Přijali byste tuto sázku?

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:426
Počet zobrazení:7 572

Vsadili byste 250 Kč na hod mincí, nebo je to podle vás zbytečné riziko? Derek z kanálu Veritasium se dnes zaměří na psychologii sázení a jestli se při tom můžeme spoléhat na své instinkty.

Přepis titulků

Chci, abyste se zamyslel nad touhle sázkou. Tady mám 10 dolarů. Mohly by být vaše. Hodím mincí, vy si vsadíte a jestli se trefíte, dám vám 10 dolarů. Když neuhádnete, dáte mi 10 dolarů vy. To jsem čekal. To pro mě není výhodné. V zásadě nesouhlasím s jakýmkoliv sázením.

Dobrá, ale co když to použijeme jen jako metaforu života. Nejde mi úplně o sázení, jde o náš přístup k riskování. Můj přístup k riskování je ale právě negativní. - Nepřijal byste tuhle sázku? - Ne. Ne, nemám 10 dolarů. Do toho nepůjdu. - Proč nechcete?

- Protože teď mám 10 dolarů, ale pak bych je mít nemusela. Lidé odmítají možnost vyhrát nade mnou 10 dolarů. Dává to ale smysl, protože musí vsadit svých 10 dolarů. Šance je 50 na 50, takže ve skutečnosti ta sázka nemá žádnou cenu. Co kdybych trochu přidal? Co kdybych vsadil dvanáct dolarů proti vašim desíti? Můžete prohrát jen 10, ale vyhrát můžete 12 dolarů.

- Co vy na to? - Stejně bych si nevsadil. Připadá mi lepší nechat to tak, jak to je. Dám vám 15 dolarů. Můžete vsadit jen deset, já vsadím patnáct. Nabízím vám 5 dolaru navíc. - Proč ne? - Nechci prohrát 10 dolarů. Co dvacet? Víc už nenabídnu.

Dvacet dolarů je maximum. Dva ku jedné. Prostě nechci tolik riskovat. Nechcete riskovat 10 dolarů? Ano. Deset dolarů je hodně. Ale dvacet dolarů je víc a máte 50% šanci je vyhrát, když si vsadíte. Nevím, nedokážu to vysvětlit.

Nevím, z jakého důvodu to nechci přijmout. Nevím. Prostě mi připadá, že to není správné. Tohle nedává smysl. Nabídl jsem jim až 20 dolarů a oni si pořád odmítají vsadit. Sázka je objektivně v jejich prospěch. 50% šance vyhrát dvacet plus 50% šance prohry desíti dává sázce cenu pěti dolarů.

Proč tu sázku nechcete přijmout? Nevím, prostě nechci tak snadno ztratit 10 dolarů. Ale můžete vyhrát 20 dolarů. Zamyslete se nad tím. Nevím. Víc myslím na to, co prohraju, než na to, co můžu vyhrát. To je přesně ten problém. Ztráty prožíváme víc než výhry.

Lidé vnímají výhry a ztráty odlišně. Ztráty prožíváme mnohem intenzivněji. Z psychologického hlediska si většina lidí cení ztráty dvakrát více než zisku. Každý to má ale nastavené trochu jinak. Co kdybych vsadil 30 dolarů? Jak jsem řekla, i kdybyste nabídl padesát, nic to nemění. Padesát dolarů za deset, to by byla rozumná...

Na to byste kývnul? Asi ano. Musel byste mi dát třeba stovku, ale stejně bych mohla prohrát deset. Tomu se říká strach z prohry. Aby lidé nemuseli riskovat, odmítnou i velmi výhodné sázky. Je možné nějak předejít tomuto strachu z prohry? Co kdybych vám nabídl, že to zopakujeme desetkrát v řadě. Mých dvacet proti vašim deseti na hod mincí.

