Proč MBTI typologie nedává smyslVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:69
Počet zobrazení:6 787

Typologie osobnosti MBTI je pravděpodobně nejpoužívanějším testem osobnosti na světě. Jsou ale jeho výsledky spolehlivé a jak moc vážně bychom je měli brát?

Poznámka k překladu:
Detailnější vysvětlení k tomu, jak MBTI typologii vidí profesionálové z oboru, najdete v doprovodném článku na webu Vox.com (anglicky). A kdyby vás přepadla chuť se otestovat, tak se můžete vyřádit například tady (česky).

Přepis titulků

Existuje test o 93 otázkách, známý jako typologie osobnosti MBTI. Nejspíš jste o něm už slyšeli, je to nejpoužívanější test osobnosti na světě. Nejdokonalejší test osobnosti je MBTI test. Společnost CPP, která jej provádí, údajně vydělává 20 miliónů dolarů na 2 miliónech lidí, kteří test podstoupí a na společnostech, které test podstupují každý rok. Uděláte si test, odpovíte na 93 otázek a zjistíte, že jste jedním z 16 osobnostních typů.

Jediný problém je, že tento test nemá žádný význam. Kliničtí psychologové, psychiatři nebo kdokoliv z oboru lidského chování, kdo nemá podíl v této společnosti, testu vlastně nevěří. Vraťme se na začátek. V roce 1921 Carl Jung, jeden z prvních nesmírně vlivných psychiatrů, předpokládal, že lidé spadají do určitých typů. Ti, kdo vnímají, nebo usuzují, ti kdo preferují smysly před intuicí.

A pak ti, kdo upřednostňují myšlení, nebo cítění. Ale už tehdy si uvědomil, že většina lidí nepasuje jen do jedné kategorie. Napsal: "Každý jednotlivec je výjimkou tohoto pravidla." O pár desetiletí později se dvojice Američanek bez vzdělání v psychologii, Katharine Briggs a její dcera Isabel Briggs Myers, rozhodla těchto myšlenek využít a vytvořit to, čemu říkáme typologie osobnosti. Kolem roku 1957 začaly typologii poprvé testovat. Použily Jungovy typy, ale terminologii trochu upravily tak, aby každé osobě byla přiřazena jen jedna ze dvou možností.

Nemohl jste být trochu extrovert, anebo jen trochu introvert. Ale protože takto lidé nefungují, nejsou výsledky vůbec spolehlivé. Jedna studie zjistila, že až 50 % lidí, kteří test podstoupili podruhé, dosáhlo jiného výsledku, přestože k tomu došlo jen o pár týdnů později. 89 společností z žebříčku Fortune 100 a 200 federálních agentur využívá test k rozdělení stávajících i potenciálních zaměstnanců do typů a k jejich zařazení do školícího programu a na pracovní místa.

Několik studií však potvrdilo, že test nedokáže předpovědět úspěch lidí na různých pozicích. Opravdu divné je to, že přední psychologové ve správní radě nevyužívají tento test ve vlastním výzkumu. Carl Thoresan, stanfordský psycholog a člen správní rady CPP, v roce 2012 připustil, že kdyby test využíval, měli by jeho akademičtí kolegové pochyby. Počkat.

Proč je MBTI test tak populární? No, protože dává jen pozitivní výsledky a nahrává myšlence, že se lidé dají hezky zaškatulkovat. Lidé milují škatulky. Po testu se nedozvíte, že jste sobečtí, líní nebo zlí. Výsledky jsou vždy pozitivní. Jelikož jsou popisy vágní, nelze s nimi moc polemizovat. Říká se tomu Forerův efekt. Je to technika, kterou dlouho využívali astrologové, věštci a další pseudovědy, aby přesvědčili lidi, že o nich mají přesné informace.

"Přiřazení osobnosti" je pro nás něco lákavého. Proto jsou tak populární horoskopy a zbožňujeme kvízy od BuzzFeedu. Ale pravdou je, že lidská osobnost je opravdu komplikovaná. Není nic špatného na tom si test udělat, když se chcete pobavit. Ale je třeba si pamatovat, že MBTI typologie je dobrá jen pro jednu věc, pro zábavu.

Překlad: sethe www.videačesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hippokrates měl dělení na 4, Jung pouze na 2 a vystačili jsme si s tím. Rozdělení na 16 je celkem krásné, jelikož je ve 4 sférách. Ne jen v jedné (extroverze) či dvou (extroverze,labilita - viz Hippokrates) či třech, pokud bereme polární dělení podobné Jungovi.
Ale jasně, někomu se to líbit nebude, protože by rád měl specifické individuální dělení. A tomu se říká "občanka". Rovnou můžem dělit lidi na 8 miliard druhů a říct, že jsem originál a nejvíc se blížím profilem ... k sobě. :))

10

Odpovědět

No ja som si robil asi 10 roznych testov a vždy mi vyšlo ENTP. Ono tie testy su hlavne rozne kvalitne, čiže najlepšie si je prečítať o každom jednom type a zaradiť sa sám.

Vo videu je veľa neprávd. MBTI netvrdí, že je niekto introvert alebo extrovert, ale že je z väčšej časti jedno alebo druhé. Kľudne to môže byť 51:49.

Ďalšia nepravda je, že uvádza iba pozitívne výsledky. Každý typ MBTI má aj svoje negatívne vlastnosti. Sú dokonca aj štúdie, kde je rozdelenie typov podľa výšky mzdy, ktoré priemerne zarábajú v ekonomike a niektoré typy sú tak "lepšie", alebo "horšie" ako druhé.

Forer efekt pri MBTI vobec neplatí, nakoľko jednotlivé typy sa od seba diametrálne líšia.

124

Odpovědět

Souhlasím. Viděl jsem několik variant MBTI testů a ty komplexnější dají výsledek s přesahem k jiným věcem. Konečné definice mohou být zavádějící, ale inklinace k typům myšlení a rozhodování jsou docela průkazné a jde s nimi pracovat.

60

Odpovědět

"najlepšie si je prečítať o každom jednom type a zaradiť sa sám" - to je právě to nejhorší co můžeš při takovém testování udělat... Protože pak na otázky odpovídáš (ať už vědomě-nebo nevědomě, více-či méně) stylem: No jsem přece ten a ten typ, takže bych měl odpovědět tak a tak - čímž naprosto zničíš výpovědní hodnotu testu.

00

Odpovědět

+ValsorajKečeloha další kámen úrazu je, že často odpovídáme spíš na to "jací chceme být" než jací doopravdy jsme

00

Odpovědět

To se veřejně neví, že osobnostní a psychologické testy co si vyplňujeme sami nejsou spolehlivé? Samozřejmě, že není striktních 16 osobností na světě :) Ale zase bych to nepřeháněl s tím, že lidí jsou komplexní, unikátní sněžný vločky, i když si to rádi myslíme.

121

Odpovědět

A teď je čas přeložit Petersonovy přednášky o osobnostních typech podle Velké pětky ;)

86

Odpovědět

Spustim test a hned prvni otazka : "Raději mám, když: "
a) Jsou věci rychle hotové
b) Jsou ještě všechny možnosti otevřené
a mam z toho uplne dilema, co mam vybrat......Diky videacesky :D

42

Odpovědět

Není zač. Je to jen test, tak si vyber, co je ti tak nějak bližší a moc nad tím nepřemýšlej.

41

Odpovědět

podle rozhodování dej b) ;)

90