Můžeme žít navěky?MinuteEarth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:232
Počet zobrazení:5 563

Elixír života stále čeká na svého vynálezce a nás tak jednou nevyhnutelně čeká poslední hodinka. Čeká ale stárnutí a smrt skutečně všechny? Jak se s přibývajícími lety vypořádávají příslušníci říše zvířat? Slovíčka:

  • aging/ageing - stárnutí
  • inevitable - nevyhnutelný
  • to age/to get older - stárnout
  • naked mole-rat - rypoš lysý
  • wrinkle - vráska
  • adulthood - dospělost
  • middle-aged - ve středním věku
  • to replace - nahradit
  • to trim - zastřihnout (vlasy), zkrátit
  • to trick into... - úskokem, lstí přimět k...
  • in reverse - pozpátku, v opačném pořadí
  • to melt - tát
  • blob - hrouda
  • invincible - nepřemožitelný
  • jellyfish - medúza

Přepis titulků

Stárnutí nám lidem připadá nevyhnutelné. Nejspíš proto, že se mu žádný člověk nikdy nevyhnul. Stárnutí ale není tak univerzální životní pravdou, jak bychom si mohli myslet. Vezměte si rypoše lysého. Na rozdíl od svých méně lysých příbuzných v dospělosti přestává stárnout. Léta plynou, ale rypoši neslábnou, nejsou náchylnější na nemoci ani vrásčitější. Alespoň o nic víc vrásčitější. A mláďat jim přibývá stále stejně. Překvapivě není o nic pravděpodobnější, že pojdou ve stáří než v mládí.

Jako by našli fontánu mládí. I když možná ne fontánu krásy. Rypoši lysí nejsou jediní, kdo nestárnou. Okouníci, humři nebo borovice osinatá se také podle všeho těší věčnému mládí. Nebo alespoň věčnému střednímu věku. Nejsme si jistí, jak to tyto druhy dělají, ale jejich tajný recept proti stárnutí možná tkví ve schopnosti obnovovat konce DNA na chromozomech. Tyto konce zvané telomery jsou u mnoha druhů jednou z obranných linií proti stárnutí.

Buňky se totiž musí dělit, aby nahradily staré nebo dysfunkční buňky. Při každé replikaci ale z konce každého chromozomu ztratí trochu DNA. Běžně by to nevadilo. Tyto části pocházejí z konců telomer, které nekódují důležité informace. Z telomer po mnoha replikacích ale zbude tak málo, že si buňky už nemohou dovolit ztratit daší DNA a přestanou se replikovat. Druhy, které odolávají stárnutí, jako rypoš lysý, ale produkují vysokou hladinu enzymu, který telomery obnovuje, což jim umožňuje neomezeně nahrazovat staré a dysfunkční buňky.

Tento enzym produkuje i několik druhů lidských buněk. Naprostá většina ale ne. A i kdybychom je uměli lstivě přimět k opaku, nastal by další problém. Více replikací znamená více příležitostí pro mutace, což by mohlo vést k rakovině. Rypošům je to jedno, protože jsou vůči rakovině nejspíš imunní. My lidé ale rozhodně nejsme. I když jsou rypoši lysí úžasní, stárnutí umějí pouze pozastavit. Malinká medúza turritopsis dohrnii umí stárnou pozpátku.

Turritopsis stejně jako motýli během života prochází několika stádii. Když se ale turritopsis na rozdíl od motýlů zraní nebo když nastanou těžké časy, může se proměnit zpět a vrátit se do nevyspělé formy polypu, dokud se podmínky nezlepší. Jsou jako skuteční fénixové. I kdyby se lidem ale podařilo trik turritopsis napodopit, nemuselo by nám to dát věčné mládí, které hledáme. Tání do beztvaré hroudy, ve které by se naše buňky přeskupily a přeprogramovaly, by byl nejen binec, ale naše mozkové buňky by se tím nejspíš změnily v buňky kůže a svalů a naopak, což by vymazalo naše vzpomínky i naše já.