To bych mohla pokaždé ztratit 10 dolarů. Je to možné, pokaždé riskujete 10 dolarů, ale víte, že je to 50:50. Víte, že vám dám 10 pokusů. Je výhodnější nabídka, vsadit si opakovaně? Nemyslím si. Co třeba stokrát? - Je to výhodnější? - Ne. Ano, kdybychom hráli víckrát, tak bych vyhrál víc peněz.

Ano. Čím je opakování stejné sázky výhodnější? Nemyslím si, že by za tím byla nějaká logika, je to jen takový pocit, který mám při takové nabídce. Nevím. Já myslím, že za tím určitá logika je. - Vážně? - Jo. Vaše šance je 50:50. Při jediné hře bude výsledek jen jeden.

Ale po stovce her víte, že to bude zhruba 45-55x výhra a 45-55x prohra. Ale pokaždé když vyhrajete, získáte dvakrát tolik než kolik ztratíte při prohře. Když budete hrát stokrát, tak máte téměř jistotu, že budete v zisku. Nemáte větší šanci vyhrát, ale máte zaručeno, že vyhrajete peníze. Předpokládaná hodnota stovky těchto sázek je zisk 500 dolarů.

Navíc máte pravděpodobnost jen 1:2 300, že byste mohli nějaké peníze prohrát. Takže i když si ztrát ceníte 2x víc než zisku, 100 sázek je nepochybně výhodná nabídka. Ale jak vůbec můžete přijmou sto sázek, když ze začátku nepřijmete ani jednu takovou. Tenhle pokus není o gamblerství. Nechci vás nabádat, abyste šli do kasina, kde jsou vaše šance rozhodně nevýhodné. Je to ale metafora pro všechna malá rizika a příležitosti, se kterými se v životě setkáváme.

Když každou vnímáte jako samostatnou událost, často odmítnete i velmi výhodné nabídky, protože se bojíte prohry. Když ale každou malou šanci vnímáte jako jednu z mnoha, uvědomíte si, že když podstoupíte každý takový risk, můžete vyhrát i prohrát, ale v celkovém součtu se vám to vyplatí.

Panna. A je tam. Právě vyhrál dvanáct babek. Orel. 10 dolarů je vašich. Díky. Panna.

- Mockrát děkuju. - Právě jste vyhrál 20 babek. Vidíte, vyplatí se riskovat. To je neuvěřitelné. Dneska mám příšernou smůlu. Zatím nade mnou každý vyhrál. Platím si to sám, jsou to moje peníze. Tohle video je pro mě tak trochu rizikem. Rozdávám totiž spoustu peněz.

A vydělá mi to peníze na YouTube, jen když se na to podívá půl milionu lidí. Jestli se vám líbilo, pošlete ho i přátelům, ať se mi ta sázka vyplatí. - Dobrá, udělám to. - Jo, pošlete ho přátelům. Ta stránka se jmenuje Veritasium. Veritasium. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (46)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No a já to beru zase trochu z jiného pohledu. JEDNU sázku s kurzem např 1:2 bych si prostě nevsadil, protože pořád můžeš prohrát. Mě nechává naprosto klidným i fakt, že je to 50:50 , protože kde máte tu jistotu, že vyhrajete tu PRVNÍ sázku zrovna vy? Vzdy 50:50 má na tu první sázku i protihráč .-) Jo když se vsadíme o korunu, deset, tak možná ... ale proč bych měl sázet stovku, když ji prostě mít za chvíli nemusím. A vidina 200,- zisku mě k tomu fakt nedonutí. Zatímco 100sázek si vsadím klidně i na kurz 1:1,1 protože právě přesně vím, že se mi to douhodobě vyplatí. Na 100 sázek (v ideálním případě) vyhraji (50 x 1,1 x sázka) - (50 x 1 x sázka) takže budu vždy v plusu - aneb na 100 sázek můžu dokonce prohrát 5sázek (cili 45:55) a pořád budu na svém. A právě tím rostoucím kurzem a počtem sázek se snizuje strach z pocatecni sazky. Priklad: na kurz 1:1,1 pro 10 sázek by mě ukecal bookmaker tak max hrat o stovku. Ale na kurz 1:1,1 pro 100 sázek bych si vsadil klidně litr.

