Programování je předmětem budoucnosti

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:375
Počet zobrazení:8 582
Celý svět kolem nás stojí na počítačové technologii, vše od průmyslu až po zdravotnictví řídí počítače za použití předem napsaného programu. Právě programování je v dnešní době základem každé branže a setkáme se s ním úplně všude, proč tedy není vyučováno na školách? Následující video se vás snaží motivovat, abyste sami tuto výuku vyhledávali, protože právě programování je součástí vašeho každodenního života, a i přesto je značně opomíjeno. K tomuto tématu promluví ve video spousta známých tváří, jako například Gabe Newell, Mark Zuckerberg, Bill Gates a mnoho dalších. Video zároveň slouží jako propagace stránky code.org, kde si můžete základy programování sami vyzkoušet. Co myslíte? Mělo by být kódování vyučovací předmět stejně jako matematika nebo cizí jazyk?

Přepis titulků

"Všichni bychom se měli naučit programovat počítač, protože nás to učí lépe přemýšlet." Poprvé jsem se k počítači dostal ve čtrnácti. Rodiče mi koupili Macintosh v roce 1984, to mi bylo osm. Byl jsem v 6. třídě. Já se naučila programovat na vysoké. První semestr na vysoké, Úvod do počítačové vědy. Napsal jsem program na hraní piškvorek. Myslím, že to byl dost skromný začátek.

Můj první program se ptal na věci jako: jaká je tvoje oblíbená barva, nebo kolik ti je let. Prvně jsem se naučila, jak zobrazit zelený kruh nebo červený čtverec přímo na obrazovce. Poprvé, co jsem donutil počítač, aby sám napsal: "Ahoj, světe," bylo to prostě neuvěřitelné. Programovat jsem se neučil, abych věděl všechno o počítačové vědě nebo byl špičkou v oboru. Začal jsem, protože jsem chtěl umět něco, co pobaví mě i mé sestry. Napsal jsem jednoduchý program a potom jsem k němu jen něco přidal, a když jsem se potřeboval naučit něco nového, našel jsem si to v knize nebo na internetu. Vlastně je to dost podobné hraní na hudební nástroj...

nebo sportování. Ze začátku z toho může jít strach, ale pak tomu začnete přicházet na kloub. programování se dá naučit, vím, že to může být děsivé, stejně jako spousta jiných věcí, ale... co není? Většina programování je dost snadná. Je to spíš o řešení problémů než o vytváření složitých algoritmů, jak si většina lidí myslí. Na to, abyste se naučili programovat, nemusíte být génius. Stačí být odhodlaný. Sčítání, odčítání, to v podstatě stačí.

Asi byste měli znát násobící tabulky. Na programování nemusíte být génius. Copak nezvládáte bez geniality číst? Ať už se chcete stát závodníkem nebo hrát baseball nebo... postavit dům. Všechny tyhle věci software otočil naruby. Počítače jsou všude, chcete pracovat v zemědělství? Nebo v zábavním průmyslu? Nebo chcete něco vyrábět? Počítače jsou všude. Jsme v roce 2013, vše závisí na technologii - komunikace, bankovnictví, informace.

Ale nikdo z nás neumí číst ani psát kód. Když jsem studoval, po škole jsem chodil do skupiny s názvem The Wiz Kids, a když na to lidé přišli, smáli se mi a takové ty věci. Mně to bylo jedno, podle mě je to super, hodně se toho naučím a mí přátelé mají práci. Doslova se snažíme najmout tolik talentovaných lidí, kolik jich jen najdeme. Jediné omezení systému je současný nedostatek lidí, kteří jsou vyškolení a mají ty schopnosti. Abychom získali ty nejlepší lidi, snažíme se pro ně vytvořit co nejúžasnější prostředí. - Máme skvělého šéfkuchaře.

- Jídlo zdarma. Snídaně, obědy, večeře. Prádelnu zdarma, něco na zub. Dokonce i místa na hraní, videohry, koloběžky. Po celé kanceláři je spousta míst, kde si lidé mohou hrát, relaxovat, soustředit se, poslouchat muziku a být kreativní. Ať už si chcete vydělat hodně peněz, nebo jen chcete změnit svět, počítačové programování je v tomto ohledu nesmírně mocnou dovedností.

