Oscar: Jak se vyrábí soška

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:246
Počet zobrazení:4 343

Cena Akademie za zásluhy,  rozšířeně známá pod pojmem Oscar, je nejprestižnější filmové ocenění, které je udělováno už od roku 1929. V několika kategoriích rozděluje ceny tzv. Akademie filmových úmění a věd. Většina lidí si pod tímto pojmem představí partu starých přemoudřelých filmofilů sedících za stolem a rozhodujících, na který film si zasednou tentokrát. Ve skutečnosti je ale členem akademie každý umělec, který byl kdy na tuto cenu nominován. To znamená, že akademie má v současné době okolo 6 tisíc členů po celém světě, včetně několika Čechů. V tomto videu se můžete podívat, jak se vyrábí samotná soška.

Zdroj: http://www.oscars.org

Přepis titulků

Akademie filmového umění a věd uvádí Jak se rodí Oscary Cena Akademie za zásluhy, neboli obecně známá jako Oscar, je udělována Akademií filmového umění a věd od roku 1929. Soška byla navrhnuta výtvarníkem Cedricem Gibbonsem a vymodelována sochařem Georgem Stanleyem. Soška vyobrazuje rytíře držícího meč a stojícího na cívce filmového pásu.

Každý kruh na cívce představuje jednu z pěti původních odvětví akademie. Producenti, režiséři, scénáristi, herci a technici. Soška je vysoká 34,5 centimetru s průměrem podstavy 13,5 centimetru a váží 3,85 kilogramů. Ale kde se tyhle krásné zlaté sošky berou? Vyrábí se tady - ve firmě R.

S. Owens v Chicagu. Každý rok tato firma kvůli ceremoniálu ručně vyrobí 40-50 sošek. Svůj tvar Oscar získá při procesu odlévání. Nejdříve se vyrobí forma na odlévání sošky. Poté se do ní vlije roztavený kov Britania o teplotě 515°C. Během chvíle kov ztuhne. Uřízne se stopka a přebytky na krajích se obrousí, než se soška posune do leštící fáze.

Každá soška se ručně vyleští, dokud nezáří jako zrcadlo a postará se o to, že všechny rysy Oscara zůstanou neporušené. Pak přijde na řadu galvanické pokovování. To zahrnuje ruční ponořování sošky do čtyř galvanických kovových roztoků. Nejprve se Oscar namočí do mědi, která pomůže předejít korozi. Poté se namočí do roztoku niklu, který zkvalitní povrch sošky. Třetí vrstvou je stříbro, které vytvoří lesklý podklad pro poslední roztok - 24-karátové zlato.

Mezitím... se podstava obrousí od přebytečných materiálů, vyleští a obloží niklovými pláty. Jakmile se podstava vytvaruje, je na ní připevněn zlatý plát, který slouží pro identifikaci sochy jako originální. Když jsou všechny vrstvy naneseny na sošku, získá jedinečné identifikační číslo a je připravena na závěrečný proces.

MONTÁŽ Oscar se opatrně připevní na podstavec a zespodu se přilepí kruhová podložka Poté se Oscar pečlivě zabalí, aby bylo zaručeno, že na ceremoniál dorazí nepoškozený. Ke kompletaci Oscara zbývá poslední úprava a tou je připevnění destičky s vyrytým jménem vítěze Ale abychom zjistili čí jméno bude na téhle sošce, budeme si muset počkat na oficiální ceremoniál.

Překlad: somerset www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

odkud je ta muzika v pozadí? :) od někud to znám :)

180

Odpovědět

Jo, 50-60. Každopádně ale dost dobré video...

180

Odpovědět

Přesně, souhlasím s tebou.

180

Odpovědět

Chybka se vloudila, podle dabingu vyrobí 50-60 sošek, ne 40-50.

180

Odpovědět

Tuvy: Jistě, je to možný, jeslt ito víš tak e hádat nebudu ;)

180

Odpovědět

Not found :-(

180

Odpovědět

...not fucking found...

180

Odpovědět

nenašlo to

180

Odpovědět

not found

180

Odpovědět

Nevím kolik je celkem nominovaných, ale není možné, že by se mohli vejít do těch 50ks sošek? Tak by nikdo nemohl nic prozradit i kdyby tam ty jména už měli.

180

Odpovědět

Pepan: Vzhledem k tomu, že jde jen o galvanické pokovení, na tom nebude víc jak gram zlata.

180

Odpovědět

GreyWolf: Pokud vím, tak výrobci dopředu vítěze neznají. Ty destičky se jménem se dodají až po ceremoniálu. :-)

180

Odpovědět

jen technicka: rika ze se jich vyrobi 50-60, ne 40-50(. jinak gejecko a video rozhodne zajimavy

180

Odpovědět

Stejně ti výrobci musí dostávat strašný prachy. Už jen pro to, aby neprozradili předem vítěze. Mimochodem, víc se mi ta soška líbí ve stříbře:-)

180

Odpovědět

No jen duševní hodnota, za 24 karátové zlato (ryzí) podle tabulky ryzosti 999/1000 dáš za 10g podle aktuální ceny 7330 ,- Kč a to že tam bude víc jak 10g :)

181

Další