Proč musel Frodo opustit Středozem?

Thumbnail play icon
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:130
Počet zobrazení:21 415

Na konci třetího dílu Pána prstenů Frodo odchází s elfy do Země neumírajících, ale už se nikde přesně nevysvětluje, proč tomu tak je. A proč vlastně odcházejí elfové? A v čem se liší film a kniha?

Přepis titulků

Po Návratu krále mě zajímalo, proč všichni odcházejí. Kamarád, který četl knihy, to nevěděl. To listí ti zastřelo mysl. Je mimo. Asi mu nebudu důvěřovat. No a internet se zase na ničem neshodne. Vydal jsem se do knihovny. Temnota mě pohltila. Vrátil jsem se ještě bledší a šílenější než předtím. Proč musel Frodo opustit Středozem.

O Frodovi musíte vědět dvě věci. Nesl Prsten, protože Gandalf nechal ten nejďábelštější předmět ležet jen tak na zemi. Frodo je na cestě k šílenství. Prsten vás přitahuje, ale má na vás taky značně skličující vliv. Když byl zničen, břímě zmizelo, ale jizva na duši zůstala. Jako Bilbovi. A Frodo byl navíc bodnut morgulskou čepelí.

Asi ho chtěli přeměnit na přízrak, který by jim prsten dal. Já bych ho plácl a prsten si vzal, ale co... Zranění se nikdy nezahojilo a občas mu způsobuje problémy. Frodovi a dalším nositelům Prstenu dovolili Valar, jakási andělská síla Západu, odejít do Země neumírajících, kde mohl zemřít v míru. Sam také technicky chvilku nesl prsten, když dělal Frodo: Když Růža zemřela, odešel tam také.

A být kousnut pavoukem, to Frodovi na zdraví taky nepřidá. Tolkien věděl, že když něco vysvětlíte, přijde to o své kouzlo. Co jsou to midichloriany? Svůj svět popisoval opatrně. A vytvářel nové a nové příběhy. Jeho hlavní práce měla vypadat, jako by ji napsali hobiti. Události byly často prezentovány jako zkazky. Legolas taky prý do Země neumírajících vzal Gimliho, protože byli dobří přátelé.

A Gimli chtěl být s Galadriel. Přitahovala ho bledá nesmrtelná čarodějka. A ji přitahoval zkušený válečník s úžasným plnovousem. Proč odcházejí elfové? Jsou nesmrtelní, ale mohou zemřít na skleslost. Duše elfů jde do Země neumírajících, kde se zrodí ve stejném těle. Tam jsou nesmrtelní, život je neunaví a nikdy nezemřou.

Byly to tři prsteny od Saurona, které utlumily vliv času a umožnily jim zůstat ve Středozemi. Ty byly spojeny s Jedním prstenem. Sauron by buď vyhrál a mocí prstenů je pokřivil, nebo by Prsten byl zničen a jejich prsteny by pozbyly svou moc. Tak či tak, čas elfů byl u konce, proto odešli. Arwen zůstala kvůli smradlavému, ale sexy králi, neodešla s klukem s alby Barbary Streisand.

Proč mohli používat prsteny? Nevytvořil je Sauron. Kdysi elfům pomohl prsteny vytvořit, ale prsteny vyrobil elf Celebrimbor bez Sauronovy pomoci. Prsteny byly spojeny s Jedním prstenem a Sauron jimi mohl elfy ovládat, ale elfové to zjistili a ukryli je. To ho naštvalo, sebral další prsteny a rozdal je ostatním. Lidi prsteny posílily, na čaroděje, krále a podobně, ale časem je pohltily.

Trpaslíky prsteny tolik neovlivnily, ale byli chamtiví, což mu hrálo do karet. Chamtivě kutali příliš hluboko a napadl je Balrog, draci a podobně. Použijme ho proti němu. Pokud jste dost silní, můžete Prsten použít. Proto ho chtěl Saruman. Se Sauronem se spojil jen, aby ho získal a pak ho svrhl a sám vládl Středozemi.

Ale protože vás nakonec pohltí, byl by z něj jen další diktátor. Proto se ho Gandalf tak bál a Galadriel měla nutkání ho získat. Možná proto mu hobiti odolávají, nemají a nechtějí moc. Proto se ho Bilbo vzdal celkem snadno. Proto si i po stovkách let Sméagol zachovává část svého já. Pánešek je můj přítel. Žádné přátele nemáš. Už jen bleskově: Jak Prsten zradil Isildura?

Prsten je kokot. Isildur se zneviditelnil před skřety. A jako pravý kokot se Prsten zvětšuje a zmenšuje. Zvětšil se, sklouzl a bylo po Isildurovi. Přívěšek? Arwen ho nedala Aragornovi, ale Frodovi, aby zvládl prstenový absťák. Takový elfský metadon. Jak se množí skřeti? Mají sex, nejspíše se samicemi. Nerostou jako zlé brambory. Proč pomocí duchů nevyčistili Mordor?