Myslím, že kdyby mi někdo řekl, že... software je vlastně o lidstvu, o pomáhání lidem pomocí počítačové technologie, změnilo by to můj pohled na věc mnohem dřív. Být schopen opravdu přijít s nápadem a pak ho vidět před sebou a stisknout tlačítko, aby ho viděly miliony dalších lidí... Myslím, že jsme úplně první generace, která může něco podobného zažít. Když si představíte, že můžete něco rozjet jen tak na koleji, vzít partu lidí, která nikdy nevybudovala velkou firmu, a vytvořit společně něco, co denně používá miliarda lidí.

Zní to šíleně. Jsem za to rád a je to úžasné. Programátoři zítřka jsou kouzelníci budoucnosti, bude to vypadat, že máte magické schopnosti. Je to úžasné. Asi je to zatím nejblíže, co jsme se kdy přiblížili k super schopnostem. Skvělí programátoři jsou jako rockové hvězdy. Tak to je. Milion nejlepších pracovních pozic v Americe možná zůstane nezaplněno, protože se pouze na jedné z deseti škol učí programování.

Ať už chcete být doktorem nebo rockovou hvězdou, požádejte o výuku programování na vaší škole nebo navštivte code.org. Překlad: Senrimer www.videacesky.cz

Komentáře (72)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ja chcem byť programátor,ale mám len 14 rokov,zatiaľ viem HTML 5 a CSS3 a učím sa javacript a Jquery. Na našich hodinách informatiky námraz za čas niečo učiteľ povie (minule 20 minút hovoril o antivírusových programoch,skoro som zaspal).Ja väčšinou počas informatiky zapnem Editor a pridávam nejaé veci do stránky alebo sa učím javascript ale spolužiaci stále drtia counter strike...Screw you,Slovenský školský systém :D

292

Odpovědět

měl jsem problém s vhodnou školou, zaplatil jsem si kurz, v itstep. Jsou zde kurzy už od 9 let. Ale mě zajímá android a java, lektor mě vyslechl a já jsem udělal dobře.

01

Odpovědět

My máme na škole programování, ale opravdu jen základy, které jsou celkem na nic.. html a pascal, ale díkybohu se hlásím teď na vysokou na informatiku :D

215

Odpovědět

Ale ani na vejšce tě to nebudou "učit". Ukážou ti základy, nějakou základní problematiku a semantiku, ale pokud chceš bejt dobrým programátorem, tak je stejne ze všeho nejdůležitější ta oddanost a aby tě to bavilo :)

211

Odpovědět

Jsem na vysoký na informatice a co se týče učení programování, tak je to jedna velká tragédie. Jsem rád za to, že jsem se naučil programovat už na základce/střední, protože to jak probíhají přednášky z programování je fakt na nic.

201

Odpovědět

+Sk1X1presne to byl duvod proc jsem v prvnim semestru z vejsky odesel - taky jsem byl na informatice, dal jsem si ctvrt roku dovolenou a pak to zkusil jako programator u jedny nejmenovany mezinarodni it firmy a jsem tam do ted, rok a 2 mesice, tak to zkus taky :)

202

Odpovědět

+Sk1X1na Vš se programování jako takové dá se říct nevyučuje :) Je to jenom hromada nudnejch keců okolo s nulovou hodnotou praxe jit na Vš aby ji se naučil programovat a nebo se stal lepšim programatorem je holé šílenství, zvláště když se veme v potaz, že většina Vš začíná v programování zase od základu kvůli studentum gymplu, kteří o tom vědí hovno :)

Pokud chce někdo bejt dobrej tak buď dělat Vš (kvůli papíru) a u toho programovat a nebo nejlepe makat uz pro nejakou sw firmicku a nebo se na VS uplne vysrat a venovat se pouze programovani. Tohle se tyce defakto veskerych oboru a profesí tykajicich se počítačů. (site,programovani,zabezpecovaci systemy).

