Jak funguje rovnováha na koleMinutePhysics

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 13
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:96
Počet zobrazení:10 330

Proč je tak těžké udržet rovnováhu na stojícím kole, ale na rozjetém to jede doslova samo? Jak je možné, že jedoucí kolo dokáže udržet rovnováhu i bez pomoci člověka? Jak to dopadne, když změníte otáčení řidítek, můžete zjistit ve videu Kolo naopak od Smarter Every Day a pokud se chcete dozvědět něco víc o gyroskopickém jevu, doporučuju podívat se na Otáčení od Vsauce.

Omlouvám se, že jsem tentokrát z časových důvodů nestihl přeložit další video od Vsauce. Vzhledem k diskuzi pod minulým dílem jsem se rozhodl alespoň přeložit toto video, a částečně tak vyjasnit problematiku stability kola.

Přepis titulků

Kola jsou dodnes jedním z nejužitečnějších dopravních prostředků poháněných lidmi. Je zajímavé, co všechno na kole lidé dokážou, ale zajímavéjší je, že se kolo umí řídit samo. Pokud ho pustíte dostatečně rychle, dokáže jet rovně i bez vaší pomoci. Často se mylně uvádí, že je to díky principu zachování momentu hybnosti. Tedy když se kola otáčí a kolo se nahne, vyváží ho nějaká zázračná síla, která kolo narovná. Je však snadné si ověřit, že to není pravda.

Zkuste znehybnit řidítka a ani jedoucí kolo neudrží rovnováhu. Druhý nejčastější omyl je, že kolo drží rovnováhu svou hybností. Když ale strčíte do jedoucího kola, jen změní svůj směr a pokračuje dál v cestě. Změní se tedy jeho hybnost, ale rovnováha stále zůstává. Teď vám shrnu, co zatím o rovnováze kola víme. Když se jedoucí kolo nakloní, automaticky se na stejnou stranu natočí i řidítka. Díky tomu se kola vrátí přímo pod těžiště a kolo udrží rovnováhu.

Za tento jev jsou zodpovědné 3 mechanismy. 1. Jelikož je osa otáčení řidítek nakloněná dozadu, přední kolo se dotýká země až za touto osou. Když se pak kolo nakloní vlevo, síla ze země působící na kolo otočí řidítky také doleva. To kolu pomáhá natočit kola zpět pod těžiště. 2. Rozložení hmotnosti předního kola a řidítek je větší před osou zatáčení. Když se tedy kolo nakloní doleva, tíhová síla pomáhá otočit řidítky doleva.

Stejně jako se virgule natáčí stejným směrem, kterým nakloníte ruce. 3. Pomáhá tu i gyroskopický jev otáčejících se kol. Neudržuje rovnováhu přímo, ale pomáhá kolu zatáčet. Jak Destin a Carl předvedli ve svém videu o vrtulnících, když nakláníte rotující těleso, nakloní se pod pravým úhlem od směru působící síly. Vypadá to zvláštně, ale je to tím, že se náklon opožďuje za působící silou. Teď si to samé představte ve svislé poloze. Vidíte, že gyroskopická precese po náklonu kola vlevo otočí vlevo i přední kolo, což také pomáhá vrátit kola pod těžiště.

Kolo je stabilní díky kombinaci doteku předního kola s podložkou za osou zatáčení, umístění těžiště předního kola a řidítek před osou zatáčení a gyroskopické precesi předního kola. Všechny tyto mechanismy pomáhají při náklonu natočit kolo pod těžiště, pokud jede vpřed dostatečnou rychlostí. Když jede pomalu, nezatočí dost rychle, aby vyrovnalo rovnováhu. Když ho pustíte pozadu, obrátí se jen gyroskopický jev, ostatní parametry ne.

Tím pádem se po náklonu kolo zatáčí ještě dál od těžiště. Žádný z těchto mechanismů ale není sám o sobě klíčový pro rovnováhu kola. Tohle kolo nemá žádný gyroskopický jev a jeho přední kolo se dotýká země před osou zatáčení, ale stále dokáže udržet rovnováhu. Tohle kolo má zase zatáčení vzadu a tady je návrh na stabilní kolo, jehož osa zatáčení je nakloněná dopředu. Ale jak vidíte, moje kolo ztrácí stabilitu, když za řidítka umístím závaží.

Je tu spousta proměnných, jejichž překvapivé kombinace můžou vést ke stabilním i nestabilním kolům. Když na nestabilní kolo sedne člověk, který pomáhá zatáčet, může rovnováhu udržet. Ale ani u neosedlaného kola si vědci nejsou přesně jistí, jaké kombinace proměnných umožňují kolu udržet rovnováhu. Víme jen, že některé kombinace fungují a jiné ne. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To video s tím kolem kdy byl vyrušen gyroskopický efekt a vidlice byla svisle, jsem viděl a myslím že tam bylo řečeno, že kdyby dneska chtěl někdo navrhnout kolo u rýsovacího prkna úplně od začátku, tak dojde k tomu, že to nemůže fungovat.

01

Odpovědět

Dobré až na konec, kdy tvrdí, že si (vědci :D) nejsou jistí, které kolo si udrží rovnováhu. To jako vážně? Konstruují se mnohem složitější věci jak kolo, kde se modeluje každá prkotina. Bicykl je proti tomu hračka pro děti.

64

Odpovědět

Vědci sportům nerozumí ....

12

Odpovědět

Jsem dost rychlý čtenář, ale stejně jsem si to musel parkrát pauznout.

12

Odpovědět

Zjavne niesi.

25

Odpovědět

A to jsem se ještě snažil titulky docela dost zkracovat. Nechápu, proč někteří youtubeři mluví tak šíleně rychle, ale mám takový malý tip. Když klikneš po spuštění do videa (pauzne se), aktivují se možnosti ovládání klávesovými zkratkami. (SHIFT + = zrychlit; K = pauza; L a J = přeskočit o chvilku dozadu/dopředu)

51

Odpovědět

Je hezké vidět jak se ty všemožné youtube kanály propojují a odkazují na sebe, jako když Key s Peelem uváděli =3.

81

Odpovědět

No videa se tohle netýká a asi to už párkrát probraný bylo, ale opravdu jsou potřeba reklamy jak před videem tak pod videem když tenhle web fungoval i bez toho než ho koupila MF? A neměla by provoz stránky platit místo reklam? Ne že by to byl až takovej problém těch pár sekund, jenom mě to zajímá

217

Odpovědět

5 vteřin a přeskočit reklamu, zbytek nevnímám

51

Odpovědět

Takže podle tebe MF koupila VČ, aby mohla platit jeho provoz? :D

222

Odpovědět

+šlomono tak nějak jsem si to představoval :D

11