Kapitán Marvel / ShazamHistorie komiksových postav

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 27
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:67
Počet zobrazení:4 798

Konkurenční společnosti Marvel a DC mají každá svého Kapitána Marvela. Ačkoliv Kapitán ze stáje Marvelu je žena, neuškodí mrknout se na téměř pohádkové počátky toho od DC.

Přepis titulků

přeložil: Maty www.VideaČesky.cz Shazam! Vítejte u WatchMojo.com, dnes se podíváme na historii postavy Billy Batsona, známého pod jménem Kapitán Marvel. Jako u většiny postav existuje i zde vícero verzí jeho původu a minulosti. My se rozhodli zaměřit především na tu, která započla roku 1940 v druhém čísle Wizz Comics a dočkala se rozšíření o dva roky později v komiksu Dobrodružství Kapitána Marvela č.18 a roku 1945 v komiksu Rodina Marvelů č.1.

Nejmocnější smrtelník na Zemi a vyslanec spravedlnosti byl poprvé představen jako Billy, malý sirotek prodávající v noci u stanice metra noviny. V prvním čísle se setkal s tajemnou postavou, se kterou v metru nastoupil do kouzelného vlaku a odjel do tajuplné jeskyně.

Dál musel Billy pokračovat sám a objevil chodbu se sedmi sochami znázorňujícími smrtelné hříchy. A také starého muže, sedícího na trůnu. Přivítal Billyho a představil se jakožto kouzelník jménem Shazam. Vysvětlil mu, že posledních 3000 let strávil bojem se zlem a že jeho jméno je zkratkou jmen Šalamoun, Herkules, Atlas, Zeus, Achilles a Merkur a že vládne jejich dary: moudrostí, silou, vytrvalostí, mocí, odvahou a rychlostí.

Řekl Billymu, že jej sleduje již od jeho narození a byl svědkem smrti jeho rodičů i krádeže jeho dědictví zlým strýcem. Zvolil si Billyho jako svého následovníka v boji se zlem a krutostí, protože měl čisté srdce. Už nějakou dobu tě sleduji, Billy. A nyní tě posvětím moudrostí, silou, výdrží, mocí, odvahou a rychlostí bohů.

Staneš se našim novým ochráncem. Staneš se Kapitánem Marvelem. Na chlapce přešly starcovy schopnosti a tomu stačilo říct slovo "Shazam," aby se proměnil v dospělého nadlidského obránce, Kapitána Marvela, se znakem blesku, červeným oblekem a kápí. Jakmile se tak stalo, nad starcovým trůnem se uvolnil velký kvádr a rozdrtil ho.

Billy se mezitím opět octnul u vstupu do metra. Když příštího dne prodával noviny, zaslechl rozhovor pohůnků šíleného vědce, jehož výhružka o zničení rádiového systému USA se nedávno dostala na titulní strany. Sledoval je do nedaleké obytné věžové budovy a rozhodl se o svých objevech informovat šéfa sítě vysílačů. Ten Billymu nabídl práci, prokáže-li svá tvrzení. Přes ostrahu budovy se Billy dostal ze střechy protějšího domu za pomoci svých nových schopností, a skočil padouchovi rovnou do tajné laboratoře.

Prorazil okno, zničil rušičku vysílání a padouchy zneškodnil. Šílený vědec mezi nimi však nebyl, komandoval své poskoky pomocí televizní obrazovky. Frustrovaný Marvel dokotorovi vyhrožoval vězením a smrtí. Poté Billy zavolal šéfa vysílání a vysvětlil mu, co se stalo. Vynechal jen část o Kapitánovi. Po této události se z něj stal reportér.

V následujících letech mu duch mrtvého Shazama dělal mentora a přenesl svou sílu na svého zmrzačeného přítele Freddy Freemana a svou nově objevenou sestru Mary a společně utvořili rodinu Marvelů. Billyho původ byl posléze také objasněn, když vyšlo najevo, že jeho rodiče má na svědomí Black Adam, první superhrdina, kterého Shazam stvořil a který se vydal na cestu zla a byl na několik tisíciletí vykázán do vesmíru. Kapitán Marvel, který byl v jednu dobu dokonce oblíbenější, než Superman, se už roku 1941 dočkal vlastního hraného seriálu, dokud nedošlo k právním sporům kvůli mnoha podobnostem se Supermanem a seriál tak byl roku 1953 zrušen.

Ironií osudu získala roku 1972 právní licenci na postavu společnost DC Comics a roku 1991 ji zakoupila. Musela však postavu i animovaný seriál o ní přejmenovat na Shazam kvůli růstu vlivu konkurečního Marvelu a jejich postavě stejného jména, což mu na popularitě rovněž trochu ubralo.

Fanoušci si Kapitánovy vzrušující dobrodružství užívají dodnes v mnoha crossoverech DC a přezdívají mu Velký rudý kápo, odlehčená verze Supermana. Tohle je krutý! A stačilo jen říct "Shazam!" A jé.

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

marvel ma serial novej Jessica Jones.. co dat video o ni ?

20

Odpovědět

Že by rovnou neznalým vyspoilerovat týden starý seriál? :)

60

Odpovědět

jsem zvědavej jak dlouho ten odkaz vydrží

20

Odpovědět

Captain Marvel (od Marvelu) je i chlap. A první to byl chlap.

00

Odpovědět

Solomon je Šalamoun

50

Odpovědět

aha, díky.)

20

Odpovědět

Hezké, ale mám pocit, že už to tady jednou bylo..

60

Odpovědět

prčic.
http://akhil.me/wp-content/uploads/2012/09/shithappens-300x262.gif

60

Odpovědět

+Matyuz prvykrat som vam pisal ze tu tento serial uz bol

prosim zjednotte to nejak... kludne premenujte videa, ale takto je v tom bordel

10