Každopádně bychom nebyli nepřemožitelní. Čím déle stvoření žije, tím více času má na to, aby ho něco zchramstlo, rozdrtilo nebo aby vyhladovělo. Osud každého rypoše, borovice i medúzy tedy jednou bude zpečetěn. Můžeme totiž být imunní vůči stárnutí, ale ne vůči smrti. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak co jsem se na tu mole rat podíval na netu tak je to hodně zajímavé zvíře ,ale teda v přírodě 10-15 let a max. co se kdy dožil v zajetí je 31 což byť neodpovídá mé představě nesmrtelnosti je na hlodavce zatraceně dlouho ..

30

Odpovědět

Možno sa k tejto méte "nesmrteľnosti" priblížime, ak postúpime z úrovne 0 na úroveň 1. Ak ovládneme naplno všetky obnoviteľné zdroje a plus vyriešime väčšinu globálnych problémov.

215

Odpovědět

Přesně. Pak budeme mít dost zkušenostních bodů a postoupíme na další úroveň a dostaneme za to delší život. A také dostaneme každý 1 talentový bod, který můžeme přidělit kamkoli budeme chtít.

00

Odpovědět

Netoužím žít věčně. To by bylo asi to nejhorší, co by se mohlo člověku přihodit. Ale žít třeba do 80 let a být přitom ve formě jako řekněme ve 30 letech, by bylo fajn. Před rokem mi zemřela babička. Bylo jí 86 let a byla to přirozená smrt stářím. Každý říká, jak je to krásné, ale ti ničeho takového určitě nebyli svědkem. Pro mě to byl ten nejpříšernější pohled, jaký jsem kdy viděla. Byla jsem u ní jen hodinu před smrtí. Nebyla schopná mluvit ani jíst, pod kůží jí prosvítaly kosti a už pár týdnů před smrtí nebyla schopná vstát z postele. Nejsem si ani jistá, jestli mě poznala, když jsem k ní přišla. Ze začátku se mi pokoušela něco říct, pořád opakovala jedno slovo, ale já jí nerozuměla. Mohlo to být prosím, nebo pomoc, nebo taky pusu, opravdu nevím. Když jsem jí dala pusu na tvář, tak přestala a chvíli na mě jen zírala, a pak už ani to ne. Smrti stářím se opravdu bojím, ale zbytek mé rodiny zemřel na nějaký druh rakoviny, tekže mám celkem dobré šance, že se toho nedožiju.

124

Odpovědět

Skús si pozrieť film " Vyměřený čas ". Ľudia tam žijú večne, ale zároveň sú aj večné mladí - ak dosiahnu vek 25 rokov, ďalej už nestárnu a žijú takto v podstatne do nekonečna.
Určite by každý z nás chcel žiť dlho, ale nie v starobe. Preto je lepšie, ako tvrdili hudobné a iné legendy, žiť krátko ale naplno. Dožiť sa napríklad 30 rokov, ale každý deň si naplno užiť a niečo pre tento svet spraviť.
Ak sa teda v budúcnosti priblížime k nesmrteľnosti, dúfam, že budeme večne mladí a v rokoch najlepšej kondície.

132

Odpovědět

příště by u toho mohl žvanit ještě rychleji, aby se nestíhalo číst titulky.

323

Odpovědět

A nebo si vklidu umřít :D proč bych se tu měl klepat o svoji schránku, vymýšlet jak tu bdít ještě pár dalších let. Představuju si, že pokud by se odstranila smrt, tak by lidé zapoměli, že žijou. Nuda by je dohnala k sebevraždě, nebo k osvícení. Tak jako tak by psychologicky směřovali ke smrti... prostě z přirozenosti... A nebo by se dostali do naprosté apatie... Už když vezmu v potaz, že čím více má člověk nažito, tím méně pro něj další den znamená... Nezemřít by bylo prokletí, do kterého by spousta lidí s radostí skočila... Zvláštní názor, zase něco, co s nikým nesdílím :D

212

Odpovědět

Sdílíš. Já se kvůli němu dostal do sporu s věřícími...

29

Odpovědět

+SriberZa souhlas s někým, kdo má 9 palců nahoru, dostanu dva palce dolů? To jsou věci...

27

Odpovědět

počkat, takže ti rypouši neumírají stářím, takže může teoreticky někde běhat 500 let starý rypouš?

