Jsme vážně z 99 % šimpanzi?MinuteEarth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:228
Počet zobrazení:6 234

Sdílíme skutečně 99 % DNA se šimpanzi? Na metodologii výzkumu, který s tímto údajem přišel, si posvítí nové video z kanálu MinuteEarth. Slovíčka:

 • to share - sdílet
 • chimpanzee (chimp) - šimpanz
 • literally - doslova
 • to pluck - vytrhnout, vyškubnout
 • to pull out - vytáhnout
 • cell - buňka
 • tangled - spletitý, zašmodrchaný
 • scroll - svitek
 • common ancestor - společný předek
 • chunk - kus
 • to swap st. for st. else - vyměnit něco za něco jiného
 • mismatched - neshodující se, neodpovídající si
 • paragraph - odstavec
 • in reverse order - v obráceném pořadí
 • to monkey around with... - snažit se něco vyřešit nebo udělat, ale neefektivně (sice se bavíte, ale moc toho nevyřešíte)
 • similar - podobný

Přepis titulků

Často se říká, že my lidé sdílíme 50 % DNA s banány, 80 % se psy a 99 % se šimpanzi. Když tato čísla vezmeme doslovně, zní to, jako bychom mohli vzít jednu buňku šimpanze a jednu člověka, vytáhnout z nich spletité svazky DNA, kterým říkáme chromozomy, každý z nich rozvinout jako svitek a přečíst dva téměř totožné řetězce písmen. Ve skutečnosti se ale svitky lidí a šimpanzů tak snadno neshodují.

Během šesti až osmi milionů let od doby, kdy jsme se odtrhli od našeho posledního společného předka, naše genomy drasticky a jedinečně změnil přirozený výběr a náhodné mutace. Dva lidské svitky se sloučily, díky čemuž nám zůstalo jen 23 párů chromozomů, namísto šimpanzích 24. Další velké mutace zrevidovaly obrovské části textu. Někde zdvojily kus lidské DNA, jinde vymazaly kus šimpanzí DNA. Malé mutace pak napříč svitky vyměnily jedno písmeno za jiné.

Když si vědci sedli k tomu, aby srovnali šimpanzí a lidský genom, tyto jednoduché rozdíly jednoho písmene se daly snadno spočítat. To samé ale neplatilo pro velké části, které se neshodovaly. Když se například genetický odstavec o tisících slovech objeví dvakrát v lidském svitku, ale jen jednou ve svém šimpanzím protějšku, měla by se druhá lidská kopie počítat jako tisíce změn, nebo jen jako jedna? A co totožné odstavce, které se objevují v obou genomech, ale na jiném místě, v obráceném pořadí nebo roztříštěné do několika částí?

Než aby se vědci s těmito obtížnými otázkami zápolili, jednoduše vyloučili všechny velké nesouhlasící části, ohromujících 1,3 miliard písmen, a na zbývajících 2,4 miliardách provedli srovnání jednotlivých písmen, která nakonec byla z 98,77 % identická. Ano, 99 % DNA sdílíme se šimpanzi, když budeme ignorovat 18 % jejich genomu a 25 % toho našeho. Je tu ještě jeden problém.

Stejně jako malá změna ve větě může její smysl změnit úplně, nebo vůbec, několik mutací DNA občas způsobí velké změny ve vzhledu a chování zvířete, zatímco jindy mnoho mutací nepředstavuje skoro žádný rozdíl. Když jen spočítáme množství genetických změn, o tom, jak jsou si stvoření podobná nebo rozdílná, nám to nic moc neřekne. To ale neznamená, že se ze srovnávání genomů nic nedozvíme. DNA obsahuje záznam evolučních vztahů mezi všemi organismy. Je dost nepřehledný.

