89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:267
Počet zobrazení:6 186

První video z YouTube kanálu Animal Wonders se vám líbilo, tak tu máte pokračování - video, ve kterém vám Jessi představí Gaiu, pásovce kulovitého. Gaia je blízká příbuzná pásovci třípásému, který byl maskotem Mistrovství světa ve fotbale 2014, které se konalo v Brazílii. Pásovci byli zakoupeni, aby zvýšili povědomí o jejich úžasných schopnostech a o faktu, že patří k ohroženým živočichům, ale po skončení mistrovství většina z nich bohužel skončila v záchranných stanicích. Gaiu ze záchranné stanice "adoptovala" Jessi a v Animal Wonders se Gaia stala ambasadorem svého druhu a učí lidi o pásovcích a o tom, jak skvělí jsou.

 

Přepis titulků

Pláštík malý, pásovec štíhlý, jižní nebo velký, pásovců je spousta, ale jen jeden z nich se umí úplně stočit do kuličky. Vítejte v Animal Wonders, kde má svůj dům i roztomilá Gaia! Já jsem Jessi a dnes vám řeknu, proč jsou pásovci tak úžasní! Na světě žije dvacet druhů pásovců, od malých pláštíků až po velké pásovce velké, všichni mají ochranné krunýře a silné drápy k hrabání. Pásovci a jejich příbuzní patří do řádu chudozubých, spolu s mravenečníky a lenochody.

Jejich společní předci žili, ještě když byla Jižní Amerika izolovaným kontinentem, tedy v kenozoiku, ve věku savců, kdy se savci skutečně začali diverzifikovat. Ráda se dovídám zajímavosti o původu zvířat. Pásovci se rozšířili z Paraguaye a postupně se diverzifikovali. V současnosti se vyskytují v Jižní Americe a jižní části Severní Ameriky. Dnes tu pro vás mám jednoho speciálního hosta - Gaiu, pásovce kulovitého. Patří do rodu Tolypeutes, což znamená, že má tři pásy spojující hlavní části krunýře.

Do tohoto rodu patří dva druhy - pásovec třípásý a pásovec kulovitý. Tento druh žije v aridních oblastech centrální Jižní Ameriky, oproti východní Brazílii, ale nejzajímavější jsou na pásovcích jejich neuvěřitelné krunýře. Ty jsou tvořené dermální kostí, která je pokryta keratinovými štítky a tím připomíná želvy. Ale na rozdíl od nich mají pásy krunýře spojené kůží, a tak jsou mnohem ohebnější. Pásovci kulovití využívají svůj krunýř efektivněji než jiní pásovci, protože se mohou úplně stočit do neproniknutelné kuličky.

Větší druhy jako šestipásý nebo devítipásy mají moc pásů na to, aby se stočili úplně, ale tento druh má krytou i hlavu a ocas a tak do sebe zapadá jako puzzle. Proti téhle tvrdé kostěné kuličce nemají predátoři šanci. Někdy mohou být trochu zlomyslní a maličko pootevřít své brnění, a tak si predátor myslí, že se tam dostane, ale jakmile tam strčí čumák, zaklapnou krunýř, aby predátora přiskřípli nebo vylekali. Záludní pásovci! Pásovci kulovití se spoléhají na své krunýře, takže si nestaví nory, jen se schovávají v keřích.

Do jejich krunýře jen tak někdo nepronikne. Pokud to ovšem není člověk. Velikost jejich populace rychle klesá a pásovec třípásý je dokonce ohrožený, a to zejména lovením, ztrátou habitatu pro pastviny a obchodem s domácími mazlíčky. Už jsme mluvili o jejím skvělém brnění, ale co dalšího je na ní skvělé? Asi jste si všimli, že Gaia ráda používá drápy. Jejím instinktem je hrabat, kdykoli si myslí, že je poblíž něco k jídlo.

Už teď ví, že dostane něco dobrého. V divočině by se jídlo neobjevilo jen tak, musela by ho hledat. A k tomu slouží její vynikající čich. Hopsá na špičkách předních drápů a polštářcích zadních nohou, dokud neucítí něco k snědku, což jsou většinou termiti. Když je ucítí, vyhrabe díru, strčí do ní hlavu a slízne termity svým dlouhým lepivým jazykem. Tito pásovci nemají žádné přední zuby.

Místo toho používají rudimentární stoličky, které jsou perfektní k drcení exoskeletu hmyzu, například termitů. Pásovci mají nízkou tělesnou teplotu a nemají moc srsti, která by je hřála, takže jsou omezeni na aridní oblasti. Pásovci kulovití jako Gaia přežívají a prosperují v extrémně teplých oblastech, které by jiní pásovci nesnesli, a to proto, že jejich krunýř není tak blízko jejich těla. Mají mezi tělem a krunýřem vrstvu udržující vzduch a umožňující lepší termoregulaci. Když už jsme u nízké tělesné teploty, pásovčí je 33 až 36 °C, a tak se stejně jako lidé mohou nakazit leprou.

