Proč je slunce žluté a obloha modrá?

Thumbnail play icon
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:161
Počet zobrazení:5 972

Dnes tu v rámci duálních titulků máme nové naučné video z kanálu MinutePhysics, ve kterém se dozvíte, kde se bere barva nebe. Slovíčka

 • transparent - průhledný
 • to scatter - rozptýlit, rozehnat, rozprášit aj.
 • to emit - vydávat, vyzařovat
 • to perceive - vnímat, chápat
 • particular - určitý, konkrétní
 • vast - obrovský, širý, nesmírný
 • bluish - namodralý, zabarvený do modra
 • bummer (slang) - něco co vás frustruje, deprimuje nebo zklame
 • range - rozsah, škála
 • to subtract - odečíst, ubrat
 • to remain - zbývat
 • slightly - mírně
 • yellowish - zabarvený do žluta
 • sunset - západ slunce
 • noon - poledne
 • to appreciate - ocenit, vážit si něčeho

Přepis titulků

Obloha není modrá. Z většiny ji tvoří průhledný vzduch, který má přinejlepším barvu světla, které rozptyluje. Modré světlo rozptyluje víc než červené. Čím vyšší má světlo frekvenci, tím víc ho atmosféra rozptyluje. Ultrafialovou rozptyluje víc než modrou, kterou rozptyluje víc než zelenou, žlutou, červenou a ultračervenou. Rozptýlí ale pouze malou část světla. Většina putuje přímo skrz ni. Slunce díky tomu může ozářit zemi, my přes atmosféru vidíme Měsíc a hvězdy a tak dále.

Slunce samotné ve skutečnosti vyzařuje širokou škálu frekvencí světla. Lidské oči tuto konkrétní kombinaci vidí jako bílou nebo barevně neutrální. Naprostá většina oblohy vypadá modře, protože sluneční světlo, které se chtělo dostat jinam, rozptýlil vzduch a ono tak skončilo ve vašem oku. Smůla. Skládá se ale z široké škály frekvencí. Má v sobě o něco víc modré než bílé světlo, zhruba stejné množství zelené a méně červené.

Jednoduše se to dá ukázat na počítači. Když vezmu bílé pozadí, přidám trochu modré a uberu trošku červené, dostanu pěknou barvu oblohy. Když se podíváte směrem ke slunci, bude to mít opačný účinek. Světlo, které se vám snažilo dostat do očí, se rozptýlí. Ve zbývajícím světle je proto ve srovnání s bílým světlem mnohem méně modré a o trochu víc červené. To proto jsou slunce a obloha ve dne zabarvené do žluta. Než k vám dorazí světlo západu slunce, rozptýlí ho ještě víc vzduchu.

Výsledkem je sytější oranžová a červená. Můžete si to zase ukázat na počítači. Tentokrát uberete modrou a přidáte trochu červené. Voilà, polední slunce. Když uberete ještě víc modré a přidáte červenou, získáte oranžový západ slunce. Obloha není modrá. Je to jeviště, na kterém tančí všechny barvy. Červená má ve zvyku tančit v rovnějších liniích, zelená náhodněji a modrá tančí ze všech nejdivočeji. Všechny nám ale v jistou chvíli přitančí do očí, na Zemi a do vesmíru, aby všichni mohli všude ocenit tento velkolepý světelný balet.

Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V 0:19 máte chybu. Má tam být infračervená ne ultračervená

01

Odpovědět

I like trains.

21

Odpovědět

Je smutný, že na tohle musí bejt takovýhle video... Optika se bere snad v 8. třídě ve fyzice ne?

39

Odpovědět

...ok, proč že je ta obloha vlastně modrá? :D

233

Odpovědět

Tak za správnost neručím, nejsem fyzik, ale takhle sem to pochopil a snad sem to slyšel ještě někde jinde. Atmosféra více méně funguje jako barevný filtr (díky tomu, že obsahuje částice prachu, má přirozenou vlhkost atp.), díky kterému vidíš barvy jenom určité vlnové délky. Když je slunce vysoko na obloze, tak je filtr resp. atmosféra přes kterou světlo prochází nejslabší a proto vidíš modrou. Zato při východu nebo západu slunce to světlo musí k tobě projít mnohem silnější vrstvou atmosféry a proto v tu dobu není nebe modrý, ale do červena nebo oranžova.

