Jak vidět bez brýlí?

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:264
Počet zobrazení:4 438

V dnešním videu si trochu zopakujeme učivo fyziky ze střední školy. Víte přesně, proč při mhouření očí vidíte ostřeji? Slovíčka:

  • compelling - podmanivý, působivý
  • vision - zrak
  • sense - smysl
  • far-off - daleký
  • effort - úsilí
  • lens - čočka
  • contact lenses - kontaktní čočky
  • in a pinch - ve spěchu, v problematické situaci
  • wizardry - magie, čarodějnictví
  • to bounce off - odrazit se, odskočit
  • path - cesta, dráha
  • retina - sítnice
  • smeared - rozmazaný
  • blur - šmouha
  • to accomodate - přizpůsobit
  • to squeeze - stisknout, sevřít
  • to damage - poškodit

Přepis titulků

Dá se říct, že zrak je nejpůsobivější smysl člověka. Slova, příběhy a zvuky nám umožňují představovat si zvláštní stvůry a daleké světy. Díky zraku ale skutečně uvěříme, že existují. To proto vynakládáme tolik úsilí, abychom upravili optiku očí, když nefungují, ať už brýlemi, čočkami, nebo chirurgickým zákrokem. Pokud jste ale ve spěchu, máte unavené oči nebo postrádáte brýle, jeden jednoduchý trik vám umožní vidět ostře.

Udělejte mezi vašimi prsty malinkatou škvírku. Když se skrz ni podíváte, svět zase nabyde na ostrosti. Funguje to bez ohledu na to, jak rozmazaně vidíte. Sundejte si brýle a zkuste si to. Vážně - zkuste si to přečíst bez brýlí (nebo rozostřeným zrakem) skrz malou škvíru mezi prsty. Užasné, že?

Abychom si tuto magii vysvětlili, potřebujeme si připomenout, jak zrak funguje. Světlo putuje ze zdroje, odrazí se od objektů, které mu stojí v cestě, putuje do vašeho oka a na vaši sítnici, kde vytvoří obraz. Kdyby vaše oko nemělo žádnou čočku, světlo by vaši sítnici zasáhlo na mnoha místech, což by vyústilo v rozmazaný guláš. Přesně to se stane, když sundám objektiv z kamery. Čočka toto rozprostřené světlo soustředí do ostrého obrazu na vaší sítnici. Po menším dráždění nervů citlivých na světlo a interpretaci vašeho mozku vidíte rozmazaně.

Když se ale díváme na předmět, prostor před ním a za ním je obvykle rozmazaný, protože čočka je schopná soustředit pouze světlo z jedné vzdálednosti. Pokud je objekt moc blízko, nebo daleko, jeho světlo se rozprostře po vaší sítnici a vy uvidíte jen šmouhu. Svaly v oku nám naštěstí čočku umožňují přizpůsobit jejím sevřením, což změní její ohniskovou vzdálenost tak, abychom viděli do různých vzdáleností, až na případy, kdy to nejde, nebo když jsou naše čočky poškozeny.

V tom případě potřebujeme brýle. Škvíra může na rozdíl od čočky soustředit světlo přicházející z jakékoliv vzdálenosti. Protože je to tak malý otvor, umožňuje světlu projít jen v jednom místě, a tím pádem jen z jednoho směru z jakéhokoliv zdroje. Nic se proto nerozmaže a všechno je ostré. Pokud jste obeznámení s fotografováním, to proto je při použití větší clony všechno na fotce ostřejší.

Malé otvory, jako škvíry a clony fotoaparátů, vytvářejí ostré fotky tím, že světlo blokují, nikoliv soustředí. Obraz je tím pádem mnohem tmavší. To je hlavním důvodem, proč u brýlí, teleskopů a očí místo škvírek používáme čočky. Pokud ale není zbytí, malá škvírka mezi prsty vám umožní vidět. Vidíte proč? ŠKVÍRA (MEZI PRSTY) / BEZ ŠKVÍRY Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

a já utratil 40 litrů za operaci a je klid.. :D

95

Odpovědět

super, už nepotřebuju brýle :D

151

Odpovědět

ale je pravda, že když sem slepej bez brýlí, tak přivírám oči,, což je to stejný...

111

Odpovědět

Na tohle jsem přišel už dávno a používám to ráno, když jsem líný se natahovat pro mobil a chci přečíst kolik je hodin na nástěnných hodinách na druhém konci pokoje. :) Nejlepších výsledků se dosáhne, když to člověk udělá na obou očích. Ale jinak je to celkem nepraktické, vzhledem k tomu, jak omezený má člověk zorný úhel. A mezi lidma jsem to teda ještě nezkoušel, tam si radši beru brýle. :D

110

Odpovědět

Clona objektivu nemá s ostrostí vzhledem ke vzdálenosti k objektu nic společného. Pouze určuje kolik světla dopadně skrze objektiv na médium nebo snímač. Clona ovlivní ostrost obrazu v případě, že málo dopadá světlo na snímač a tak mu trvá déle aby zaznamenal pohled a když se mi třesou ruce je fotka rozmazaná, ale ne kvůli vzdálenosti nýbrž kvůli dopadajícímu světlu / čas. V tomto případě má na starost ostrost obrazu pouze sestava čoček v objektivu.

Jinak škvírka pro čtení funguje pouze u lidí, kteří mají nažší dioprie a mají vadu oka spojenou s ostřením. Například uvolněné svalstvo, tiky, šilhavost atp. Je-li vada na sítnici tak si moc nepomůžu.

122

Odpovědět

Cože? Clona že nemá nic společnýho s ostrostí? Aha :D
Kolik světla dopadne na snímač ovlivňuje jentak mimochodem (i a hlavně) závěrka. Zbytku odstavce nerozumim.

