Proč nevyrábíme elektřinu z mořských vlnMinuteEarth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:97
Počet zobrazení:7 351

Mořské vlnění by mohlo být zdrojem obnovitelné elektřiny, pokud by se nám jeho mechanickou energii podařilo převést na elektrickou. Toto krátké video vysvětluje, proč je to tak těžké a jaké projekty už jsme vyzkoušeli.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Alex z MinuteEarth. Oceán je pokrytý doslova vlnami energie. Kdybychom tu energii dokázali proměnit na elektřinu, stačilo by to na spotřebu celého lidstva. To je ale zatím jen sen. A to proto, že jsme ještě nenašli účinný způsob, jak vlnami roztočit turbínu. A roztočení turbíny je nejlepší způsob, jak převést mechanickou energii pohybující se látky na elektřinu. Kromě solárních panelů vytváříme veškerou elektřinu pomocí roztáčení turbín.

Větrné a vodní turbíny jsou jasné, ale i uhelné, plynové a jaderné elektrárny používají turbíny. To palivo pouze ohřívá vodu, která se odpařuje a pára potom proudí turbínou a roztáčí ji. Vlna ale není tok celé látky, jde jenom o místní oscilace menších oblastí té látky. Tak jako na stadionu, když lidé dělají mexickou vlnu, vlna se pohybuje davem, ale lidé se nepohybují do strany, pouze nahoru a dolů.

Kdyby všichni třeba chodili dokola, mohli by dohromady otáčet turbínou, ale když jenom vstávají a sedají si, byl by na otáčení turbínou potřeba složitější systém. Takže v oceánu se snažíme převést vlny na něco, co může roztočit turbínu. Zkusili jsme dutiny, ve který voda stoupá a klesá, čímž tlačí vzduch turbínou. Máme plovoucí trubky, jejichž spoje se ve vlnách ohýbají, což pohání pumpy stlačující tekutinu, která roztáčí turbínu.

A taky máme v podstatě velké plovoucí pytle, do kterých vlny přetečou a vytékající voda pak roztočí turbínu. Taky jsme si všimli, že u břehu, když se vlny lámou, tečou dost rychle na to, aby roztočily turbínu. Ale vždycky jenom pár vteřin. Zatím se nám ale nepodařilo roztočit žádnou z těch turbín dostatečně rychle nebo stejnoměrně, abychom vyrobili elektřinu. Tedy levnou elektřinu. Stavět něco v moři je drahé.

A cokoliv postavíte, je potom vystaveno slané vodě, písku, nečistotám, svijonožcům a bouřím. Musíte tedy hodně utratit za opravy. Kvůli tomu neexistuje výdělečný design vyrábění elektřiny z vln. Možná ještě vymyslíme způsob, jak zajistit výdělečnost turbín, nebo turbíny úplně opustíme. Přišli jsme na několik návrhů, které turbíny nepotřebují. Třeba bóje, jejichž pohupování natahuje generátor. Ale tato elektřina je nakonec stejně drahá jako z těch přístrojů s turbínami.

Doufejme, že brzy přijde nová vlna elektřiny z vln, ale zatím ta elektřina z vln tento obor sotva čeří. Toto video bylo sponzorováno Okinawským institutem vědy a techniky, mezinárodní univerzitou, která je zasvěcená pokroku vědy, vzdělávání a inovací v Japonsku i na celém světě. OIST nabízí možnosti financovaného postgraduálního studia a výzkumné stáže, které lákají mladé vědce z celého světa, aby pracovali s vědci jako s profesorem Cumoru Šintake.

Jeho projekt se zabývá právě problémy probranými v tomto videu. Jejich vylepšené turbíny už přinesly zlepšení výstupního výkonu, což je zásadní, pokud se má elektřina z vln prosadit jako životaschopný zdroj. Pokud se chcete dozvědět více, navštivte admissions.oist.jp Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Palec nahoru za AFC Wimbledon.

10

Odpovědět

Smutné leč pravdivé.

01

Odpovědět

nic nevymyslia, vsetko podsatne uz bolo vymyslene, nasleduje stagnacia, potom upadok

021

Odpovědět

"Everything that can be invented has been already invented." - Charles H. Duell, 1889

201

Odpovědět

+Bilisknerma pravdu, tocime s v bludnom kruhu, nic co by nas posunulo mimo galaxie nema cenu komentovat

017

Odpovědět

+v m varga+v m varga Takže máš pocit, že se nic nevymyslelo od roku 1889 ? :D to nemyslíš vážně .......

80

Odpovědět

+hjgfdsgfhgnic prelomove

015

Odpovědět

+v m vargadovolím si oponovat jako přelomoví objev můžeme uvést například debilitu v m varga která je mnohem větší než bylo považováno za možné zcela změnila naše chápání inteligence společnosti a především toho jestli nění někdy obhajitelné zastřelit někoho za jeho debilitu.

81

Odpovědět

+123456booooooring

010

Odpovědět

+v m vargaTranzistor a s ním celá výpočetní technika? Kvantový počítač? Umělá inteligence? Vozítka na Marsu? Lidé na Měsíci? Znovupoužitelné nosné rakety? Grafen? Nanovlákna? Magnetická renzonance? Laser? Štěpení atomu? Jaderná fůze?
Nic??? Mně to příjde jako slušnej technologickej sprint - oproti předchozím tisíců a tisícům let "ničeho"

00

Odpovědět

+ValsorajKečelohto je nist v porovnani s vesmirom

02

Odpovědět

Odpovědět


Odpovědět

Nechápem čo na tomto svete ešte robíte s takto debilným prístupom. Vždy je čo nové objavovať takisto ako vo vesmíre neexistuje maximálne vysoká teplota. Iba taký idioti ako ste vy majú vyhradený bod mrazu, z ktorého sa nikdy neposunú ďalej.

40

Odpovědět

+suhuhtvoj prispevok postrada logiku

06