68

Odpovědět

Bolo by krajšie, keby to vysvetľovali cez vlnovú dĺžku a nie frekvenciu.

Ak si svetlo predstavíme ako vlnky, tak tie modré budú kratšie ako červené. To spôsobí, že pri svojom pohybe vo vzduchu budú modré narážať na všetky tie častice a rozptyľovať sa do všetkých smerov, zatiaľ čo červené pôjdu relatívne "rovno". V konečnom dôsledku ti do oka dopadne červená vlnka a všetky tie rozptýlené modré, ktoré mali pôvodný smer niekam inam. Obloha sa preto zdá byť modrá kvôli rozptylu modrého svetla.

A čo západ slnka? Vrstva atmosféry, ktorú musí svetlo prejsť je taká veľká, že sa modré svetlo viacmenej odfiltruje (nedostane sa až k tebe) a zostane len to červené...

Toľko k extrémnemu zjednodušeniu tejto peknej fyziky...

91

Odpovědět

Taky jste pochitili polovinu informací při prvním shlédnutím ? :D

222

Odpovědět

chyba-pochytili :-

61

Odpovědět

Kacířství. Ve skutečnosti to všechno udělal Bůh.

415

Odpovědět

Foxtrot nevím jestli jsi to napsal ze srandy nebo vážně ale já taky věřím v boha a tohle se za kacířství nedá považovat to už rovnou mužeš říct že věda je kacířství. :-)

611

Odpovědět

+Jenda100Jo, je to sranda. Chtěl jsem zkusit, jak budou lidí reagovat, když nenapíšu do závorky (sranda). Ale nic moc jsem nezjistil. Buď mi 4 věřící dali like, nebo to 4 lidé pochopili jako vtip a dali mi like :D

82

Odpovědět

+Jenda100Ty jsi mi ale oportunistický věřící rebel. Pohádka o božím stvoření ti přijde až moc stupidní, aby byla i pravdivá, ale příslib posmrtného života v nebi si nějakou blbou náhodou upřít nechceš. Kacířské to je, o tomhle se v Bibli nepíše, a Bible je nezpochybnitelná doktrína. Neztratit církev svůj mocenský vliv, který začal pádem "vědeckého" Říma a skončil v jeho znovuzrození v podobě renesance, autor videa by pravděpodobně skončil na hranici a představení církve by zcela vážně tvrdili to samé, co jsme tady foxtrotovi lajkli jako dobrou ateistickou srandu.

72

Odpovědět

+Jenda100Jestli si dobře pamatuju své religiozní vzdělání. Peklo, jako místo utrpení, je zmíněno až v Apokalypse. Židé rozdělení na "peklo-zlá podzemní říše" a "ráj-dobrá nadzemní říše" neznají. V mnohých pohanských náboženstvích toto rozdělení také chybí.
Naopak ráj, Eden, nebo zná většina světových náboženství.

31

Odpovědět

+Jenda100Zecku,
že si Foxtrot dělá legraci, bylo zřejmé. Ale u vás si nejsem jistý. Takže:
Skutečně zaměňujete pojmy věřící a evangelikál (resp. jejich významy) nebo je to taky ateistická sranda? Ani jedno by mne u běžného obyvatele ČR nepřekvapilo.

13

Odpovědět

Všechno to udělal jen jeden bůh? Směšné!

41

Odpovědět

+SriberTo určitě museli spolupracovat Hospodin, Jahve a Aláh. Jeden by to nezvládl.

171

Odpovědět

+SriberPepek:
Jako že by postupoval jako různí amatérští umělci, co si dají do titulků k různým profesím patnáct svých pseudonymů, aby nebylo poznat, že své dílo dělal sám po večerech v garáži?

71