Sesbírali jsme ale dost informací na to, abychom zdokonalili evoluční rodokmeny, které jsme začali kreslit douho předtím, než jsme měli k dispozici sekvenování genomu. Možná nejsme z 99 % šimpanzi, ale jsme 100% hominidé a alespoň trochu banány. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak nakonec ta evoluce asi nebude tak žhavá co? :)
Ono poslední dobou se vyvrací spousta "důkazů" co byla podána dřív ohledně evoluce a zjištuje se, že je to blbost.
Například drtivá většina vykopávek nesuhlasí, nebo bylo přiznáno že jsou to podvopdy. Stejně jako chybí 100% mezičlánků mezi různými druhy. Nebo prostě evoluce dělá "skoky"? Jediné co y vysvětlovalo, proč nejsou k nalezení kostry mezičlánků je jen uznání chyby datace vykopávek, což evolucionistům nesedí, i když je také dokázáno, že datace pomocí izotopu uhlíku i mnohíé další jsou nepřesné na několik řádů (!!!!)...

17

Odpovědět

Tak s vašimi znalostmi paleontologie to asi nebude až tak žhavé.
1) Radiokarbonová metoda a její přesnost jsou naprosto irelevantní, protože se používají jen do 100 000 let, z evolučního hlediska nic.
2) Prosil bych o vědecký, nebo alespoň popularizační text (kreacionistické konspirace mne nezajímají), ve kterém je uvedena řádová nepřesnost. Něco takového by metodu totálně potopilo.
3) Nic jako mezičlánky neexistuje, a ani existovat nemůže, protože druhy jsou jen jakási kategorizace jedinců, nemají jasně danou hranici, rozdíl, který by měl být překonán mezičlánkem.
4) To, že se divoce střídají různé hypotézy, zohledňují nové důkazy atd. je ve vědě úplně normální. Pokud jádro evoluční teorie odolává, i když případky se mění, je nejspíš docela dobré.
5) Mezi fosíliemi je pouze nepatrný zlomek všech kdysi žijících organismů. Fosilizace vyžaduje určité okolnosti, které nenastávají často. Fosílie musí odolat všelijakým geologickým procesům. A v neposlední řadě musí být objevena.
6) Pokud máte své tvrzení o tom, že většina nálezů nesouhlasí (s čím? jak?), nebo jsou to podvody (koho? proč?), ze stejně důvěryhodného zdroje jako ty ostatní, tak je dost nevěrohodné.

51

Odpovědět

Nemám rád naučný videa, který sotva stíhám číst, natož abych je zpracovával.

12

Odpovědět

Už jsem si myslel že všichni budou stále opakovat ten evoluční blaf a neřeknou pravdu. Ve skutečnosti je naše DNA podobná tak ze 70%. Je to taková reklama na šampón. 99,9% žen se to líbí a 0,1% jsou zřejmě krávy co o tom neví nic nebo to dělají prostě blbě. 99% zní prostě líp. Těžko by nějaký "vědec" přesvědčoval lidi o tom že jsme z opice kdyby řekl že jsme si podobní skoro ze 70%. 99% je prostě lepší! A jakmile je něco na 99% znamená to že je to prostě "fakt". Tedy krásně nám ukázali to evoluční myšlení.

"Hele chlapi.. To DNA se prostě neshoduje. Vychází mi jen něco málo přes 65%"

"No a co s tím zbytkem?"

"Já nevim.. Prostě vše ostatní se neshoduje vůbec, nebo je to celé zpřeházené."

"Nevadí Petře. Vezmi to co se neshoduje a smaž to. Pak do výzkumu a učebnic dáme jen tu většinu co se shoduje. Tuším, že ti pak vyjde víc než 90%."

"Ok.. A nebude to vadit?"

"Hah.. Proč by mělo? Podívej se na Ernsta Haeckela a jeho embryonální teorii. Ten si to celé vymyslel a ten jeho podvod se učí už 145 let."

1717

Odpovědět

V podstatě parafráze na pseudovědce hlásající blud o lidmi zaviněném oteplování.
Viz. climategate... oni se takhle mezi sebou opravdu baví :-(

29

Odpovědět

Takže když jím banán, tak jsem napůl kanibal? A když sním dva banány ...

392

Odpovědět

No pokud jsi banán, pak ano...

