Čeho se obává Bill Gates?

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:413
Počet zobrazení:6 301

Bill Gates má poměrně jasnou představu o tom, v čem pro lidstvo spočívá závažná hrozba. Jak to vidíte vy? Souhlasíte s jeho vizí, nebo jsou podle vás podobné názory přemrštěné? Slovíčka:

 • to be worried about... - obávat se něčeho, dělat si starosti
 • nightmare - noční můra
 • probability - pravděpodobnost
 • earthquake - zemětřesení
 • budget - rozpočet
 • nuclear deterrence - jaderné odstrašování
 • to be glad - být rád
 • to rate - hodnotit
 • fairly - poměrně, docela
 • spike - bodec, hrot, náhlý výrazný nárůst
 • flu (influenza) - chřipka
 • compared to... - ve srovnání s...
 • entire - celý
 • opportunity - příležitost
 • to let st. run its course - počkat, až se něco přežene, nezasahovat
 • antibody - protilátka
 • immune system - imunitní systém
 • infectious - nakažlivý
 • to spread - šířit se
 • R&D (research and development) - výzkum
 • warning - varování
 • setback - problém, který zastaví něčí postup nebo ho vrátí o několik kroků zpět

 

Přepis titulků

Zkuste mi názorně popsat, čeho se obáváte. Jak vypadá nejhorší možný scénář? Moc toho naštěstí není a pravděpodobnost je většinou velmi nízká. Velká sopečná erupce, obří zemětřesení, asteroid... U jaderné hrozby se alespoň dá říct, že ji bereme poměrně vážně. Dáváme hodně peněz do rozpočtu.

Hodně lidí se věnuje jadernému odstrašování. Jsem rád, že se na tom pracuje. Pravděpodobnost, že za mého života vypukne jaderná válka, je podle mě poměrně nízká. Pravděpodobnost, že za mého života propukne epidemie, která bude mnohem horší než ebola, podle mě přesahuje 50 %. Když se podíváme na počet zemřelých ve 20. století, každý vám řekne, že k velkému nárůstu muselo dojít během první světové války. Samozřejmě k němu došlo. Asi 25 milionů. A další nastal během druhé světové války.

Asi 65 milionů. Těsně po první světové ale následoval nárůst, který se vyrovná druhé světové válce. Spousta lidí by se zeptala: "Cože? Co se stalo?" ŠPANĚLSKÁ CHŘIPKA Existují dva druhy chřipek. Chřipky, které se velmi efektivně šíří mezi lidmi, a chřipky, které zabijí spoustu lidí. Ke spojení těchto dvou vlastností a jejich vyústění v celosvětovou nákazu došlo jen jednou v dějinách.

Jedná se o španělskou chřipku. Netušíme, kde se vzala. Říká se jí španělská chřipka, protože o ní španělský tisk začal jako první otevřeně mluvit. V análech epidemické historie se proto jedná o významnou událost. Financuji skupinu, která modeluje nemoci za pomoci počítačových simulací. Její práce nám fenomenálním způsobem pomáhá při alokování zdrojů na vymýcení obrny, abychom věděli, na které části Nigérie se máme víc zaměřit. Když máte podobnou skupinu, je logické si položit otázku, jak by něco jako španělská chřipka dopadlo dnes.

Máme mnohem lepší zdravotnické systémy, takže byste si mohli myslet, že by to nebylo tak hrozné. Museli jsme se sice opřít o jisté předpoklady, ale ukázalo se, že díky moderní dopravě, která je ve srovnání s rokem 1918 padesátkrát větší... Zjistíte, že podobná chřipka by se během několika dní rozšířila do všech metropolí na planetě.

Dost vás to zaskočí. U španělské chřipky k ničemu takovému nedošlo. MODEL CHŘIPKY Z ROKU 1918: POČET ÚMRTÍ / DEN Možnost dělat něco víc, než jen čekat, až se přežene, se nám naskytla až v posledním desetiletí. Co se týče léků, můžeme mluvit o malých molekulách nebo o komplexních látkách bílkovinné povahy, které tvoří podtřídu, kterou nazýváme protilátky.

Protilátky jsou molekuly, které imunitní systém přirozeně vytváří, aby bojoval proti nemocem. Možnost vzít protilátku a rychle jí spoustu vyrobit je na dosah. Epidemie eboly mi ukázala, že na vážnou epidemii, která by byla nakažlivější a šířila se rychleji než ebola, nejsme připravení. V tom spočívá největší riziko obrovské tragédie. Je to zdaleka to nejpravděpodobnější, co by mohlo během jednoho roku zabít přes 10 milionů lidí.

