Co drží mrchožrouty při zdraví?MinuteEarth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 12
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:210
Počet zobrazení:5 057

Některá zvířata jsou schopná vesele hodovat na nevábně vyhlížejících zdechlinách, aniž by je to ohrožovalo na životě. Jak je něco takového možné, vysvětlí následující video z kanálu MinuteEarth. Slovíčka:

 • to croak - skřehotat, hov. zemřít
 • defense - obrana
 • to fail - selhat
 • decomposer - rozkladač
 • to deter - odradit
 • carnivore - masožravec
 • dose - dávka
 • fatal - fatální, smrtící
 • carcass - zdechlina, mršina
 • prey - kořist
 • to rot - hnít
 • scavenger - mrchožrout
 • vulture - sup
 • to assault sb. - zaútočit na..., přepadnout
 • acid - kyselina
 • germs - bakterie, bacily
 • vaccination - očkování

Přepis titulků

Když pojde zvíře, selže jeho přirozený imunitní systém a během pouhých pěti minut se do něj pustí miniaturní rozkladači. Aby mikroby při hodování odradily větší masožravce, kteří hledají něco k snědku, produkují toxiny jako antrax a botulotoxin, které jsou v malých dávkách pro mnoho zvířat smrtící. Mnozí mrchožrouti se ale mohou do hnijícího masa vrhnout zdánlivě bez úhony. Teprve začínáme chápat, jak to vlastně dokážou. Jednou z prvních obranných linií je kontrola kvality.

Vlci a lišky se vyhýbají mrtvolám sobů, které zabila nemoc, ve prospěch kořisti, kterou zabili predátoři, i když se stále neví, jak poznají rozdíl. Hyena skvrnitá si k večeři navzdory své pověsti radši dá čerstvé maso, čímž minimalizuje kontakt s mikroby. Prohnilé maso je ale někdy to jediné na jídelníčku. Někteří mrchožrouti jako hrobaříci a supi hnijící mršiny přímo vyhledávají, protože se dají snáze najít, sežrat a ubránit.

Brouci proti mikroorganismům v jídle bojují tak, že mrtvoly předem potřou antimikrobiálním slizem. Orlosupi bradatí zase dávají přednost antibiotiku po jídle. Útočí na mikroby žaludeční šťávou, která je desetkrát silnější než ta naše a která je schopná rozleptat ocel. Některé houževnaté patogeny, včetně těch, které způsobují botulismus a tetanus, tento žíravý kotel ustojí a vesele bují ve střevě za ním. Nejsme si jistí, jak supi dokážou přežít prvních několik vystavení toxinům.

Víme ale, že jejich imunitní systémy s každým dalším stykem chrlí čím dál více protilátek, čímž si vůči těmto toxinům vytvářejí odolnost. Zvýšení imunity lze dosáhnout i pomocí socializace. Hyeny a lvi pravděpodobně šíří malé množství bakterií během mytí, žraní a soupeření, což může ve skupině pomoct vybudovat imunitu vůči toxinům jako antrax. My lidé jsme si vytvořili vlastní skupinovou imunitu pomocí kontrolovaného vystavení nemocem jako meningitida a neštovice.

Říkáme jí očkování. Stále jsme ale ještě nezískali imunitu vůči botulismu nebo antraxu. Možná ale okoukáme nějaké triky od mrchožroutů. Máme s nimi totiž společného víc, než bychom si možná chtěli přiznat. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Co je to MROCHOŽROUT ?

81

Odpovědět

Mroch je mrtvej hroch.

170

Odpovědět

+marqueczPřesně tak. Ale už jsem to teda spravila, aby to nemátlo lidi, co mrochy neznají.

140

Odpovědět

+marquecz,,Čí je to tělo?"
,,Mrochovovo"
,,Kdo je Mroch?"
,,Mroch je mrtvej, lásko, je mrtvej"

140

Odpovědět

+marqueczVšichni jsou mrtví Dave. A co ten bílej prášek tady všude kolem :D

10

Odpovědět

A proto si malé děti všechno strkají do pusy budují si tak vlastní imunitu. Co třeba vůbec nechápu proč někdo v domácnosti používá antibakteriální mýdla na ruce ještě dobře ale při sprchování? Akorát si zabíjí symbiotické bakterie

170

Odpovědět

Kdyby mýdla ... koupelny se myjí savem, kupují se vysavače které vás zaručené zbaví roztočů, čističe vzduchu, antibiotiky napumpovaná zelenina, na každou rýmičku nejlépe nasrat další antibiotika. A pak se maminky děsně diví, proč má jejich poupátko alergii na všechno živé kolem sebe a naskakují mu eksémy jen když projde kolem pole. Nehledě na to, že rýmičky má pravidelně obtýden. :)

231

Odpovědět

hlavně kdyby nebyli mrchožrouti, to by se tu válelo hnusu kolem nás, co? :D

111

Odpovědět

mi to přijde zajímavé

43

Odpovědět

Co drží mrchožrouty při zdraví?
-- Imunita.

Aaaa dál?

631

Odpovědět

Druhej !!!
To je taky dobrý ne ?

516

Odpovědět

+Jenda100To víš že jo ty debile..

244

Odpovědět

+Jenda100Prohráls, sestimsmiř...

30

Odpovědět

To je jako proč se nevejde bagr do okapu ... protože je velký... Takže jsem po informační stránce zklamaný. Nevím co chtěli autoři říci větou "Možná ale okoukáme nějaké triky od mrchožroutů. Máme s nimi totiž společného víc, než bychom si možná chtěli přiznat.". To je samé "možná". To jako možná si dám nějakou tu mršinu s obědu, abych si možná vypěstoval odolnost proti antraxu... ...a možná taky ne... a možná se tak narodila a možná je to Maybelline ... Možná by stálo za to aspoň naznačit ten (ne)možný trik.

Jinak díky za překlad...

90