Nejtemnější tajemství boxu

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:190
Počet zobrazení:11 092

Dnes vám přnášíme dokumentární video, mapující život Tommyho Morrisona, zapomenuté legendy z dob zlaté éry boxu.

Poznámky:
Tento týden mithril bohužel nestíhá Last Week Tonight, ale nebojte, příští týden má seriál stejně pauzu, takže o aktuální díl nepřijdete.
ESPN – gigantická společnost, ovládající americké sportovní vysílání.
Tuesday Night Fights – pořad z osmdesátých let o talentovaných boxerech, z dnešního pohledu šlo o předchůdce sportovních reality show.
WBO – World Boxing Organization, jedna ze čtyř ústředních boxerských organizací.
Velká bílá naděje – boxerská legenda s vazbou na legendárního Jacka Johnsona. Tento kontroverzní černošský boxer byl po určitou dobu neporažen žádným bělochem a jeho osobnost byla předmětem četných rasových sporů.

Přepis titulků

Mým mladým fanouškům chci říct, aby mě už nebrali jako vzor. Aby mě viděli jako někoho, kdo měl šanci být vzorem a zahodil ji. NEJTEMNĚJŠÍ TAJEMSTVÍ BOXU Seznamte se s Tommym Morrisonem. Školním oblíbencem. Kapitánem všech sportovních týmů, oblíbeným u stovek přátel. Zejména žen. ...velký mluvka, nepředvádí se.

Vypadá jako normální kluk odvedle. Už jako náctiletý byl známou tváří v oblasti Delaware. Tommyho otec byl boxer. Stejně jako jeho otec i otec jeho otce. V dané oblasti bylo jméno Morrison veřejně známé už téměř sto let. Je moc silný a velmi dobrý. Znám všechny Morrisony, mají hroznou sílu. Známí pro líbivý vzhled a svalnaté postavy Morrisonovi využívali své přednosti v boxerských soutěžích po celé Americe. A Tommy nebyl výjimka. Oproti svým předkům se lišil tím, že v těchto klipech je mu teprve 13 let.

I když byl pod věkovým limitem, k soutěžení si obstaral falešné doklady. A i tak dokázal demolovat dvakrát starší muže. Zajímá mě jen box. Jdu spát, zdá se mi o něm. Vzbudím se, myslím na něj. Kromě sportu byl Tommy i výborný student a s přiblížením maturity řešil dilema. Musel se rozhodnout mezi studiemi, nebo následováním stop svého otce, boxera. Pro většinu těžká volba. Ale ne pro Tommyho. Jsem Tommy "Duke" Morrison. Těžká váha s 24 KO, mířím na vrchol! KAPITOLA PRVNÍ DUKE POVSTÁVÁ< V půlce 80.

let vstoupil box do své zlaté ery. Mike Tyson byl nejobávanější muž světa. Objevovali se elitní vyzyvatelé, Lewis a Holyfield. Rocky dobýval svět filmu a každý kluk chtěl po babičce Stalloneho plakát. Skvělá doba pro bojová umění. - Zazvoníš na gong? - Jasně. Ding, ding. První kolo. Tempo je vysoké už od zvuku gongu. A za velkým profíkem je skvělý amatér.

Když Tyson mazal jednoho vyzyvatele za druhým, bílý kluk s mulletem dělal to samé v říši chráničů hlavy. Mezi roky 1985 a 1988 si Tommy vybojoval bilanci 290 výher, 21 porážek a závratných 263 knockoutů. Šílené skóre. I když stálo převážně na boxerech z Delaware, dostalo ho do velké hry. Účastnil se kvalifikace pro olympiádu v Soulu. Tu neslavně prohrál těsným výsledkem s nelítostným Rayem Mercerem. Ten o několik měsíců později vybojoval olympijské zlato.

Těžko říct, kdo bude další šampión těžké váhy. Ale jednou to budu já. Fanoušci boxu, sledujte mě. KAPITOLA DRUHÁ PRONÁSLEDOVÁNÍ TYSONA Ač měl základnu fanoušků ještě před profi kariérou, držel se Tommy při zemi a svou cestu si budoval postupně. Můj cíl je zabezpečit své rodiče. Nebýt jich, není ze mě žádná hvězda. Profi debutoval na malém turnaji v New Yorku a vyhrál KO v 1. kole. Už zde bylo jasné, že jde o mimořádného silového ranaře.

