Je lepší v dešti jít nebo běžet?

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:618
Počet zobrazení:10 341

Ahoj, já jsem nová překladatelka Eržika. Studuji biologii v Brně a budu vám překládat různá videa z vědeckého prostředí, ale i mimo něj.

Dnešní video je z dílny MinutePhysics a název sám napovídá, o čem bude. Zkuste odhadnout odpověď a do komentářů napsat, jestli jste se trefili.

Přepis titulků

Za těch studených a deštivých dnů, kdy si zapomenete pláštěnku nebo deštník a chcete zůstat co nejsušší, měli byste jít a tím strávit víc času na dešti, nebo běžet, což znamená, že byste naráželi do kapek ze strany? Předpokládejme, že ještě nejste promočení na kost a neskáčete do kaluží. Odpověď je jednoduchá. Když uhnete z cesty jedné kapce, posunete se k druhé. Takže množství dopadajících kapek je konstantní a nezáleží na rychlosti vaší chůze. Představte si, že kapky samotné jsou nehybné, ale vy a země pod vámi se pohybujete směrem vzhůru. A tím, že objem 3D rovnoběžníku nezáleží na jeho sklonu, tak ať se pohybujete horizontálně jakkoliv rychle, množství kapek shora za vteřinu bude stejné.

A když se nehýbete, schytáte jenom kapky shora. Ale když poběžíte, narazíte také do kapek z boku a budete mokřejší. Takže za každou vteřinu budete sušší, když budete stát na místě. A čím rychleji běžíte, tím budete mokřejší. Ale když se snažíte dostat z bodu A do bodu B, tak stát na místě se vám moc nevyplatí. A na cestě z bodu A do bodu B nemá množství kapek z boku co do činění s tím, jak rychle jdete. Stejně jako pluh odhrne stejné množství sněhu nezávisle na rychlosti jeho jízdy. Pokud tedy poběžíte deštěm, můžete na to přijít opět díky 3D rovnoběžníkům.

Takže za určitý čas na vás spadne stejné množství kapek a nezáleží na vaší rychlosti. A za určitou vzdálenost narazíte do stejného množství vody (opět nezáleží na vaší rychlosti). Takže vaše celková vlhkost se rovná vlhkosti za sekundu dopadající shora, krát doba, kterou strávíte na dešti, plus vlhkost na metr díky dešti z boku, krát vzdálenost vaší cesty v metrech. Takže abyste na cestě z bodu do bodu zůstali co nejsušší, měli byste minimalizovat množství vody dopadající shora. A to jednoduše znamená vypadnout z deště co nejrychleji to půjde. Titulky: Eržika www.videacesky.cz

Komentáře (91)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mimo jiné, Bořiči mýtů provedli dva pokusy. První v simulovaném dešti, kde výsledky vycházeli dobře pro chůzi. Následně pak provedli revizi v reálném dešti kdy zjistili, že je lepší běžet...
Závěr z retestu zní:
Při opakovaném testu ve skutečném dešti bylo přesvědčivě prokázáno, že běžící testovaný subjekt byl méně mokrý než chodící testovaný subjekt. Použití umělého deště v původním testu vedlo k falešně negativnímu výsledku.

Můj osobní názor je (když tedy nemáte deštník nebo pláštěnku), že záleží na okolnostech a jak je řečeno ve videu jedním z faktorů je vzdálenost. Také záleží na tom, jak moc je déšť kolmý, tedy zda jde po či proti větru. Většinou totiž při dešti fouká i vítr a déšť nepadá kolmo. Člověk prostě musí pocitově odhadnout, zda má význam běžet nebo je to jedno, tj. zda nezáleží na rozdílu mezi chůzí a během, kdy by se při běhu tak akorát ještě zpotil, což je s deštěm, alespoň pro mě, velmi nepříjemná kombinace. Většina lidí to zvládá i bez fyziky či Bořičů mýtů ;-)

00

Odpovědět

Mislím si že je lepší běžet protože na určitém místě budete rychleji a mín zmoknete

12

Odpovědět

Já si myslim, že je nějaká rychlost, kterou je ideální se pohybovat, potom už se každé zrychlení rovná většímu namočení. Čekal sem že jí tam řeknou a ono nic :/ Mám ale pocit, že tahle rychlost bude daleko větší, než rychlost, kterou se může člověk pohybovat, takže čím rychleji běžáme, tím mín zmoknem. (Jen jinak řečena myšlenka videa ;-))

192

Odpovědět

Super že se tu objevují další vědecká videa! A skvělej kanál, do teď jsem o něm vůbec nevěděl. Zatím jsem neviděl fyzikální videa, která by byla lépe zpracovaná, než tohle. Jediné, co se tomu dá vytknout je, že mi nefungovalo video ve Firefoxu (18.0.1), ale s tím si správci určitě poradí.

