 3) není spojeno zpevněnou cestou s jiným letištěm." Tehdy vám naúčtují dalších 7,5 %. To se samozřejmě nevztahuje na naše zmíněná letiště. FAA se také účtuje 4 dolary za jakýkoliv let na území USA.

Pokud letíte na Havaj nebo Aljašku, tak si účtují 8,7 dolaru. TSA si vybere 5,6 dolaru za takzvaný 9/11 poplatek, který jde na financování zvýšených bezpečnostních opatření po 11. září. To vše platí jen pro domácí lety. Při letu z New Yorku do Paříže také musíme připočítat 17,7 dolarů za mezinárodní cestovní daň, 5,5 dolarů za celní poplatek, 5 dolarů americké inspekci pro zdraví zvířat a rostlin, 7 dolarů za imigrační a občanský poplatek, a 14 dolarů za francouzskou daň pro osobního letectví.

Se započtením daní a poplatků pro tento krátký let, jsme na 33 dolarech. Letadla jsou drahá. A320 stojí 107 milionu dolarů. Životnost letadel neovlivňuje počet nalétaných hodin. Ovlivňuje to něco nazvané letový cyklus. Je to jiný výraz pro jeden let.

Nezáleží na tom, jak daleko letadlo létá. Záleží na tom, kolikrát je vystaveno změně tlaku. Pokaždé, když je změně tlaku vystaveno, vznikají mikrotrhliny kolem nýtů na opláštění. Nezáleží na tom, zda letadlo letí 30 minut nebo 9 hodin, opotřebení bude stejné. Proto jsou obří letadla většinou starší. Zvládnou pouze 1 letový cyklus denně.

Malá letadla jich zvládnou 8 až 10. Zpátky k A320. Letadlo je poměrně odolný prostředek. Vydrží asi 60 tisíc letových cyklů. Pokud vydělíme cenu letadla maximálním počtem letových cyklů, zjistíme, že každý let musí být vybráno 1 783 dolarů, aby se zaplatila pořizovací cena letadla. Na osobu vychází cena 11,5 dolarů.

Nyní jsme na 44,5 dolarech. Aby bylo letadlo bezpečné, aerolinky musí zařizovat pravidelnou údržbu. Za hodinový let musí aerolinky zaplatit 646 dolarů za práci, 276 dolarů za součástky, 603 dolarů za inspekce a generální opravy a dalších 596 dolarů na opravu motorů. To je 2 212 dolarů celkem. Vychází to 14 dolarů na osobu.

Nyní jsme na 58,5 dolarech. Musíme taky zohlednit čas, kdy letadlo neletí. Nad lety dohlíží aerolinky. Jsou to firmy, které mají náklady. Musí zaplatit administrátory, manažery, softwarové inženýry, reklamní agenty, konzultanty, pracovníky služeb zákazníkům, PR agenty, uklízeče, musí platit nájem, benefity, cesty, kanceláře a tak dále.

Jen těžko se odhaduje, na kolik to jednu osobu vyjde, ale podle mého odhadu to může být 10 dolarů. nyní jsme na 68,5 dolarech. Letecká společnost platí za pojištění A320 asi 106 500 dolarů. Když letadlo stráví ve vzduchu 8 hodin denně, na tento hodinový let vychází 36 dolarů. To je 25 centů na osobu. Náš velmi hrubý odhad je 68 dolarů a 75 centů.

Zaokrouhlíme to na 70 dolarů, protože jsme nezahrnuli spoustu drobností. Hotely pro posádku, místo v hangáru, nabíjení, pojištění proti úpadku atd. Takže zisk je 10 dolarů. Mějte na paměti, že všechny mé odhady jsou konzervativní. Vždy jsem předpokládal plné letadlo. Aerolinky toho nakonec tolik nevydělají. Vrátím se k mé první větě, že je létání drahé. Vlastně není a navíc zlevňuje.

Let železným ptákem z New Yorku do LA vyjde asi na 340 dolarů za 6 hodin letu. Cesta naší Toyotou bude trvat 40 hodin a jen palivo bude stát 340 dolarů. A dalších 300 dolarů připadne na údržbu a opotřebení. Za posledních 40 let, i po započtení inflace, klesla cena letenek o 50 % a pokled pokračuje. V roce 1974 bylo dokonce nelegální nabízet let z New Yorku do LA pod 1 442 dolarů. Nyní můžete tyto lety najít i kolem 200 dolarů.

