Portal 2 - jak to všechno začalo

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 166
Počet zobrazení:11 548

Dnes se opět podíváme do herního světa. Tentokrát na hru, která v sobě kombinuje vražedné roboty a zábavu. Říkáte si, jak mohou být vražední roboti zábavní? Inu, když to vezmou do rukou pánové (a dámy) z Valve, takové věci se stávají... Někdy jim to však trvá trochu déle.

Dnes se podíváme na Portal 2!
Není mnoho her, kde projdete stěnou a vypadnete stropem (a to ještě když máte štěstí). Původní Portal je hrou, která vlastně ani jako úspěšná hra zamýšlená nebyla. Jednalo se o malý projekt několika čerstvých zaměstnanců Valve (kteří byli převážně absolventy DigiPen – což je soukromá vysoká škola v Redmondu, Washingtonu, zaměřená na herní a počítačový průmysl obecně).

Avšak dnešní doba je taková, že se stávají věci, které by nikdo nečekal (a přiznejme si, že hlavně v USA). A tak se z původně doplňkové hry, jež měla jen zaplnit balení vedle ostatních Valve her, stal hit. Hráče si hra získala svou originalitou, vytříbeným a humorným příběhem a také hlavní zápornou hrdinkou - řídícím počítačem jménem GLaDOS. Díky celosvětovému úspěchu se začalo pracovat na druhém dílu této logické hopsačky.

Celá hra se odehrává v prostorách smyšlené firmy Aperture Science, která má za úkol provádět podivné vědecké experimenty. Děj druhého dílu je zasazen o stovky let později po prvním díle ve zničených prostorách kdysi prosperující firmy. Je tedy více než jasné, že pokud se v budovách Aperture Science nacházeli v prvním díle nějací lidé, tak už jsou s největší pravděpodobností dávno mrtví.

Portal 2 vyšel 19. 4. 2011 a jako vždy tomu předcházela "Valve masáž". Kdo je součástí této, řekněme si opravdu pozoruhodné komunity, tak ví, že Valve je jednou z mála firem, která to se svou komunitou opravdu umí. Vydání předcházely minihry, ve kterých hráči sbírali brambory, které pak urychlovaly reboot GLaDOS a tedy spuštění samotné hry. Hru si již můžete zahrát a podle hodnocení z různých herních stránek a časopisů po celém světě je to opravdový trhák.

Ve videích, která jsem dnes pro vás připravil, se však podíváme trochu do minulosti – na reklamy, které vydání hry předcházely. Reklamy jsou na smyšlenou firmu Aperture Science, se kterou jste se mohli setkat už v prvním díle Portalu (a na kterou jsou dokonce narážky i v Half-Life 2: Episode Two).

Je to firma, která se údajně nachází v Horním Michiganu (USA) a zabývá se experimentální fyzikou. A světe div se, byla tvrdým soupeřem jiného výzkumného zařízení z pera Valve - Black Mesy.

Dodatek:

  • Všemi reklamami vás bude provázet Cave Johnson, zakladatel a výkonný ředitel Aperture Science, který je v období, ve kterém se odehrává Portal 2, bohužel (bohudík?) už dávno po smrti. Hlas mu propůjčil herec J. K. Simmons, kterého můžete znát především jako šéfa Petera Parkera z filmové trilogie Spider-Man.
  • Ve třetí reklamě je jako jedna z barev uvedena "Evening At The Improv". Jedná se o narážku na původně komediální klub v New Yorku, kde vystupovali známí američtí herci, režiséři atd. a jeho fasáda má takovou barvu.

První reklama - Panely

Přepis titulků

Zdraví vás Cave Johnson. Tohle je testovací místnost: čtyři zdi, strop a podlaha. Dostatečné pro vědu... ne však pro naši vědu! Pánové, představuji vám panely! Prkna zítřka! Plně upravitelné, nekonečně variabilní.

Bezpečné. Naše značkové panely pomohou vašim testovacím subjektům na každém kroku. Tohle není panel. To je drtič. Prodáváme je taky. Překlad: Petronom www.VideaCesky.cz

Komentáře (76)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Čo je to za blbosť, že má každý komentár pod videom presne 18 lajkov?

31

Odpovědět

Ahoj,
ještě na Wordpressu byl evidentě nějaký bug a došlo k tomuhle podivnému hodnocení. Zpětně se to nedalo identifikovat, takže se to přeneslo i do nového webu.

20

Odpovědět

Want You Gone mi přijde zbytečné překládat, Portal 2 má oficiální české titulky
(ALe to je jedno, už to je i tady přeložené :D)

201

Odpovědět

Cave Johnson je nejlepší frajer:D

220

Odpovědět

*Want you gone

210

Odpovědět

pls přeložíte i písničku z endingu Portalu 2 "Wanna you gone"?

200

Odpovědět

Reklama na boty se mi líbí nejvíc :D :D

200

Odpovědět

Věžičky jsou nejlepší :D

210

Odpovědět

Rešit jestli je to Portal rifle nebo Portal Gun je směšné, už jen proto že Portal Gun je slangoví výraz a oficiálně se ta "zbraň" jmenuje ASHPD. Aperture Science Hand-held Portal Device...

200

Odpovědět

ty boty CHCI!

200

Odpovědět

Heh dobré ptákoviny :D
A btw.. gun označuje celkově střelné zbraně ;-)

200

Odpovědět

proč se tady hádáte kvůli takovim pi*ovinám

202

Odpovědět

to Overpowered:

Ty jsi trošku mimo ne? Sice vzhledem to puška je, ale právěže je to Portal Gun a ne Portal Rifle přece.

200

Odpovědět

Věžičky.. :D
Dávám 5*, "reklamy" jsem viděl už na webu k portalu :)

200

Odpovědět

Žádná portálová pistole, ale portálová puška! -_- Pistole vypadá naprosto jinak. Není to Portal Pistol, ale Portal Gun přece.

202

Odpovědět

no.. tunngle mi moc nepomohlo.. sice tam lidi jsou, ale jak se sakra připojím, na to sem nedošel :D

200

Další