Proč aerolinky prodávají víc sedadel, než mají k dispozici?Wendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:123
Počet zobrazení:9 252

Není to tak dávno, co všemi médii proběhla zpráva o násilném vyvlečení muže z letadla United Airlines. Tato PR katastrofa však dává vyvstávat otázce, jak je možné, že aerolinky prodávají víc sedadel, než mají k dispozici? Odpověď je vcelku očekávatelná.

Přepis titulků

Let United 3411 měl opustit letiště Chicago O'Hare v 17:40 v neděli 9. dubna a měl přistát v Louisville v Kentucky. Ale po vytažení pasažéra z letadla a dvouhodinovém zpoždění se stal nejhorší PR katastrofou v oblasti letecké dopravy. Ale z celého příběhu vyplývá, že aerolinky prodávají více sedadel, než mají. Je to pro ně výhodnější. U každého letu se část lidí nedostaví k odletu. Sleduje se tzv.

počet zameškání. Let s prázdným sedadlem je zmařenou příležitostí vydělat peníze, třebaže za to sedadlo někdo zaplatil. Proto mnoho aerolinek využívá složitý systém, který předvídá, kolik lidí k odletu nedorazí. Tento počet se liší podle trasy a data. V americkém Chicagu, odkud let 3411 odlétal, se mnoho lidí k odletu nedostaví, protože je to centrální uzel. Mnoho pasažérů, kteří z Chicaga odlétají, jen přestupují z jiného letu. A protože čtvrtina domácích letů má zpoždění, mnoho lidí nestihne svůj spoj.

Navíc z Chicaga létá mnoho konkurenčních aerolinek a existují i jiné druhy dopravy. Takže pro pasažéry není problém změnit plán a odletět o pár hodin, či dní, později. U letu z malého letiště Bangor v Maine do Washingtonu D.C. pasažéři jen výjimečně let nestihnou nebo nedorazí k odletu. Žádní pasažéři v Bangoru na tento let nepřestupují, navíc je jen málo alternativ. Protože odtud odlétá 10 až 15 letadel denně a vlaky sem nejezdí, je zmeškání letu z Bangoru mnohem větším problémem než zmeškání letu z Chicaga.

U letů v neděli v noci, jako byl 3411, se k odletu nedostaví minimum lidí, protože cestující se potřebují dostat v pondělí do práce. Neexistují veřejná data o tom, kolik lidí zamešká svůj let, je to chráněné tajemství, ale aerolinky využívají tato data k vytvoření modelů toho, kolik sedadel navíc mohou prodat. Dobrou zprávou je, že se tyto modely zlepšují.

V roce 1990 americké aerolinky na palubu nevpustili asi 16 z každých 10 000 pasažérů. Nyní je to 9 z každých 10 000 pasažérů. S kvalitnějšími daty a chytřejšími programy tyto modely umožňují prodávat neexistující sedadla mnohem bezpečněji. Koneckonců kompenzace, které aerolinky ročně zaplatí půl milionu lidí, kteří se do letadla nedostanou, jsou mnohem nižší než stovky milionů dolarů, které vydělají prodáním více letenek. Tedy až do chvíle, kdy se z toho stane světová PR katastrofa.

Jak si zajistit, že nebudete muset opustit palubu? Když aerolinky nedobrovolně vybírají pasažéry, kteří si musí vystoupit, často používají hierarchický systém. Na ráně jsou jedinci, kteří mají nejmenší právo být na palubě nebo jsou pro aerolinky papírově nejméně cenní. Běžně počítač vybere osoby, které nastoupili poslední nebo létají jen velmi zřídka. Pokud se odbavíte brzy, klidně i online, a získáte svou letenku, máte větší šanci zůstat v letadle.

Navíc pokud máte účet častého zákazníka, i když ho třeba moc nevyužíváte, získáte výhodu oproti lidem, kteří ho nemají. Také můžete letět se společností, která neprodává příliš letenek navíc. JetBlue v roce 2013 nedobrovolně vyvedla z letadla pouze 18 pasažérů z celkových 21 milionů. Protože prodávají hlavně neflexibilní letenky s menším počtem přestupů, pasažéři se k odletu dostaví s větší pravděpodobností. JetBlue tedy neprodává příliš mnoho letenek navíc.

Musíte si pamatovat, že aerolinky se neustále snaží vydělat stále více peněz na jedno sedadlo, aby mohly snížit cenu letenek. Tím netvrdím, že chtějí být dobročinnou organizací. Pouze vědí, že o nákupu jejich letenek rozhoduje jediné číslo: cena letenky. Využijí téměř každou příležitost, kterou ji mohou snížit, čímž zvýší svoji konkurenceschopnost.