Důvodem pro toto zlevnění jsou úspornější letadla. Inovace jako kompozitní konstrukce, lepší aerodynamika, výkonnější motory a především křídla s winglety snížily cenu létání. Tady vám kanál Real Engineering vysvětlí winglety. Jak jsi už řekl, letecký průmysl se snaží snížit spotřebu paliva. Na začátku 70. let cena paliva raketově vystřelila a inženýři museli hledat způsoby, jak snížit spotřebu.

Vytvořili winglety. To jsou ta malá křidélka na okraji křídla. Fungují takto. Byly vytvořeny, aby se omezil indukovaný odpor. Ten se objevuje, když vzduch o vyšším tlaku začne přetékat nad křídlo, kde je vzduch o nižším tlaku. Tento tok vytváří víry na kraji křídla, které zvyšují odpor a snižují vztlak. To snižuje efektivitu letadla.

Winglety zmenšují tyto víry, a snižují tok vzduchu na okraji křídla. Plné vysvětlení a historii wingletů najdete v novém videu na mém kanálu. Účinkuje tam speciální host z Wendover Production. Díky Real Engineering. Podívejte se a odebírejte jejich kanál. Pokud máte rádi tento kanál, jeho budete mít taky rádi.

Sdělím vám důvod, proč jsou letenky tak drahé, ale i proč zlevňují. Konkurence. V leteckém průmyslu je poměrně malá konkurence. Lety z New Yorku do LA jsou levné, protože poptávka je vysoká a je zde poměrně velká konkurence. Na této trase létá 5 aerolinek. Dvě z toho jsou nízkonákladové.

Lidi moc nezajímá, se kterou aerolinkou letí, ale spíš je zajímá cena. Aerolinky se snaží dostat na cenu nízkonákladových společností. Porovnejte to s linkou z Denveru do Gunnison County. Hlavně proto, že zde létá pouze United, tento 130 mílový let stojí přes 500 dolarů. Proto vaše letenky stojí tolik. Až si příště budete objednávat letenku, budete vědět, proč je tak drahá a že jen málo z toho jde přímo aerolinkám.

Díky za sledování. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nějak jsem úplně nepochopil, jak mluví o spotřebě paliva ke vzdálenosti ku počtem lidí (104,7 míle na 1 galon). Co toto číslo značí? Normálně spotřeba na jednu míli je 1,5 galonu...

00

Odpovědět

Ano a když víme z čeho se skládá cena, tak je ta cena nižší a najednou to není drahé? Takže ano nepatří to mezi nejlevnější způsoby dopravy.

00

Odpovědět

haha :D dokonce bylo ve videu použito letadlo Smartwings :D

10

Odpovědět

Drahé nejsou letenky. Drahé jsou vlaky. Proč?

90

Odpovědět

protože celé roky zaměstnávaly na dráze debily kteří svým počínáním významně snížili počty cestujících vlakem, tak jsme se dostali k době kdy je potřeba inovovat vozoví park, infrastrukturu a další a k tomu mají ČD konkurenci. Nejdříve omezili počet osobáků, pak si hráli s jízdními řády takže to nenavazovalo, pak přišla konkurence tak posunuli jízdní řády tak aby nenavazovali na vlaky konkurence, a teď pro změnu vše navazuje okolo 10 minut po sobě což s tradičním zpožděním v 50 procentech případů stejně nestihnou. A některé Expresi mají nastavený takoví čas dojezdu, že to vlastně prakticky stihnout nemohou. Méně pokladních, absence pohodlných čekáren na vesnicích dokonce i v některých městech, rozhodnutí typu nedat do čekárny zásuvku protože by do ní někdo mohl něco strkat. Nákup nového vlaku na kterém bych i jako laik našel chyby. Stále není celá trať pokryta mobilním signálem. Nepochopili, že prodej jídla na trati má být služba zákazníkovi a ne ziskoví obchod(což nebude protože si to koupí málo kdo), já bych toho mohl napsat za svých cca 15 let užívání vlaků. Obecně český menegment ve většině firem netuší co dělá.

300

Odpovědět

neviem, ako u vas, ale u nas hlavne preto, ze takmer neexstuje konkurencia a vsetko ma na starosti neefektivny statny monopol

52

Odpovědět

Protože vlaky nejsou vždy plně obsazené a dráhy musí provozovat všechny linky. I ty nerentabilní...a proto jsou vlaky drahé, aby se to z těch zisků pokrylo.

