Tranzit ISS při zatmění slunceSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:109
Počet zobrazení:10 950

Určitě vás neminulo, že před týdnem bylo v Americe zatmění slunce. Při zatmění se ale děla ještě jedna věc – před sluncem přelétala Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Destinovi a jeho přátelům se to všechno podařilo zachytit na kameru.

Přepis titulků

Pět, čtyři, tři, dva, jedna... přelet. Ahoj, vítejte u Smarter Every Day. Je 21. srpna 2017, jsem s Mattem Whitmanem a Trevorem uprostřed Wyomingu. Je to zvláštní místo. Jsme tu v přírodní rezervaci. - Normálně se sem nesmí.

- Ne, nesmí. Prostě se sem nesmí. Ale paní, která pomohla porodit Mattova syna, porodní asistentce, tenhle pozemek patří. Je to vážně skvělé, protože Matt vypočítal, že tady proletí ISS při zatmění slunce, že? Stane se to. A přesně odsud to bude vidět. Ukážu vám, co řekl farmář, když se o tom dozvěděl.

Tohle je pan Fleming a hospodaří na tomhle pozemku. Právě jste se dozvěděl, že tady přeletí ISS? Ano, vůbec jsem o tom nevěděl. Nevěděl jste o tom? Měli jsme trochu filmu, takže jsme ho dali na dalekohled pana Fleminga. Pak jsme mu řekli, proč je zrovna tam to nejlepší pozorovací místo. - Máte to nejlepší místo v USA. - Tady se to kříží. Jde o tohle.

V Kentucky uvidí zatmění déle... - 20 vteřin. - O 20 vteřin déle. Ale tady bude skoro 2 a půl minuty a uvidíte přelet ISS. Většinou tu moc lidí není. - Vážně? - Jo. Ale teď se to tu lidmi dost hemží. Vážně?

Víc než jste kdy viděl? Za tu dobu, co tu žiju, ano. - A jak dlouho to je? - Třicet let. Už se těšíte, až odejdem? Jakmile to skončí, tak jo. Za chvíli vypadnem, nebojte. Panu Flemingovi jsme upravili dalekohled, takže to dobře uvidí. To je docela dobrá výměna za váš pozemek, ne?

- V Americe žije spousta hodných lidí. - To ano. Po 4 hodinách přípravy se konečně vyjasnilo, takže jsme viděli, jestli to Matt vypočítal správně. Pojď mi zkontrolovat zaostření, jestli máš chvíli. Minutku mám. Doslova? - Doslova minutu? - 59 vteřin. Tady.

Jo, slunce vidíš ostře. Je to dobré. Čtyřicet. 40 vteřin. Zkontrolujte, že je všechno zaplé. Naposled se dotýkám kamery. Dvacet. 20 vteřin. Deset, devět, osm, sedm, šest, pět, čtyři, tři, dva, jedna...

přelet. Byla tam, viděl jsem to! Viděl jsem ji tam! Kámo! - Viděl jsi to? - Neviděl. Viděl jsem to na monitoru. Stalo se to.

Přísahám, že jsem to viděl. Šest, pět, čtyři, tři, dva, jedna... přelet. Byla tam, viděl jsem to! Viděl jsem ji tam! Kámo! Čtyři, tři, dva, jedna... přelet. Támhle je!

To je úžasné! Ty výpočty byly správně! Tohle nadšení ze zachycení ISS pokračovalo až do zatmění, při kterém jsem byl tak bez sebe, že jsem zapomněl na všechno, co jsem připravoval. Bylo to šílené. Můj mozek byl přehlcený. Tohle jsou moje letící stíny. - Na něco jsi přišel? - Ne. Támhle jsou.

Koukněte na to. To je divné. - GoPro je vybité. - Nevadí. Cože? To je šílené. Sundejte si brýle! Hvězdy! Slunce nám zapadá nad hlavou.

Předem jsem se rozhodl, že ať už focení dopadne jakkoliv, při úplném zatmění toho nechám být a půjdu za rodinou. A přesně to jsem i udělal. Tohle je úžasné. Úplně jsem to zkazil. Prostě to vzdám. Pokazil jsem to. - Co vidíš? - Je to pěkné. Rozhlídni se! To je šílené.

Koukni se kolem a za sebe. Není to super? Koukněte se kolem. Není to úžasné? Koukněte na to slunce. Líbí se mi, že mi to přišlo tak úžasné, že to prostě přesytilo můj mozek. Chtěl jsem to prostě zažít, nechtěl jsem dělat videa nebo fotky, jen jsem to chtěl pozorovat.

20 vteřin. Úplně jsem nechal focení, je mi to docela jedno. Cože? Nesundal jsem si filtr. Neudělal jsem dobré fotky, zapomněl jsem sundat filtry. Protože jsem to prožíval a užil jsem si to s rodinou. Trevor ale udělal skvělé fotky, odkaz na jeho stránky dám do popisku videa.

