Proč je těžké přistát na MarsuMinutePhysics

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 13
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:90
Počet zobrazení:6 673

Dostat se na Mars není lehký úkol z mnoha důvodů, jedním z nich je i jeho atmosféra. Kvůli ní je totiž velmi obtížné na Marsu vůbec přistát.

Přepis titulků

Co se týče přistávání na jiných planetách, Měsíci nebo na Zemi, je Mars na prd. Přistání je tam riskantnější než na Venuši, Měsíci, Zemi, dokonce i než na Titanu. A je to především kvůli tomu, že atmosféra na Marsu je dokonalá ve své nehostinnosti. Na Měsíci nebo asteroidu může být kosmická loď klidně z alobalu, nemusí totiž odolávat odporu vzduchu.

Bez tepelného štítu a tlustých stěn ušetříte váhu, ale pro takzvaný aktivní sestup potřebujete rakety. Na Zemi, Venuši a Titanu je dost vzduchu, abyste mohli přistát bez paliva, nejdřív zpomalíte odporem vzduchu a pak padákem. Tepelné štíty a padáky dost váží, ale nepotřebujete rakety a palivo.

Atmosféra Marsu ale je tím nejhorším z obou případů. Dost hustá, abyste museli mít štíty, ale dost řídká, aby vás moc nezbrzdila a museli jste mít rakety. Na Marsu je prostě obtížné přistát. Proto jsme tam zkoušeli tolik šílených technik. Rovery přistály pomocí raket, nafukovacích airbagů, spuštěním ze vznášejícího se jeřábu, pokaždé včetně tepelných štítů, padáků i raket ještě před poslední fází přistání.

Zkouší se i další věci, například supersonické padáky a nafukovací trubice, které zvětší povrch a tím i odpor přistávacích modulů. Nejspíš v kombinaci s raketami. Ano, je to tak. Je možné, že první člověk na Mars přistane v nafukovacím donutu. Nebo prostě přiletíme pod malým úhlem a budeme čekat, dokud nás vzduch nezastaví.

Překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na Mars bych moc nenadával – celé lidstvo jsou potomci Marťanů, kteří utekli ze své jimi zdevastované planety.
Takže snaha osídlit Mars je vlastně návratem domů.

54

Odpovědět

Proto stále říkám, že Mars je na hovno. Je malej, atmosféra je…úžasně k ničemu…

47

Odpovědět

Škoda, že se tě lidi v NASA nezeptali - mohli by dost ušetřit a věnovat se něčemu produktivnějšímu... :D
BTW: kam jinam bys chtěl letět? Nejbližší planety ke slunci jsou prostě moc horké na to, aby byly obyvatelné a dál následuje Jupiter, Saturn... plynní obři, mnohem vzdálenější, než kam bychom mohli v nejbližších dekádách letět...

142

Odpovědět

+Burga co je dobre na marse? co tam vlastne chcu robit

37

Odpovědět

+BurgBože můj. Člověk jen projeví názor na fyzické vlastnosti planety a všichni se mohou posrat. :-D
Měsíc. Co takhle…Měsíc? A ne letět tam a letět domů, ale zůstat tam. Kolonie. Testovat technologie, co budou později potřeba právě na Marsu.
A pak Venuše. Snad i tady byly videa o tom, že je v podstatě možné udělat „floating cities“. V atmosféře, vysoko nad veškerou tou kyselinou a horkem.
A ano, překvapivě chci, abychom se vydali k Jupiteru. Ganymédes a Európu mám konkrétně na mysli. Je to daleko? Zvykni si, všechno ve vesmíru je. Chci, abychom všeho nechali a vydali se tam teď? Jistě, že ne. Nejdřív Měsíc, pak orbitální infrastruktura, pak Mars… Jo, je to na dlouho.

43

Odpovědět

*NASA wants to know your location.*

32

Odpovědět

Mars se dá terraformovat a s nějakým odstupem se na něm dá i žít. V momentě kdy budeme multiplanetární druh už tu sice ani jeden z nás nebude, ale je zajímavé být u toho v začátcích.

11