Okno k sousedům

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:92
Počet zobrazení:7 960

Letošní vítěz Oscara za nejlepší krátkometrážní hraný film, The Neighbors' Window (Okno k sousedům, 2019), je komorní drama o rodině, do jejíhož života nečekaně zasáhne mladá manželská dvojice, které rodinka přes okno bez záclon vidí až do ložnice. Stávají se tak jejich nechtěnými spolubydlícími a svědky jejich intimního života. V hlavní roli vystupuje herečka Maria Dizzia, kterou si můžete pamatovat z menších rolí v některých seriálech (Orange Is the New BlackProč? 13× proto, Horace and Pete). Režisér snímku Marshall Curry byl nominován na Oscara již za svůj dokumentární film Když se kácí les (2012), který mohli čeští diváci kdysi vidět na festivalu Jeden svět.

Poznámky:
Ve filmu se zmiňuje písnička Gettin' Jiggy Wit It, kterou nazpíval Will Smith. Pro potřeby překladu jsem ji musela zaměnit za přibližný (a svou podstatou zároveň dost vzdálený) český ekvivalent – Šenkýřku neboli Dneska to rozjedem na plný pecky Jardy Hypochondra…

Přepis titulků

OKNO K SOUSEDŮM Au! Panebože. Pane jo, už spí? Dobrá práce, to bylo rychlý. No jo, jsou zničený. Málem jsem to už s tím Kapitánem Bombarďákem nevydržela. Nemají tušení, jaký to bylo vyrůstat v době, kdy děti dostávaly na zadek. Panečku.

To vypadá dobře. - Dej si trošku. - Ne. Neměla bych. - Co to… - Co? Páni. Panebože. Na to se nemůžu dívat. Řekla a dívala se dál. Ale vážně, měli by si objednat záclony.

To je skandální. Tak jo, přestaň slintat. Křtí novej byt. Myslíš, že fakt netuší, že na ně lidi vidí? Nebo… je to vzrušuje? Podle mě je jim to prostě jedno. - Páni. - Pane jo, to je novinka. Je dost ohebná.

On je taky pěkně sexy. Neřekl jsem sexy, ale ohebná. Neměli bychom zhasnout? Proč bychom měli? Nic neděláme. To oni… Už jen chvilku. Už tam budem. - Ne! - Tak jo. Ještě to drž. - Ne, myslí si, že producent dělá tohle. - Šup, šup, šup! Šup, šup!

No protože neví, co se ve studiu při nahrávání přesně děje. Jak to jde, Tannere? Ne, ne, ne, do záchoda! Jako by to vydavatelství řídili pitomí puberťáci. - Já vím. - Ty jsi pořád tady? - Co provedl? - Cože? Netrefil se do záchodu. - Zase? - Ano, zase. Ale to nevadí. Tady, potřebuju… Hele, já ten song miluju a pošlu ho tam.

Ale upřímně si myslím, že na můj názor už z vysoka serou. Tak jo. Super. Večer zlom vaz. Čauves. Promiň. Čauves. Co to má znamenat? Právě jsem celou sobotu strávil vyjednáváním smluv a dohod, - zatímco vy jste se venku bavili.

- Jak já bych ráda vyjednávala smlouvy. Proč pracuješ tady? Nevím, je tu lepší signál na Skype. Jsou doma tví kamarádíčci? - Mí kamarádíčci? - Jo. Ti odnaproti. Nebo tak moc pracuješ, že si jich nemáš čas všímat? Do prdele.

Dobrý. V pohodě. - Dobrý. Nech to bejt, díky! - Co s tebou dneska je? Co mi je? Celej den mám sama na krku tři děti, v zoo, ve sněhu. A buď je jedno usmrkaný, nebo pokakaný, nebo hladový, nebo má zase odřený koleno. V noci jsem naspala jen čtyři hodiny. Buď kojím, nebo na mě někdo chrchlá. Pak si přijdu domů a můj muž se jen tak vybavuje se svými muzikanty - a s ptákem venku civí na sousedy.