Lidi s vadou sítnice asi moc nepotřebujou brejle, aby jim tu vadu korigovaly, že? A nebylo to video náhodou o tom??

80

Odpovědět

Sharpe: Nejsem žádný velký fotograf, ale podle mě vykládáš hovadiny. Pohybové rozmazání a neostrost jsou úplně jiné věci a jdou od sebe snadno rozeznat. Clona opravdu ovlivňuje hloubku ostrosti a fakt to není tím, že se ti klepou ruce, zkus si dát foťák na stativ.

120

Odpovědět

Je pravda, že video si plete jak přesně funguje clona, porovnání zaostření člověka a clony je něco úplně jiného, protože clona určuje hloubku ostrosti- tedy jak daleko se člověku zdá, že vidí objekt ostrý, a samotné zaostření je pak podle pohybu čoček...

A bohužel si funkci clony vysvětluješ špatně. Ano, když je clona na malou škvíru propouští méně světla, ale neznamená to automaticky delší čas expozice. Stačí zvýšit ISO, nebo použít zábleskového světla ateliéru či externího blesku apod, a pohybuješ se v rácmi 1/125 až 1/200 času, což je poměrně výrazná rychlost, a clonu máš na nějakých f/16, nebo f/22
a když se podíváš na staré fotografie umělců velkoformátových snímků, ti fotili na nejvyšší možno clonu f/64 (Ansel Adams apod.), ty tak rozmazané taky nejsou a to jim musel čas záběru trvat sakra dlouho.
Ba naopak, větši šanci pro nestrost máš při nižší cloně kdy ti skrze objektiv sice proudí více světla a tím si mnohonásobně zkrátíš čas expozice (tedy rychlosti závěrky), ale hloubka ostrosti je velice nízká- ale díky ní lépe odtrhneš objekt od pozadí a popředí

Zde máš názornou ukázku...
http://jyxo.info/uploads/BF/bf7b64bc176a6e6aab8d5976b9a8cb3beab422b5.jpg

30

Odpovědět

Nj na hodine fyziky nás naučili veci ohľadom optiky, ale že budem vyzerať ako niekto, kto práve ušiel z psychiatrického ústavu, som sa musel naučiť sám, keď na mňa ľudia hádzali divné pohľady, keď som to skúšal.

30

Odpovědět

Za svou osobu můžu říct, že na 6 dioptrií už tak malou dirku těžko uděláš :D ale jasně, je to lepší

180

Odpovědět

Takže nemám halušky a je to pravda ;D Fotím ako hobby a pre prču som skúšal prižmúriť oči, či to funguje ako clona v objektívoch. Lenže som si myslel, že som tak trochu nahúlený, ale toto video ma utvrdilo.. yaay

02

Odpovědět

To si radši vezmu ty brýle než číst jak debil. :D

231

Odpovědět

ráda bych upozornila na faktickou chybu. To co ukazuje na objektivu ohledně ostrosti není závěrka nýbrž clona objektivu. Clona udává množství světla procházejícího skrz objektiv, závěrka pak umožňuje dopad tohoto světla na světlocitlivou vrstvu. Je pravda, že uněkterých fotoaparátů funguje clona současně jako závěrka (mám dojem že tak funguje československá flexareta).

141

Odpovědět

Díky, opravím :).

41

Odpovědět

Flexaret vážně závěrku nemá, pro jistotu sem se byl podívat :)

32

Odpovědět

+eXezrovna jsem ji neměla po ruce, tak jsem nechtěla kecat. Nicméně samozřejmě závěrku má :) je to ona clona :)

33

Odpovědět

+eXeNe, závěrku nemá, má JEN clonu, která plní fci. závěrky, takže žádný "Nicméně samozřejmě závěrku má" a palec dolu… ;)
Nicméně ani to už neplatí, blbce sme ze sebe udělali oba dva :(
Flexaret závěrku skutečně má, jen je ale hned za clonou a vypadá podobně, takže na první pohled to zmate. Řiká se tomu centrální závěrka

12

Odpovědět

Nás nič také na fyzike neučili :(

204

Odpovědět

Ale učili, teorie tohoto jevu je v osnovách pro střední školy.
Jak funguje oko - Biologie.
Optika a soustava čoček - Fyzika.

To že tam neuvádí všechna praktická využití, od čtení bez brýlí až po zapalování ohně čočkou z ledu, je proto, že na to není čas. Už takhle dokopat děti do školy na 30 hodin týdně je nad jejich sílu. :)
Je na člověku samotném, aby přemýšlel a našel z toho co se ve škole naučil, praktická využití.

Já například přimhouřených očí využívám už hooodně dlouho a vím, že ostatní kdo brýýle nenosí kvůli jedné dioptrii, to dělají ještě běžněji. :)
Prostě stačí opravdu ve škole poslouchat adávat si věci do souvislostí.

60

Odpovědět

Tenhle trik je mi už nějakou dobu znám, tady navíc s jasným vysvětlením - když si vzpomenu na hodiny fyziky, brrrr. Ale se slovy jako: škvíra a prsty, mám trochu jiné asociace.

155

Odpovědět

Strkáš si prsty do zadku jo?

2513

Odpovědět

+Lem0nKdyž tebe při pojmu škvíra napadne tenhle otvor, vypovídá to spíše dost o tobě, čemu dáváš přednost :D

438

Odpovědět

+Lem0nTy si fakt k*****o, teď sme se měli zasmát, nebo si jen nerozuměl, co tím chtěl autor říct ?

118

Odpovědět

+Lem0nNe, ale neodsuzuju to :-)

82

Odpovědět

+Lem0nSoryr jáprostě musel, čekal jsem, že se někdo chytne, ale spíš se mi vybavuje páčení malíčku z dírky ve schránce na dopisy.

92