Známý byl hlavně svým levým hákem, kterým bleskově zkracoval vzdálenost. ...227 liber. Tvrdý pravý hák! Další KO v prvním kole od Tommyho Morrisona! Po krátké době přišla Tommymu nabídka z pořadu Tuesday Night Fights od ESPN. Skvělá platforma pro mladé bijce, stále bojující na nižší úrovni. Tohle mě začlení, lidi mě začnou brát jako pravého bojovníka. Morrison využil šanci a 22.

8. 1989 získal zápas s Jesse Shelbym a jeho bilancí 19-6. Shelby je v problémech. Velká pravá, následovaná levou! Tohle už nerozchodí. A Morrison zůstává neporažen. Ten knockout byl jen první krok, první část. Když jsem se nastavil, šlo to po mém. Chci poděkovat ESPN za příležitost. - A reakce Billa Caytona po 15 výhrách? - Myslím, že Tommy je na cestě. Učí se, ale je lepší v každém zápase. Brzy po souboji Frank Stallone oznámil, že bratr Sylvester hledá mladého atleta do roli Tommyho Gunna pro nového Rockyho.

Velká pravá a za ní levá! Když zachytil Morrisona, rychle informoval bratra, že tenhle mladý ranař z Oklahomy je to, co shání. Producent filmu slyšel o Tommym a o tom, že jeho dědečkem byl John Wayne. Proto má hraní i boj v krvi. Ani ne za týden už natáčeli. I když šlo zřejmě o nejslabší díl série, Tommyho kritika ocenila.

S ohledem na to, že nikdy dříve nehrál, odvedl jako Tommy Gunn slušnou práci. Takže jak, herecká kariéra, nebo šampión těžké váhy? Napřed se stanu šampiónem a na zbytku zapracuju později. Hraní nebyla Tommyho priorita. Byl to boxer. S novou fanouškovskou základnou se mohl vrátit do ringu a cílit na titul. Mám svou práci a chci ji udělat rychle. Tommy má pekelný levý hák. Úžasný hák. Tečka a vykřičník. Zápas za zápasem tehdy dvaadvacetiletý Morrison nešlápl mimo.

Porážel i soupeře, kteří dříve měřili síly s Tysonem. Bývalý šampión Pinklon Thomas nezvládl více než kolo. Stejný osud měl i James Tillis o měsíc dříve. Steve Zouski, Lorenzo Boyd a David Jaco, další soupeři Tysona, které Tommy přejel. Pravačka, Jaco je dole a nejspíš mimo. Všichni mluvili o zápase Tommy Morrison vs. Mike Tyson. ...Bill Cayton mluví o Tommyho titulovém zápase s Mikem Tysonem. Může jít o zápas století.

Střet stylu byl nepochybně lákavý pro fanoušky. Oba byli neporažení, oba uměli knockoutovat. A Tommy se myšlence určitě nebránil. Hodně lidí naštvalo tvrzení, že chci bojovat s šampiónem. Nechci s ním bojovat. Chci ho porazit. Dostanu se k němu, nemám strach. Než došlo na zápas Morrisona s Tysonem, Buster Douglas šokoval svět výhrou nad neporazitelným Tysonem. Pěkný zvedák!

Dívejte se, Douglas srazil Tysona k zemi! Neuvěřitelné. Neuvěřitelné! I po téměř třiceti letech je tato výhra největším překvapením historie. Nejen v boxu, ale ve světovém sportu vůbec. V boxu nikdy nevíte, co očekávat. A jestli nevěříte, zeptejte se Tysona. Později přišla největší výzva Tommyho kariéry. Odveta, Morrison vs. Mercer 2. Ve hře byl titul šampióna těžké váhy organizace WBO. Rayi, jsem připraven! Tři roky od olympijské kvalifikace, Tommy získal šanci na nápravu v očekávané a vyrovnané odvetě s již profesionálním Rayem Mercerem.

Bez milosti! Mercer ukázal cestou k tomuto souboji mnoho. Nebyl sice bleskový ranař jako Morrison, nicméně šlo o tvrdého a odolného rváče. ...když vydrží do konce kola. Ne, to je konec! Je konec! A zde je ta velká. Ta ho uspala. A další. ...Tommy Morrison do boxu patří.

