Co kdyby včely vyhynuly?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:163
Počet zobrazení:7 754

S kluky z AsapSIENCE se dnes podíváme na to, jak by vypadal náš svět, kdyby už na něm nebzučely včely.

Přepis titulků

Včely hrají na Zemi důležitou roli, někteří lidé tvrdí, že kdyby vyhynuly, lidstvo by brzy následovalo. Měli bychom se tedy obávat aktuálního poklesu populace včel? Co se stane, když všechny včely umřou? Jednoduše řečeno všem kvetoucím rostlinám pomáhají v rozmnožování včely. Díky této dlouhodobé souhře jsou květiny barevné a voňavé, aby přilákaly včely, a včely mají tělíčka chlupatá skoro jako suchý zip, která jim pomáhají přenášet pyl ze samčích na samičí části květu.

Tento zdánlivě jednoduchý mechanismus je přímo zodpovědný za produkci 70% ovoce, zeleniny semínek a ořechů, které denně konzumujeme. Celých 70 procent, což je skoro 200 miliard dolarů příjmů světového zemědělství. Tato ohromná zodpovědnost je zajištěna spoustou komerčních včel, které chovají profesionální včelaři za účelem přesunu na farmy a do sadů, kde opylují plodiny.

Od roku 2006 však tyto pracovité včelky záhadně mizejí. Přibližně třetina včel opustila svá hnízda, v tzv. syndromu zhroucení včelstev. Někteří včelaři dokonce nahlásili, že jim "odbzučelo" 90% včel. V některých koloniích za to mohou myši, paraziti a viry, ale pohled mnohých se nyní upírá na třídu insenticidů, neonikotinoidy. Tento neurotoxin se používá na hubení škůdců a hmyzu, ale také ovlivňuje nervový systém včel, pokud požijí kontaminovaný nektar.

Protože je nektar přenášen zpět do hnízda, může být ovlivněna celá kolonie, což může vést k hromadnému zmatení a dezorientaci. Navíc další faktory, jako příliš dlouhé a tuhé zimy, nedostatek genetické rozmanitosti a nedostatek dostupného nektaru, mohou být také na vině. Pokud to tak bude pokračovat, mohou být ohroženy celé potravinové řetězce. Vemte si například mandle.

Slupky těchto ořechů se používají jako krmivo pro skot a kuřata. Méně včel znamená méně mandlí, což může znamenat méně hospodářských zvířat a postupem času méně mléka, sýrů, vajec a masných výrobků. Navíc jsou mandle používány v cereáliích, na pečení a v dalších výrobcích. Hovězí dobytek a dojnice by také byly negativně ovlivněny nedostatkem vojtěšky, ze které se dělá seno pro skot. Chcete se ráno nabudit? Vzhledem k tomu, že včely opylují kávovník arabský, z jehož semen meleme kávu, můžete na to zapomenout.

Bez včel bychom jedli převážně kukuřici, pšenici a rýži, ty jsou totiž opylovány větrem. Máte rádi své oblečení? Nejen že je bavlna největší tržní plodina v USA, ale taky tvoří asi 35 % celosvětové produkce vláken. Takže zapomeňte na modré džíny, ručníky, matrace a kvalitní výrobky z papíru. Jednoduše řečeno bychom bez včel žili v úplně jiném světě.

Navíc bychom jejich zmizením výrazně ekonomicky strádali. Takže bychom sice nemuseli nutně vyhynout, pokud bude trend pokračovat, ale bez bzukotu včel by náš svět nebyl jako dřív. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

p******a.
uz ted 99% obleceni videlo cotton jen z vlaku. Holt amik, kokotek co nevi ze si vetsina sveta kupuje levne umele hadry z asie.

A co se tyce opylovani - lidi si dokazou pomoct i bez vcel.

Vzdyt uz ted se vetsina zeleniny pestuje umele, ve sklenikach kam zadny vceli nepachnou. PRoc se nam snazi vnucovat lzi? To je jako tvrzeni, ze bez masa clovek umre.

29

Odpovědět

AsapSIENCE?

00

Odpovědět

1:55 - ve výčtu má být na konci maso ;)

10

Odpovědět

Ja si myslel, ze vceli u nas kosi akorat mor. Video mi prijde regionalne i kontextove prilis nesedici.

27

Odpovědět

Čas vynalézt včelo-drony na opylování.

283

Odpovědět

za to určitě může chemtrails..

214

Odpovědět

Zahadne mizi? - v Americe pesticidy ktere mistni "inteligenti" strikaji i na kvetouci stromy, plus obrovske lany GMO monokultur, ktere se opyluji samy a k hmyzu obecne jsou velmi nehostinne... + navic bych rekl ze problemem jsou naopak chybejici/mirne zimy - tudiz vetsi vyskyt roztocu a varroazy

230

Odpovědět

Dlouhé a tuhé zimy? To u nás nehrozí :D

122

Odpovědět

no jak vidíš tak stačí třeba 10cm sněhu v červnu

70

Odpovědět

Včely se jen vracejí domů...

