Neil deGrasse Tyson u Billa MaheraReal Time with Bill Maher

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 3
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:200
Počet zobrazení:8 945

U příležitosti uvedení filmu Marťan s Mattem Damonem, Neil deGrasse Tyson navštívil show Billa Mahera, aby se s ním podělil o své názory ohledně života na Marsu. Existovala na něm kdysi voda? Je možné, že se život na Zemi dostal právě z Marsu?

Přepis titulků

Mám radost, protože jsem se tento týden dočetl, že Matt Damon objevil vodu na Marsu. To je pravda... i když sis to možná trochu popletl. - Vážně? - Jo, ale jen trochu. Existuje na Marsu voda? Domníváme se, že podle záznamů, které máme, tam kdysi voda opravdu byla, vzhledem k vyschlým říčním korytům, které toto naznačují, říčním deltám... Myslel jsem, že na Marsu byl led. Na pólech led opravdu je, ale my mluvíme o vodě, která utváří...

- Takže možná měli pokojovou službu? - Je to možné. Ano, proč ne... Našly se důkazy, že tam voda existovala v kapalném skupenství, a to je důležité. V minulosti bych ironicky řekl: "To je tak vzrušující," ale když jsem viděl tebe, nepamatuju si přesně kde, jestli to byl tvůj podcast nebo něco... v médiích jsi hodně známý. Musím říct, že jsi mě přesvědčil. - Opravdu?

- Ano, protože jsi měl řeč o tom, jak když byly poprvé objeveny věci jako elektřina a atomy, říkali jsme si: "K čemu to vůbec je?" Takže pojď do toho. - Předveď se. - Vážně to chceš? Ano, chci. A uznávám, že jsem změnil názor, jako to vědci dělají. Nové důkazy. Jsem poctěn a polichocen, že tě můžu intelektuálně povznést. Ale když tě vidím v té vestě... Přemýšlím, že zaujmu opačné stanovisko.

Mám pro vás skvělý příklad. V roce 1917 Albert Einstein publikoval článek nazvaný Stimulovaná emise radiace. Nejasný článek plný podivných derivací. V té době nikoho včetně něj nenapadlo: "Lasery!" Ale tohle je původní myšlenka laserů. Neříká si: "Čárové kódy." "Laserová chirurgie," nikdo o tom neměl ani páru, ale je to myšlenková hranice ohledně chování hmoty v malém měřítku. Pokud byste v té době žili, říkali byste: "Proč plýtváte časem, stejně nemůžeme atomy pozorovat.

Dělejte něco produktivního, třeba zastavte první světovou válku." Nemůžete se stavět do cesty novému výzkumu, protože jednoduše nikdy nevíte, co z toho může vzniknout. Ne, počkejte, vezmu to rychle... Předvedl ses. Ve 20. letech se lidé začali šťourat v atomech a objevili kvantovou fyziku.

Sice to trvalo několik desetiletí, ale v 60. a 70. letech se kvantová fyzika stala základem technologické revoluce. Podle některých měření, je IT sektor zodpovědný za třetinu světového produktu. Kdybyste tehdy žili, říkali byste si: "To je ale nesmysl." Čím bychom si dnes fotili jídlo, že ano? Další věc, která je podle mě na Marsu fascinující, je to, že život na Zemi existuje proto, že byl přenesen z Marsu. Asteroidem nebo něčím... Důkazy naznačují, že Mars byl kdysi vlhkou a plodnou planetou...

Chtěl jsem říct mokrou, ale nakonec jsem si vybral vlhký. V kombinaci s tou vestou... Dnes dámy okouzlíš. Mars byl vlhký dříve než Země. Počítačové simulace nám dokazují, že v raném stadiu sluneční soustavy došlo k velkému bombardování, protože planety se stále tvořily, ve vesmíru poletovala spousta úlomků... Pokud něco tvrdě narazí do země, dokáže to vyvrhnout kameny až do vesmírů. Pokud se na těch kamenech nachází mikrobi, je dokonáno.

Ne všechny přežijí, většina jich zemře. Ale ti, kteří přežijí, budou ti, kteří mají odolnost vůči radiaci, nízkým či vysokým teplotám, mohou být zmrazeni. - Želvušky. - Přesně tak. Promiň. - Mimochodem... - Počkej, želvušky... Dozvěděl jsem se o nich ve tvém pořadu Kosmos. - Děkuju.

- Máme obrázek? Je to ta nejhnusnější věc. A tohle není pod mikroskopem... Abyste viděli všechny detaily, potřebujte mikroskop. Přežije to všude, nedokážete to zabít. Neexistuje možnost, jak to zabít. - Co třeba? Extrémní zima, extrémní horko... - Jo, ale co je nejlepší, můžete to vysušit a ono to přejde do jakési hibernace, později přidáte vodu a ono to ožije.

