Nejkratší řeka na světěTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:88
Počet zobrazení:6 502
Často se řeší největší, nejdelší, nejvyšší řeky, hory, státy... Ale napadlo vás někdy, jak vypadá nejkratší řeka na světě? A dá se něco takového vůbec definovat?

Přepis titulků

Tohle je řeka Roe a podle některých je to nejkratší řeka na světě. A pomocí zázraku moderní technologie, vodotěsné kamery na této tyči, vám ji mohu ukázat v celé její délce – její zdroj, křišťálově čistý pramen v jednom parku v Montaně, a celých jejích 61 metrů, po kterých se vlévá do mnohem větší řeky Missouri, která teče až do oceánu. Tohle je celá ta řeka. A opravdu je v ní křišťálově čistá voda. Při přípravě natáčení sem někdo přišel nabrat si pitnou vodu.

Týden před tímhle natáčením jsem byl na VidConu na večeři s lidmi, kteří natáčejí naučná videa, ale pak jsem zmínil, že jedu sem mluvit o nejkratší řece. Ten rozhovor neprobíhal dobře. Měli různé připomínky a štval je samotný koncept nejkratší řeky, takže jsem si nakonec našel slovníkovou definici řeky v Oxfordském slovníku. Řeka je velký přirozený vodní tok, který proudí do moře, jezera či jiného, obvykle většího, toku.

První námitka: Tohle vytvořil člověk. Je to tak. Toto řečiště upravili lidé, ale to i řečiště řeky Los Angeles. A to je řeka. I když ji lidé vnímají jako přerostlý odtokový kanál. Pravda, řeka Roe až do 80. let neměla jméno, tehdy ji studenti prozkoumali a zajistili jí titul nejkratší řeky. Guinessova kniha rekordů s nimi souhlasila. Alespoň na chvíli. "Dobře," řekli mi na VidConu, "ale jak víš, že je nejkratší?"

To je dobrá otázka. Už dlouho se debatuje o tom, jestli je tato řeka vůbec nejkratší řekou USA. A i v zahraničí si dělají nároky. Třeba tento krátký kanál mezi dvěma jezery u města Jyväskylä ve Finsku. Než jsem sem přijel, byl jsem skeptický, ale teď tu stojím a myslím, že je to nejkratší řeka na světě. Je to velký přírodní vodní tok, který jedním směrem proudí do jezera. Na slovníkovou definici to sedí.

Pokud nebudete tvrdit, že je moc malý. Ale upřímně, pokud se tam můžete utopit, měl by se počítat. Mohli byste jít do detailu. Zapomeňte na diskuzi o přírodním toku. Co říci, že řeka začíná u zdroje, někam proudí určitým směrem a končí v mnohem větším vodním tělesu. To mi přišlo jako super definice, dokud mě někdo neupozornil, že zahrnuje tobogány. Pokaždé, když jsme se pokusili najít přesnou definici, tak nám unikla.

Popravdě vám dnes neukážu nejkratší řeku na světě. Protože to nejde. Protože se vždycky budeme hádat o definicích a kategoriích, do kterých se snažíme nacpat přírodní svět, abychom vše zařadili do map a databází, ale tyto kategorie nemohou být příliš přesné. Kartografové dobře vědí, že jako spousta věcí ve skutečném světě, ani "Je to řeka?" není otázka, na kterou lze odpovědět ano, nebo ne. Skoro každé pravidlo má nějakou výjimku.

Definice řeky je taková, na které se lidé shodnou. Navíc se asi taky liší v různých jazycích a kulturách. A Guinessova kniha rekordů se nakonec rozhodla, že nejkratší řeku světa nebude uvádět. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Takže, najkratšia rieka sveta bol nejaký tobogán v aquaparku pre deti ? hah

68

Odpovědět

Tak to je supr video. Poučné, a přitom sranda :D Komenský by tleskal :D

92

Odpovědět

mám chuť sa tej kryštálovo čistej vody napiť :D

143

Odpovědět

Taky jsem měl. Ale pak jsem si uvědomil, že mám v baru gin a musím říct, že i když jsem neochutnal vodu z toho videa, tohle byl určitě lepší chuťový zážitek.

122