230

Odpovědět

Nějak se nám překladatel(ka) unavil(a), že místo posledních minutek máme jen jeho(její) podpis, že? Nebo reklamy se překládat nesmí?

133

Odpovědět

Ahoj, za ten konec se omlouvám, příště to ustřihnu rovnou, aby to nerušilo výsledný dojem.
Jak sám píšeš, jsou to reklamy, s videem samotným to má společné pouze tvůrce a já osobně raději přeložím něco hodnotnějšího, než jen: "Kupte si tohle a tamto".
Pokud ale máte zájem i o překlad inzerce na konci videí, dejte mi to vědět (např. v tomto vláknu) a do budoucna s tím budu počítat :-)

280

Odpovědět

pokud potřebuješ překlad reklamy na audioknihu, tak ti ta audiokniha bude na prd. ta reklama je v každém díle, takže pokud někdo zájem má a anglicky umí aspoň trochu, tak ten překlad nepotřebuje. příjde mi to zbytečné překládat, nebo když se to už přeloží, tak aspoň to pečlivě nesynchronizujte se zvukem, je to fakt ztráta času

180

Odpovědět

Včely sou strašný borky :D A víte proč mají včely med? Protože mají královnu, kdyby měly parlament tak mají hovno :D

902

Odpovědět

britové maj oboje a maj sladký hovna?

121

Odpovědět

Určitě má pravdu s tím, že velké množství rostlin je opylováno včelama. Je to ale tak, že těch 70% je opylováno POUZE včelama? O tom dost pochybuju. Podle mě by včely okamžitě nahradil nějaký "druhotný" opylovač, alespoň do určité míry. Nebo by se rozšířily nějaké divoké včely. A otázka na někoho erudovanějšího - jak mohly včely přežít v přírodě, když dneska pochcípaj na cokoliv? Pochybuju, že jsou nějak extra přešlechtěné

257

Odpovědět

Protože toho cokoliv v přírodě taky nebylo tolik - mám na mysli různé postřiky proti škůdcům. A kromě toho oni sami říkají, že komerční včely mají malou genetickou rozmanitost - v občanském slovníku to znamená přešlechtěnost.

141

Odpovědět

včely by nahradili čmeláci už jsem četl někde článek o tom že v asii mají speciálně geneticky upravený čmeláky kteří nosí med do úlu a že to je 100x lepší než včely

11

Odpovědět

Minimum opylovačů je tak efektivních jako včely.

40

Odpovědět

+TarylinMezi další opylovače patři dvoukřídlí (komáři, mouchy), další stovky druhů blanokřídlých, motýli a brouci.

Ale nechápu, jak by mohli čmeláci nosit med do úlu...Med je vlastně natrávený nektar, který zraje v plástvích.

20

Odpovědět

Máš pravdu včelií nejsou jediné kdo opilují květy tudiž možná až tak katastrofické by to nebylo.

20

Odpovědět

Docela se divím, že nezmínili jednu dobu populární teorii, že spoluviníkem úbytku včel jsou mobilní telefony.
Zajímalo by mě, jestli je ta teorie teda už vyvrácená, nebo o ní autoři videa vůbec nevědí. Nicméně článků je o tom na netu dost, ale celkem stručných.

317

Odpovědět

Můžou za to illuminati a Rothschildové

2410

Odpovědět


Odpovědět

Tak takových divokých teorií člověk najde hromadu :-D

20

Odpovědět

+TarylinTak konkrétně v souvislosti s včelama se psalo hlavně o této a to na všech možných serverech, ne jen že by si to pár konspiračních teoretiků šouplo na blog.
Je na netu i něčí bakalářská práce ( http://goo.gl/PPMMpN ) a v závěru se píše, že teda to asi vliv má, ale že by to chtělo další studie.

12

Odpovědět

Jo a o tom ze mobily zpusobujou rakovinu mozku se nakecalo taky dost: http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/zpusobuje-pouzivani-mobilu-nadory-mozku - pak jsou jeste na rade wifiny ;-)

20

Odpovědět

Toto je presne ten druh videa - ktory... - video (obraz) nepotrebuje.

Stiahol som titulky (za ne dakujem), z videa stihol vidiet cca 5s a precital si informacie obsiahnute v titulkoch. Text sa mi tak aj lahsie chape, lebo ked sa mi do toho miha kresliaca ruka, len ma to rusi pri sustredeni sa na informacie.

Sam neviem, aka forma by bola na to vhodna, ked informuju o veciach, ktore vizualizaciu az tak nepotrebuju a YouTube je videoserver...

521

Odpovědět

taky jste dostali na mikrosekundu si vystavět na balkóně miniaturní včelín?

312

Odpovědět

Ne, nápad vystavět si na balkóně udírnu a minipivovar pořád vede.

551

Odpovědět

to už mám od té doby, co tu bylo video na ten medovej soudek

40
Další