Ray Mercer je šampión těžké váhy WBO. Na začátku pozor, Tommy startuje brzy. Musí hodně ukázat a půjde do toho rychle. Mercer obhajuje svůj titul. Ihned začíná bez obrany, rychle se otevře. Tvrdé rány od Morrisona. První dvě kola byla jasně pro Morrisona. Morrison měl životní formu. Jeho rychlost kombinací v prvních kolech brala dech. Mercer sice měl železnou bradu, ale to, co snesl od Tommyho, překvapilo každého. Morrison ve třetím kole zařezává do Mercera!

- Dostal spoustu ran. - A teď zasahuje Mercer! Na konci třetího kola mu nadělil jednu pravou. Po čtyřech kolech měl Tommy úplně otevřená ústa. Nestačil s dechem. Očividně chtěl Mercera zničit ve třech kolech. Zpětně vzato se přecenil vzhledem k Mercerově síle. Mercer. Sází údery! Morrison nejspíš končí. Morrison má dost! Zásah za zásahem.

Nevrácené rány. Zraněný, nohy jsou mimo. Spousta úderů od nelítostného Raye Mercera. Prohra se přijímala těžko, slibný bojovník Tommy měl nyní nejasnou budoucnost. Když nedokázal porazit Mercera, braného jako nejslabšího šampióna, jak by se mohl poměřovat s Lennoxem Lewisem a Mikem Tysonem? Po souboji s Mercerem jsem si dal asi tři měsíce volna. Úplně mimo tělocvičnu. Tak trochu jsem hledal sám sebe. Možná Tommyho dohnalo klišé o velké bílé naději, ale v příštích měsících vyplula na povrch překvapivá odhalení.

KAPITOLA TŘETÍ TRHLINY V BRNĚNÍ Měli jsme kamarády ve westportském baru, ti nám volali kolem půlnoci. "Vyzvedněte si kluka, válí se tu po zemi." Dorazili jsme dřív než média, hodili jsme ho na korbu pick-upu a odvezli jsme ho domů. Tommy se obklopil špatnými lidmi. Uzavřel se v kruhu silného pití a drog a dle jeho blízkých také náruživosti.

Tommy byl samá ženská. Byl tak obdařený atlet, že ho ani léta sebeničení nezpomalovaly v ringu, Tedy pro neznalé oko. Ale žádné nadpřirozené schopnosti neměl. Mejdany byly horší, než se zprvu zdálo. Nešlo jen o víkendovou zábavu. Byla to každodenní situace. Nikdy jsem nebyl grázl. Mám rád lidi. A je fajn, když lidi mají rádi mě. Vyjdu s každým, kdo vyjde se mnou. I když ztratil pozici vzoru, kterou kdysi rád přijal, v nočním životě pokračoval dále.

Zároveň musel zápasit na vysoké úrovni a nadřel se v soubojích, které by jako střízlivý lehce vyhrál. Morrison v sobě dnes našel síly, které ho nakonec zachránily. Hodně jsem se tu poučil, jeden z mých nejtvrdších soupeřů. Chyby beru jako závazek. Předkláněl jsem se, obrana je něco, na čem musím pracovat. Jsem za to rád. Prošel jsi tím, Tommy. Pozdní knockout, gratuluji a děkuji. KAPITOLA ČTVRTÁ ZABIJÁK OBRŮ Williams už má dost.

Další dramatický comeback pro Tommyho Morrisona! Po výhře nad Carlem Williamsem v lednu 1993 se Tommy dostal k lukrativnímu utkání o titul s velkým Georgem Foremanem. Neměl jsem ty nejlepší sportovní návyky, ale dospěl jsem. Cítím se velmi dobře a mám konečně pocit, že sem patřím. Vše co má, hraje pro něj. Co umí, v tom je lepší. A já mám pár svých předností.

Hlavně 116 kilogramů. Ty použiju. Foreman prožíval návrat po deseti letech mimo sport. Nebyl už stejná hrozba jako v 70. letech, ale nebylo pochyb, že velký pán vydrží tvrdou ránu. Má už trochu utahané ruce. Silná kombinace! Vrávorá! Holyfield omračuje Foremana! A další utkání ukázalo, že dokáže ránu i doručit. Ten chlap umí praštit. Páni! Má hodně zkušeností.

