Muž, který stvořil Osadníky z KatanuGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:72
Počet zobrazení:6 162
Znáte Osadníky z Katanu, nebo jste je dokonce i někdy hráli? Tato deskovka patří mezi vůbec ty nejúspěšnější. V prodejnách v současné době dokonce můžete najít novou, vesmírnou verzi této hry: Hvězdoplavci. Než se ale pustíte do ní, připomeňte si, jak to vše začalo – jako prostá, poklidná rodinná hra. Nebo to tak není? Podělte se v komentářích o své zážitky ze hry a která verze či rozšíření Katanu je vaše nejoblíbenější.

Přepis titulků

Osadníci z Katanu jsou jednou z nejprodávanějších stolních her všech dob. A mezi kopečky německého Rossdorfu v této malebné ulici má zvonek domku čísla popisného 43 a na zadním dvorku stojí Klaus Teuber, muž, který to vše umožnil. MUŽ, KTERÝ OSÍDLIL KATAN Osadníci z Katanu je hra až pro 4 hráče, ve které sbíráte suroviny, s kterými stavíte vesnice a města.

Počítáte si za ně body. Kdo dosáhne 10 bodů první, vyhrává. POČÁTEK A vše začalo takto. V 80. a 90. letech jsem vedl zubní laboratoř. Vymýšlet hry pro mě byla spíš zábava. Jeho první hra se jmenovala Barbarossa. Když jsem přišel s Barbarossou, bylo mi čerstvě přes třicet.

Měl jsem pocit, že by to mohlo být něco, co by mě doopravdy mohlo bavit. Že by se pro mě vytváření her mohlo stát velmi dobrým koníčkem. Navrhl několik dalších her a poté… přišel Katan. STVOŘENÍ Klaus se zajímal o vikinské příběhy. Ano, inspiroval jsem se příběhem vikingů. Představil jsem si, jaké by to bylo dorazit na Island.

Potřebovali by dřevo, obydlí a další věci a na základě této představy jsem vymyslel Katan. TESTOVÁNÍ HRY Od návrhu až po prodej šlo o rodinnou záležitost. Tohle je Benny Teuber. Žije v Německu a je Klausův nejmladší syn. Tohle je Guido Teuber. A tohle je Guido Teuber a žije v San Francisku.

Je Klausův nejstarší syn. V rodině hru testujeme já s mamkou. A já taky. Osadníky z Katanu jsme na zkoušku hrávali dost často. Všichni jsme se scházeli kolem jídelního stolu a testovali jsme a hodnotili hry. Občas vedle mě položil komiks s Mickey Mousem, aby věděl, jestli je hra nudná, protože bych přestal hrát a začal si číst.

Táta si vzal poznámky k srdci a hru doladil, pracoval na ní. Pro tátu to byla svým způsobem vzrušující chvíle. V rodině Teuberových jsou docela soutěživí. Táta by asi řekl, že já hraju nejlépe. Ne. Promiň, tati, Benny je fakt nejlepší. Mezi tátou a bráchou panuje trocha rivality. PRVNÍ UVEDENÍ Katan byl poprvé oficiálně uveden v Německu v roce 1994 a byl to okamžitý úspěch.

V Německu jsme měli okamžitý úspěch, protože jsme vyhráli cenu Hra roku. Celosvětově bylo do dneška prodáno přes 24 milionů kopií. Tato hra se zrodila z příběhu, ale také vytváří příběhy. Katan je skvělý v tom, že nakonec každý něco postaví. Svým způsobem je tedy každý vítěz.

Přál jsem si vytvořit velmi klidnou hru, při které by se hodně komunikovalo, která by lidi sbližovala. Podle mě se to Katanu povedlo. JAK OSÍDLIT KATAN Pro všechny fanoušky Katanu máme pár rad. Musíte se vždy držet své strategie, ale musíte si taky pořád stěžovat, i když víte, že vyhráváte, musíte tvrdit, že ne. Rád stavím města, co nejdříve je to možné.

Nikdy nestavte nejdelší cestu na začátku hry. Tak to by bylo. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

U nás doma jsme Catan hrávali už možná před 12 lety, ale jako dítě mě hra moc nebavila, přišla mi vlastně hrozně nudná. Ale znovu jsem se k ní vrátila před cca dvěma roky s partou přátel, přidali jsme několik rozšíření a teď nehrajeme skoro nic jiného.

30

Odpovědět

Díky moc za překlad. Hru jsem hrával dřív opravdu hodně, teď už bohužel nemám s kým. Jinak za mě nejlepší Města a rytíři, Nájezd barbarů, Kupci a barbaři.

10

Odpovědět

Osadníci z Katanu dobrý, ale skvělé jsou zvlášť různé varianty, jako třeba Anno 1701 nebo Elasund a Candamir, nebo karetní Knížata z Katanu a vesmírné Starship Catan.
Tenhle chlapík dělá nejlepší rodinné strategické hry!

10

Odpovědět

Hra volně ke stažení jak pro Android, iOS, Windows -> https://www.catan.com/game/catan-universe

20

Odpovědět

Asi nejlepší strategie je stavět nejdelší cestu na začátku hry, města až ke konci a hlavně si nikdy nestěžovat a tím ukázat, že máte vše pod kontrolou.

12

Odpovědět

Osadníky jsem před deseti lety často propařil celé prázdniny. A nejraději s piráty - bylo tam takové rozšíření?

00

Odpovědět

Možná máte na mysli rozšíření Města a rytíři, kde na vás postupně útočí pirátská loď, nebo rozšíření Námořníci, kde sami podnikáte objevy po moři a osidlujete nové ostrovy. Obě verze jsou super, ale nejčastěji hrajeme Města a rytíře, hra je komplikovanější, zábavnější a vůči svým protihráčům můžete být zákeřnější a kazit jim plány :D.

40

Odpovědět

+ElTigrejj, Města a rytíři - to bude ono! :)

00