Moment, kdy se Jan Železný stal legendou

Thumbnail play icon
98 %
7. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:262
Počet zobrazení:12 344
Pojďme společně zavzpomínat na 20 let starý moment, kdy celý svět obdivoval českého atleta.

Přepis titulků

12. srpna 2001 se odehrál jeden z nejdramatičtějších momentů sportovní historie. Na mistrovství světa v atletice v kanadském Edmontonu byl Jan Železný jedním z favoritů na zlatou medaili. Předchozích 15 let byl tento legendární atlet nejlepším oštěpařem na světě. Získal celkem tři zlaté olympijské medaile, jednu stříbrnou, čtyři zlaté z mistrovství světa a také byl držitelem světového rekordu, v roce 1996 totiž hodil 98,48 metru.

Neexistovalo nic, co by tento muž nedokázal. Zvládal vypjaté situace, byl technicky zdatný a po dvou dekádách soutěžení naprosto dominoval nad svými soupeři. Během kvalifikace této soutěže, která probíhala dva dny před finále, Železný šokoval svět tímto momentem. …přibíhá rychle.

Páni, to byl ale hod. Ohromné. Nový rekord mistrovství světa. Bože. 90,76 metru. Překonal vlastní rekord MS z Göteborgu z roku 1995. Tímto téměř perfektním hodem tento 36letý atlet překonal svůj vlastní rekord MS, který platil od roku 1995. V tomto roce Železný nejen vyhrál na mistrovství světa, ale přehodil 90 metrů na sedmi různých soutěžích.

Tento nový rekord MS byl důležitým milníkem, který ze Železného udělal favorita na finále o dva dny později. Nebylo možné, aby kdokoliv jiný tohoto muže překonal. Vždyť kdo by měl potenciál… Všechno, nebo nic. Nedivte se. To je ohromný hod! Přes 90 metrů. Vždycky se vrhne k zemi.

Až takhle se do toho pokládá. Fantastický začátek. Překonal rekord MS Jana Železného. 91,31 metru. Úžasné. Hned v prvním kole finále hodu oštěpem se Aki Parviainen nejen ujal vedení s hodem přes 90 metrů, ale překonal Železného rekord, který platil pouhé dva krátké dny. Do toho hodu vložil úplně vše.

A se vzdáleností 91,31 metru bylo dost dobře možné, že už po prvním kole je tato soutěž u konce. Porazit tohoto muže, který překonal monumentální rekord, by vyžadovalo jeden z nejlepších hodů v atletice. Takže pravděpodobnost, že se to… Psychologický efekt, který to na něj mělo, když Parviainen přehodil 90 metrů… To byl hod!

Ohromný hod! Dva muži překonali 90 metrů v prvních dvou kolech. Ujal se Železný vedení? Ano, vrátil se mu i rekord. 92,80 metru. Nejdelší hod v historii velkých soutěží. Tohle, dámy a pánové, je úsměv muže, který to právě rozbalil na největším jevišti na světě. Přibližně 10 minut poté, co přišel o svůj rekord, se Železnému podařilo jej získat zpět.

A do dnešního dne, tedy o 20 let později, stále platí, že tento hod o vzdálenosti 92,8 metru je stále rekordem mistrovství světa. Díky za pozornost. A těším se na slyšenou. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

Pohlad typu: Skuste si to prehodit este mam rezervy ;)

70

Odpovědět

Komu se video líbilo, tak doporučuji od toho samého autora trochu delší (20min) dokument z cyklu "This Will NEVER Happen Again" - The WORLD RECORD That Will Stand Forever.
This Will NEVER Happen Again || The WORLD RECORD That Will Stand Forever (G.O.A.T Athlete)
Už loni jsem chtěl toto video doporučit na překlad, ale říkal jsem si, že bych asi neuspěl kvůli délce...

50

Odpovědět

díky, pěkné videjko

20

Odpovědět

no ja vim ze je to blbost a v prvni rade to neni ani pravda.. ale kdyz ty komentare tak dlouho nesli tak se to proste musi oslavit...

První!!!!!

29

Odpovědět

Už idú komentáre :D

22

Odpovědět

Jeho rekord je 98,48.....Jena v nemecku (len pre zaujímavosť)

30

Odpovědět

+talpy306Je to uvedené ve videu. (Jen pro zajímavost)

00

Odpovědět

nechápu to hodnocení, super videjko !

161

Odpovědět

Video super, sportovní výkon naprosto famózní, ale sestříhání toho komentáře je tristní... ;)

46