Poznatky o psechAsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:197
Počet zobrazení:4 963

Proč jsou psi považováni za nejlepšího přítele člověka? Na to se koukneme s kluky z AsapSCIENCE. Debatu Kočky versus psi, která je ve videu zmíněna, naleznete zde.

Přepis titulků

Pes, nejlepší přítel člověka, který vám vždycky kryje záda. Studie ukazují, že muži mají trojnásobnou šanci získat od ženy číslo, pokud s sebou mají psa. Máte někdy pocit, že vás váš pes prostě chápe? Ukazuje se, že jak psi tak lidé reagují na emocionální zvuky. Když vás pes slyší brečet nebo smát se, reakce v jejich mozku je podobná té lidské. Váš pláč si ve skutečnosti vykládají jako kňučení dalšího psa.

Možná teď chcete svého pejska obejmout. Věděli jste ale, že psi se před spánkem choulí do klubíčka, aby šetřili tělesnou teplotu a chránili si orgány v břiše před predátory? Pohodlné. Pokud jste na cestách, nechte jim oblečení, které je nasáklé vaším pachem. Pomůže jim to překonat stesk. Přestože si můžete myslet, že máte nejchytřejšího psa na světě, zvířecí psychologové věří, že většina psů je na úrovni dvouletého dítěte.

Psi rozumí až 150 slovům, umí počítat do pěti a všimnou si zřejmých chyb, jako že jedna a jedna jsou tři. Psi jsou také schopni řešit prostorové úkoly. Umí se naučit, kde je schovaný pamlsek, umí najít nejkratší cestu do parku a umí si poradit s mechanismy jako jsou závory a jednoduché stroje.

Mimochodem, psi nejsou zcela barvoslepí, jak si někteří lidé myslí. Narozdíl od tří specializovaných receptorů, které nám pomáhají poznávat barvy, mají psi pouze dva. Díky tomu jsou schopni rozeznat černou, modrou a žlutou. Ale jejich mozky nejsou schopné rozpoznat červenou a zelenou, místo toho vidí šedou. Ze 75 milionů domestikovaných psů v Americe jsou nejpopulárnější labradoři.

Nejinteligentnější jsou však border kolie, pudli a němečtí ovčáci. Toto jsou však měřítka inteligence, jaká používáme pro lidi. Psi jsou neuvěřitelně chytří v jiných oblastech. Psy, kteří umí vyčmuchat drogy, zná každý, ale věděli jste, že psi umí vycítit záchvaty, zjistit nízkou hladinu cukru či vyčmuchat rakovinu? V jedné studii byli psi schopni identifikovat 30 ze 33 případů rakoviny prostaty očicháním moči.

Předpokládá se, že vysoce sofistikovaný čich psů je schopen detekovat odchylky těkavých organických sloučenin. Jejich čich je desettisíckrát až desetmilionkrát lepší než lidský, záleží na rase. Sekret na jejich nose jim pomáhá zachycovat chemikálie ve vrstvě slizu na jejich nose. Ve skutečnosti je pro psa dýchání a čichání rozdílná věc. Křídlo nosu rozděluje proud vzduchu, podle toho, zda čichají či dýchají.

Také jim pomáhá vycítit ve vzduchu feromony a díky tomu najít a identifikovat potenciální partnery. Psí seznamka. Navíc lidé opravdu psy milují. Nedávná studie zjistila, že psi spouštějí stejné hormonální reakce, díky kterým milujeme a staráme se o vlastní děti. Spolu se studiemi, které ukazují, že psi pomáhají snižovat stres a napětí, je jasné, proč jsou tak důležitou součástí našich životů.

Opravdu jsou nejlepším přítelem člověka. Pokud tedy nepreferujete kočky. V tom případě se podívejte na naši vědeckou debatu Psi versus kočky, kde se snažíme zjistit, který mazlíček je ten nejlepší. Pomozte nám rozhodnout, která strana má pravdu. A pro více vědeckých videí odebírejte náš kanál.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vo vzťahu si na psa treba dávať pozor
http://www.mojevideo.sk/video/1c988/ma_tvoja_priatelka_psa.html

10

Odpovědět

Sousedka má doma v baráku 14 koček a dva psy... nedovedete si představit ten bordel v domě a kolem něj....

22

Odpovědět

Pre domace psy, ktore si vycvicime sme dominantni a chovaju sa k nam ako k veducemu svorky, pocuvaju nas na slovo. Macky to ale neriesia, tie kopu iba za seba. Prave naopak, na tom ze ich hickate a maznate si utvrdzuju svoju poziciu dominancie, pretoze vedia ze im sluzite a date vsetko co potrebuju k zivotu - davate im domov, zradlo, teplo... Nemaju na vas ziadny citovy vztah, keby ste zomreli, kludne by vas zjedli - pravy opak psa.
Macky su uzasne individualne stvorenia, su vynikajucimi lovcami. Ale doverovat ako psom sa im urcite neda.

