Jakému státu patří mezinárodní letiště?Wendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:79
Počet zobrazení:7 191

Pokud přistanete na mezinárodní letišti, v jakém státě se nacházíte? Nabízí se odpověď, že ve státě, ve kterém letiště leží. Ale co když jste stále neprošli celní kontrolou? A v jakém státě se nacházíte, pokud zrovna letíte letadlem? Tyto odpovědi nejsou úplně snadné.

Přepis titulků

Toto video Wendover Production sponzoruje Hover. Získejte 10% slevu na svou doménu nebo email při zadání kódu Wendover při placení. Mám tuto otázku. Letíte letadlem z New Yorku do Amsterdamu, kde přesednete na let do Kapského města. V Amsterdamu se pasažéři dostanou do terminálu a nasednou do dalšího letadla. Neprocházíte přes pasovou kontrolu, takže v jaké zemi se nacházíte?

Snadnou odpovědí je: "V Nizozemsku." Ale nejste ve stejném Nizozemsku jako lidé v centru Amsterdamu. Mezinárodní zóna letiště patří státu, na kterém se nachází. Víceméně. Je to téměř jiný stát, protože imigrační úředník bude tvrdit, že v Nizozemsku nejste, ale policista bude tvrdit, že jste. V právním smyslu jste byli v Nizozemsku, ale v imigračním smyslu ne.

Tím mohou vzniknout nepříjemnosti. Čínský občan nepotřebuje vízum, aby na letišti v Amsterdamu přestoupil na jiný let. Ale ke vstupu do Nizozemska vízum potřebuje. Pokud čínský občan bez víza spáchá na amsterdamském letišti zločin, tento zločin musí řešit nizozemský soud. Ale pokud nemá vízum, nemůže legálně vstoupit do Nizozemska. Stát poté má neuvěřitelnou možnost vytvořit pohyblivý mezinárodní prostor kolem tohoto občana.

Ať se vydá kamkoliv, není v Nizozemsku, ani kdyby se procházel přímo Amsterdamem. Nikdy neprojde pasovou kontrolou, ani do pasu nedostane razítko, ale fyzicky se bude nacházet v Nizozemsku. Samozřejmě bude neustále doprovázen policisty. Otázka, ve které zemi se na letišti nacházíte, může být kvůli USA ještě trochu zamotanější. USA provozují unikátní systém předběžných kontrol na vybraných letištích, některých železničních stanicích a přístavech.

Když například letíte z Dublinu do New Yorku, kontrolou projdete v Dublinu, takže po příletu do New Yorku můžete hned bez kontroly odejít z letiště. Je to jako byste přiletěli domácím letem. Po průchodu kontrolou v Irsku jste v USA v imigračním smyslu, ale teď se to začne zamotávat. Jste v USA, ale ne na území USA.

Irské právo se na vás vztahuje i po průchodu americkou celní kontrolou. Tedy až na výjimky. Na celní úředníky pracující u této kontroly se vztahuje americké právo, přestože jsou v Irsku. Jedná se s nimi jako s diplomaty. Zločiny na letišti jsou vzácné, takže problémy většinou nevznikají. Ale představte si celní zařízení v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech.

Homosexualita je tu ilegální, může být trestána pokutami, vězením nebo hůře. Pokud po průchodu celní kontrolou v Abú Dhabí dáte volnost svému já, můžete být technicky v USA zatčeni za homosexualitu. Nikdy se to nestane, protože by vznikla diplomatická roztržka obřích rozměrů. Ale jde o to, že by se to stát mohlo. Když mluvím o diplomacii, větší právní zmatek souvisí s hlavním sídlem OSN v New Yorku. Území, na kterém budova stojí, není technicky půdou USA, ale mezinárodní zónou. Aplikují se zde obecné zákony USA, ale OSN může vytvořit vlastní zákony, které mají přednost před zákony USA.

Hlavní sídlo OSN v New Yorku může pro své zaměstnance vydávat vlastní známky a mít vlastní poštovní systém. V USA by to bylo nelegální. Existuje více způsobů, jak navštívit zemi bez hraniční kontroly. Ve 40. letech si Estonsko a Rusko načrtly novou hranici, čímž vytvořily jakýsi výběžek ruského území do Estonska mezi městy Lutepää a Sesniki.

Jako součást Sovětského svazu nebylo problém postavit silnici mezi těmito městy skrz výběžek, protože hranice nebyly hlídané. Ale když se Sovětský svaz rozpadl, byla tato hranice jednou z nejstřeženějších na světě. Sasniki bylo odříznuto od zbytku Estonska. Rusko se tedy rozhodlo dovolit autům průjezd touto cestou bez hraniční kontroly a bez papírování, pokud tedy nezastaví.

Pohraničník se dívá na kamery z obou stran cesty, aby měl jistotu, že každé auto, které tam vjede i vyjede. A pokud to autu trvá moc dlouho, vyšle tam hlídku. Ale tato cesta umožňuje jedincům navštívit nejvíce střeženou zemi na světě bez víza, a dokonce i bez pasu. I přes lásku USA k vysokým zdím, zabezpečeným hranicím a ozbrojeným pohraničníkům můžete legálně navštívit USA bez hraniční kontroly.