Hodně váhy. A taky má hodně let. Zkusím to přebít mládím, rychlostí a atletičností. Dámy a pánové, představuji vám světovou dvojku těžké váhy! Tommy "The Duke" Morrison. I když byl George favoritem 7:5, datum 7. 6. 1993 znamenalo vrchol Morrisonovy kariéry. Už od prvního kola Tommy dobře manévroval a Foreman působil jako starožitnost. Svou zručnou obranu doplňoval ostrými kontry, nedal Foremanovi ani okamžik na vzpamatování.

A znovu! Ohromný levý hák Tommyho Morrisona. Spodek od Foremana. A dvakrát dobrá levá pro Morrisona! Ale George neuhýbá. Velká pravá pro Morrisona! A levá! To je lepší, pravá ruka za levým hákem. Čas, čas! Máme tu konec kola. A zvuk zvonu ukončuje zápas. Tommy Morrison předvedl velmi chytrý boj.

Držel se plánu. Myslím, že zaslouží uznání za výhru, kterou očekávám. Jerry Roth nabodoval 118-109, vítězem a novým šampiónem je Tommy "The Duke" Morrison! KAPITOLA PÁTÁ KDO S ČÍM ZACHÁZÍ... Po získání titulu začali u Morrisona všichni vidět změny v přístupu a výkonech. Během osmnácti měsíců opticky zestárl o 5 až 6 let. Začal ztrácet klukovský vzhled a svalnatou figuru. Už neměl tolik rychlých svalových vláken jako dříve.

Síla zůstávala, ale Tommyho styl vycházel i z rychlosti. Bez ní došlo k několika šokujícím prohrám a jednostranným výpraskům. Tommy je omráčen pravačkou. A jde k zemi! Navzdory nevalné formě vstoupil do hry promotér Don King a nabídl Morrisonovi snový důchodový balíček. Tři zápasy, deset milionů dolarů a na konci záruka utkání s Tysonem. Mírně řečeno ideální konec. Don King přijal kontrakt, byli jsme připraveni na úvodní souboj.

Arthur "Stormy" Weathers měl být první Tommyho rozjezdový soupeř s mizivou šancí. Nic víc než pomyslné naladění na Morrisonův návrat. Pouhé dny před utkáním se objevila nečekaná zpráva. Tommy Morrison měl dnes bojovat ve Vegas, ale zastavila ho nevadská atletická komise jen několik hodin před utkáním s Weathersem. Důvod má být zdravotní. Tommy se vyhnul testu krve a jeho důvody nedávaly smysl. Prý se bál jehel, ale každý boxer ví, že podobné výmluvy k vynechání testu nestačí.

"Jdi na ten zatracený test." "Ale ty jsi říkal, ať bez tebe nic nedělám." "Tommy, jdi na test, je to pro komisi." Morrison neměl na výběr, buď jít na test, nebo přijít o licenci. Podstoupil testy, i když věděl, že výsledek může ukončit nejen jeho kariéru, ale i živobytí. Prošel jsem rozšířeným testováním a před chvílí jsem byl informován, že tyto testy u mě potvrdily přítomnost viru HIV. Poté byl Morrison suspendován ze sportu. V bojových sportech znamená HIV virus vysoké riziko nákazy.

Dochází k přenosům krve a slin. A nevadská komise správně rozhodla o okamžitém odebrání licence. Ale neměla tak učinit už dříve? Přesněji o sedm let dříve? Tedy v dobách, kdy se Tommy stal profesionálem. ...říkal, že neprojde testy. Věděla jsem, o co jde. - Mluvili jsme o tom už dříve. - Mluvili o čem? O HIV. On už to věděl?

Tušil. Morrisonova matka připustila, že věděl o viru dlouho před testem z roku 1996. A uvolněné materiály z roku 2016 ukazují, že Tommymu diagnostikovali HIV už v roce 1989. Když byla dotázána Morrisonova exmanželka Donna Brady u soudu v roce 2000, řekla, že jí Tommy ve stejném roce přiznal pozitivní test z roku 1989, kdy byl testován kvůli zdravotnímu pojištění. Sám Morrison toto potvrdil roku 1999 u přijímacího řízení na rehabilitaci, kde uvedl prvotní nález viru HIV z roku 1989.

