Mohou ptáci doručovat zprávy?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:111
Počet zobrazení:4 538

Dnes nám kluci z AsapSCIENCE odpoví na otázku, kterou jsme nakousli včera ve videu o holubech. Nakolik je reálné, aby ptáci doručovali zprávy, jak to můžeme pravidelně vidět například v seriálu Hra o trůny?

Přepis titulků

Ve filmech a seriálech je vidíme každou chvíli. Ptáky, kteří doručují zprávy. Ať už je to v historickém dramatu, nebo jsou to havrani ve Hře o trůny, nabízí se otázka: Mohou ptáci spolehlivě doručovat zprávy? Nechceme vám bořit představy o fantasy, ale havrani, přestože jsou velmi inteligentní, nejsou na tuto práci ti praví.

Promiň, Jone Sněhu. Celkem překvapivé ale je, že jiní ptáci, například holubi, jsou v tom skvělí. Odtud název poštovní holub. Už před třemi tisíci lety byli úspěšně použiti k tomu, aby v cizině rozhlašovali vítěze olympijských her. Holubi mají skvělou orientační schopnost a vracejí se do hnízd pářit se.

Byly zaznamenány lety o délce až 1800 kilometrů. Kvůli tomu jsou už po staletí používáni k posílání zpráv. Má to ale jedno veliké ale. Většinou jsou schopni nosit zprávy pouze jedním směrem. Vezmete je z domova a když je potřeba, pošlete je se zprávou zpět domů, instinktivně tam totiž poletí. Takže myšlenka posílat ptáky kamkoliv zrovna potřebujete je trochu přitažená za vlasy.

Když jim však dáte krmení na jedno místo a hnízdo na druhé, můžete holuba vycvičit k tomu, aby přenášel zprávy mezi dvěma místy. Holubi mají skvělý zrak a používají slunce, hvězdy, krajinu pachy, zvukové vlny a možná i magnetické pole Země k tomu, aby našli cestu domů. Navíc mají i vnitřní kompas, který jim pomáhá v orientaci. Díky jejich migračnímu chování mohou být vycvičeni jako celá hejna, narozdíl od jiných ptáků, kteří k tomu potřebují indviduální přístup.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zdravim, vim ze se to tu uz resilo, ale nevite jak opravim chybu 2035 ? Diky

37

Odpovědět

já musím spouštět stránky v anonymním okně pak to jede... už aby nahodili novou verzi webu a flash může jít z prohlížeče rovnou do pekla kam patří :D

50

Odpovědět

+tJá ti neporadím protože žiju pořád nudně v roce 2015. Není to ve skutečnosti tak, že já mám chybu?!

20

Odpovědět

pracujeme na tom :)

20

Odpovědět

Vypadá to, že Harry Potter se stal kulturní archiválií a jeho místo zaujala sága Hra o trůny.
Soví pošta, pohyblivé obrazy a noviny, autonomně se pohybující předměty (od výnosů po míče) se asi nikdy nestanou předmětem těchto videí.

151

Odpovědět

pokud vím, tak v knize Hra o Trůny byl rovnou celej rozhovor o 'poštovních havranech' a snad tam i nějak vysvětlovali proč je používaj

30

Odpovědět

.... jedna věc je kniha s draky, druhá jak by to šlo v reálu....

111

Odpovědět

+Johnnycřekli, nejsou příliš vhodní, neřekli zcela nevhodní. :D

20

Odpovědět

Jj, v knihách se psalo, že je to kvůli orlům, kteří by holuby sežrali a krkavec je jeden z mála ptáků, co se dokáží ubránit, navíc se může naučit i mluvit.

01

Odpovědět

+svinaTak k tomu reálu, orel ti ani holuba ani krkavce lovit nikdy nebude. Holuba zvládne maximálně sokol nebo jestřáb a to většinou slabšího jedince..

00

Odpovědět

Šťastný holubí týden Vám přeje Videacesky.cz!

220

Odpovědět

jsem jediný kdo má to video useknuté?

181

Odpovědět

Právě to je na tom to "spešl".

230

Odpovědět

Původní video sice pokračuje, ale je to jen reklama na Audible.com.

152

Odpovědět

+XardassI tak by ale asi bylo fér ji tam nechat.

98

Odpovědět

To nám to teda natřel. :)

22