VS informatiky je jenom buzerace, koleje, chlast a matematika :)

215

Odpovědět

Mám hrozně rád překlad "snacks" jako "něco na zub", je to krásný český obrat :)

211

Odpovědět

Mark Zuckerberg je zlodej a lhar... kdo videl film Socialni sit mi da za pravdu.. ukradl napad s FB a pak vyhodil ze spolecnosti svyho nejlepsiho kamose ... takova bezpaterni krysa a kazdej kdo pouziva FB mu nahrabava do kapes. Navic FB takova zlodejska aplikace na ziskavani informaci o uzivatelich... Ne ze vy si tam zalozite pro sebe profil atd... to vy jim tam davate informace o vas aby vsechny ostatni instituce vedeli co delate kde bydlite atd

2326

Odpovědět

Lidé u Facebooku vysedávají denně, jako ovce. A to je ten pokrok lepším směrem? Počítače jsou všude a každý k nim má přístup? Bitch please, 1/100 má možnost. Zbytek lidstva se hold nikdy nezúčasní toho "lepšího světa" které programování přineslo. Hladovějící děti budou akorát obrázky na těch výtvorech které programování přineslo.
Ale kdyby například dodělali Half life 3...Tak sláva technologiím.

2111

Odpovědět

Super. Dík za preloženie. A mohli by ste preložiť aj toto prosím?.. http://www.youtube.com/watch?v=dU1xS07N-FA

181

Odpovědět

Programování není o jazyku, synataxe se naučí každý. Je to jen o logickém uvažování, a to každý nemá.

243

Odpovědět

... ale měl by mít.

235

Odpovědět

Přesně tak, spousta lidí si myslí že když se naučí jazyk, tak umí programovat. Tak to ale nefunguje.

232

Odpovědět

Třeba já programování jako povinný předmět mám, dokonce z něj budu i maturovat. Ať žije C# :D

227

Odpovědět

Neboj se, oni ti tam přihodí javu a c++. S javou si zvykneš na pár změn v syntaxi a pohoda. Ale počkej až poprvý uvidíš že * nebylo vždycky jenom krát :D

232

Odpovědět

http://kyberna.cz/" rel="nofollow">Kyberna? :D

191

Odpovědět

Zavádět to jako povinný předmět je podle mě nesmysl. Proč by se to měli učit i lidi, kteří se o to vůbec nezajímají? To je jako kdybych někomu cpal svoji chemii nebo biologii... Kdo programovat chce, tak jde na příslušnou školu nebo si na gymplu zvolí příslušné předměty. Nemůžou být všichni programátoři...

1917

Odpovědět

ŠOK - chemie a biologie jsou povinné předměty.

A nevím, proč si pod výukou programování hned všichni představují, že se tam budou děti učit, jak se stát novým Billem Gatesem. Tady jde o výuku elementárních principů a v konečném důsledku o to naučit se trochu analyticky myslet. Pak by se nestávalo, že 90% populace nemá mentální kapacitu na to pochopit byť jen funkci KDYŽ (IF) v Excelu.

Mimochodem výmluvy, že na to někdo nemá vlohy (podobně jako na matematiku), je čirý alibismus a lenost, výjimečně pak diagnostikovatelná idiocie - vyberte si.

265

Odpovědět

Hlavně že tu tvoji Chemii a Biologii + další předměty jako výtvarnou výchovu na ZŠ cpou.
Mě například vůbec nejde,malovat kreslit, jako programátorovi se mi moc nebude hodit kreslit a přesto to na základce je.

232

Odpovědět

Ono je to moc hezké, ale naučit se programovat na takovou úroveň že si naprogramujete např. hru na mobil dá roky tvrdé práce... Ale jinak super motivace :)

205

Odpovědět

Není to tak úplně pravda. Např. jeden můj kamarád si naprogramoval hru na android asi po třech měsících a je to celkem složitá hra. Podle mě, když člověk opravdu chce něco takového udělat, tak se mu to povede (a ani to nemusí být tak dlouho). ;-)

198

Odpovědět

+Bluray"jeden náš kamarád" - o tomhle týpkovi už jsem slyšel hodně, všestranej borec

234

Odpovědět

+BlurayTo mohl ale určitě už měl předtím pokročilé zkušenosti s nějakým jiným OOP jazykem.. Ne-li dokonce s Javou.. Ale pokud v životě neviděl podmínku,cykly a takovéhle věci tak bych toho týpka fakt chtěl znát...