520

Odpovědět

Prečo nedali upozornenie pre kresťanov? :D :D

3116

Odpovědět

Protože by u toho byla jen polovina shlédnutí ;-)

42

Odpovědět

troška ťažko sa to chápe, keď tam použila také príklady, mohla dať napríklad príklad ježka a ježury, to je zaujímavý príklad z poľa DNA

319

Odpovědět

Těžko se to chápe, když si pleteš genetiku s etymologií. ;)

230

Odpovědět

+TaanProč sem taháš hmyz? :O

110

Odpovědět

+TaanEtymologi a Entomologie jsou úplně jiný věci ty kryple :D

110

Odpovědět

+TaanA kripl je s měkkym, ty kriple

62

Odpovědět

+TaanKrypl, stejně jako pyča, je obojetný. :D

62

Odpovědět

+TaanKreténi, to byl asi vtip, ne? :-D

211

Odpovědět

Když se člověk naposledy pokoušel "spojit" lidskou a opičí DNA, dostal se mezi lidi AIDS

2231

Odpovědět

Nene, to se dostal mezi lidi Bushido. :D

423

Odpovědět

+TaanDobře ty :D

103

Odpovědět

Nazdar banáni :)

446

Odpovědět

Zdar saláte!

165

Odpovědět

raz som sa hádal s kreacionistom, že ako vysvetlí, že ked sme nevznikli z primátov, tak ako je možné že s primátmi, ktoré sa telesne tak na nás podobajú, máme najviac podobné DNA. A on na to, že boh stvoril ľudí a opice, a DNA sa tomu sama od seba prispôsobila. Hlavne, že odmieta evolúciu, ale sám aby dokázal svoj názor na Adama a opice využije evolučný prvok (akurát v opačnej postupnosti).

289

Odpovědět

mne bolo vysvelene ze boch recykluje. ze preco by mal do simpa davat uplne novu dna, komu sa ju chce vymyslat, ked moze pouzit uz existujucu a len o tam nalepit.

ak si ale stale myslis ze kreacionizmus je blbost, mal by sa nad tymi bananmi s ktorymi mame spolocnu DNA zamysliet:
https://www.youtube.com/watch?v=2z-OLG0KyR4

ano, aj mne to sprvu prislo smiesne, lenze potom som zacal skumat a dokazy sa nabalovali:
https://www.youtube.com/watch?v=wakK74dYSNw

115

Odpovědět

+K-NinetyNineTo je vtip? Jedno ovoce pasuje do ruky, a to dokazuje stvořitele? A melouny vyrobil ďábel? Nebo je nemáme jíst? Nebo proč do té ruky nepasují? To je fakt skvělý přístup, vybrat si, co se hodí, ostatní hodit za hlavu.

152

Odpovědět

+K-NinetyNineHehe, než jsme začli šlechtit melouny, tak byly velký jako třešně :)

51

Odpovědět

+K-NinetyNine@eXe
Ooooh? Oooooooooooooh!

10

Odpovědět

Záleží jestli myslí černochy, asiaty a nebo normální lidi

6036

Odpovědět

vidím, že poznáš ten preklep motta z jednej z proti-rasistických organizácii

83

Odpovědět

Bubáci, co sem táhnou z Libye, mají 100% shodnou DNA se šimpanzi.

2446

Odpovědět

+BushidoJedinci, co neumí skloňovat slovo "šimpanz" s nimi mají zase shodné IQ.

2628

Odpovědět

+BushidoAha, tak to jsem nakonec já sám.

4311

Odpovědět

+BushidoHu hu že ses na to poučováni nevysral co, opičáku? hu hu

2819

Odpovědět

+BushidoKomunard nic jinýho než poučovat neumí, asi ho to naučili v ZOO

34

Odpovědět

+Bushido@ Bushido 18:34 - 15.7.2015
No nevím, školy nemám, ale mělo by tam být "… se šimpanzy"
http://ziva.avcr.cz/1961-3/pokusy-se-simpanzy.html

25

Odpovědět

+Bushidomykanec pošleš jeden random odkaz kde to maj ještě k tomu blbě :D

50

Odpovědět

+Bushidotak jsem v rozpacích – který vzor na šimpanze použít?
pán nebo muž?

22

Odpovědět

+BushidoŠimpanz bez šimpanze.. takže muž KOLEGO !!! ale vy si klidně skloňujte Šimpanza... to zní tak krásně

70

Odpovědět

+BushidoKomunard: to video je dobré, ale tahle vaše diskuze, to je opravdu pošušňáníčko. .o)

42

Odpovědět

+BushidoTo nechápete, že to Mykanec myslel jako vtip ? :D

11