Olympijské zajímavostiAsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:392
Počet zobrazení:5 911

 Zimní olympiáda je tu, a tak jme pro vás přeložili kompilaci olympijských zajímavostí od tvůrců AsapSCIENCE.

 

Přepis titulků

Olympiáda v Soči se blíží a sportovci budou soutěžit o bronz, stříbro a zlato. Nebo ne? Vítězové dostanou zlatou medaili vyrobenou převážně z mincovního stříbra. Bude téměř totožná se stříbrnou medailí, ale bude ji pokrývat aspoň 6 gramů ryzího zlata. Poslední celozlatá medaile byla udělena v roce 1912. Dnešní bronzová medaile je vyrobená ze slitiny mědi a cínu a má cenu asi tak čtyř dolarů. Sportovci, kteří se 15.

února 2014 umístí na prvním místě, dostanou kosmické medaile, tedy zlaté medaile s úlomky meteoru, který přesně před rokem explodoval nad ruským Čeljabinskem. Vítězové nedostávali vždy zlatou medaili. Na prvních hrách v roce 1896 dostal vítěz stříbrnou medaili a olivovou větvičku. Druhý v pořadí dostal bronzovou medaili a třetí nedostal nic. Čína na olympiádě také dlouho nic nezískala. Svou první olympijskou medaili získala v roce 1984. Olympionici trénují v tělocvičnách.

Označení pro tělocvičnu pochází z řeckého "gymnos", což znamená nahý. Není tedy překvapením, že staří Řekové na olympiádách soutěžili nazí. Nahota nejde dohromady se zimní olympiádou. Ta se poprvé konala v roce 1924 ve francouzském Chamonix. Nedlouho poté, v roce 1936, se olympiáda poprvé vysílala v televizi. Konala se v nacistickém Berlíně a rozmazaný černobílý obraz, který nahradil rozhlas, přilákal přibližně 150 tisíc diváků.

S přibývajícími ročníky her se objevují čím dál mladší olympionici. Zatím nejmladším medailistou je Dimitrios Loundras. Ten získal bronzovou medaili v gymnastice v deseti letech. Nejstarším olympijským medailistou je Oscar Swahn, který získal stříbrnou medaili ve střelbě v 72 letech. Snowboarding se na hrách poprvé objevil v Naganu v roce 1998. Vůbec první zlatou medaili v tomto sportu získal Kanaďan Ross Rebagliati. Druhý den však o medaili přišel, protože se v jeho těle našly stopy marihuany.

Tehdy to vysvětloval pasivním kouřením. Dnes podniká s lékařským konopím a v Kanadě provozuje konopnou kavárnu Rossovo zlato. Ke zlaté přidejte modrou, červenou, zelenou a černou na bílém pozadí a vznikne olympijské logo, které zahrnuje barvy všech světových vlajek. Až na dvě zrušené olympiády během 2. světové války je symbolem mezinárodní soudržnosti. Kvůli blížící se olympiádě jsme se rozhodli zveřejnit každý den nové video.

Začínáme 6. února a pokračujeme celých 19 dní. Nemůžete se dočkat? Naši partneři ze CBC pro vás mají už teď pět nových videí. Jestli je chcete vidět dřív než ostatní, jděte na cbc.ca/olympics/ScienceSays. Odkaz najdete pod videem. Budeme vám odpovídat na otázky, jako proč máme trému, zda sex ovlivňuje sportovní výkon, jak se stravují olympionici atd. Bude to vědecká bomba a budeme rádi za vaše dotazy k této speciální sérii. Pomocí hashtagu ScieneSays nám dejte vědět, co vás o olympiádě zajímá.

Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Můžete prosím přeložit i Does sex affect athletic performance? :D Rád bych si poslech vědecký rozbor starého trenérského rčení, že ženské oslabují nohy. :D :D :D

1664

Odpovědět

Doufala jsem, že vás nějaké další video z olympijské série zaujme (tak trochu jsem čekala, že to bude zrovna tohle :-D), takže až se objeví na YouTube, tak ho připravím ;)

590

Odpovědět

Jak u jakého sportu :) OH Londýn 2012 - výbor rozdal 150 000 kondomů mezi atlety :) Sex zvedne hladinu testosteronu.

80