Norský sociální experiment

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:676
Počet zobrazení:9 612
Přeložili jsme pro vás krátký experiment z Norska, který možná zahřeje nejen u srdce.

Přepis titulků

CO BYSTE UDĚLALI, KDYBYSTE VIDĚLI DÍTĚ, KTERÉ MRZNE? NACHYSTALI JSME SKRYTOU KAMERU A POSADILI JOHANNESE NA AUTOBUSOVOU ZASTÁVKU V OSLU. - Ty nemáš bundu? - Ne, někdo mi ji ukradl. Kde? Někde támhle. Jsme na školním výletě a učitel říkal, že se sejdeme tady. - Máš telefonní číslo na toho učitele? - Ne. - Kdybys ho měl, mohli bychom mu zavolat.

- To jo. - Jsi v pořádku? - Ne, je mi zima. Je ti zima? - Myslíš, že by pomohlo, kdybych ti půjčila šálu? - Jo. Tady máš, je hezky zahřátá. - Musí ti být hrozná zima... - Jo. Moc vám děkuji! - Je ti zima? - Jo. - Tady máš. - Mockrát děkuji! - Kde chodíš do školy?

- V Rambergu. - V Rambergu? - Jsem z Moss. - Z Moss!? - Nasaď si je. - Mockrát děkuji! ZASÁHNETE, KDYŽ NĚKDO POTŘEBUJE POMOC? Překlad: sp00ne www.videacesky.cz

Komentáře (53)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Sice se vam to vsem kadruje od monitoru ale ja bych mu take nic nedal naopak bych ho poslal nekam do hospody nebo obchodu kde je teplo at vidi na zastavku...

00

Odpovědět

Všiml jsem si, že nikdo primárně nevolal policii... proč asi? No zřejmě proto, aby nezasáhl Barnevernet. Toho se bojí i sami norové...

13

Odpovědět

jj... dajú mu šál a bundu a potom nech ho tam kľudne aj jebne... hádam zavolám úrady a nech sa postarajú... na čo k***a platia tie dane?

00

Odpovědět

První, co mne napadlo - a to ho natáčecí štáb vyhnal tam mrznout? :D

693

Odpovědět

Však je to v pořádku, ať už by mu někdo pomohl nebo naopak nepomohl... Není důvod svoje činy omlouvat. Však každoročně všude mrznou bezdomovci a těm lidé dávají maximálně pár drobných. A koneckonců je na každém, aby si zařídil svůj život podle sebe, to za nás nikdo neudělá, i když je hezké hrát si na opak.

139

Odpovědět

Každej sám za sebe ! přežijou jen nejsilnější !!! :D nedal bych mu rukavice i kdybych měl dvoje x)

3191

Odpovědět

Kdyby tu potom zbyli jen tací lidi, asi by byl každý sám =)

3011

Odpovědět

+Prod1gyNo ale kdyby to byla malá zrůda co smrdí po kdovíčem a je v příšerným stavu, tak by reakce byli o nějaký to procento určitě jiný. Aniž by jsme to věděli cítíme dost vypočítavě, pomáháme jen těm co mají šanci, ti ostatní co máme v kolonce "bez šance" tak ti jsou nám ukradený, jsme závislí na happy end. Tohle je fakt románová situace, realita je krutá, každý dostane své karty, ale jen málokdo je dokáže objevit a ještě méně dojít ke konci a ukázat je.

243

Odpovědět

Nedal bych mu nic. Pomyslete si o mně co chcete, je mi to jedno. Lidí je na světě jak sraček a tím, že pomůžete jen tomu kdo zrovna trpí před vámi ze sebe děláte obyčejné pokrytce. Protože na ostatní trpící zvysoka kašlete, jelikož co oči nevidí to srdce nebolí, že? Už vás vidím jak pravidelně přispíváte na charitu, nebo ve svém volnu pomáháte lidem v nouzi (samozřejmě se najdou nějaké výjimky). Ale jenom proto že v tomhle videu zrovna trpělo dítě, tak se všichni můžete posrat jak to je dojemné. Tohle video není nic jiného než sprostá hra na city. Je to sprostý alibismus, snažit se pomoci jen tomu kdo se mi "připlete do cesty" abych si mohl na konci dne odškrtnout to, že jsem někomu pomohl. Kdyby tam seděl a mrznul nějaký starší, neoholený, špinavý člověk je vám to jedno. Ještě by jste se rozčilovali nad tím co se vůbec zdržuje v zastávce a obtěžuje vás svou existenci.

