Můj otec Stephen Hawking

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:216
Počet zobrazení:9 679

Dnes v noci se svět rozloučil s jedním z největších fyziků všech dob, nyní už ikonickým Stephenem Hawkingem. Tento muž stihnul za svůj život nejen zcela změnit pohled vědeckého světa na černé díry i vznik vesmíru, ale také zpopularizovat astrofyziku a vystoupit v nejednom populárním seriálu. V tomto videu jeho dcera Lucy vypráví o nejdůležitějších chvílích v jeho životě.

Stephena Hawkinga si můžete také připomenout například v legendárním rozhovoru s Johnem Oliverem.

Přepis titulků

Překlad: jesterka www.videacesky.cz Toto je můj otec, Stephen Hawking. Tady máme jednu hezkou fotku. Je to geniální muž a teoretický fyzik, což znamená, že hledá způsob, jak porozumět vesmíru kolem nás za pomoci fyzikálních zákonů. Je to geniální muž a je Lukasiánským profesorem matematiky na univerzitě v Cambridge. To znamená, že má stejnou pozici, jakou měl kdysi velký vědec Isaac Newton. Získal také mnoho ocenění a různých čestných titulů.

Člověk by si myslel, že něco takového bude jasné od začátku. Teď budeme trochu cestovat časem, vrátíme se a podíváme se na něj. Toto je můj otec jako malý chlapec se svými dvěma sestrami. Když byl můj otec ve škole, jeho učitelé o něm neměli vysoké mínění. Tohle bylo v jednom z jeho hodnocení: "Z toho kluka nikdy nic nebude." Ale jeho spolužáci si něčeho všimli, protože mu dali přezdívku Einstein. A vyrostl ve vědce, což ukazuje, že děti jsou mnohem chytřejší než dospělí, protože se stal vědcem, šel na univerzitu v Oxfordu a absolvoval fyziku s vyznamenáním.

Odešel do Cambridge, kde začal se svým výzkumem. Tou dobou také zjistil, že trpí nemocí jménem ALS. Tato nemoc vám pomalu znemožňuje pohybovat svaly. Později mu také vzala jeho přirozený hlas. Až k vám na konci této přednášky promluví, bude to znít, jako by mluvil počítač, ale je to skutečný muž, který používá počítač, aby získal zpět svůj hlas. Naštěstí se v té době mému otci staly i nějaké hezké věci.

Poznal mou matku, zasnoubil se a oženil se a začal pracovat na své disertaci. Ta se jmenovala Vlastnosti expandujících vesmírů. V té disertaci se mu též podařilo dokázat, že vesmír musel mít jednoznačný začátek. To není tak špatné na takovou malou postgraduální práci. Tady ho máme o několik let později. Toto je rok 1970 v Cambridgi a to mimčo jsem já. Dostala jsem jméno Lucy, to je z latinského slova pro světlo a světlo je jeden z nejdůležitějších objektů výzkumu pro astrofyziky, takže je to pro dceru fyzika moc dobré jméno.

Tuhle fotku z roku 1970 vám ukazuju, protože to byl pro mého otce důležitý rok. Měl chvíli prozření. Přišel na elegantní matematický důkaz toho, co se stane, když se srazí dvě černé díry. Zjistil, že když se srazí, spojí se ve větší černou díru, ale nemohou se rozdělit do dvou. Takže vidíte, že jsem jako dítě byla velkou inspirací.

Tady jsme o několik let později, přestěhovali jsme se ke Caltechu, bydlíme v Pasadeně, v Kalifornii. Caltech je skvělé vědecké centrum na západním pobřeží Ameriky. Tohle je z roku 1974, ten byl pro mého otce také důležitý. Pracoval na svých myšlenkách o tom, co se stane, když hvězda imploduje a vytvoří černou díru. Před několika minutami jsme viděli supernovu, tu velkou explozi na konci života hvězdy.

Pokud by to byla dostatečně velká hvězda, odhodila by vnější vrstvu a její jádro by se zhroutilo v černou díru a na tom tehdy můj otec pracoval. Pak jsme se vrátili do Anglie a můj otec se stal profesorem v Cambridgi. V následujících letech se toho stalo moc, já jsem vyrostla, stala se teenagerkou. Moje hodnocení ze školy také nebyla zrovna skvělá. "Půvab nenahradí těžkou práci." Můj otec byl v té době také velmi zaměstnaný, napsal svůj bestseler Stručná historie času.

Tato kniha se prodávala po celém světě, ale někdo tvrdí, že zase tolik lidí ji nedočetlo do konce. To je jeden z důvodů, proč jsme začali pracovat na dětských knihách. Snažíme se některé věci dovysvětlit. V té době se můj otec také bavil. Byl třeba v Simpsonových. To ho moc bavilo, byl tím nadšený. Moc se mu líbilo, že měl na svém křesle vrtule z helikoptéry. Ale říkal, že je moc rád, že ve skutečnosti není výrazně žlutý.

Taky se stalo tohle, byl ve Star Treku. Byl na návštěvě v Paramount Studios, protože pracoval v Caltechu, a oni mu nabídli roli, takže tady je na Enterprise se dvěma největšími vědci historie, aspoň podle mého názoru, Isaacem Newtonem a Albertem Einsteinem. A i jiná dobrodružství. Tady se vznáší v nulové gravitaci. A je to krásná fotka, když se podíváte na velikost jeho úsměvu, uvědomíte si, že mysl tohoto člověka mohla cestovat po celém vesmíru, ale jeho tělo bylo celá desetiletí uvězněné na vozíku.

A tady je volný a vznáší se.

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dajú sa nejako zakázať tie vyskakovacie okná, čo zakryjú polku videa na poslednú pol minútu? Rád by som videl tú fotku.

20

Odpovědět

Ty jsou vložené na originálním videu. Podle mě to nepůjde.

10

Odpovědět

Před měsícem jsem si Stručnou historii času koupil a dneska se začetl - úžasná knížka!

11

Odpovědět

Škoda, že video není celé..

210

Odpovědět

mám pocit, že pan Hawking byl svobodnějším než spousta lidí. Fyzicky paralyzovaný, ale myšlenkami byl kde si zamanul. Myslím, že štěstí je stav vědomí. Můžeme být šťastní i když naše tělo vypovědělo službu. Viz. pan Hawking.
Naše mysl, naše představivost nás může učinit šťastným. Mám pocit, že aby se tohle stalo, musí se přijmout tahle chvíle, my, vše kým jsme a nejsme. Opakem je přijetí je, že mysl je naším pánem, ne sluhou. Heureka?
Díky za video, díky pane Hawking.

301