Znamená korelace kauzalitu?MinutePhysics

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 13
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:47
Počet zobrazení:5 330

Často se říká, že korelace neznamená kauzalitu. Není to ale úplně pravda. Pomocí některých modelů totiž lze z několika korelací odvodit pravdivou kauzalitu.

Přepis titulků

Ve statistice je běžnou chybou si myslet, že korelace znamená kauzalitu. Když mají vysocí lidé více koček, můžete si myslet, že pořízení kočky souvisí s výškou. Ale korelace mezi výškou a vlastněním koček nevypovídá o směru kauzality. Možná vlastnictví kočky vede k vyššímu růstu. Nebo je pravá příčina úplně jinde. Třeba že lidé i kočky žijí na dvou ostrovech, jeden je ráj s dostatkem jídla pro vysoké lidi a kočky, zatímco druhý je pustina, která omezuje výšku i kočky.

Smyslem tohoto příkladu je, že korelace mezi dvěma jevy neimplikuje, že jedno způsobí druhé. Proto je fráze korelace neznamená kauzalitu tak častá. A je to pravda. Ale tato mantra vede k další chybě. A to té, že ze statistiky odvodit kauzalitu nelze.

Jde to, je rozumné si u korelace říct, že k ní bude nějaký důvod. I když to jediná korelace neobjasní. Někdy můžete kauzalitu odvodit z dalších informací. Jako která věc se stala první. Ale také to můžete udělat přímo z korelací. Stačí jich více než jedna spolu s tzv. příčinnou souvislostí. Třeba u příkladu s dvěma ostrovy víme, že u výšky a vlastnění koček je korelace, ale nevíme, co ji způsobuje.

Když nevíme nic jiného, může mezi nimi být 19 různých kauzálních vztahů, které to objasní. 20 pokud si myslíte, že je to jen náhoda. Samotná korelace neznamená kauzalitu, ale třeba víme i další věci. Zaprvé, že lidé se mezi ostrovy nestěhují, takže výška neovlivňuje bydliště.

A můžeme vynechat vztahy, kde výška ovlivňuje ostrov. Zadruhé předpokládejme, že na jediném ostrově korelace mezi výškou a kočkami není. Pak můžeme vynechat možnosti, kde se výška a kočky přímo ovlivňují. To vede k dvěma možnostem. Buď ostrov samotný ovlivňuje výšku i počet koček, možná jako když byl jeden ostrov rájem pro obě skupiny, nebo chování koček ovlivňuje podobu ostrovu, který ovlivňuje výšku.

Možná množství koček z ostrova ráj udělalo. A tím se zvýšila výška jejich majitelů. Takže jsme se z 19 možných vztahů dostali pomocí korelací k pouhým dvěma možnostem. To by šlo. A kdybychom věděli, kdo byl na ostrově první, dojdeme k jediné možnosti. Je to jednoduchý příklad, ale pro jakoukoliv skupinu můžete využít její korelace nebo nepřítomnost korelací, abyste vyloučili některé vztahy.

A tak mohou korelace znamenat kauzalitu. Je tu ale jeden problém. Některé korelace v kvantové mechanice vylučují jakékoliv kauzality. Detaily si řekneme později, prozatím jen změníme časté rčení. Korelace neznamená kauzalitu, ale s kauzálními modely už může.

Akorát ne v kvantové mechanice. Překlad: Šaman Bobo www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je balici hlaska Davida Mitchella. :-)

00

Odpovědět

Já to nechápu :(

10

Odpovědět

Máš tři jevy.

Na ostrově jsou vysocí lidé (H), na ostrově jsou kočky (C), ostrov je bohatý na potraviny a vodu (I); a hledá se vztah mezi těmito jevy. Postupně se vylučují možnosti mezi těmito jevy...

10

Odpovědět

Zkratim to pro dementika jako ty, narust autismu a ockovani spolu nesouvisi.

32

Odpovědět

+The GGgZajímavější je, co s čím souvisí....

Autismus je vlastně "nemoc kouřících babiček". Jinými slovy babička kouří a poškodí si svůj genom; takto poškozený genom se pak přenese na vnuka/vnučku a právě tam se nemoc rozvine.

12