Nejhorší kanál o pečení na YouTube?

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:124
Počet zobrazení:7 835

Možná jste na Facebooku či jiných sociálních sítích zaregistrovali "krásná" videa o pečení a vaření, jako je například toto. Rychlé střihy, velká písmena, nádherné recepty, u kterých se člověku sbíhají sliny. Jak to ale dopadne, když si recept podle takového videa vyzkoušíte sami doma? Funguje to vůbec, nebo je to celé jen podfuk a show? Pokud vás zajímají jen testy, přeskočte na čas 1:30.

Poznámky:
Od prosince, kdy toto video vzniklo, počet odběratelů kanálu So Yummy narostl na více než 7 milionů.
Obsahové farmy (content farms) jsou takové stránky a kanály, které produkují mnoho (často pochybného) obsahu, aby uspokojily algoritmy a tento obsah se pak šířil mezi co nejvíce lidí. Důvodem jsou samozřejmě peníze za reklamu.
Do komentářů nám napište, zda by vás zajímalo více podobného obsahu z tohoto kanálu.

Přepis titulků

Vítejte u kanálu How To Cook That, já jsem Ann Reardon a dnes jsem se rozhodla, že se zaměřím na jeden z nejúspěšnějších kanálů o pečení na YouTube. Ne, můj kanál to není. Mají 4,5 milionu odběratelů a měsíčně více než 100 milionů zhlédnutí videí. Minulý měsíc to bylo 115 milionů zhlédnutí. Na to, že začali před rokem, je to působivé číslo. Pro představu, 115 milionů zhlédnutí, to je více než Liza Koshy, IISuperwomanII a Rosanna Pansino dohromady.

Tihle mají měsíčně dohromady méně než 100 milionů zhlédnutí. Je to šílené a tenhle kanál je obří. Takže to bude dobrý kanál, ne? Protože YouTube doporučuje kvalitní obsah. Kvalitní obsah je to nejdůležitější. Kvalitní videa mají zhlédnutí, ne?

No jo. Tak se na to podívejme. Všechna jejich videa mají stejný formát. Je to kompilace krátkých, zrychlených klipů, ke kterým hraje hudba. Ta videa vypadají, že původně vznikla pro Facebook nebo Instagram. Říkám to proto, že mají čtvercový formát. A youtubová videa bývají širokoúhlá. Vypadá to, že to udělali pro Facebook a pak to tu jen nahráli.

Koukněme se na první video. Tohle má 36 milionů zhlédnutí a vypadá to na video s nejvíce zhlédnutími. Koukněme se tedy. Zmrzlina. Hodně zmrzliny. Rozpusťte ve vodní lázni. Nebylo by jednodušší rozpustit to v mikrovlnce? Než ve vodní lázni? No to je jedno. Jak se z rozteklé zmrzliny, do které přidáte cukr, stane poleva, která je takhle pevná a hustá?

Vyzkoušíme to. O 15 MINUT POZDĚJI DO LEDNICE NA 3 HODINY Pojďme dál. Teď s tou polevou skládají dort, ale moje poleva je tekutá, takže si asi udělám stranou klasickou polevu a obarvím ji narůžovo, aby vypadala jako ta jejich zmrzlinová.

"ZMRZLINOVÁ POLEVA" Dort vypadá dobře. Ale dorty tohoto druhu nejsou žádná novinka, na YouTube je jich kopa. Na tom není nic úžasného. To ta zmrzlinová poleva byla úžasná. Možná až moc dobrá na to, aby to byla pravda. Popojedeme. Vychytávka se zmrzlinou. V tom druhém kornoutu ani nebyla dole díra!

Vychytávka na vaření. Dvě prázdné plastové lahve. Neteče tam skoro žádný džus. A jako zázrakem tu máme džbán s džusem, který vypadá jako kupovaný. Bazalka. Jed má na zahradě spoustu bazalky, takže to vyzkoušíme. V podstatě vezmete bazalku, nakrájíte ji, přidáte do misky s další bazalkou, šoupnete do mikrovlnky na 60 vteřin, vyndáte a máte jako kouzlem usušenou bazalku.

Já mám pořád vlhkou teplou bazalku. Zkusím ji tam dát znovu. Teď už je suchá, ale nevypadá jako ta jejich. A navíc nechutná ani nevoní jako bazalka.

Počkat, asi jsem přeskočila důležitý krok tohoto receptu. Napravím to. A je to. Teď to můžeme dát do mikrovlnky, zase to vyndat a máme tady sušenou bazalku. Nádhera. Vidíte? Funguje to. Znova to samé video. To je další věc na tomto kanálu. První tři minuty jsou nový obsah.

A zbytek videa je mix starých videí, aby to video natáhli na 10 nebo 14 minut. To dělají obsahové farmy. Takže to dost připomíná obsahovou farmu, aby drželi krok a nahrávali dost videí. Algoritmus YouTubu má rád hodně nového obsahu. Myslela jsem, že YouTube tohle nepovoluje. Pravidlo proti duplicitnímu obsahu.