192

Odpovědět

+BlurayJá jsem dva měsíce po tom co jsem se začal učit programovat napsal v C++ poker v konzoli (Texas hold'em), hráč proti umělé inteligenci, kterou jsem sám vymyslel. Systém sázení, rozpoznávání kombinací, všechno vlastní. Tehdy jsem ani neměl páru k čemu jsou funkce, natož třídy, psal jsem to všechno do main, kód asi na 10 000 řádků, strašná prasárna. Fungovalo to a dokonce se mi proti tomu povedlo i párkrát prohrát. Hned potom jsem se naučil Allegro a napsal stejným stylem pacmana v podstatě se stejnýma znalostma toho jazyka. I když skoro nic neumíš, ale baví tě to a máš na to čas a odhodlání, tal můžeš dokázat věci, to by ses divil. Takže věřim tomu, že i takoví "týpci", co po třech měsících napíšou hru na Android, existujou...

232

Odpovědět

+Bluraygeward : pokud programujes dyl tak vis ze prave v tom jak se pise kod se rozlisuje jak je clovek dobrej programator, neni tezky napsat nejakej monstrozni program, je tezky ho napsat tak, aby byl funkcni, rychlej, modifikovatelnej, kod prehlednej - cistej, obecne co mozna nejkratsi, znovupouzitelnej, to v pripade jedny metody v main uplne neni, ale musim souhlasit ze ze zacatku to tak proste bejva, ja sem zacinal uplne stejne

220

Odpovědět

jenze na nasi skole, kde ucitele umi maximalne naproste zaklady prace s pocitacem, kde ucitelky informatiky o tom vi h*vno a neumi udelat ani to co po nas chtej a ten problem rozhodne neni jenom u informatiky- proste s takovouhle urovni a kvalitou skolstvi fakt ne.. to by bylo o hodinu nudy vic, pri ktere by se nic nedelo..

211

Odpovědět

Vezměme volitelný předmět IT (běžná praxe na ZŠ) a nechme tam učit vysokoškoláka z oboru jako přivýdělek a nechte ho volitelným.
Ale "IT" kde vás učitelka dějepisu učí jak sečíst dvě hodnoty v excelu, (což končí naukou od spolužáka o tom, jak vytvořit hru po lanu) je asi zbytečnost.

220

Odpovědět

+Beesman"což končí naukou od spolužáka o tom, jak vytvořit hru po lanu" :D Na tohle jsou nejlepší intry a koleje :D Během měsíce vytváření lanek na intru, nebo sprovozňování zdílení internetu se člověk naučí víc, než za 4 roky ve škole.

210

Odpovědět

+BeesmanKdyby je naučili aspoň sečíst dvě hodnoty v excelu. Už jsem radil s většíma blbostma, takovým co to měli čerstvě umět ze školy. Neučí je ani tak zbytečnosti, jako spíš snad i trochu užitečné věci, ale zbytečně. Nenaučí je číst si co mají na obrazovce, přemýšlet nad tím a zkoušet to. Naučí je na kterou ikonku kliknout aby se ukázala která tabulka, oni si to nezapamatují protože se to takhle pamatovat nedá a pak jsou v háji, když si ve wordu omylem změní vzhled stránky.
Vysokoškolák z oboru by byl ideální, ale na základce učit nemůže bez pedagogického vzdělání (normální člověk by je po týdnu umlátil, učitele asi učí jak to neudělat) a proto, že se tento předmět pořád nějak nebere vážně, bohužel.

210

Odpovědět

Video je fajn aj myšlienka svojim spôsobom, ale furt je to len reklama na účely ich stránky ... ich firmy... Vyučovanie na stredných školách programovanie by bolo fajn, ale nie je to pre každého a asi by to nebolo fér nasilu nútiť ľudí ktorý nato nemajú vlohy. Aj naši vysokoškolský učitelia mali s vysvetľovaním a ukazovaním problémy nechcem vedieť čo by sa dialo na obyčajných školách.