00

Odpovědět

Ne, nemůžete žít navěky. Nikdo nemůže. Nic totiž netrvá věčně! A podle určitých teorií ani vesmír tady nebude věčně. Jediné, co je věčné je duše a tu z Vás já za okamžik vytřískám ... ha ha ha ha ;-)
Jediná věc, která člověka jako jednotlivce může po smrti přežít je jeho jméno. A je jen na Vás jestli si Vás budou pamatovat jenom vnuci nebo Vaše jméno bude skloňovat za tisíce let rasa Opic ovládajíce naši planetu: http://25fps.cz/wp-content/uploads/2011/08/www.monstermagazineworld.blogspot.complanetaopic1.jpg

1412

Odpovědět

Bettina Von Armin likes this post

50

Odpovědět

Telomeráza to vyřeší jen na čas. Pokud bychom dokázali přenést vědomí třebas do jiného těla, tak se vyhneme i většině smrtí způsobených úrazem. (poku by nedošlo k úrazu mozku.) A časem přenést vědomí do stroje, která by musel umět nejen pojmout vědomí, ale také umožnit jeho vývoj a plně nahradit naše smysly.

62

Odpovědět

jakmile přesuneš své vědomí do stroje ztratíš možnost evoluce u celého lidstva všichni budou jen stejný stroje se stejnými nedostatky a omezeni svou výpočetní sílou , která ti ale nezvýší inteligenci nebudeš stále chápat složité zákony kvantové mechaniky budeš je umět jen podle známych vzorců spočítat všechen pokrok se zastaví všichni budou stroje kteří se budou jen kopírovat do nových těl a už nikdy se nenarodí další einstein nebo hawking
leda teda že by se ten stroj uměl pohlavně rozmnožovat aby se zachovala diverzita ale to by znamenalo že by se z těch strojů stal kompletně nový druh nebo chcete-li další vývojový článek homo sapiens sapiens --- homo mechanico :D zní to šíleně co všechno je možné

512

Odpovědět

+TomasFukI stroje se vyvíjejí. Pravda, né sami, ale jakmile bychom se stali stroji, tak bychom mohli vylepšovat sami sebe, možná to je další fáze evoluce.

111

Odpovědět

+TomasFukjenže mi už můžeme vylepšovat sami sebe ted jen je to celosvětově zakázané

56

Odpovědět

A proč si to takhle ztěžovat, kdybychom mohli své vědomí přesunout do humanoidního stroje, tak by stačilo jen obnovovat součástky a doplňovat palivo. Pak by kolonizace vesmíru nebyla takový problém, když už nebude existovat v té naší křehké tělesné schránce. A ano, koukám se po tobě, T-800 :-D

131

Odpovědět

ja som čítal že ľudský mozog môže fungovať ako hardvér maximálne 250 rokov. Vtedy sa mozog príliš naplní spomienky aby mohol fungovať a človek by zomrel na prehriatý hardvér, a aj tak pri tých 250 rokov sa nebere v potaz duševné myšlienky, názory a podobne, ktoré maximálku ešte viac znižujú. Teoreticky, keby sme neumierali na starobu, tak filozofi, vedci, myslitelia by umierali skorej ako takí cigáni alebo socani, ktorí žijú zo dňa na deň.

424

Odpovědět

Ty jsi ale de**l. Skoro jsi uz mohl napsat, ze by cikani zili kratší dobu, protoze maji mensi obvod lebky = menši hard. kapacita

48

Odpovědět

1. mozek nezahltíš prostě zapomeneš
2. ti co mozek používají stále i ve stáří např luští křížovky mluví více jazyky atd. mají o hodně menší šanci že se u nich rozvine alzheimerova choroba takže je to naopak mozek je prostě jako sval čím víc ho trénuješ tím je to lepší
3. lidi jako ty by se asi ani neměli učit číst aby pak nešířili takové bludy

160

Odpovědět

Prodlužovat telomery v budoucnu určitě bude možné nejdříve se ale musí překonat tabu v zasahování do lidského genomu,nicméně stále zůstává problém s životností neuronů(cca. 140 let) ty totiž nemůžeme obnovit ztratili bychom svoje vzpomínky osobnost atd. teda dokud nebude možné přesunout vzpomínky do ,,čerstvého ´´ mozku nebo použít pamětový implantát (vlastně se zálohovat) takže cca. do 100 let to možná bude možné :D

291