Čím dál vyšší počet cestujících chce levnější lety místo zážitku z letu. Proto nízkonákladové aerolinky osekávají služby. Celý trend letenek bez zavazadel, poplatku za všechno a prodávání více nadpočtu letenek je výsledkem toho, co zákazník skutečně chce. Levné letenky. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ono si stačí místo peněz dosadit to, že se tím pádem spotřebuje méně paliva na hlavu. A najednou je z toho super ekologický nápad. Je to jen o úhlu pohledu.

00

Odpovědět

Pořád se jedná o podvod. Prodávají místa, která nemají. Ty jejich statistiky zahrnují jen pravděpodobnost, s jakou se na podvod přijde.

60

Odpovědět

No ono banka ti taky půjčí peníze, které ve skutečnosti nemá. Ale uznávám, že prodat 110 letenek pro 100místné letadlo je fakt odvážný nápad. Zajímalo by mě, kdo s tím přišel jako první. :-)

20

Odpovědět

+jjkMultiplikační proces vkladů je taky legální podvod, o tom žádná.

00

Odpovědět

Hlavne to nevysvetluje ten zaklad - proc je vubec do letadla pousti? Kdyz nekdo prijde posledni tak je do letadla nepustim, kdyz nemam mista a hotovo... nemusi je snad vytahovat ze sedadel a vyhazovat z letadla ?

12

Odpovědět

Asi proto, že přijde někdo s "vyšším" kreditem? Vždyť to tam vysvětloval, že přednost má člověk s větší hodnotou pro danou společnost.

32

Odpovědět

Jen by mě zajímalo,má někdo z Vás zkušenost jak to chodí u nás?Má s tím někdo nějakej ,,zážitek¨¨?

02

Odpovědět

Já s tím mám pozitivní zkušenost. S bratrem jsme letěli Emirátama do Pekingu s přestupem v Dubaji. Cestou zpátky do Prahy nám v Dubaji při kontrole palubních lístků palubenky roztrhali.

Dost v nás hrklo, co se to děje, ale hned nám vytiskli nové a řekli nám, že naše stará místa potřebujou a nás přesouvají do business třídy, protože máme hodně nalítaných mil. Během kupování letenek jsme se totiž zaregistrovali do toho jejich programu. Byl to náš první let s Emirátama a na žádné jejich oficiální výhody nám míle nestačily, ale v přeplněném letadle to stačilo. Bylo to skvělé zakončení dovolené.

70

Odpovědět

Jak to tak vidím a čtu komenty, tak bych z toho naopak vykřesal co nejvíc! Už si nebudu muset kupovat 400 stíracích losů denně. Prostě budu kalkulovat s tím, že mě vyhodí z letadla a dostanu hezkou pálku odškodnění!

Horší je, když letíte třeba s dítětem a vytasí jenom Vás... :D

20

Odpovědět

Protoze jsou to m***y nechutny kapitalisticko-bolsevicky..

510

Odpovědět

Kapitalisticko - bolševický......... Tak to je spojenie ako noha.

141

Odpovědět

+Salok Caju"Bolševik" znamená ten, kdo má většinu (a zneužívá ji k potlačení svých oponentů).
Tedy kapitalisticko-bolševickým systémem je jednoznačně "národní socialismus v Německu po roce 1933", nebo různé jihoamerické systémy vládnutí od Ekvádoru po jižní cíp Argentiny.

04

Odpovědět

Nějak mi tam ale chybí, kolik vlastně dostanu jako odškodnění a jak je se mnou zacházeno, když uvolním místo. Sami mi zařídí nový způsob spojení nebo musím obíhat přepážky, můžu letět i s jinýma společnostma, zařídí mi ubytování a pod.

100

Odpovědět

Právě proto vznikly různé letecké aliance (StarAlliance, SkyTeam, Oneworld atp. ). Jedny mají jako svůj evropský hub amsterdamský Schiphol, jiní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem a poslední londýnské Heathrow

00

Odpovědět

Když jsem letěl Praha > Pensacola, tak na přestupu v Atlantě potřebovali 4 lidi ven. Začali na 100USD a postupně to zvýšili až na 600USD, hotel místo motelu a snad 70% slevou na další let. No a něž jsem se dostal do Atlanty, tak jsem přestupoval v Paříži. A do letadla jsme nastoupili, asi 5 úmorných hodin jezdili po runway a nakonec se nikam neletělo. A víceméně všechno zařídili aerolinky. Bohužel když jsem vystál frontu s dalšíma cca. 300 (odhad) lidmi ve frontě byla už půlnoc, takže jídlo se za celý den jaksi moc nekonalo :D Ale pak jsem všichni dostal tuším že 500EUR refund :)

20

Odpovědět

Kdysi už něco podobného řešil Craig :) :
Craig Ferguson je naštvaný na aerolinky

70

Odpovědět

V tomhle konkrétním případě ovšem neprodali více sedadel, než měli k dispozic, ale potřebovali uvolnit místo pro několik zaměstnanců. Není to ideální přiklad

231

Odpovědět

Lacnejšie letenku by sme dosiahli aj zapojením otrokov do služieb leteckej spoločnosti ale predsa otrokov nevyužívajú lebo je to nelegálne. Prečo je legálne predať jednu vec dvom ľuďom? Nevolá sa to tak trochu podvod alebo rovno zlodejina? Keď naoberám 100 jabĺk a spravím faktúry na 120 tak sa to ako volá?