197

Odpovědět

Jak to myslíš "kteří na to nemají vlohy"? To se ve škole přeci dělá úplně běžně, nejlepším příkladem asi matematika. Na to také nemá vlohy každý. A to, že se na čtverku můžeš naučit - můžeš, ale potom i na programování. Takže žádný rozdíl v tom není.

214

Odpovědět

+Ink:D Jenže matiku k životu potřebuješ trochu víc než programování. Souhlasím, že by se to rozhodně nemělo učit na ZŠ, nebo na odborných středních školách zaměřených jinym směrem. Ale třeba na gymplech, kde se učí prakticky všechno, by nějaký ty základy bejt měly (třeba jen jednoduchý C# console, + nějakej dobrovolnej předmět na Visual). Taky by tam mohli bejt základy vytváření a správy webu (zase třeba jen obyč HTML, + PHP, APS, nebo Java pro dobrovolníky)

196

Odpovědět

Nemůžete na školách začít vyučovat programování. Jen si představte situace, že každý umí psát kódy, které vytváří programy a mění počítače spolu s internetem k nepoznání. Co by se potom stalo s profesionálními firmami, které mají ročně zisky v řádech desítek miliard? Co by se stalo s výrobci softwaru, kteří by nadále nemohli zvyšovat hardwarové nároky PC a vydělávat tak peníze jiným firmám, protože by někdo přišel na systém, jak spustit Crysis 3 v plné grafice na tři roky starém počítači? Co by se stalo se strojírenským průmyslem, kdyby si každá obsluha stroje uměla napsat svůj vlastní program? K čemu by byli programátoři a velké nadnárodní společnosti, kdyby každý jedinec uměl přesně to, co oni? (Jen pro některé, myslím to sarkasticky.. ale to by snad pochopil i Sheldon)

2029

Odpovědět

Tak ono je programovani a programovani ze. Kdyz se podivam na ten Code.org co prezentujou ve videu, tak jde spis o vyuku pro absolutni zacatecniky nebo deti, aby si osahali praci s pocitacem. Nejake pretahovani prvku na okno ve wysiwyg editoru a naklikavani parametru se neda povazovat za regulerni programovani.

Myslim, ze hodne lidi timhle nabyde pocitu, ze si dokazou udelat za chvilicku hru na mobil (napr. strilejici raketka nebo auticka). Takovy clovek ale drive nebo pozdeji neodvratne narazi na vyssi level jako C++, QT, OpenGL nebo DirectX a s hruzou od toho utece.
Takze bych se o praci profi programatoru moc nebal. Ono i ten wysiwyg editor nekdo musel vytvorit, coz taky neni zadna sranda pro zacatecniky.

231

Odpovědět

+zikuratOno mnohdy úplní začátečníky jsou tak snaživí, že člověka až zrak přechází.

192

Odpovědět

Konspirátor za každou cenu co? :D Firmy mají problém sehnat alespoň nějaké programátory, protože to zkrátka není to samý jako naučit se sám jezdit autobusem a ty řekneš tohle :)

201

Odpovědět

Doprčic špatné okno :D

230

Odpovědět

Normálně se prodávají koňské klobásy a salám které obsahují i koňské maso a nikdy to nikomu nevadilo. Osobně jsem jedl jak výrobky z koňského masa tak už jsem měl i nutrii s zelím a knedlíkama a známý jednou dovezl guláš z medvědího masa když byl v rusku. Nedělalo by mi ochutnat kočičí nebo psí maso. Všechno je to maso a pokud se správně připraví tak nemůže uškodit.

228

Odpovědět

Jeden z nejlepších názorů na programování co jsem četl.

221

Odpovědět

Nevim, programovani mi prijde hodne tezke ( i vetsine lidi okolo me), takze povinny vyucovaci predmet by to rozhodne byt nemel, maximalne na IT skolach. Jinak programovaci zkousky na skolach byvaji, takze neni duvod zavadet to jako predmet

1916

Odpovědět

Sorry myslel jsem krouzky a napsal jsem zkousky :D

191
Další