Dodáváme, že šlo o údajná prohlášení, ale množství důkazů o zatajování je drtivé. KAPITOLA ŠESTÁ TAJEMSTVÍ, LŽI A ZAPÍRÁNÍ Po přiznání nákazy se celý Morrisonův život změnil. Město, kde byl dříve hrdinou, mu ukázalo záda. Většina přátel se ani neobtěžovala s projevem sympatií. Byl sám a vystrašený. Zprvu jsem si říkal, co si o mně lidé pomyslí?

Jsem tu a čeká se, že budu velký tvrďák. Procházel jsem životem a myslel si, že jsem nezničitelný. A teď za to musím zaplatit cenu nejvyšší. Krátce po tiskovce se objevil šampion Lakers a legenda NBA, Magic Johnson. Spojil se s Morrisonem ve snaze mu pomoci v těžkých dobách. Jak mnozí možná víte, Johnson se také nakazil o pár let dříve. Poté začal vystupovat a rozšiřovat veřejné povědomí o nemoci. Nyní se stanu mluvčím pro virus HIV.

Morrison se spojil s hvězdou basketbalu a společně ve státech šířili své příběhy mezi tolik lidí, kolik jen dokázali. Zpočátku šlo zotavování dobře, o Tommyho se staral elitní specialista na HIV. Bral pravidelně léky a napravoval škody na svém těle. Dokud kolem roku 2009 nepotkal svou budoucí ženu Triciu. Nesměl mluvit s lidmi. Jeho žena k němu nikoho nepustila. Tommy přesvědčil sebe i blízké, že už nemá AIDS, a dokonce nikdy neměl HIV.

Bývalý šampión vyměnil léky za marihuanu, kokain a metamfetamin. Jeho zdraví se tím rapidně zhoršilo. V létě 2010 už byl téměř k nepoznání. Na této fotce je mu pouze 40 let. Po řadě zdravotních komplikací Morrison zemřel dne 1. 9. 2013 na četná selhání orgánů a zástavu srdce. Bylo mu pouhých 44 let. Kolem jeho života je pořád mnoho nejasností. Kdy přesně se nakazil? Jak se nakazil?

Proč vzdal terapii? Bohužel se zdá, že nikdo nedokáže odpovědět. Stojí za zmínění, že ani po velkém hledání jsem nenašel jediný příběh o milence či soupeři, který by se od něj nakazil HIV. Tři manželky a dva synové žijí dodnes zdravé životy. Trey i Kenzie následují otcovy stopy v profesionálním boxu. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je to nepravdivé. Jeho manažér Tony Holden urobil video o tomto videu že je to nezmysel. Dokonca je video na YouTube kde Tommyho spovedá Larry King, kde je jasne potvrdené, že pred zápasom s Foremanom bol testovaný negatívne. Ľudia len chcú veriť senzáciam. HIV dostal niekedy medzi rokom 1993 - 1995

00

Odpovědět

Pozoruhodne.

20

Odpovědět

Jako vždy vynikající výběr videa na překlad, díky za vaší práci.

80

Odpovědět

V pravdě vynikající dokument - špičková volba pro překlad a já jsem moc rád že se překladatel L1ght do tohohle pustil a dotáhl to do konce. Muselo to být pěkně pracný. Ale to úsilý stálo za to. Děkuji moc. Navíc přesně pro tohle mám tyto stránky videacesky tak rád, protože tu prostě můžu narazit i na opravdu zajímavá videa. Navíc tento snímek je prostě dobře zpracován a postaven, takže se mi na to i dobře dívalo. Díky za to.

300

Odpovědět

Souhlasím a doufám v další překlady.

00

Odpovědět

Super video, díky.
Je hrozný jak Morrison skončil.

110

Odpovědět

Skutečně velká bílá naděje, byla ho škoda.

130

Odpovědět

Děkuju za překlad....Více takových jednorázovek....

280

Odpovědět

Sakra to bylo smutný :(

152

Odpovědět

docela mě to zasáhlo.tommyho jsem měl rád ve filmu foxky 5 od té doby jsem o něm neměl info ted me to otevřelo oiči.dekuji za silný příběh

171

Odpovědět

Super, dobrý výběr videa. Díky za překlad

360