182

Odpovědět

No, asi po minúte som si radšej povedal, že odteraz budem radšej nosiť so sebou vždy dáždnik :)... btw. toto preložiť v tej rýchlosti... rešpekt

201

Odpovědět

Tak pokud se uvažuje ideální bezvětří, tak to funguje jen v případě že při běhu/chůzi je člověk přesně kolmý k zemi - což není, tak de docílit že při rychlé chůzi a vhodnému náklonu dopředu lze dosáhnout že padají kapky na tělo jen zhora.
Je to jakoby šel člověk do kopce a déšť padal kolmo na rovinu kopce - čili je výhodnější jít, než stát.

181

Odpovědět

Je to jednoduchý :D Pokud měříme "opršení" kterého se nám dostane při cestě z bodu A do bodu B, tak nechť je bod A křeslo u počítače a bodem B lednička. Za předpokladu, že že oba body jsou v jedné domácnosti a platí, že domácnost nemá narušený vnější plášť, pak je řešením konstanta, která nás stejně vůbec nezajímá :D

203

Odpovědět

Z videa jsem mimo... takže je lepší běžet nebo jít? :DD

181

Odpovědět

Od poloviny toho videa naprosto nepobírám... :D

182

Odpovědět

běžet :-D teda co jsem já pochopila....
popravdě jsem spíš čekala, že na konci řekne něco jako : "Z toho vyplývá, že si příště radši nezapomínejte deštník." :-D

191

Odpovědět

V bořičích mýtů na to šli prakticky a dokázali, že je lepší jít

193

Odpovědět

Matně si na ten díl vzpomínám a tuším, že máte pravdu. Ale velkou měrou tam snad přispěla voda cákající na nohavice, ne? :)

181

Odpovědět

Je sice pravda, že je to dokálazali, ale byl to pokus, při kterém na člověka stříkali vodu z požární hadice. Následně se ale k pokusu vrátili a udělali ho znovu tentokrát s zavlažováním nebo něčím podobným a zjistili, že je lepší běžet.

201

Odpovědět

Díky kladné ohlasy. Budu se snažit překládat podobná videa i nadále. A díky i za ty negativní, protože se většinou stejně netýkaly videa :)

192

Odpovědět

Díky předem za překlady ;-)

00

Odpovědět

Na novou překladatelku pěkný start, víc takových videí.... :)

181

Odpovědět

Eržika Deméterová :-D promiň, ale tohle jméno mě vždycky rozesměje. :-)

1810

Odpovědět

Jde c***n a potká cikána. Hej kam des Fero? Ja du za Erzikou. A co u ni? No zasukat si. Tak to ja du s tebou. Jdou dal a potkaji dalsiho cikana. Hej hosi, kam dete? Za Erzikou. Co u Erziky? Zasukat si. Tak to ja du s vama. Potkavaji dalsi a dalsi az jich jde 10. Prijdou k Erzice a zatukaj. Vyleze jeji mama a pta se: Kam dete? Za Erziku. Co u Erziky? Zasukat si. Co myslite ze nase Erzika je, nejaka k***a?!!!! Pujdes jen ty, ty a ty.

1916

Odpovědět

Zajímalo by mě ale kdyby déšť nebyl konstantní, tedy že třeba v půlce by se rozpršelo ještě více takže kdyby jsi běžel tak by jsi to stihl domů před větším slejvákem, než kdyby jsi šel a možná by jsi zmokl méně. Díval jsem se i na ty bořiče a tam taky měli konstatní déšť.

181

Odpovědět

MythBusters: Running in the Rain

https://www.youtube.com/watch?v=HtbJbi6Sswg

183

Odpovědět

Nevim jestli si to nekdo pamatuje, ale tak 5 let zpatky na Nove daval porad "Clever" a tam tohle zkouseli zmerit ale misto normalniho deste na cloveka strikali vodu z pozarni hadice, a pak ho vazili okolik ztezknul a kdyz ten clovek utikal tak vazil vic nez kdyz sel, coz mi prislo jako pekna pekna blbost a ted se mi to konecne potvrdilo. A z toho si jde odvodit jak je TV Nova "uzasny" televizni program. :D

188

Další