To je fuk. Vychytávka s gumovými medvídky. To se bude hodit. NA 2 HODINY DO LEDNICE Tohle už od pohledu nebude fungovat. Vyzkouším to. Moje lžička se do té části s medvídky nedostane, protože to má konzistenci gumových medvídků. Jak to vyndám, aniž bych tu sklenici rozbila?

Jak to, že jejich lžička tou částí s medvídky prošla tak hladce? A moje ne? Asi jsem to udělala špatně, moje chyba. Udělám to znovu s želatinou. Možná jsem si to špatně přečetla. Neměla jsem použít želatinu? A je to. Teď to funguje. Takže fakta: Obyčejné youtubery – pekaře vytlačují z YouTubu obsahové farmy, které nahrávají videa tak často, že obyčejná videa o pečení nemají šanci v boji s obsahovými farmami.

Tady jsou zhlédnutí za poslední 2 roky top 5 youtuberů, kteří se věnují pečení. A tady jsou počty zhlédnutí obsahové farmy. Celá kategorie podobných videí je zaplavena podobnými kanály. Každý týden mi píšete komentáře, abych nepřestávala nahrávat videa.

Je dobré říct si, proč lidé přestávají nahrávat videa. Proč už to obyčejní youtubeři nedělají? Protože se jim to nevyplatí. Některá videa zaberou více času a stojí více peněz, než kolik dostaneme za reklamu. Takže je pak těžké v tom pokračovat. Takže je to na vás. Nevím, jestli to něčemu pomůže. Sdílejte toto video s hashtagem SaveYouTubeBaking.

A tweetněte YouTubu a dejte jim vědět, že jste nespokojení. Dejte jim vědět, že chcete vidět obyčejné youtubery, že nechcete, aby z platformy odešli. Možná s tím něco udělají a poslechnou diváky, když neposlouchají youtubery. A udělejte mi laskavost. Hodím na obrazovku kvalitní tvůrce obsahu. Koukněte na ně, vyhledejte si je, koukněte na jejich videa, komentujte, sdílejte.

Pomozte jim a snad je tu udržíme. Překlad: Xardass www.videacesky.cz JÉMINE, VIDEO NENÍ DOSTATEČNĚ DLOUHÉ – PŘIDÁM TEDY STARÉ ZÁBĚRY

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No kritizováním ostatních lidí rozhodně odběratele nezískáš. Druhá půlka videa mi přišla zajímavější než ta první.

A k té kritice:
Nesnáším ty její výmluvy na "zlé obsahové farmy" a nechápu, proč by měl Youtube něco měnit. Ty miliony odběratelů sledují kanál So Yummy zcela z vlastního rozhodnutí, protože prostě chtějí tenhle typ obsahu. Nikdo nekliknul "subscribe" za ně. Prostě zřejmě existuje hodně lidí, kteří se rádi dívají na "krásná" videa o vaření, ať už v nich hledají inspiraci nebo jen relaxaci.

526

Odpovědět

Přesně tak, moje řeč, taky kdo by se patlal s těmi recepty, ten první recept je mouka, ne cukr, jednoduchá chyba v titulku, s tím kornoutem je to hloupoučké řešení, ale ty videa nejsou o michelinských hvězdách.

116

Odpovědět

+TakáčAk ti tie tipy prídu tak skvelé, tak si daj jahodu s bielidlom. A uži si to v nemocnici.

43

Odpovědět

+AnonymouskaTo může udělat jen naprostý retard, furt lepší než když si přivodí lobotomii třeba příborem, takže přirozený výběr, tak to má být, tak je to správně.

05

Odpovědět

"Kritizováním ostatních lidí rozhodně odběratele nezískáš." – Stačí se podívat na počty zhlédnutí u videí kanálu How To Cook That zaměřených na kritiku a porovnat s videi o pečení – a je poměrně zřejmé, že opak je pravdou.

Adjektivum "zlé" jsi s obsahovými farmami spojil sám, to ve videu nezazní. Nicméně obsahové farmy jsou proti podmínkám použití YouTube, takže nejde o to, že by YouTube měl něco měnit, ale o to, že by měl dohlížet na dodržování vlastních pravidel.

Jinak se samozřejmě každý může dívat na to, na co chce. Ann jen upozorňuje na to, že tyto kanály často uvádějí diváka v omyl (příští týden se tu asi objeví video o 5-Minute Crafts, což už jsou vyloženě nebezpečné "vychytávky", a pokud bude zájem, tak i video o vyložených lžích a hoaxech typu prací prášek ve zmrzlině od sesterského kanálu So Yummy).

203

Odpovědět

+Xardass"opak je pravdou"
Mezi 40 jejími nejsledovanějšími videi není žádné video zaměřené na kritiku. Ano, v poslední době je jejích několik kritických videí řádově úspěšnějších než další video o dortu, ale přesto si pořád stojím za tím, že pokud založíš kanál čistě na kritizování ostatních, tak taková strategie dlouhodobě nefunguje.

