Fyzika automobilových nehod - MinutePhysics

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:160
Počet zobrazení:3 797

Následující video objasní, co se z fyzikálního hlediska děje při nárazu automobilu do překážky a jak se auta za dobu své existence změnila ke zvýšení bezpečnosti.

Přepis titulků

Benzín obsahuje přibližně 56 megajoulů chemické energie na litr, což je víc energie, než má výbuch stejného množství TNT. Taky by stačila k napájení toustovače po celý den. Auta spalují benzín, aby přeměnila tuto chemickou energii na kinetickou energii pohybu auta, ačkoli téměř 80 % z ní se v motoru ztratí ve formě tepla. I přesto, 20 % z 56 miliónů joulů je pořád hodně joulů. Pro lepší pochopení přeměny benzínu na pohyb, je třeba asi pět lžiček benzínu k tomu, aby dvoutunové auto zrychlilo na 60 km/h, a asi třetinu hrnku na každou další minutu, po kterou pojede touto rychlostí.

To možná nezní jako moc paliva, ale energie auta jedoucího 60 km/h odpovídá shození slona nebo stegosaura z vršku třípatrové budovy. A aby auto zastavilo, musí všechna tato energie někam přejít. Pokud zastavení provádí brzdy, odvedou energii zahřátím. V případě kolize je energie pohlcena zohýbáním a zmačkáním kovu ve vnějších částech auta.

A stejně jako je plynulé brzdění lepší než rychlé trhavé zastavení, jsou auta pečlivě navržena tak, aby se při nárazu zmačkala, čímž se prodlouží trvání nárazu tak, že zastavení vyžaduje mírnější zrychlení. Velké zrychlení během krátké doby není dobré pro měkké lidské mozky a orgány. Lidé ale neradi řídí auta s nosem jako Pinocchio, takže většina aut má jen kolem 50 cm prostoru ke zmačkání, který má pohltit ekvivalent energie našeho padajícího stegosaura. To znamená, že během zmačkání si musí udržet odporovou sílu asi jedné čtvrtiny tahu hlavního motoru raketoplánu.

Více než polovina řízeného zmačkání je prováděna párem ocelových nosníků spojujících nárazník a trup, které se deformují, aby pohltily energii a zpomalili auto. Většina, a v ideálním případě všechna, zbývající energie je absorbována deformací ostatních částí strukturálního kovu v předku auta. Tato pečlivě navržená destrukce umožňuje autu při nárazu zpomalit ve vysokém, ale rozumném a stálém tempu.

Jen mírně větším než je zrychlení zažívané piloty stíhaček nebo astronauty při tréninku. Pro srovnání, kdyby auta byla velmi tuhá, jako byla před rokem 1950, a nemačkala se, zastavila by tak rychle, že by prodělala zrychlení patnáctkrát větší, než co zažívají piloti stíhaček při tréninku. Což rozhodně není dobré pro vaše vnitřní orgány. Naštěstí se konstruktéři naučili dělat auta s křehkými zónami okolo pevné bezpečnostní buňky, protože úplně tuhá auta nejsou dobrá pro piloty stíhaček ani nikoho jiného.

Možná s výjimkou robotů. Překlad: Frix www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

v 50. letech se dělala auta velmi tuhé konstukce, ale v Americe... v Evropě jsme ještě v 90. stavěli Golfy a Felicie :D

10

Odpovědět

Inu, to jsem nevěděl :D Zajímavý, nevim co všichni máte :D

131

Odpovědět

je to super video, tak nepíčujte

201

Odpovědět

Tak s tou spotřebou bych měl tak 30l/100 :D A jinak docela o ničem...

61

Odpovědět

Proč by někdo házel stegosaura ze třetího patra, proč? PROČ?

128

Odpovědět

protože bagr plete na větvi kakao.

406

Odpovědět

+darketahFrajer! :D Pobavilo.

05

Odpovědět

Je to přirovnání.

00

Odpovědět

Takže tím chtěli říct, že má auto nárazník.Chcete dělat nárazníky? tak nebuťte lamy a jděte do Shape https://www.youtube.com/watch?v=yhx9BDAJbaI

18

Odpovědět

Proč se to jmenuje MinutePhysics, když má video 3 minuty???!!!!

520

Odpovědět

Nejmenuje se to "oneminutephysics" ;-)

230

Odpovědět

Je to tu jako přídavné jméno - tzn. "minutová fyzika" - myšleno vysvětlení fyziky v pár minutách :)

60

Odpovědět

A jak teda velké by bylo to přetížení, kdyby se ta auta nemačkala? :)

61

Odpovědět

Kurevsky velké...

310

Odpovědět

jelikoz to ma byt 15x vetsi nez co zazivaji piloti pri treninku a to je neco okolo 8G tak by to melo byt kolem 120G :)

51

Odpovědět

+LevikVšak 200G přežil ten pilot formule :D I když byl docela na kaši...

41

Odpovědět

o množství "g" jako takové jde jen z části (změřený rekord je téměř 180), podstatným a nedílným parametrem je směr (hlavou dolů je nejkritičtější) a hlavně doba, po kterou toto přetížení působí (nehody - milisekundy; trvalé osídlení velmi hmotné planety - Jupiter se udává jako teoretický limit 2,5g...musíte být však v kondici)

31