Sprinter vs. maratonec

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:756
Počet zobrazení:11 530

Napadlo vás někdy, proč se sprinteři a maratonci tak odlišují, přestože oba jen běhají? V tomto krátkém naučném videu vám to vysvětlí.

Přepis titulků

V běhu můžete vidět sprintera nebo maratonce. Jeden vypadá jak akční postava z 80. let. A druhý jako by držel až moc diet. Oba jsou to běžci, tak proč nevypadají stejně? Jednoduše. Vykonávají rozdílné sporty. Je to výbušná síla proti vytrvalosti. Odpověď leží ve způsobu, jak trénují své svaly. Měli byste vědět, že svaly se skládají z různých vláken.

Rychlá vlákna a pomalá vlákna. Sprinter trénuje především svá rychlá vlákna. Reagují okamžitě a pracují velmi rychle, ale brzy se vyčerpají. Vytrénovaná rychlá vlákna se stávají velkýma a těžkýma. Maratonec naopak používá většinou svá pomalá vlákna, která nereagují tak rychle, jako rychlá vlákna. Ale dokáží pracovat i několik hodin v kuse.

I vytrénovaná zůstávají tato vlákna tenká a lehká. Dobře. Schopnost běhu obou atletů ale nezávisí jen na fyzičce jejich nohou. Horní část těla je také důležitá. Aby mohl sprinter vyrazit ze startovní čáry a udržovat rytmus při běhu, potřebuje vyváženost. Jeho ruce by tedy měly být také větší. Takže se v posilovně věnuje i horní polovině těla.

Proto sprinter vypadá hodně svalnatý. A protože sprinter běží jen pár vteřin, je váha navíc zanedbatelná. U maratonce je to jinak. Každé kilo navíc musí přenést přes vzdálenost 42 kilometrů. Takže být hubený je pro něj výhodné. Jakákoliv zbytečná váha svalů a tuku musí být odstraněna, aby se mohl stát skvělým maratoncem.

Proto vypadá tak hubený. Kromě tréninku hraje roli také genetika. Normální člověk má přibližně stejný poměr rychlých a pomalých vláken. Ale vrcholoví běžci mají větší počet jednoho druhu vláken. Takže i kdyby nebyli vytrénovaní, nevypadali by stejně. Sprinter a maratonec. Oba jsou to běžci, ale různí atleti. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

chyběla tam zásadní informace a to že běžec na krátkou vzdálenost spálí spíše cukry (protože hoří rychleji jako papír) a ten kdo je trénovaný běžec spaluje rovnou tuky (jsou to takové brikety) takže i když se válíte furt u pc a chcete popoběhnout pro další pivo spálíte jen curkry, ale začněte trénovat a budete čím dál dříve spalovat tuky

55

Odpovědět

Já zase četl, že sprinter sice spaluje nejrychlejší dostupnou energii jako první, tedy cukry jak říkáš, ale zároveň nastartuje metabolismus. Takže když si dáš pár sprintíků a pak oddech, tak poté spaluješ tuky.

Přičemž dálkový běžec, nejprve spálí cukry a poté spaluje energii ve svalech, protože je to rychlejší než čekat na zpracování tuku. Proto je dálkový běžec vyhublý a nerostou mu svaly, protože je zároveň konzumuje (ta rychlá vlákna).

Nevím, názorů je na to spousta. A klidně bych ocenil i diskuzi s odborníky a empirickými důkazy. Já mám zatím zkušenost se sprinty a posilování. Protože dálkové běhy mě nebaví :D Takže nemůžu posoudit co je účinnější.

Samozřejmě, že při obojím člověk hubne, když dodržuje pitný režim a stravu.

45

Odpovědět

Ani jeden z vas nema celkom pravdu. Miera spalovania tukov zavisi najma od intenzity treningu. Rozdiel je ze bezec na dlhe trate spaluje energiu (napriklad z tukovych zasob) najma pocas tej aktivity ktoru vykonava - trenuje pri nizkej intenzite. Kdezto sprinter (trenuje pri vysokej intenzite) okrem toho ze pouziva omnoho viac svalov ktora vykonavaju narocnejsiu pracu aj ked kratkodobu sa znicia natolko ze telo spaluje tuky aj dva dni aby si doplnilo energeticky deficit, opravilo svalove vlakna, pripadne vybudovalo nove silnejsie... Halla by som este doplnil ze obaja cca prvych 20-30 minut spaluju energiu z cukrov (ak maju v tele cukry) a az po tomto case ked sa prvotne palivo minie, telo cerpa z tukov. Ale z hladiska chudnutia to nie je prvorade. Skutocny rozdiel medzi trenovanym sprinterom a maratoncom je skutocne predovsetkym v inom type vybudovanych svalovych vlakien.

