Proč zapomínáme jména?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:125
Počet zobrazení:4 637

Stalo se vám někdy, že jste zapomněli jméno člověka dříve, než jste se mu stačili sami představit? Co to o vás vypovídá a co o tomto fenoménu říká věda nám dnes ukážou kluci z AsapSCIENCE. Tipy, jak si zapamatovat jména, můžete najít zde.

Přepis titulků

Poznáte někoho nového, představíte se a když si potřesete rukou, uvědomíte si, že už jste zapomněli, jak se ten člověk jmenuje. Proč se to pořád opakuje? Co to vypovídá o vašem mozku? Je pravděpodobné, že si zapamatuje spíš něčí obličej než jeho jméno. Naše mozky jsou nastaveny tak, aby rozpoznaly detaily obličeje. Skeny mozku naznačují, že na každý obličej máme konkrétní buňky. Na zapomínání jmen má možná vliv takzvaný Pekařův efekt.

Když vám řeknu, že jsem pekař, poskytuji informace o tom, co dělám a jak trávím čas. Když ale řeknu, že se jmenuji Pekař, tato informace není s ničím spojena a snadno ji zapomenete. Jména jsou přeci jen dosti náhodná a nepojí se s nimi žádné další informace. A pokud si váš mozek není schopen vytvořit asociace mezi informacemi, zvláště s tím, co už znáte nebo co je vám blízké, je pravděpodobné, že tuto informaci zapomenete.

Samozřejmě tomu nepomáhá, že se často soustředíte na představení sebe sama. Říká se tomu efekt dalšího v pořadí. Namísto pozorování a poslouchání toho druhého se váš mozek začne soustředit na své vlastní představení. Na to, co řeknete, jaký pohyb uděláte atd. Prostě nám nejde zároveň šíření informací a zároveň ukládání nových informací.

Naše mozky mají dlouhodobou a krátkodobou paměť. Krátkodobá neboli pracovní paměť je ovšem kapacitně omezená. Pokud se nesoustředíte, rychle mizí. A nakonec existují studie, které naznačují, chvilka napětí... že je vám to vlastně jedno. Možná jste na párty a dotyčného už nikdy neuvidíte, nebo nemáte zájem vytvářet další vztahy.

Jednoduše řečeno, čím více vás něco zajímá, tím pravděpodobnější je, že se vám to v mozku uloží. V důsledku toho jsou lidé, kteří rádi navazují nové vztahy, naladění a soustředění a díky tomu nemají vůbec pocit, že by jejich paměť byla namáhána. Jak ale můžete svou schopnost zapamatovat si jména vylepšit? V našem AsapTHOUGHT videu pro vás máme 7 tipů, jak předcházet zapomínáni jmen. Odkaz najdete v popisku.

Tyto tipy nám moc pomohly. Pro více vědeckých videí odebírejte náš kanál.

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Schválně: kdo zapoměl jméno asapscience?

10

Odpovědět

Mám veľmi milú príhodu. Raz sme boli ja s kamarátkou a kamarátom niekde na staromestských slávnostiach a kamarátka nás predstavovala jej spolužiačke.. tak sme sa zoznámili a keď sme si dopodávali ruky a to všetko, tak ony sa zakecali a my sme šli poza ne a sme sa s tým kamarátom tak na seba pozreli a naraz sme potichu povedali "ako sa to volala?" :D mi to príšlo teraz na um a aj keď také trošku trápne, ale rád na to spomínam, lebo to je úplne skvelý pocit keď sa s niekým na niečom úplne náhodou zhodnete :D a ešte potom šla tá naša kamarátka na WC a my sme tam ostali sami s neznámou a nemali sme ako prerušiť trápne ticho, lebo sme nevedeli jej meno a začať "inak ty čo, ako?" je trošku divné :D

73

Odpovědět

temer presne muj pripad, jmena a nazvy hned zapominam, pokud je nejak nepouzivam delsi dobu, abych si je zapamatoval.

80

Odpovědět

Nejhorší je, když přijdu někam, kde se mi představuje víc neznámých lidí. To už se ani nesnažím si něco zapamatovat.

880

Odpovědět

My name is Slim Shady

281

Odpovědět

'Cause I'm Slim Shady, yes I'm the real Shady
All you other Slim Shadys are just imitating

160

Odpovědět

První věc co mě napadla, když jsem viděl ten úvodní obrázek :D

70

Odpovědět

Kurnik, kde je ten odkaz? :-D

72

Odpovědět

Pod videem ;-)

191