115

Odpovědět

Jenže si nezapočítal něco jako "volné míle" a "neomezené časové letenky". Tento druh zákazníků dělá "zásadní problémy" v chápání jeden lístek, jedno místo.

34

Odpovědět

Pokud jim pak zaplatěj adekvátní odškodnění, tak v tom neni problém. Abych se držel tvýho příkladu, tak je to jak kdybys ty jabka předprodával a pak zjistil, že se jich tolik neurodilo. Předpordáš 120, sklidíš jen 100 - na koho nevyjde, musíš vrátit peníze + zaplatit odškodný.

22

Odpovědět

+BullOverJa skor pocitam aj s tym, ze cast penazi im prosto za uvolnene miesta zostane "len tak".
Ako ked ides do divadla/kina/vystavu/atd, mas vstupenku uz zaplatenu, ale z nejakych dovodov ju nevyuzijes. Ze si si vedomy toho, ze problem, preco si nesiel - bol na tvojej strane a tak ta nenapadne si narokovat vratenie penazi.
Zaroven tipujem, ze aerolinky by v pripade poziadania peniaze vratili (alebo ich cast, alebo nejaku inu protihodnotu - buduci let a pod.).
Ale, ze im teda pri tomto systeme naozaj zostanu "za nic" peniaze ludi, ktori sa letu nezucastnia a zaroven nepoziadaju o nejaku dodatocnu refundaciu.
Ak niekto viete o tom viac a ci to v principe uvadzam naozaj spravne - tak vtedy zacne byt zaujimavy tento biznis model - ak by sa zacal uplatnovat aj inde, lebo by bez vacsich vydavkov (ktore by mal aj tak) mohol generovat peniaze, ktore by "podnikavcovi" spadli do lona bez namahy a nakladov, nieco ako male prilepsenie - vyhrou stvrtej ceny v loterii.

01

Odpovědět

+LenNaTentoUcelPak je to veškerý byznys, který se točí v předpovědích o budoucnosti-od předpovědích počasí přes vydavatelský byznys po pojišťovací byznys.

00

Odpovědět

+orcinusorca2017Len tu teda mozu predat 110 listkov a mat realne 100 miest, ratajuc s tym, ze 10 ludi sa nedostavi a z nich len 5 poziada o refundaciu a tym zarobia na tych 5-tich ludoch, ktory si narok neuplatnia.

01

Odpovědět

+LenNaTentoUcelNe. Ty peníze od lidí, kteří si zaplatí cestu, ale nepříjdou, jim zůstanou - tam žádnej nárok na vrácení peněz neni.

Zase na příkladu těch jablek - předprodáš jabka, někdo je zaplatí, ale pak si je ve stanovenej době nevyzvedne, tak je prodáš "podruhý" někomu jinýmu. Rozdíl je v tom, že u těch letadel předem počítáš s tim, že si to někdo "nevyzvedne", protože to nemůžeš prodat zpětně jak ty jabka (necelý 1% těch, o kterých předpokládaj, že to nevyužijou, pak příjdou a aerolinky jim musí platit odškodnění... ale v 99,1% případů to odhadnou správně).

00

Odpovědět

+BullOverMyslim (snad), ze hovorime o tom istom, len mne sa to nedari zruzumitelne/jednoznacne napisat. :) Lebo aj ja to pisem tak, ze suhlasim s:
"Ty peníze od lidí, kteří si zaplatí cestu, ale nepříjdou, jim zůstanou..."
Rovno teda predam 110 listkov (a cakam/ratam s tym, ze na tom zarobim aj po "odskodneni" a vlastne vo vysledku viac, nez keby som tento system nepraktizoval - kedze samotne aerolinky su tam spomenute, ze takymto zabezpecenim vytazenosti liniek si pridu na stovky mil. dolarov).

01

Odpovědět

+LenNaTentoUcelAno, přesně tak. Protože jde o "produkt", který se nedá prodat i po tom, co si ho někdo nevyzvedne, tak to musí dělat takhle předem (nebo zbytečně strácet peníze). Maj v latedle 250 místo, ze statistik jim vychází, že 2% lidí co si to zaplatěj nepříjdou, tak prodaj 255 letenek. V 99% případů to odhadnou správně (protože maj strašně velkou zásobu dat ze který to počítaj). V 1% případů musej zaplatit odškodnění, protože příjde víc lidí než čekali.
Jinak napsáno, jednomu jedinýmu "vyřezenýmu" člověku ze sta platěj odškodnění - pokud to odškodnění je menší než stonásobek ceny letenky, tak se jim to vyplatí.

10