11

Odpovědět

+emilToto je vseobecny omyl! drahy nic neprovozuji - kraj si obedna kde co a jak bude jezdit a take si to zaplati... takze tady ten problem neni

10

Odpovědět

Problém je podle mě v tom, že České dráhy zaspaly dobu. Sice máme jednu z nejlepších železničních sítí v České republice, ale pokud vlak na té trati dokáže jet maximálně sotva stovkou, tak je něco špatně. S tím pak souvisí to, že vlakem nikdo moc nejezdí a je nutné pokrývat i náklady na vlaky, kteří jezdí víceméně prázdný. Radši pojedu autobusem, který 60 km stihne za 50 minut, než vlakem, kterému to trvá 90 minut. Vlak je sice pohodlnější, ale ta dlouhá cesta za to nestojí. Stačí se podívat na Německo, kde skoro přes celý Německo je možné dostat se přibližně za 4 hodiny vlakem, jelikož tam mají VRTky, kde vlaky si to šustí 300 km/h.

31

Odpovědět

Dobré video ! Díky

01

Odpovědět

Dobré video ! Díky

71

Odpovědět

Co takhle přeložit nějaké video - návod na fuel dumping a podobné praktiky snižující ceny letenek?

20

Odpovědět

1:08 hovori aj na videu vidno 1,24 ale titulku su 1.27 dolaru.

10

Odpovědět

Díky za preklad videa ! :)

60

Odpovědět

a kde je to video o wingletu? do your homework!! :D

a nepocital na zacatku cestu z LA do NY ? tak proc do letenky pridal taxy za mezinarodni let a za french aviation?

010

Odpovědět

Kdyby sis všimnul, kolik toho vyjmenoval a kolik skutečně započítal, tak bys takhle neplácal...

110

Odpovědět

Máte tam chybu! Čas cca 03:49.

"...který jde na financování zvýšených bezpečnostních opatření po 9. září (11. září)."

71

Odpovědět

Díky, opraveno, tohle je díky americkému zápisu data velmi čistá chyba. :-)

32

Odpovědět

+Corwin8Bohužel to ale nebyla jediná chybička v překladu ...
5:49 $2221 místo $2121
7:39 pokled místo pokles

21

Odpovědět

Celkem zajímavý, že důvod pro zlevnění letů jsou "především" zahnutá křídla (8:05), když jediný co to ovlivní, je spotřeba nafty, což je jedna z nejnižších položek... 2,5/80... pokud to nesnížilo spotřebu na nějakých 10% původní (což asi ne :D), tak to na celkovou cenu letu má jen zanedbatelnej vliv.

41

Odpovědět

Tak urcite tam jde i o to opotrebeni letadla.. ze rychlejs vzlitne a doleti.. atd

50

Odpovědět

+rodierOk, sice tam řek, že na tohle to vliv nemá - letadlo stejně musí přestat lítat po X letech... ale i kdybych to započítal, tak to je 11,5... a řekněme, že to ty křídla sundali z 15 (skoro 30%... přehánim, ale proč ne)... to máš 4 dolary!!! wow, velká změna :D
To palivo to mohlo snížit o kolik? Taky těch 30%? A i to k******y přehánim... ale dobře z 3,8 na 2,5... 1,3+4 = 5,3 díky křidýlkům!!!
A teď tu velkou částku - údržba. 14 dolarů na člověka... tak jak moc mohly křidýlka pomoct? Dáme taky těch 30%, ať se to dobře počítá... to máš dalších 6 dolarů. Wow, díky křidýlkům v tomhle konkrétnim letu zaplatim o 11 dolarů míň!!! Ne, to asi nebude ten největší důvod, proč de cena dolu.

Já vim, že se patlal v maličkostech, jen mi to přišlo vtipný.

10

Odpovědět

Připomínka pro překladatele: I když tam píšou galony a míle, bylo by dobré to do titulků psát v našich jednotkách. V tomto případě v litrech a kilometrech.

653

Odpovědět

Ne že bych nevěřil překladatelům ale tento postup je rájem pro chyby. Navíc když dnes někdo náhodou nezná imperiální jednotky tak stačí vytáhnout z kapsy smartphone a rázem je v obraze.

218

Odpovědět

+420Není nad to se pohodlně usadit, pustit si přeložené video... vytáhnout smartphona a pauzovat a převádět... Já třeba umím anglicky dobře, na VČ nechodím kvůli titulkům, ale kvůli zajímavým videím. A jediné, čemu nerozumím, paradoxně zůstalo nepřeloženo. Takže abych to shrnul, taky se přikláním k převodům do metrického systému.

330

Odpovědět

Jojo, taky bych se k tomu přiklonil. Navíc v 2:25 jsou libry převedené na tuny, tak proč ne jinde? :)

30