4178

Odpovědět

Já si naopak myslím, že kdyby každý pomáhal lidem, kteří se mu "zrovna připletou do cesty", jak říkáš nebo, kdo je v našem okolí, tak by to úplně stačilo. Nikdy nikdo nemůže pomoct všem, ale můžeme pomoct alespoň někomu. To, že řekneš, že když nemůžeš pomoct všem nepomůžeš nikomu, to je spíš alibismus. Nicméně s tím posledním souhlasím. Kdyby takhle na té zastávce mrznul bezdomovec, asi se na něj všichni vykašlou. Ale možná taky ne. Tyhle severské země mají jinou mentalitu než my.

1515

Odpovědět

Já nemám na to, abych mohla pravidelně přispívat na charitu. Kdybych měla, tak to dělám. Vždycky jsem byla pro Unicef apod. Taková Shakira nebo Angelina Jolie a jiní si to můžou dovolit, to je jasný, ale já ne, jsem student a jsem ráda za to, co aspoň mám. Až budu vydělávat tolik, abych mohla zajistit svoji rodinu a potom ještě nějaké cizí trpící děti jinde, udělám to…. Nevím proč bych ale nemohla půjčit bundu malému mrznoucímu chlapci dokud nepříjde jeho učitel a nepostará se o zbytek.

3511

Odpovědět

+Tereza65Jsou i jiný způsoby, jak pomáhat, než jen penězi. A tvrdit, že nemůžu pomáhat jen proto, že nevydělávám tolik jako americká herečka je stejná výmluva. Člověk může pomáhat, i když nemá nic. Jako třeba bezdomovci, kteří ještě z toho mála, který mají k jídlu krmí toulavýho psa.... Vždycky to jde, když člověk chce.

2115

Odpovědět

+Tereza65A co třeba čas? Já do školy denně dojíždím před hodinu tam a hodinu zpět. Mám spoustu věcí, které pro sebe dělám, abych jednou nedopadla jako nějaký ten bezdomovec a mohla být jednou šťastná a zajištěná, abych se mohla postarat o tátu, až bude starý a vrátit mu všechno co pro mě dělá. Ale když vidím starou paní co má těžkou tašku nebo se jí stěží nastupuje do autobusu, pomůžu jí, uvolním jí místo a když vidím slepého pána jak se v Pražském metru motá mezi těmi spousty lidí, pomůžu mu ho doprovodit nahoru, kam potřebuje.
Já pocházím z menšího města a už jsem se tu setkala i s bezdomovci, kteří se snaží dělat i za malej peníz. Třeba jdou třídit odpad….Nevím ale jak můžete srovnávat malého nevinného chlapce s bezdomovcem, který si sedne na Václavák a snaží se něco vyžebrat tím, že ještě kolikrát dolejzá. A to ještě na Václaváku nemůžu mít jistotu, že to není feťák.

87

Odpovědět

+Tereza65No tak vidíš, taky pomáháš. Pomoc není jen o velkých gestech jako jsou obří charity, kde ani člověk nemá jistotu, kam ty peníze přijdou. I tyhle malé každodenní příhody stačí. I když vymlouvat se na čas je taky dost ošidný. Spousta lidí pracuje nebo chodí do školy a u toho ještě dělá dobrovolníky v nějaký organizaci nebo tak. Vždycky je to prostě o tom, co člověk chce dělat. Pokud nechce, výmluvy se vždycky najdou. Taky pomáhám, ale vím, že bych mohla víc. Ale alespoň to nesvádím na nedostatek peněz nebo času. Vím, že bych mohla dělat víc, kdybych chtěla a nebyla líná.
Ale s tím bezdomovcem to není nikdy tak čenobílý jak to tady říkáš. V dnešní době bohužel je spousta bezdomovců, kteří se na ulici dostali aniž by byli feťáci, alkoholici nebo bůh ví co. Dneska stačí málo - ztráta práce, exekuce a jsi na ulici ani nemrkneš. Zkus být nějakou dobou na ulici, zoufalá, nemocná a uvidíme, jak dlouho ti vydrží hrdost...

133

Odpovědět

+Tereza65Kdo chce, hledá řešení, kdo ne, hledá výmluvy. Trávím v práci 240 hodin v měsíci (bez nadsázky a bez "machrování, říkám jak to je) a stejně si najdu čas k tomu, abych se věnoval dobročinné činnosti. Není to žádné kdoví co a přiznám se, že mě to baví, ale věnujeme se se svým občanským sdružením dětem, které to potřebují. Nedáváme jim peníze (sami žádné nemáme, většina z našich lidí jsou studenti, my ostatní žijeme "z ruky do huby") jen se jim věnujeme, hrajeme si s nimi, děláme jim program... A mohl bych se vymluvit na to, že nemám čas, že nemám peníze a nebo, že v mém okolí se nic takového neděje, k čemu bych se přidal... a nebo si čas udělám, vymyslím to tak, abych peníze nepotřeboval a skupinu lidí, která by to dělala, si najdu na internetu. ;) Ale to je jenom můj názor, lidi jsou různí a samozřejmě ne každá situace je stejná.