To zní děsivě, ale jen pásovci devítipásí jsou přenašeči. A podle výzkumů je přenos z člověka na člověka častější než z pásovce na člověka. 20 % pásovců devítipásých přenáší lepru, ale 95 % lidí je na malomocenství imunní. A pásovci jsou v tomhle nevinně, protože podle vědců se leprou nakazili od lidí asi před 400 nebo 500 lety. Promiňte. Její krunýř možná vypadá robustně a neprakticky, ale je mnohem pohyblivější, než se zdá a také docela zdatná v nerovném terénu.

Představte si, že na ni útočí predátor. Stočí se do kuličky a predátor na ni nemůže, ale bude se o to snažit, strkat do ni, dokud si neuvědomí, že se dovnitř nedostane. Ale nechá ji ležet na zádech. Pro želvu by to bylo nebezpečné, kvůli krunýři by se nemohla otočit a mohla by i umřít. Ale Gaia je mnohem ohebnější a takhle se z toho dostane. Úžasné!

A pokud vás Gaia dosud neohromila, umí zadržet dech až na 6 minut. To se jí hodí, když se snaží dostat přes řeku. Může se ponořit ke dnu a přejít po něm, nebo může nalapat vzduch a plout na hladině. Děkuji Gaio, za to žes nás naučila, jak úžasní jsou pásovci. Jestli s námi chcete na další dobrodružství, odebírejte nás na YouTube. Jestli se chcete dozvědět víc, najdete nás na Twitteru, Thumblru a Facebooku. Nashle příště! Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokeballe leť! :D

60

Odpovědět

lol prislo mi jak kdyz ji po videu odhodi do travy a odejde ;DD mela si sni hrat

20

Odpovědět

Nevím, jestli mi při sledování tohoto videa bylo víc líto sebe samýho, že ji musím poslouchat, anebo Gaii, že ji musel poslouchat a strpět ty experimenty :D

302

Odpovědět

Jak s nim neustále mává a řve mu do uší, chudáček :( Za trest bych ji osouložil!

616

Odpovědět

A zrovna včera titulek na Novinkách: "Chtěl zastřelit pásovce, kulka se odrazila a trefila ho do obličeje."

360

Odpovědět

Instant Karma

411

Odpovědět

A před pár měsíci zase jiný Američan střílel na pásovce a kulka se odrazila a zasáhla jeho tchýni.

151

Odpovědět

+LigerPředpokládám, že pásovec dostal křeslo.

181

Odpovědět

+Ligerza tchýni jedině termití pohár se šlehačkou

291

Odpovědět

Jessi. Prcal bych ju.

3214

Odpovědět

tahle "red" je jak fretka na speedu :D nekomu se nebude libit ale me jeji prednes prisel silene nabijející :)

343

Odpovědět

Chci víc vědět o Medojedovi, to je teprve frajer :-D

632

Odpovědět

Jenže "honeybadger doesn't give a f**k" ...

521

Odpovědět

Sakra ta mluví rychle a hlasitě, ale krom toho.... Konečně zvíře se kterým jde hrát bowling

551

Odpovědět

Nevím, zda je ta Jessi mi děsně nepříjemná, nebo děsně příjemná.

243

Odpovědět

Když už sním robila ty experimenty, čekal jsem, že ho začne na těch 6min topit v umyvadle.

731

Odpovědět

Sakra, chtěl jsem napsat stejný koment, taky mě to hned napadlo :D

50

Odpovědět

Nič v zlom, ale kadencia reči spolu s piskľavým hlasom tejto slečny mi spôsobuje bolesť hlavy. Ešte aj to video samotné je strašne hlasné. Musel som si dať hlasitosť na monitore aj na videu na minimum aby sa to dalo počúvať. Ale ten zaujímavý obsah to vynahradil.

1421

Odpovědět

Já spíš při její šílené gestikulaci čekal, kdy s tím pásovcem švihne někam do keře...

420

Odpovědět

Tak nějak jsem čekal, že nám slečna ještě ukáže, jak udrží dech 6 minut pod vodou. Pásovec super, Jessi se mi tam vůbec nehodí.

1715

Odpovědět

Říká, že proti lepře je immuních 95% lidí, ne 90%. :) Ať jsme korektní.

170

Odpovědět

Děkuju, opraveno :)

90

Odpovědět

+AteviNení za co a já se stydím za to immuních :D

41

Odpovědět

Jeee... To chci doma.... Nebo aspoň toho pásovce....

1343

Další