Neil deGrasse Tyson o Marsu a geecích

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:154
Počet zobrazení:7 287

Tentokrát si Neil deGrasse Tyson zaskočil do satirického pořadu The Daily Show ve své době ještě uváděném Jonem Stewartem, aby upozornil na svůj televizní pořad StarTalk. Chemie mezi těmito dvěma funguje na jedničku a pokud máte rádi Neilovu důraznost a zápal pro věc, jistě si vychutnáte záludné otázky, které is pro něj Jon přichystal.

Přepis titulků

Vítejte zpět. Můj dnešní host je astrofyzik a ředitel Haydenova planetária. Jeho nový pořad vysílá National Geographic pod názvem StarTalk. Čím více se přibližuješ zdroji gravitace, tím relativně pomaleji čas utíká vůči ostatním lidem, kteří se nachází jinde. Pokud se přiblížíš planetě, ve které čas běží pomaleji, musíš být připraven na následky... Jak moc pomaleji ten čas běží? Jak staré budou tvoje děti, když se vrátíš zpět?

Než půjdeme dále, Anne Hathaway ve filmu říká, že musíme na čas pohlížet jako na zdroj – něco jako kyslík. - Jako na komoditu? - Přesně. - To se mi hodně líbilo. Ten blonďák neměl tušení, o čem Neil vlastně mluví. Prosím, přivítejte tu Neil deGrasse Tysona. Prosím, posaď se. Vzrušující to doba! Tak rád tě vidím.

Nejvhodnější doba pro to být tebou, být astrofyzikem. Moc se nakláníš... Na něco se tě zeptám... Budeme žít na Marsu? Za sebe říkám, že v brzké době určitě ne. Lidé chtějí letět na Mars, ale musíte jim připomínat, že tam není dýchatelný vzduch. Když mořeplavci přijeli z Evropy do Ameriky, vystoupili z Mayflower a mohli dýchat.

Byly tam stromy ze dřeva, což byl materiál na výrobu jejich lodí. Mohli své lodě opravit, lidé je vítali, když přijeli. Pokud poletíte na Mars... ne! Nemůžete dýchat! Nebudete moci dýchat ani opravit svou loď. Co tě v dnešním světě zajímá nejvíce? Vždycky jsi měl nějaké eso v rukávu, které tě pohání kupředu. Co je to v současné době? Musím říct, že to není ani tak o vědě, ale o veřejnosti, ve které o vědu roste zájem...

- Vnímáš nějaký rozdíl? - Jasně. Není to o tom, co se díky vědě mohu naučit, jde o dnešní kulturu, která vědu bere jako svoji součást, roste o ni zájem. Zasloužili se o to hlavně geekové. Geek... je to něco, co i já mohu použít, nebo jen vy vědci? Jsem dost starý na to, abych si pamatoval dávné časy... Pokud jsi byl na střední geek, byl jsi terčem posměchu, byl jsi ten, kdo byl zneužíván, čtyřočko, kdokoliv...

Poté ale ostatní děti zjistili, že geeky potřebují, aby jim spravili počítač. Hodnota geeků najednou rostla. Nejbohatší člověk na světě je král geeků, Bill Gates. Svět je díky tomu jiný, posunuli jsme se do budoucnosti díky inteligenci lidí, ze kterých jsme si kdysi dělali srandu, geeků. Na něco se tě zeptám. Jsi člověk vzdělaný, chytrý, pohybuješ se v realitě...

Superman vs Batman. Publikum by se rádo dozvědělo, kdo by podle tebe vyhrál, Superman, nebo Batman? Pokud si dobře pamatuju, Batman je jen chlápek s opaskem, kdežto Superman je neporazitelný, je rychlejší než kulka, může létat, může... Myslím si, že výherce je jasný. Řeknu ti, o čem to je. Povím ti to... - Komu se Batman zodpovídá? - Komisaři Gordonovi. Přesně tak, komisaři a nakonec také starostovi.

- Komu se zodpovídá Superman? - Chlápkovi v ledovém zámku. Jo, takže někomu, koho neznáme, někomu, do koho vůbec nevidíme. Dělá si, co chce. Záleží jen na tom, jak společnost takového hrdinu vnímá. Pokud Batman potírá zločin a Superman si dělá, co chce, nastává konflikt. Nemůžeš být chlápkem ve cvičebním trikotu a zároveň i člověkem. Supermanovi to projde, protože je to prostě supermuž.

