Pocta židlímEvery Frame a Painting

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:339
Počet zobrazení:6 618

Jak již napovídá název, nové video z kanálu Every Frame a Painting se zaměří na tento nenápadný kus nábytku. Jak může židle (případně křeslo) napomoct k tomu, aby filmová scéna nabyla nového rozměru?

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Tony a tohle je Every Frame a Painting. Jedna zvláštní otázka. Už jste si při nějaké scéně řekli... "To je skvělá židle"? Nemyslím tím, že byste ji chtěli, i když by to nebylo špatné. Jen že si někdo dal práci s tím, aby pro příběh našel perfektní židli, a že se tato pozornost k detailům vyplatila. - V pokoji máme pět různých druhů židlí. - Ty krávo, co tady všechny dělají? - Pět různých druhů židlí.

- Dej je pryč. Ve filmu totiž židle není jen židle. Je to produkční design. To, jakou vyberete židli, může prozradit vše o postavě i o světě, ve kterém žije. Moje lejstra. Obchodní lejstra. Půjdeme nakupovat. Pokud chcete vidět názvy filmů, stiskněte na YouTube tlačítko CC. Řekněme, že příběh už máte napsaný. K čemu vám něco takového je? Židle se nejčastěji používá ke znázornění vašeho světa. Vy i já je tak vídáme každý den.

Vnímáme je jako součást našeho prostředí. Publikum z nich ale jedním pohledem pozná, jestli svět září čistotou, nebo je trochu ošuntělejší. Jestli naše postavy mají velmi málo, nebo spoustu peněz. Nemůžeš přece prodávat stoly bez židlí! S židlema máš jídelní set. Bez židlí máš kulový. Díky správně židli si za záběrem umíme představit celý svět. Taková stará ohava. - Má své kouzlo.

- Lysa Arryn mezi židlemi. Zároveň jednoduše umožňuje ukázat moc a hierarchii. Hlavu monarchie, kapitána lodi - nebo vládce celého impéria. - Vítej, mladý Skywalkere. Méně častěji se židle používá jako odraz jisté postavy. Například máte někoho, kdo je slabý a nejistý... Zařídil jsem, aby k vám vždy musel vzhlížet, - zatímco vy na něj budete shlížet. - Výborně. ...a snaží se ostatní tlačit pod sebe.

Jeho plány jsou ale vždy zhaceny a on nikdy nemá navrch. - Navýsost zajímavé. - Líbí se vám to? Židle může jinými slovy vykreslit charakter postavy. Když je ješitná, chybí jí zábrany nebo miluje joysticky. V animaci s tím můžete zajít ještě dál a nakreslit židli, která se podobá postavě. Všimněte si, jak Carlova hranatá hlava připomíná jeho židli a jak Elliina kulatá hlava a uši připomínají tu její.

Když zemře, Carl si její křeslo ponechá nablízku, takže nám pohled na něj pokaždé připomene, jak moc ji miloval. Třetí možnost ale má asi nejširší použití. Židle může být odrazem situace. Tys té báchorce věřil? Tys jí věřil? Všimněte si, jak se Fredo snaží v této scéně z Kmotra II napřímit. Vždycky jsem se o tebe staral, Fredo.

- Ty že ses o mě staral? - Jeho židle mu to ale nedovolí. Vždyť jseš můj mladší brácha. Ty že se o mě staráš? Čím víc se ošívá, tím víc vypadá bezmocně. Něco na té židli v té scéně fungovalo úplně skvěle. Pořád říkal věci jako: "Jsem tvůj starší brácha!" Kvůli té židli ale vypadal tak schlíple a neklidně. Zafungovala skvěle. Na židlích je skvělé, že mění držení těla herců.

Některé židle jim vůbec nedovolí sedět pohodlně. V jiných se jim sedí pohodlně až moc. - Ahoj, Bernie. - Ahoj, Tome. Co je to za randál? A další v nich vyvolávají... - Blofeld. - ...sklony k teatrálnosti. Žádná z těchto použití se vzájemně nevylučují. Nejvíc zábavy nastane, když začnete s něčím a skončíte s něčím úplně jiným. Poslechněte si, jaký zvuk vydává židle ve scéně z Playtime.

Je to jednoduchý vtip, který se ale o pár minut později rozroste o další židli a postavu. Ta samá židle se znovu objevuje v jedné scéně za druhou a stává se z ní mnohem větší vtip o tom, jak v dnešní době všichni kupují ty samé židle. Právě to můžete získat ze skvělého produkčního designu. Jeden detail, který se může nečekaným způsobem vyplatit. Nemusí to být zrovna židle.

Tu jen levně seženete kdekoli. Až příště herce požádáte, aby se usadili, - zamyslete se, na čem vlastně sedí... - Ona není skutečná? ...a jestli se z té věci nedá udělat něco víc. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Asi jsem teda výjimka, ale zrovna když jsem poprvé viděl Iron Throne ve Hře o trůny, tak jsem si řekl: ,,ty krávo to je skvělá židle´´ :D

21

Odpovědět

Musím obdivovat toho člověka, opravdový znalec.

360

Odpovědět

pocta židovským deťom :)

314

Odpovědět

Chtěl filmům rozumět jako on. Ten si teprve musí vychutnávat filmy :)

440

Odpovědět

A budou tě strašně štvát ty špatné :-)

60

Odpovědět

Díky za překlad těchto videí, sám často natáčím/sestříhávám videa a tyto překlady mi pomáhají vylepšit můj skill, už jsem využil "pohybu" z předchozích videí, třeba jednou použiji i židli :). Jen tak dál.

260

Odpovědět

Tohle je přesně ten typ fanatického rozboru, z kterýho se cítím jaksi nepohodlně... asi jako když někomu řekneš vtip o blondýně nebo podobnou krávovinu o a on ti místo smíchu odpoví podrobnou analýzou každýho slova a začne vysvětlovat, proč a co je vlastně na tom vtipného...prostě líp už to zabít nejde. Nevim, asi mi to přijde jaksi trapný :)

632

Odpovědět

tohle ale není vysvětlování trapného vtipu, který každý chápe... spíš mi to přijde jako odhalování kouzelnického triku, který znají jen opravdoví znalci a ostatní neví na co se mají dívat, tak jim trik vždy proklouzne mezi prsty

200

Odpovědět

Nesouhlasim stim , zidle ve filmu nikoho nezajima. Atmosferu dokresluje celkove prostredi , nikdo si neudela celkovy obrazek z jedne hloupe zidle.

1259

Odpovědět

Pro hlupáka každý hloupý

629

Odpovědět

Jistě že nezajímá protože ty si toho vědomě nevšimneš =)

261

Odpovědět

+Alenna neudělal by si bez nich ten jeho "celkovy obrazek" :)

172

Odpovědět

Právě , jelikož si toho vědomě nevšimnu, to nepovažuju za podstatné. Nepořádek a odpadky na zemi nebo naopak vypulírované až sterilní prostředí mi řekne mnohem víc díky tomu, že je to na první pohled zřetelné. Taková knihovna v pozadí a krabička doutníků na stole mi může dát ucelenou představu , ale jestli má křeslo podobný tvar jako hlava majitele, to mi nedá nic.

Bushido: Jestli tobě stačí k prohlášení člověka hlupákem to, že má jiný názor , tak s tebou nemá cenu diskutovat.

625

Odpovědět

+PatejlVedome si to nevšimneš, ale podvedomie to vníma a to imho trochu ovplyvňuje celkový dojem z filmu.

181

Odpovědět

Dobrý nápad. Nad tímhle mě nikdy nenapadlo přemýšlet. Příště se na to víc zaměřím :)

611