Pravda, slovo "zlé" tam opravdu explicitně nezazní. :-)
Podle mě ale kanál So Yummy není obsahová farma. Vždyť vydává zhruba DVĚ videa týdně. Na tom mi nepřijde nic přehnaného. PewDiePie vydává video v podstatě každý den.

211

Odpovědět

+jjkTak jak? "Na kritizování ostatních nemůžeš získat odběratele." nebo "Pokud čistě na kritizování založíš kanál, dlouhodobě to nefunguje"? Jsou dvě dost odlišné věci. How To Cook That je dlouhodobě zaměřený na pečení a tato videa kritizující nekvalitní tvorbu se tam objevila tři v rámci posledního půl roku. Takže zatím žádné "dlouhodobé zaměření čistě na kritizování". Přesto, jak jsi sám zmínil, to jsou v poslední době její nejúspěšnější videa. Takže zaměření na kritiku zdánlivě dává smysl i z hlediska směřování kanálu.

Když mluvíš o 40 jejích nejúspěšnějších videích, tak dost motáš hrušky a jablka. Přeci jen to jsou vesměs videa stará čtyři až šest let. Její nejnovější video s kritikou, které je staré týden, je jejím nejúspěšnějším videem minimálně za poslední rok. Navíc je to už teď cca 43. její nejúspěšnější video (a to pouhý týden od vydání, takže je velmi pravděpodobné, že bude šplhat výše).

A konečně, Ann netvrdí, že So Yummy je obsahová farma, ale že některé znaky má s obsahovými farmami podobné – umělé natahování videa za účelem zatraktivnění pro algoritmus, přestože obsah často vůbec nesouhlasí s názvem videa. Příklad: Good luck, and dont fork it up! 10 easy hacks using everyday kitchen utensils by So Yummy . Některé "tipy" se objevují vícekrát (kiwi hack), video se jmenuje "vychytávky do domácnosti s běžným nádobím", přitom ve druhé části jsou náhodné recepty, pravděpodobně z jiných jejich videí. Zhruba od 9:00 jsou to tipy, jak servírovat dezerty, pak nějaké náhodné recepty se zeleninou, pak náhodné recepty, které využívají kuchyňský robot. A i v tomto videu je ten zaručený tip s čerstvou bazalkou v mikrovlnce. Bizarní. Spíš by se to mělo jmenovat "Vyumělkované kraviny, na které se pěkně dívá, ale které ne vždy fungují – navíc částečně posbírané z našich jiných videí".

93

Odpovědět

+Xardass"Ann netvrdí, že So Yummy je obsahová farma, ale že některé znaky má s obsahovými farmami podobné"
Sorry, ale úroveň tvého slovíčkaření je fakt neúnosná. Ber to jako zpětnou vazbu. Moje ségra není kráva, jen má s krávou některé společné znaky.

A mimo to, v čase 8:15 jsou v pravo grafy tří kanálů, které sama Ann nazývá obsahovými farmami. So Yummy je na prvním místě.

111

Odpovědět

+jjkU toho posledního odstavce se omlouvám, na tu pasáž v 8:10 jsem se znova nedíval – máš pravdu, nazývá je obsahovými farmami.
Když si ale přečteš i zbytek toho odstavce, tak dle tvé vlastní logiky "když něco vypadá a smrdí jako obsahová farma, asi to bude obsahová farma".

21

Odpovědět

Roky vařím dle receptů z HowToBasic a nemůžu si stěžovat.

230

Odpovědět

Já zase jedu podle Epic Meal Time a taky nic. Ale díky za inspiraci.

00

Odpovědět

+Nějakej agent.já zase podle Regular Ordinary Swedish Meal Time

10

Odpovědět

Až na to, že ta ošklivá ženská je ještě blbější než tu co kritizuje, ty recepty fungují když není člověk ignorant, proč by měla být v tom kornoutu díra, ta se tam udělá až se kornout rozmočí, né? A od kdy mají videa na ytb nějaká předepsané parametry a kvalitu, tam si může dávat blbosti jaké chce, o tom to je a každý si vybere co mu vyhovuje. Ta blbka je uplně mimo. Xardass zase lepil nějakou víkendovou díru nebo protože má plnou svojí b**********u díru a nestíhá. Měl by si vybrat jestli dělat admina nebo kouřit ?*****y.

463

Odpovědět

Víš co, Jarinine... víš co Sašo

331

Odpovědět

Jop, protože být teplý je velká urážka, stejně tak být bisexuál nebo heterosexuál, či cokoliv co se neodráží zrovna v tvém zrcadle. Nebo naopak odráží, ale ty by jsi to raději neviděl...?

30

Odpovědět

nabuduce prosim jej hodnotenie 5-Minute Crafts

122

Odpovědět

Dělám na tom :)

120

Odpovědět

raz som urobil recept z Tasty a bol to pekný hnus

173