81

Odpovědět

+LeskoOK, ja se nehádám a už vůbec netvrdím, že co jsem psal je pravda.
Jen mi přišlo, že z toho co jsem četl, je sprinter efektivnější spalovač, než maratonec.

Každopádně, obezita je buď vážná nemoc, nebo lenost. Když chceš všechno jde.

10

Odpovědět

pekne

02

Odpovědět

Z jakého youtube kanálu je toto video originálně? Nějak to nemůžu najít...

19

Odpovědět

Je to z kanálu SEEQvideo.

91

Odpovědět

http://www.youtube.com/user/SEEQvideo?feature=watch

Stačí
kliknout na logo YoutubeHD přímo ve videu.

91

Odpovědět

Trénuji sprinty 6 let a v dubnu poběžím půlmaraton. Schválně, jak teda budu vypadat :D

183

Odpovědět

Tak to hodně štěstí a těch "červených" svalů. Už jsem ho běžel a je to fakt dřina...

181

Odpovědět

A k čemu ti to bude? (jen pro zajímavost)

520

Odpovědět

+AutoPro zážitek, lepší kondičku atd.. Já hlavně od malička měl astma a nemohl jsem vůbec běhat. Tak teď ve dvaceti si to chci vynahradit.

132

Odpovědět

+AutoNo já myslel, k čemu ti to je, když trénuješ sprinty.

42

Odpovědět

Pokud běháš 6 let sprinty, tak si dáš pulmaraton úplně vpohodě, ono ti to tu rychlost samo sundá a podle mě vydržís :)

12

Odpovědět

JOJO z tohodle jsem včera dělal zkoušku. Dobře to řikají.

1514

Odpovědět

Rychlý. Jednoduchý. Vysvětleno i pro blby :D Moc hezký video :)

1584

Odpovědět

tak to já mám tak 20/20 od každého :D

21112

Odpovědět

Takže máš 50/50, protože je to stejné číslo. :)

3666

Odpovědět

Ne,mas taky 50/50 - je to pomer a ne ze mas 20 vlaken rychlejch a 20 pomalejch :-D

1563

Odpovědět

+sftwau....ty musíš mít hodně bohatý rodiče když ti koupili tak dlouhý vedení

1618

Odpovědět

20:20 je stejný poměr jako 50:50. To je jako kdyby jsi vzal 150 hrušek a rozdělil je v poměru 200:100. Vykrátíme na 2:1, takže se hrušky rozdělí na 100 hrušek na jedné straně a 50 na druhé.

985

Odpovědět

+DreanuxNeuvěřitelný, kolik lidí rozumí matematice základní školy.

1394

Odpovědět

+DreanuxNeuvěřitelné, kolik lidí jí nerozumí, když se jim musí vysvětlovat základní pojmy, že ano?

548

Odpovědět

+DreanuxNemyslím to jako urážku, ale spíš ty máš problém pochopit ten vtip, který DinoCop nahoře napsal.
Vysvětlení: Tím 20/20 chtěl říct, že jeho výkon odpovídá tomu, jako by měl méně obou druhů. ;-)

532

Odpovědět

+DreanuxMithril nekaz srandu :D som bol schvalne zvedavý koľko komentárov ešte bude trvať než to pochopí :D Ten ma ešte dlhšie vedenie ako Peele v tom videu s fackovaním :D

313

Odpovědět

+DreanuxDreanux, já jsem už viděl za život spoustu dementů, ale ty jsi přímo muzejní exemplář. Shoď to pubický pubertální ochlupení na bradě a zkus přemluvit nějakou příslušnici opačného pohlaví, ok?

26

Odpovědět

i kdyby 20/20 tak to mas jeste dobre, me se kolikrat zda ze jeden den mam ty pomale a druhy den ty rychle, vzdycky na hovno :D

1312