00

Odpovědět

Takže ten jeho závěr, že pokud podstoupíte všechny tyto malé sázky, které budete vnímat v globálním měřítku, že vyhrajete je nesmysl. Však ten, který se s Vámi sází taky viděl toto video a ví, že taky musí vyhrát .-) takže kdo z Vás vlatně vyhraje ? .-)))
To byste museli do konce života sázet stejnou částku se stejným (pro Vás výhodným 1:1>) kurzem, aby jste udržovali ručičku vah v plusu. A pochubuji, ze Vam nekdo bude nabizet sazky viz Derek po zbytek zivota.

00

Odpovědět

V půlce jsem to musel vypnout. Logika těch lidí nedává žádný smysl. Od nabídky "mých 10 proti jeho 15" bych do toho šel. Ve chvíli kdy k tomu nabízí 10 opakování už sakra není nad čím přemýšlet ne? V životě jsem si nikdy nevsadil (sportka, fortuna,....), nehodil jedinou korunu do výherního automatu, ani nic podobného. Jediný, co jsem byl kdy ochotný hrát o peníze, je poker. Možná proto nemám problém riskovat prohru peněz pokud vím, že (výhra/sázce)>(šance na prohru/šance na výhru). Samozřejmě se člověk musí umět ovládat v rámci svých finančních možností a nepůjdu s ním do 100 opakování za 10 dolarů, pokud mám u sebe 20, nebo mám posledních 100 dolarů do výplaty která je za 3 týdny. Případně opačná situace - vydělávám tolik peněz, že mě možnost vyhrát pár dolarů absolutně nezajímá :-).

212

Odpovědět

Vy jste prostě hráč, ale mnoho lidí hráči nejsou. Nechtějí riskovat, i když je všechno na jejich straně, protože je jim riziko prostě nepříjemné. Logika a inteligence s tím nemají co do činění.

99

Odpovědět

tak mně napadá.....dostávají youtubeři money i když je jejich video shlédnuto např. na videačesky? :-)

100

Odpovědět

Youtubeři nedostávají peníze za shlédnutí, ale za zobrazování reklamy u jejich videí. Pokud není u videa reklama, nejsou peníze :-).

130

Odpovědět

Tohle mi reknete. Takovejhle mladej Derek a rozhodne se vyrovna Majklovi z Vsauce. Kdyz si ale pustim ty ostatni mladasy z V2 a V3, tak se mi chce blejt.

45

Odpovědět

Se uplne divim, ze to nejsou Amici s tim jejich uvazovanim. Jestli jim rekl, ze si muzou vzit i vlastni minci atd. a nezahrali si ani kdyz jim dal 20dolaru s opakovanim, tak to v zivote moc daleko nedotahnou. BOZE MUJ

182

Odpovědět

Australane. Tim je dano vse.

90

Odpovědět

Už ta první sázka je lepší než vsadit na barvu na ruletě.

411

Odpovědět

ale ruleta má tu jednu výhodu a to je opakování sázek takže si řekneš že když nevyhraješ teď nahradíš si to další kolo

129

Odpovědět

+BrunclaU rulety je to naopak nevýhoda, protože pravděpodobnosti a výhry jsou u ní nastaveny tak, aby byl hráč v nevýhodě, takže při dostatečném počtu her je téměř jisté, že skončí v mínusu (přesný opak toho, co je ve videu).

431

Odpovědět

+BrunclaTak to je taky podstata všech hazardních her v kasínu, aby byla vždy statistická výhoda na jejich straně a nemusí být ani nijak vysoká.

