Pouze v Japonsku: Pouliční jídlo Kjóta

Thumbnail play icon
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:4 898

John Daub se společně s Kevinem Rileym vydal do tržnice v Kjótu ochutnat typickou kjótskou kuchyni. Ať už je to sladké či slané, všechno vypadá dost lákavě. Japonská kuchyně má co nabídnout a jídla z pouličních stánků jsou velkou součástí japonské kultury, ať už na tržnicích, nebo na každoročních festivalech (macuri).
 

Pro srovnání ceny jídel ve videu:
Unagi no kimo – úhoří játra – 460 jenů – 88 korun
Tonju koblihy – koblihy ze sójového mléka – 300 jenů – 57 korun
Mača warabi moči – moči se zeleným čajem – 540 jenů – 103 korun
Ike hamo – mořský úhoř – 400 jenů – 77 korun
Tako tamago – Vajíčko s chobotnicí – 250 jenů –  48 korun
Mača zmrzlina – 400 jenů – 77 korun

Vysvětlení pojmů:
Takojaki je pouliční jídlo ve tvaru kuliček s nakrájenou chobotnicí uvnitř.
Moči jsou japonské koláčky z rýžové pasty. 

Přepis titulků

V TÉTO EPIZODĚ: POULIČNÍ JÍDLO KJÓTA: TRŽNICE NIŠIKI VYTVOŘENO JOHNEM DAUBEM POUZE V JAPONSKU Jsme zpátky v Kjótu, kulturním srdci Japonska. Je plné historie, ale také patří do oblasti Kansai. A to znamená hlavně dobré jídlo. Jdeme do Nišiki Ičiba. Pět bloků dlouhé tržiště známé kjótskou kuchyní.

Dlouholetý obyvatel Kansaie, Kevin Riley, je tu se mnou, abychom ochutnali různá jídla. Hodně stánků tu funguje přes stovky let, první zmínka o nich se objevuje už v roce 1310. Je to ráj pouličního jídla s velkým výběrem. Jdeme na to. Podíváme se, co našel Kevin. Nejdříve se musí prodrat davy. Je lepší vyrazit před polednem, abyste se jim vyhnuli. Pardon.

Našel něco jedinečného v tomhle stánku s Unagi. Pravou kjótskou specialitu. Mluvíte anglicky? - Trošku. - Trošku. - Můžete mi říct, co to je? - Úhoří játra. - Úhoří játra? - Ano, unagi no kimo. Unagi no kimo. Dobře, jednou unagi no kimo prosím. Unagi no kimo je plný vitamínů, železa a vápníku.

Je to zdravá a levná svačinka, navíc typická pro Kjóto. Je to dobrý. Chtěl jsem to zkusit. Je to fakt výborný. V Nišiki Ičiba je několik stánků podávajících úhoří játra. Na druhé straně tržiště jsem narazil na turisty z Británie, kteří se dívají na Pouze v Japonsku. Doporučili mi tenhle stánek, který prodává koblihy z tonju. Tonju je sójové mléko.

Je hodně zdravé. Je na výběr z hodně příchutí. Deset za 300 jenů. Kupte si víc a ušetříte. Vzal jsem si jich deset. Tohle jsou tofu koblihy s posypem kinako a hnědého cukru. Vypadá to dost dobře. Vyzkouším to. Je to čerstvé, ještě stále teplé, jak to vyndali z oleje. Je vidět, jak z toho kape sirup.

Za to množství a chuť je to výhodná koupě. To nemůže být zdravý, na to je to moc dobrý. Zpátky ke Kevinovi. Šel přímo za nosem do stánku s tradičním zeleným čajem mača. Mača jsou rozdrcené čajové listy a vyrábějí je přímo ve stánku. Kjótská udži mača je považována za nejlepší v Japonsku. Co to Kevin má? Mača warabi moči. Kjótská svačinka s lehce nasládlou chutí.

Koukejte na ten čerstvý mača prášek na tom moči. Mňam. Obvykle jím warabi moči s jiným posypem, ale tady máme mača prášek. Trošku jiná chuť, ale stále je to warabi moči. S lehkou příchutí mača. Skvělé letní jídlo na ochlazení. Tohle je hamo, jeden z druhů úhoře. Ike hamo je japonský mořský úhoř.

V Kjótu je populární. Jinde už tak moc ne, protože má v sobě spousta kostí a špatně se připravuje. Říká se, že tento úhoř dodává spoustu síly. Přežívají totiž i v drsných podmínkách. Je lehce povařen, pak zchlazen a můžete si ho vzít s sebou. Vedoucí mi ale dovolil si sednout vzadu a ochutnat to. 400 jenů je malá cena za ochutnávku kjótské speciality. Nemá zas tolik chutí, a proto se nejlépe jí v kombinaci s omáčkami.

Wasabi. A rozsudek? Bylo to dobrý. Na jednom konci tržiště byl tenhle stánek prodávající něco zvláštního. Vypadá to jako děti mimozemšťanů v sladké červené omáčce. Jsou to chobotničky a zdá se, že chutnají dobře. Můžete si vybrat z celé kolonie. A v hlavě je jedno překvapení.

Já ti nevím. Cítím se špatně. Tako tamago, skvělá svačinka pro odvážné dobrodruhy za 250 jenů. Je to dobrý. Uvnitř je vajíčko. Je to žvýkací. Víte, je to jako tako v takojaki, ale tady jíte celé tělo. Úplně vidím, jak jím příšeru z hlubin.

Nemám tušení, jak dostali to malé vajíčko do hlavy. Možná je lepší se neptat. Jen si to užijte. Je to chobotnička na špejli, není to šílené? Nedaleko od tržiště Nišiki Ičiba je oblast Higašijama Kijomizu Sančome. Je to blízko chrámu Kijomizudera. Krásné místo na potulování. Hodně turistů se obléká do kimon, aby si zpříjemnili zážitek.

My jsme tu ale kvůli jídlu. Tento stánek je známý svým udži mača čajem a také výbornou zmrzlinou. Také si ho můžete koupit v lahvích, pokud spěcháte. Objednali jsme si mača zmrzlinu. - Dívejte. Natočil ji vrchovatě a vysoko. - To teda jo. - Tokijská věž. - Je to krásný. Vypadá to dost dobře.

Není nad lepší zakončení dne, než je zmrzlina. V takovém letním počasí je tohle nejlepší. Ne vždy je nutná rezervace do drahých restaurací, abyste vyzkoušeli to nejlepší. Stačí si zajít do ulic Kjóta a vyzkoušet všechno. Překlad: Haffy www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Něják nechápu pro u toho pojídání vždycky nasadí výraz, který se ve sci-fi seriálech vždy vázal k tomu, že zaostalému domorodci vysvětlujete, že "ta snickerska je jedlá a dobrá" a nebo když vám domorodec dá kus neznámého masa, abyste se po pečlivém přežvíkání mohli na kameru usmát a pronést duchaplně "chutná to jako kuře".

91

Odpovědět

Plus je místy docela vtipné sledovat ty Japonce v pozadí, jelikož si podle gestikulace a výrazů o tom prazvláštním jedinci před kamerou myslí to co já.

81