- Takže švábi jsou pasé. - Jo, přesně. Není důvod pro to, aby jakákoliv forma života na Zemi měla takovou odolnost, protože neexistuje nic, co by vám ji dalo. Víme ale, že pokud tu mikrobi cestovali z Marsu na Zemi, je to možné. Proto existuje teorie, že život se na Zemi dostal z Marsu. - Neuvěřitelné... - Nazývá se panspermie. O tomhle budeš muset přesvědčit Dr. Bena Carsona.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nemám nic proti teorii Panspermie, ale je to jen další teoretický způsob, jak vysvětlit původ života, který vlastně nic neřeší, jen odkládá otázku. Na té původní planetě (ať už Mars nebo kdovíco kdekoliv) to muselo taky nějak vzniknout.
Panspermie je jen teorie, která vzniku života může přidat nějaký čas (pár miliard let navíc), protože Země je příliš mladá ve vesmíru.
Nicméně, otázku vzniku života to neřeší. :)

00

Odpovědět

poznánka k překladu: 1:50: derivation je tu myšleno ve smyslu odvození, ne derivace ( ty jsou vcětšinou jasně daní a ne "pochybné ;-) )řeč je pravděpodobně o velice pochybné myšlence (která časem ukázala svojí správnost) kvantovaného světla, která v té době byla něco jako "možná by to tak mohlo být".

Jinak video pěkné, i když díky přehnané iniciativě moderátora jsem se toho moc nedozvěděl :/

30

Odpovědět

Prosím o radu, kdo ví, nechť odpoví. Který z jeho pořadů myslel (želvuška) a co znamená ta narážka na konci Dr Ben. Carson ?

01

Odpovědět

Cosmos: A Spacetime Odyssey - tak již našel kdyby to někoho zajímalo

00

Odpovědět

+Dot..:)

00

Odpovědět

Carson věří, že vzešel z Boha a ne z opice...

10

Odpovědět

až se reinkarnuji chci být želvuška :)

131

Odpovědět


Odpovědět

Nevím, kdo je Bill Maher, ale vedení rozhovoru, vizáž a studio mi silně připomnělo talkshows ze 70./80. let. :-)

170

Odpovědět

Neil deGrasse Tyson by byl vlastně skvělým prezidentem USA. Má totiž kvality, jaké by prezident měl mít. Jako třeba…není to totální debil, ve skutečnosti docela inteligentní, není to agresivní hovado, a tak dále.
Jen sdílím jeden postřeh.

315

Odpovědět

Odkdy se vědci a "vědci" vyznají v politice?

45

Odpovědět

+MudrátorA odkdy hvězdy reality show a neúspěšní podnikatelé? Čímž neříkám, že si myslím, že Trump je agresivní debil, ale osobně bych Tysona u nás bral všemi deseti...

201

Odpovědět

+PaesPrávě proto to píšu, nevyznají...

00

Odpovědět

Já si dokonce myslím že by byl super diktátor. Kdyby všechny peníze USA investoval do NASA, lidstvo by mělo šanci přežít....

172

Odpovědět

Zas pokud by zivot prisel touhle cestou z marsu, nemelo by potom mit odost vice schopnosti jako maji zelvusky? A pokud by se tyhle schopnosti behem evoluce staly nepotrebnym tak proc by zustavaly jen u zelvusek? Spis by mi prislo logictejsi ze se zivot tu vyvinul sam a zelvusky prileteli nekdy v prubehu.

81

Odpovědět

Ne nezbytně. I "nezničitelné" želvušky prochází mutacemi. Na zemi nejsou tak kruté podmínky jako ve vesmíru, a tak se vyvinou jedinci, kteří jsou oproti předkům budou méně odolní aniž by došli újmy.
Co se týká mého názoru na to, jak vznikl život na zemi, tak se nepřikláním k žádné z teorií, ale vysloveně ani žádnou, kromě jedné, nezavrhuji. (Tou jednou, zavrhovanou, je že, bůh stvořil Adama a Evu, kteří měli dva syny a pak musel nastat incest, protože jinak by všichni lidi na zemi museli být pouze a jen přímo z Adama a Evy...)

32

Odpovědět

Jsem znechucen že tady ten anti-islamskej xenofobni rasistickej magor Maher dostal prostor. Jsem znechucen na nejvyšší míru. Jdu pojebat svou mámu ať se uklidním.

331

Odpovědět

Pokud vím dobře, tak si Bill dělá odjakživa srandu ze všech náboženství, tak tu prosím nevytahuj nepravdivé sračky.

00

Odpovědět

Rok 2016 Morce se na videacesky dozvídá že je na Marsu kapalná voda
Rok 2080 Morce zakládá kolonii na Marsu, začíná s teraformací Marsu.
Rok 2116 Dobytí Marsu následovníky Morcete. Vyhlášení nezávislosti na Zemi.
Rok 2400-2800 Dokončena teraformace Marsu
- Doporučuji se dnes cítit výjmečně protože jste právě u toho kdy se píše historie.

414

Odpovědět

Pokiaľ zameníme slovo "Morce" za slovo "Elon Musk"

200

Odpovědět

+YeeeeeeehaaaaaahElon Musk na videacesky sa prvý raz dozvie že na Marse je voda?

90

Odpovědět

Trochu mě štvalo, jak mu ten retard pořád skákal do řeči.. wet and fertile bylo ale dobrý. :D

513

Odpovědět

A já měl za to, že názory Billa Mahera jsou přesně to, co diváci Videacesky milují. :)
Jiné pořady od něj by jste žrali, jak vás znám. :D

00