Protože se jedná o nejdelší hranici světa existuje pár nehlídaných přechodů na hranicích USA a Kanady. Ale i přes to jste povinni se nahlásit na nejbližší stanici pohraniční stráže. Až na jednu výjimku. Hyder na Aljašce je odlišný tím, že je to jediné město na jihu Aljašky, které je s vnějším světem spojeno silnicí. Důvodem je, že se nachází hned za hranicemi s Kanadou.

Díky tomu jediná cesta do Hyderu vede z Kanady a autem se odtamtud nikam jinam do USA nedostanete. Proto na hranicích nenajdete žádnou hraniční kontrolu a nemáte povinnost se hlásit pohraniční stráži. Ale na kanadské straně hranice stojí kanadská pohraniční stanice, takže můžete neúmyslně vyjet na území USA bez pasu a zůstat tam uvězněni. Hyder je v podstatě kanadské město na území Aljašky.

Obyvatelé neoficiálně užívají časovou zónu Britské Kolumbie a ne Aljašky. Platí kanadskými dolary, mají kanadská čísla a využívají kanadské hasiče a záchranáře. Nejzajímavější ale asi je, že pro cestu z Hyderu do USA potřebujete pas. Ačkoliv nemá letiště, přistávají tu hydroplány, které pravidelně létají do Ketchikanu na Aljašce. Přestože se jedná let v rámci jednoho státu, po přistání v Ketchikanu musí cestující projít celní kontrolou.

Dává to smysl. V Hyderu nenajdete americký celní úřad, protože se odtamtud jinam do USA nedostanete. Ale tento let je jediným případem, kdy potřebujete pas pro cestu z jednoho místa v USA na jiné. Ale nyní zpět k základní otázce ohledně toho, v jaké zemi se nacházíte. V jaké zemi se nacházíte v letadle? Řekněme, že letíte letadlem registrovaným v Irsku z Paříže, přes Kanadu do New Yorku.

Jste v Irsku, Francii, Kanadě nebo USA? Je to neuvěřitelně komplikované. Podle imigračních zákonů nejste v žádné zemi. Podobně jako na mezinárodním letišti. Ale i přes to se nacházíte na svrchovaném území Kanady. Každý stát si určuje, do jaké výšky nad zemí sahá jeho území, ale hranice všech zemí přesahuje výšku, ve které se létá. Ale z právního hlediska v tom letadle můžete být v Irsku, Francii, Kanadě a USA najednou.

Právní klasifikace zločinů spáchaných v letadle může být nejasná. Každý stát může zločin soudit podle svých zákonů. Většinou se aplikují zákony státu, kde je letadlo registrováno. V tomto případě Irska. Ale za předpokladu, že letadlo doletí do svého cíle v USA, zločince zatknou američtí policisté. Pokud o tohoto člověka nezažádá jiný stát, soud proběhne na půdě USA podle zákonů USA, protože letadlo zde přistálo.

Ale Kanada se může rozhodnout, že toho člověka chce soudit. V roce 1988 v letu Pan Am 103 nastal výbuch bomby nad Lockerbie ve Skotsku. Obřím problémem bylo, pod koho by měl zločin spadat. Hlavně proto, že podezřelí byli Libyjci. Nakonec se soud konal ve Skotsku podle skotského práva. Protože letadlo přelétalo Skotské území a zde havarovalo, měli zločin soudit.

Ale kvůli komplikovaným diplomatickým důvodům s vydáním podezřelých se soud konal na staré americké letecké základně v Nizozemsku, která byla dočasně podstoupena Skotsku. Nepříliš uspokojivou odpovědí na otázku, ve které zemi se během letu nacházíte, je, že záleží na okolnostech. Státy budou své právo nárokovat a ignorovat, jak se jim to bude hodit. Jediným způsobem, jak to zjistit, je naskočit na let a spáchat zločin.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ZEMAN

01

Odpovědět

Ono to může být ještě složitější. Protože třeba co se týká ČR, tak podle §6 zákona 40/2009 Sb. platí náš trestní zákoník i v zahraničí. Tzn. každý občan, nebo osoba, která má v ČR trvalý pobyt, spáchá trestný čin i v případě, že udělá něco, co je v dané zemi legální, ale u nás ne. Např. není možný jet do třeba do Španělska a mít sex s 13 letou osobou. Podle tamních zákonů je to naprosto legální, ale občan ČR tím spáchal trestný čin, za který může být v ČR souzen.

01

Odpovědět

Ale hned následující paragrafy říkají, které zákony jsou takto chápány. (Tedy poškozeným by musela být Češka a zároveň by muselo být toto jednání v dané zemi trestné.)

10

Odpovědět

+orcinusorca2017Ne, přečti si to pořádně. § 7 a navazující § 8 se vztahuje pouze na cizí státní příslušníky, kteří spáchají TČ v cizině.
Pro občany ČR v cizině se aplikuje § 6 a je možné je stíhat pro jakýkoliv TČ.