61

Odpovědět

Ja si myslím že pomáhať druhým je veľmi dôležité. A vôbec nevadí že nepomôžeš všetkým. A nemyslím tým len finančnu pomoc o ktorej nikdy neviete kde skonči, ale stačí keď človek pomôže ľudom ktorých stretne. Či už mamičke s kočiarikom, babke s taškou, dedkovi s cukrovkou ktorý leži na zemi alebo dieťaťu ktoré nemá vetrovku. Pomôcť niekomu a nie všetkým nie je pokrytecké. Pokrytecké je nepomáhať nikomu a potom keď pomoc sám potrebuješ tak nadávať na ľudí ktorí o teba ani nezakopnú.

60

Odpovědět

Nejsem proti pragmatickému sobectví (ani nejsem jeho vyznavač), ale ty tvoje kecy o pokrytectví a podobně jsou právě znakem toho nejhoršího alibismu a hlouposti. Dobrý skutek zůstane dobrým skutkem a už vůbec v tomhle případě nejde o sprostou hrou o city, ale naopak docela milou na rozdíl od pepsi/cocacola reklam, které tady na webu jsou. Pokud já osobně nejsem schopen třeba jen malinké nezištné pomoci, tak mohu vinit jen sebe, jaký to jsem slaboch a ne okolí nebo společenské poměry.

51

Odpovědět

Pozerám piaty krát a už som sa pri tom nerozplakal, konečne sa cítim zase ako chlap :D
West One Music - Right Path (keby náhodou) :-)

519

Odpovědět

Video se mi líbí. Obdivuju překladatele, norsky u nás moc lidí neumí. :)

147

Odpovědět

Ale anglicky ano ;-)

304

Odpovědět

Hodnotím čistě video a experiment, takže za 10b !

153

Odpovědět

Vyžírka...

523

Odpovědět

A co kdyby tam ty děti byly dvě?

924

Odpovědět

Video je hezké. Je ale smutné, že dnes už se nedá věřit ani těm "dobročinným organizacím" - je potřeba se hodně pídit, aby pomoc hladovějícím dětem neskončila jako financování disidentů nebo rovnou v kapsách nepoctivců. Video Kony bylo také určitě dojemné.. Video "jsem Ukrajinka" je taky téměř doják..

273

Odpovědět

Tady je jeden útulek. Je to strašná náhoda, ale pokaždé, když je na ten útulek nějaká sbírka, tak si majitel přistaví kus domu, garáž, bazén...

112

Odpovědět

Mám pocit, že se nejedná o sociální experiment. Video je sice autentické, ale slouží jako reklama pro pomoc nejen okamžitou a viditelnou, ale i pomoc vzdálenou (např. afrika) Byla to nějaká humanitární reklama.

611

Odpovědět

Je to na pomoc dětem do Sýrie, za ty peníze jim koupí bundy.

170

Odpovědět

+TomasSedlacekA co chudinky děti v Africe, kdo koupí bundy jim? KDO KOUPÍ BUNDY JIM?! :-(

325

Odpovědět

+TomasSedlacekCo třeba ty?

37

Odpovědět

+TomasSedlacekJá nemůžu, jsem totiž zlý a sobecký člověk :-(

214

Odpovědět

+TomasSedlacekSýrie je v Africe, kdyžtak...

132

Odpovědět

+TomasSedlacekWitty dej si facku a kup si atlas :D

210

Odpovědět

Škandinávia ma celkovo udivuje a prekvapuje svojou inovatívnosťou a nevšednosťou s porovnaním iných krajín, či už ide o mentalitu ľudí, hudbu, filmografiu, krajinu... jednoducho tie končiny milujem.

A osobne tiež neviem, ako by som na danú situáciu reagoval a či by som tú ľudskosť vedel aplikovať aj na iné okolnosti. Doma v teple a nezainteresovane nesmelo usudzujem, že možno aj hej - ale na druhej strane, rozmýšľam ako by som konal ak by na tej lavičke nebol na pohľad čistý chlapec ale smradľavý spoluobčan rómskeho pôvodu (aj keď rovnakého veku) neviem prečo, aj keď sa snažím predsudky obchádzať asi by som sa tváril, že sa ma daná situácia netýka - takže to len také moje konštatovanie situácie, kedy u mňa v skutkoch zohrávajú úlohu aj detaily (hygiena a pod.)

561

Další