- Hele! Hele, děti, co kdybyste si na chvilku šly hrát do pokojíčku? Tady máte. Za chvilku si s váma přijdu hrát, jo? Myslela jsem, že jim po třech měsících dojde, že tu bydlí barák plnej lidí. Vždyť s náma prakticky bydlí. - Podle mě možná trochu přeháníš? - Myslíš? Máš radost z toho dalekohledu, co sis přál do hor k narozeninám? Heleď, já vím, že už mi není 22 a že jsem pořád unavená a moje bradavky vypadají, jako by se na nich vyřádila piraňa.

Ale je docela skličující, když vidím, jak jseš jima posedlej. Tak moment, nemyslím si, že jsem v tom sám. Jsou jako bouračka, od který nedokážeš odhlídnout. - No dobře, nádherná, sexy, mladá bouračka. - To jsem neřekl. Ale jako fakt, copak nemají co na práci? Nebo na sebe? Jenom pořádaj večírky, vyspávaj do poledne a šukaj. - Nevíš, jaký to je, když ti v tom pořád máchaj…

- Jasně že vím. Myslíš, že mě baví mluvit o tom, kolikrát se Luther vykakal nebo kdo je má uspat? A v práci mě začínají mít za starou papriku. Už mi dokonce rostou šedý chlupy v rozkroku. Čehož sis asi nevšimla, protože kdy bys mohla? Nejseš jediná, komu chybí mládí. Zůstat celou noc vzhůru. Rozjet to na plný pecky. Rozjet to na plný pecky?

Ta písnička vznikla, než se tví kámoši narodili. - Au. - Je to pravda. - Už toho nechme. Pojď ke mně. Ale ne! Fujky, fujky. Podívej! Podívej! Nemůžeš pracovat na zavolání? Panebože, v kolik teda dorazíš? To je hodně izolepy. Zkusils bejt asertivnější? Tak dobře, zavolej mi, když ti to vyjde.

Hele. To je ten kluk? Jo. Oholil si hlavu? Vypadá to tak. Asi jsem ho nějakou dobu neviděl. Moc dobře nevypadá. To nevypadá.

Myslíš, že má opici? Nevím. Tati, Tanner mě kousl do nohy! Jak se vůbec tvoje noha dostala k jeho puse? Tak jo, buďte hodní! Můžeš dát telefon tatínkovi? Jo, jestli musíš, tak běž do místnosti s plejtvákem a nech děti se proběhnout. Je tam taková tma, že Luther nejspíš usne.

Já vím, napustím si vanu a budu si číst. Tak jo, uvidíme se pak. Dobrý den, díky. Mějte se. - Jste v pořádku? - Jo. Copak? Nebydlíte v tamté budově? Ano.

Myslím… Myslím, že náš byt je naproti od vašeho. Opravdu? Máte malou holčičku a chlapečka a miminko. - Snad jsem vás tím nevyděsila. - Ne. Vaše děti jsou… moc roztomilé.

A legrační. Manžel a já… Manžel… Manžel byl těžce nemocný. A… Občas jsme nakoukli a viděli vaše děti a vás nebo vašeho manžela, předpokládám.

Jak ponocujete, abyste nakrmili miminko. Byla to… - Ahoj! - Ahoj! Ahoj. - Ahoj, mami. - Ahoj, broučku. - Jak jste se měli? - Dobře. Co jste dělali? - Viděli jsme tyranosaura rexe!

- Fakt? - Líbil se Lutherovi? - Ne, brečel. A tatínek nás vzal na mléčný koktejl. Taťka vás vzal na mléčný koktejl? Dali jsme ochutnat Lutherovi. - Dali jste ochutnat Lutherovi? - Jenom trochu a usnul. Jak se máš ty? Jak sis užila den volna? Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nádhera :-) Pustil som slzičku

40

Odpovědět

Born in panelák!! Opposite to další panelák!

30

Odpovědět

tak tohle vážně chytlo za srdce... moc hezké :) 5/5 :)

60

Odpovědět

Díky, člověk ocení, když uvidí "svůj" život i z jiné perspektivy... obecně jsme asi málo vděční za to (málo si ceníme toho), co máme...

211

Odpovědět

Je to tak, stále nespokojení, ať máme co máme.

70