01

Odpovědět

+Adfsa co (2)?

_Podle zákona České republiky se posuzuje trestnost činu, který byl spáchán v CIZINĚ PROTI OBČANU České republiky nebo proti osobě bez státní příslušnosti, která má na území České republiky povolen trvalý pobyt, JESTLIŽE je čin V MÍSTĚ spáchání činu trestný nebo jestliže místo spáchání činu nepodléhá žádné trestní pravomoci._

00

Odpovědět

+orcinusorca2017Bod 2 § 7 se docela logicky vztahuje pouze k bodu 1 § 7. Proto je to jeho druhý bod a ne jako samostatný §, který by se na ty dva § odkazoval.

00

Odpovědět

+AdfsPak by tam bylo napsáno podle tohoto paragrafu, nikoli _podle zákona České republiky_. Tedy minimálně podle tohoto zákona.

00

Odpovědět

+orcinusorca2017Takže znova. Druhý bod nějaké paragrafu se naprosto logicky týká daného paragrafu, nikoliv žádného jiného, tedy šestého, padesátého, nebo třeba úplně jiného zákona. Dle tvého výkladu by se každý bod musel týkat všeho. Pokud se nějaký bod týká jiného paragrafu, tak se na něj konkrétně odkazuje, jinak nedokážeš určit hranici, čeho všeho se danej bod týká.
Alespoň elementární základy práva by se fakt měli učit už na ZŠ, protože takhle neuvěřitelný nepochopení právního textu, je fakt ostudný.

00

Odpovědět

+AdfsTo je pouze tvůj názor.

Například španělský otec, který zavlekl dceru české matky do Španělska je tedy vlastně okamžitě omilostněn. Protože v paragrafu 7 vlastně tento trestný čin zmíněn není, takže má klid. (Právní praxe je však jiná a přihlíží se, že v České republice je toto jednání trestné; ve Španělsku je toto jednání trestné. A tedy Španěl má být vydán do České republiky, aby se zpovídal ze svého trestného činu, kde poškozeným je český občan).

A mimochodem, jak vlastně mohl být Kramný odsouzen za dvě vraždy, když čin spáchal trestný čin v Egyptě a zcela jasně paragraf 7 zcela jasně vraždu nevyjmenovává? Naopak můj výklad tohoto paragrafu říká: Spáchal trestný čin vůči dvěma českým občankám, v Egyptě je vražda trestná, tedy bude souzen v České republice.

00

Odpovědět

Byť autorom videa vysvetlil by som alebo resp. zaujímala by ma ešte situácia, kedy sa napríklad Slovenke narodí dieťa na palube lietadla registrovaného v Anglicku pri prelete nad americkým územím.

20

Odpovědět

Občanství (obvykle) přechází z rodiče na dítě. Tedy není důležité, kde se dítě narodí, a příklad dvojího občanství jsou celkem obvyklé.
Tady je přesná citace ze zákona
_Dítě nabývá státní občanství České republiky narozením, je-li v den jeho narození alespoň jeden z jeho rodičů státním občanem České republiky. Místo narození dítěte nemá na nabytí českého státního občanství narozením žádný vliv._

40

Odpovědět

+orcinusorca2017tak v USA to funguje tak, že keď sa ti dieťa narodí na území USA tak je automaticky američan, teda môže byť aj keď ma rodičov z Ugandy......teda samozrejme tak som to počul v telke čiže ruku by som za to do ohňa nedal

10

Odpovědět

+PapardelePtal ses na Slovenku, tak jsem odpovídal (česko)slovenským právem....

40

Odpovědět

Problém je ten, že:
1) V době „otců zakladatelů“ jako prostředek na potírání otroctví vznikl zákon, že ten, kdo se narodí na území USA se automaticky získává americké občanství (proto má například Dienstbier české a americké občanství)
2) Ficův socialistický režim na Slovensku postavil dvojí občanství mimo zákon (údajně proto, aby potírali maďarské nacionalisty, ve výsledku ale zákon nejvíce škodí Slovákům)

Z logiky věci by se asi porod řídil britskými zákony, občanství by dědil po rodičích a pravděpodobně by si mohl zažádat i o občanství USA. Pokud by rodiče pocházeli ze dvou různých zemí, nejspíše by mohl nárokovat rovnou tři občanství. Což by mohlo být z hlediska odpovědi uživatele Papardele výhodné - v USA je zvykové právo, že dítě může zůstat v USA a jeden z rodičů má nárok na povolení k pobytu - je otázka, co s tím udělá Trumpova administrativa, protože toho bylo zneužíváno pologramotnými nelegálními imigranty žijícími mimo systém (restrikce ve výsledku velmi tvrdě poškozují ty, co přijdou legálně).

10

Odpovědět

+-HoNY-Spíše je to pozůstatek anglo-saského práva; při jejich dobyvačných plánech prostě bylo užitečnější přesvědčit nějakou místní grupu, že kolaborací s nimi získají také výhody občanství dobyvatelů.

00

Odpovědět

Znásilnění ve výšce hm :D

21