150

Odpovědět

+Brunclakomunard - neni pravda. Je na to system jak to ochcat.. tak dobry ze ho uz hodne kasin zakazuje.

324

Odpovědět

+BrunclaVyhrávat můžeš pouze v případě, pokud máš neomezené množství peněz na sázení, jenže to nemáš nikdy a i kdybys měl dostatek peněz na minimalizovaní pravděpodobnosti prohry, tak se ti nebude chtít vyhrávat třeba po dolaru. Takže ne, ruleta se ochcat nedá ;)

152

Odpovědět

+Bruncla"takže si řekneš že když nevyhraješ teď nahradíš si to další kolo" - A takhle děti vznikají gambleři :-)

250

Odpovědět

+BrunclaU rulety je nepoměr ve prospěch kasina zaručen díky nule, ta není ani černá, ani bílá. Pravděpodobnost prohry je tedy vyšší, než výhry. Při americké ruletě se dvěma nulami se tento nepoměr mnohonásobně zvyšuje.

70

Odpovědět

To jsou všichni v Austrálii úplně dementní? Že nepřijmou takovouhle sázku? https://www.youtube.com/watch?v=UDPJ2RmpeIc

236

Odpovědět

V nadpise je malá chybka..jestli tedy odkazujete 250 kč na těch 10 dolarů ve videu..tohle je australský dolar na který je teď kurz 1 dolar ku 19 kč cca..takže lidi nevsází 250kč ale 'jen' 190kč (nebo-li 7eur pro slovenský návštěvníky) =) asi jsi to překladatel spletl s USD na který je teď skoro 25kč/1dolar...

313

Odpovědět

Divný - já bych asi šel hned do tý první sázky, kdybych věděl, že to je fakt 50/50 a né podvod.

208

Odpovědět

hmm tak ja by som tiež čakal podvod že je to nejaka nachytavka na youtube. Ale keď mu povedali že môžu to zopakovať viac ako raz a stále by do toho nešli tak to je jasné že to sú ľudia ktorý sa v živote o nič nepokúsili.

104

Odpovědět

Nemohly by jste dělat ty videa s českým dabingem, abych si u toho mohl stříhat nehty ?

5722

Odpovědět

Stříhat nehty? Nekecej! Spíš nestíháš lubrikovat :-)

181

Odpovědět

@peca
Tak teď jsem se opravdu zasmál :D Asi protože občas řeším podobné problémy :D

90

Odpovědět

Pointa toho videa je hodně dobrá, mě osobně to docela rozšířilo obzory, jen se tím řídit v ten okamžik kdy ta chvíle nastane.

Nicméně co se týče těhle jednoduchých sázek jako vyšší karta bere či panna nebo orel, tak do toto bych šel, klidně 10 vs 10. Miluju ten pocit, to riziko a vzrušení.

136

Odpovědět

Já bych do toho nešel čistě kvůli nedůvěřivosti v něj, protože jako jeden z těch lidí je to pro mě neznámý člověk a podezříval bych ho z nějakého triku. Jinak bych vsadil pokud by to byla menší sázka např. 5/10.

132

Odpovědět

Autor na youtube vysvětluje, že těm lidem dal svou minci k prohlédnutí a dokonce jim nabídl, že mohou použít tu svou. Vysvětlil jim, že nejde o nějaký trik, ale o zjištění jaký přístup mají lidé k riziku.

120

Odpovědět

No, už má 1,5 milióna pozretí, takže mu to stálo za to riziko :)

400

Odpovědět

No, nedá mi to a zeptám se: Ví někdo, co to je za typ dolaru? :)

50

Odpovědět

Na úvodnom obrázku sa to dá prečítať :)

60

Odpovědět

Australský, natáčí to v Sydney, konkrétně Chatswood. Můžeš to poznat i z přízvuku těch lidí.

110

Odpovědět

+LecitinTu Austrálii myslím, nejsem Henry Higgins

160
Další