Cvičební trikot... punčocháče nebo co to vlastně nosí. Iron Man byl o něco chytřejší. Řekl si, že by měl nosit oblek ze železa, ne cvičební trikot. Kdy začíná StarTalk? Díky za otázku. Původně jsme byli v rádiu, teď v televizi. Věděli jste, že byl v první epizodě StarTalk? Tehdy jsem zjistil, že státnicoval z chemie. Zeptal jsem se ho na jeho oblíbený prvek. Řekl mi: "Mám oblíbený chemický prvek.

Měl jsem na stěně jeho plakát. Byl to uhlík." Ptám se ho, proč uhlík? Odpověděl: "Protože uhlík je možné kombinovat se všemi ostatními prvky. Uhlík je děvkou všech ostatních prvků." Uhlík pokecá se všemi. Uhlík je jako: "A hele, co je to, kyslík? Vezmu si dva." Přesně tak, oxid uhličitý. "Vodík?"

"Vezmu si čtyři." Metan. "Já tu s*ini esterifikuju!" StarTalk je o tom, že si se známými osobnostmi povídáme o vědě a o tom, jak ovlivnila jejich životy. Dokazuje to, že věda je součástí každodenního - života nejen celebrit. - Víš, co se mi na tom líbí? Je to motto přesně pro tebe: "Na vědě záleží." To se mi líbí.

StarTalk běží každé pondělí ve 23 hodin. Neil deGrasse Tyson!

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak nesympatickeho, arogantne vyhlizejiciho a falesne se usmivajiciho moderatora jsem jeste nevidel. Ac mam Neila rad, rozhovor o hovne s volem.

82

Odpovědět

Ja nechapu ten duel.. Superman dokaze znicit planetu tim ze ji vychyli z drahy,.. tak proc se tu bavime o tom, kdo je silnejsi ?

70

Odpovědět

prosím o preklad StarTalk-u

100

Odpovědět

to sme sa toho dozvedeli zas....

dýchateľný vzduch(a nie kyslíš opravte si to) na Marse by bol ten menší problém...

02

Odpovědět

kyslík

30

Odpovědět

+sadty už sis stihnul opravit :D

20

Odpovědět

Kdyby se ten moderátor usmál, tak by mu to asi rozervalo lebku. :)

120

Odpovědět

Kde se na té mapě za nima ztratil Island a kus Ruska?

21

Odpovědět

Superman by batmana zarazil do země až k jádru jako hřebík to je jasné. ( bez ohledu na ten tragickej film )

42

Odpovědět

Batman je genius, má za sebou tunu technologií a neocenitelné schopnosti.
Superman je "jen" "nesmrtelný" silák.
V případě, že Batman bude chtít dostat Supermana, tak ho dostane. Jiná věc je přímý nečekaný konflikt, tam by ho Superman hned zadupal.
Zdar Max

122

Odpovědět

+Max Devaineco to meleš maxime když je jasný jako facka že by batman dostal nakládačku když superman je silnej a nesmrtelnej tak si vážně nemyslím že by batman "rozdritil" supermana.

25

Odpovědět

+Max DevaineTobe ten film vymyl hlavu. I kdyz mam radeji Batman.. proste Superman muze znicit zemi vychylenim nebo tim ze na ni posle nakej asteroid..

01

Odpovědět

Ty černí se hodí prostě jenom na sbírání bavlny, z toho Tyjsna nic kloudnýho nevypadlo xD. Jinak Jon Steward super jako vždycky, ten má prostě úroveň

736

Odpovědět

Jo a kdo byl ten blonďatej týpas jak Jon říkal? Ten byl fakt úplně mimo lol xD.

42

Odpovědět

+DJ FCKING CZ ŽILINA324Hej kámo ten blonďák je Jonathan Nolan ten co řežíroval Djanga,Westworld a Jurskej park voe.

29

Odpovědět

+TenChytrejKlukNení to Jonathan Nolan, ale jeho bratr Christopher Nolan. Režíroval Temnýho rytíře, Počátek, Memento a Interstellar o kterým je tam řeč. Jinak film Nespoutaný Django režíroval Quentin Tarantino, Jurský park - Steven Spielberg.

71

Odpovědět

+EhmYou must be fun at parties.

15

Odpovědět

Kámo zrovna s tvojí přezdívkou bych si radši dvakrát rozmyslel, než něco takovýho napíšu.

30

Odpovědět

to by mě zajímalo jestli by si porazil Neila ve vědomostní soutěži. Odpověď zřejmě víme oba .)

20

Odpovědět

+hostTato diskuze mě baví :D kdo další nakrmí trolla?:D

00

Odpovědět

Začnete startalk překládat?

336

Odpovědět

takovej super host on mu dáva samí debilní otázky

512

Odpovědět

Jo a pak, ze cernosi nejsou negramotny poloopice, Neil je krasna vyjimka potvrzujici pravidlo

1136