Skvělá otázka. V knize nevyčistili ani Minas Tirith. Jen vyděsili korzáry a nic víc. Byli jste prokleti tisíce let, ale nechceme vás otravovat. Co je tohle? Zbraň, která zasáhne Pána nazgûlů, je zničena a zraní i svého držitele. A pak že je nejde zabít. Je nemůžete zabít. Je jen těžké je zabít. Stačí bod do ksichtu.

Tohle jsou Sauronova ústa. Býval to člověk jako Aragorn. Arwen je vnučka Galadriel. Elrond je její zeť. Incest je běžný, když jste nesmrtelní a nestárnete. Rozdíly mezi knihami a filmy: Zde hobiti řeknou: "Hele, elfové." V knize elfové: "Hele, hobiti." Hobiti cestou narazí na pár hipíků. Toma Bombadila a jeho partnerku Zlatěnku.

V knize nebyli popsáni jako nudisté, ale určitě jinak chodili nazí. Jo, to by ho i tak zabilo. V knize ho probodl skřet. Aragon mu pak mečem srazil hlavu. Legolasův luk je zpevněn elfími vlasy. V knize Aragorn získá meč už při odchodu z Roklinky. Zamiloval si ho. Pořád ho vytahoval. Pořád dokola: "Hle, Andúril, zničený meč byl znovu skut." "Můj meč mi nevezmete."

"Dej jim ten meč." "Dávám jim svůj meč." "Dobře, ale pokud se ho dotknete, jste mrtví." Jeho bojový pokřik v bitvě v Helmově žlebu bylo: "Zlomený meč." Před tažením k Černé bráně ho tasil a řekl: "Vytasím tě až v poslední bitvě." Když Legolas odkládal zbraně, řekl: "Dala mi je paní Lothlórienu." A ve světě se třemi ženami si všichni říkali: "Sáhla na ně holka!"

Mě nemůže zabít žádný muž. Tohle řekla už před bojem: Já nejsem muž. Poté se zarazil a řekl si, že si musí dát pozor. Aragorn měl mít léčivý dotek. Ale akorát všem dával králův lístek. Králův lístek. Králův lístek. Králův lístek.

Králův lístek. Vyléčil Froda i Sama, nevíme čím, ale čím jiným než královým lístkem. Než ho použil na Froda, řekl: "Asi to nepomůže, ale..." Frodo a Sam se nerozdělili a oba slyšeli, jak Glum mluví sám se sebou. Než vešli do pavoučího doupěte, řekli si: "Jo, to je past." Hořící Denethor neuběhl stovky metrů. Saruman nezemřel zde.

Nakonec se vrátil a dobyl Kraj jako v knize 1984. Hobiti ho pak společně porazili. Gandalf tam byl, ale nepomohl. Řekl: "Můj čas pominul, už lidem Středozemě nepomáhám." "Jdu se zhulit k Bombadilovi." Sarumana zabije Gríma Červivec, takže to je podobné. Filmy jsou skvělé, až na tuhle scénu. Dojemný moment. "Zachránil jsi svět, Frodo." "Gandalfe, ty žiješ."

Ale je to jen divné. Možná si to šetřili na tuhle scénu. Vy se nikomu neklaňte. Doják. Tolkien psal hodně. Palantír má svůj příběh, všichni mají rodokmeny, existuje tu spousta jazyků. Vtipy o pečení lembasu. I když to přečtete vše, máte pocit, že je toho víc.

Nebo můžete studovat skutečnou historii. Věděli jste, že ve starověkém Římě bylo... Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je tak skvělý! :D obzvlášť když k tomu znáte mytologii :D

00

Odpovědět

No nic, chce to další filmový maraton ze středozemě :)

90

Odpovědět

tie veci o postavách po zničení prsteňa sú v nejakej knihe? alebo sú to len nejaké tolkienove poznámky ku knihám?

10

Odpovědět

Ne, to napsal sám Samvěd ve tweetu.

52

Odpovědět

Takový to jak Saruman ovládl Kraj atd. je tuším na konci Pána prstenů. Víc o historii elfů, Saurona atp. je v Silmarillionu.

40

Odpovědět

Že ve starověkém Římě bylo co? cooo? Teď kvůli němu nebudu spát, dokud si nepřečtu všechno o starověkém Římě!

53

Odpovědět

běžný že si sral na lavici a hned vedle tebe sral někdo další, páč tohle u nich byl veřejné záchody...

16

Odpovědět

+lenaciaNaopak. Hovna byla tehdejším 'palivem' společnosti. Především díky fosforu, který se využíval jako cenné hnojivo.

03

Odpovědět

+Lco, naopak???

20

Odpovědět

"Tolkien věděl, že když neco vysvětlíte, přijde to o své kouzlo." Proto ve videu vlastně nezazní odpověď na otázku, proč musel Frodo opustit Středozem? :D Každopádně odpověď je že nemusel, bylo mu to umožněno a sám si zvolil.

181

Odpovědět

WTF

23

Odpovědět

Knihy jsem četl, film viděl. Autor videa ze sebe chtěl dělat chytrýho, ale takhle vytržené z kontextu je to pouze trapné přes to, že co zmiňoval je pravda.

241

Odpovědět

0:59 - Valar. Vala je jednotné číslo.

40

Odpovědět

Děkujeme za upozornění, opraveno :)

40