Tohle byl... neuvěřitelný zážitek. Chceš žvýkačku? Moc rád. - Co si myslíš o zatmění? - Bylo super. Bylo super? To jsem rád. - Děkuju, žes jel se mnou. - Nemáš za co. - Co si o tom myslíte, pane?

- Chci vám poděkovat za tohle. Byl to obrovský rozdíl. - Vážně? - Ano. - To je dobře. Děkujeme, že jsme tu mohli být. Je to zvláštní. Jo, jaké to bylo? Plakal jste? Ne, neplakal jsem. Byl jsem rád, když se slunce zas ukázalo. Tvrdý chlap jako vy? Nikdy byste nebrečel. To bylo trochu divné.

Chcete vidět přelet ISS před sluncem? Tři, dva, jedna... přelet. Byla tam, viděl jsem to! To byla ona. Velká jako fotbalové hřiště. Kristova noho. To je úžasné. Nemůžu věřit, jak rychlé to bylo.

Jedna... přelet. Byla tam, viděl jsem to! Vím, že do videí nedáváš klení, ale byl bys idiot, kdybys to vystřihl. Jsem profesionální ministrant a tohle nebylo klení, protože je to kovboj. - Jaké to bylo? - Brečela jsem. Musela jsem plakat radostí. - Vážně?

- Opravdu. Bylo to nádherné. - Co ty, Camillo? - Měla jsem husí kůži. Tak to je všechno. Já jsem Destin, tohle je Trevor, - Trevore, kde tě najdou? - Patreon. - Patreon.com lomeno tvoje jméno? - Ano. Dobře, odkaz dám pod video. Tohle je Matt z Ten Minute Bible Hour.

Byla to super konstelace. Bylo to úžasné. Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, mějte se. Nemůžu uvěřit, že mi vypnul mozek. Já jo. - Proč? - Je divné, že ty ne. - Vážně?

- Jo. Divné, že tě to překvapuje. Jasně že ti vypnul mozek. Bylo to super. Korintským 14, 33

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vzpomněl jsem si u toho TIE starfightera ze Star Wars... Nevim proč

41

Odpovědět

Aké klení ?

21

Odpovědět

Zaujímalo by ma, čo robili tí FlatEarth blázni, ktorí nazývaju ISS Interantional Swiming Station a sú presvedčení, že ISS vo vesmíre neexistuje, pretože by to úplne vyvrátilo ich teóriu o plochej zemi. Mali jedinečnú šancu sa na vlastné oči presvedčiť, ale asi radšej doma robili 3 hodinové videá s nepopierateľnými dôkazmi, že ISS je fake :)

132

Odpovědět

Časosběrný záběr noční oblohy na jižní polokouli: https://www.youtube.com/watch?v=huysYcz-AiQ
Mr. FlatEarth, na kterého jsem narazil, byl tak mimo, že bych si klidně vsadil na to, že cvoci podobného ražení budou i na jižní polokouli, kde se pro vyvrácení této teorie stačí koukat nahoru...

40

Odpovědět

Nejak nechapu proc by to melo vyvratit teorii ze je zeme plocha? To nema s vesmirem nic spolecnyho :D

02

Odpovědět

To nevím, co dělali, ale přelet ISS je vidět každý den několikrát a to pouhým okem. Takže stačí si jen zjistit čas přeletu a všem nevěřícím Tomášům ji na obloze ukázat.Destin to udělal zajímavé jen tím, že fotil přelet před Sluncem.

20

Odpovědět

+yakubNejen před sluncem ale v době zatmění, kdy se oba jevy dějí současně. A to je kur***ky těžké. Vezměme ještě v potaz, že bez filtrů na dalekohledy a přesného načasování by jste viděli stejně hovno (= Po p**i zážitek

00

Odpovědět

+GaffOno se to možná jen těžké zdá, ale spočítat průsečík dvou křivek, jejichž dráhu znám není takový problém. Zvlášť pro lidi z NASA s kterými Destin tato videa natáčí. Jediné, co stojí za obdiv je tak možná jen to načasování fotoaparátu na tisíciny sekundy. Takže, kdyby jste to chtěl nekdo zkusit, tak 7.10. v 17:18:23.30 proletí ISS před Sluncem nad Brnem... kdyby jste to nestihli, tak máte šanci ještě kousek od Drážďan, kde proletí 10.10. v 16:19:09.76 a to dokonce přesně středem Slunce. Bohužel ani v jeden tento den není zatmění, ale na postupu výpočtu by to fakt němělo vliv....
PS: teda bylo to k**** těžké zmáčknout to tlačítko CALCULATE na http://transit-finder.com

10

Odpovědět

Normálně se sem nesmí, protože je to přírodní rezervace. A co tam dělají ty balíky slámy ty trubko? Normálně se tam nesmí, protože je to soukromí pozemek! Ale pěkné záběry.

142