57

Odpovědět

Nechci ti brát iluze, ale pes, pokud bude hodně vyhládlý, se tvé mrtvoly taky nažere.

91

Odpovědět

+BenosOdkial mas tento bullshit ? Ak ti je pes verny, ani sa ta nedotkne a zomrie po tvojom boku...

24

Odpovědět

Bohužel 3x0 je stále 0 :(((

43

Odpovědět

Měli jsme kočky a teď máme psa...nedá se to prakticky srovnávat...pes má ale pro nás nepopiratelnou výhodu...pokud se mu věnujete, kvůli procházkách, tak budete, díky pohybu, mít zdravější srdce.

130

Odpovědět

"Všichni psi pod 15 kilo jsou kočky. A kočky jsou k ničemu." Ron Swanson

2513

Odpovědět

"Pokud se to dá překopnout přes plot, není to pes!" Jeff Dunham

201

Odpovědět

Někde jsem slyšel, že psi mají čenich rozdělený i proto, že jim to pomáhá v čmuchání, např. stop, prý tak, že při čmuchání vydechnou čumákem a rozdělení zajistí, aby vydechnutý vzduch šel z čumáku do stran, čímž se jim nerozfoukne pachová stopa.

13

Odpovědět

Já psa nemám, protože jsem línej se starat o 2 letý dítě :D

231

Odpovědět

v mém případě je "starost" radost

00

Odpovědět

Klidně jste tam tu bílou barvu taky mohli zahrnout :-).. U těch, které ty receptory v psích očích rozeznají..

01

Odpovědět

Psi vs. kočky, to je nerozřešitelná debata jako Messi x C. Ronaldo :-D Ta zvířátka jsou hodně odlišná (ti hráči konec konců taky) a každému člověku prostě vyhovuje vždy něco jiného. Já mám odmalička doma psy (nejdřív křížené cosi, pak jezevčíka, poslední dva kokršpaněly), ale dokážu s lehkostí pochopit, že dá někdo přednost kočce. Žádný problém :)

315

Odpovědět

Toto není zrovna dobré přirovnání. Já jako fanda Barci fandím Messimu, ale Ronalda respektuji jako hráče na světové úrovni. Kdežto většina lidí jen protivníkovi nadává.

314

Odpovědět

+nevimjmeno2Taky fandím zrovna Barceloně :-) Já tím chtěl jenom říct, že o tom, kdo je lepší (psi nebo kočky, Leo nebo Cristiano) rozhodují spíš osobní pocity než cokoliv racionálního.

102

Odpovědět

No já mám doma 5 koček, ale vyrůstal jsem se psem (labradorem) a mám je rád všechny. Kočka nebo pes, každej má něco do sebe.

141

Odpovědět

A já psa nikdy mít nemůžu, protože jsem alergickej na chlupy :(

34

Odpovědět

To já byl taky, ale vyléčili mě z toho :-)

24

Odpovědět

Dá se nechat vytvořit vakcinace přímo na konkrétního psa, nevím ale, kolik to stojí. Takže ostatní psi ti budou vadit, ale ten, proti kterému jsi byl očkovaný bude v pohodě. Jo, a jsou vyšlechtěná přímo hypoalergenní, případně nízkoalergenní plemena psů. Mezi ně patří např. mini yorkshir (či jak se to píše)- přítel i jeho bratr jsou alergičtí na psí chlupy, ale s tímhle bez problémů spí i v posteli (je to dané strukturou chlupu, který víc připomíná lidský vlas). Ten se dá čistokrevný, bez papírů (tj. nemůže soutěžit) pořídit za cca. 6 000, pokud se za poslední roky něco drasticky nezměnilo...

82

Odpovědět

+Tercaisčistokrevný bez papírů... moc vtipné :D :D...
Ne, chápu, taky mám takhle kočku bez PP, prej sjem podpořila množírnu... nikoho nezajímá to, že majitelka oné kočky prostě jen nechodí s kočkou na výstavy a tím pádem jenom kvůli tomu nemá dovolený chov

20

Odpovědět

+TercaisVy spíte se psem v posteli? Ježišikriste... :(

36

Odpovědět

+TercaisProsím nešiřte zde bludy o psech bez PP. Neexistuje čistokrevný pes bez PP.
Je to podobné jako doporučovat někomu, aby si na bleším trhu koupil zaručeně pravý zlatý prsten bez puncu nebo 100% pravou kabelku Louis Vuitton. PP (tedy průkaz původu) není, jak tady naznačujete, vstupenka na soutěže, ale doklad o tom, že se jedná o čistokrevného jedince, že jeho rodiče byli ti a ti a jejich zdravotní vyšetření dopadla tak a tak - doporučuji si o problematice něco nastudovat např. http://pleskaspol.blogspot.cz/2013/08/proc-s-pp.html

21