Nemusíme do toho investovat zdaleka tolik, co do armády. Postačilo by méně než miliarda ročně na výzkum, lékařský dohled, pohotovostní personál a výcvik armády, aby se mohla podílet na logistice. Dá se to zvládnout. Moc podobných varování už možná nedostaneme. Měli bychom si uvědomit, že je to poměrně malá investice, díky které se můžeme vyhnout něčemu, co by lidstvu mohlo uštědřit vážnou ránu.

Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (71)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Když se přemnoží nějaká zvířata, je to problém a hned je musí pozabíjet, aby monstra jako lidi měli všechno pro sebe. Když se přelidní země lidma, tak to nikomu moc nevadí. Zavedl bych tu taky systém vyvražďování lidí kvůli přemnožení :) A to se se mnou hádejte jak chcete. Jedinej tvor, kterej ničí zemi je člověk. Tečka. Lidi si myslí, že maj nad zemí kontrolu. Ale abyste se jednou nedivili a nepomůže k tomu sebemodernější technika. To už tady doufám nebudu. Jsem člověk, ale zároveň nesnáším svou rasu, díky tomu jak se chová a co dělá (většina, ne všichni) takže sem automaticky divnej.

2212

Odpovědět

P.S. těch lidí, kteří doslova zemi škodí (konfliktní rasy, vyvolávači válek, teroristi, nenapravitelní psychopati atd atd..). To by najednou bylo čisto.

27

Odpovědět

Navrhuju začít s redukcí lidstva u tvojí mámy.

3112

Odpovědět

+BushidoVskutku inteligentní odpověď :D

117

Odpovědět

+Bushido1) Není to odpověď, na nic si se neptal. 2) Adekvátní k tvýmu komentáři

126

Odpovědět

+BushidoWarezz.K >> "vskutku inteligentní odpověď"

No jo kamaráde, jenomže ono tahle "inteligentní odpověď" přesně demonstruje to na čem tyhle teorie o redukci lidské populace jdou do kopru. Tedy ano - najde se (i tady) plno lidí kteří mají plnou hubu keců o tom jak je lidí moc a začnou vymýšlet nějaký absurdní systém na zmenšení počtu lidí a bla bla bla...

Jenomže tady je vidět že tohle všechno "funguje" jen do chvíle než si dotyčný uvědomí že ten jeho úžasnej systém by tedy měl platit i na něj a na lidi kteří jsou mu nejbližší (ať už by to znamenalo rodinu, nebo nejlepší přátele, popřípadě tu holčinu co dotyčný zrovna miluje...).

Takže máš na výběr - buďto ti dojde že tyhle teorie jsou vrcholem pokrytectví a nebo si nejdříve zameteš před vlastním prahem...

232

Odpovědět

Odpovědět

Bill je docela optimista. Je jasné, že vysoké riziko pro lidstvo je hlavně velmi rychle množící se populace černochů a asiatů a migrace muslimů.

1223

Odpovědět

až na takové detaily, že migrace muslimů je mnohem, mnohem menší než vnitřní migrace v rámci států EU28; nebo migrace občanů EU28 do Austrálie, Kanady, nebo USA

73

Odpovědět

+orcinusorca2014Aha, proto je třeba ve Francii přes 10% muslimů...

27

Odpovědět

+orcinusorca2014Ne, proto je ve Velké Británii okolo 10% Francouzů (6,2 milionu z 64 milionů)....

131

Odpovědět

Z videa mi vyplynulo a trochu som do toho vložil aj svoj názor s nadsázkou, takže to berte s rezervou dík : Pán Gates sa obáva pandémie ,ktorej dáva 50% šancu , že vznikne počas jeho života. Pandémie vznikali po vojnových konfliktoch. Z toho videa mi vychádza ,že tým ,že predpokladá 50% šancu na vznik pandémie tak predpokladá vyšše 50% šancu pre vznik veľkého vojnového konfliktu. Vzhľadom na postavenie pána Gatesa a kruhy v ,ktorých sa pohybuje je dosť možné , že má informácie ohľadom vedenia politiky v blízkej budúcnosti. Ľudia sa viac boja toho čo nemôžu ovplyvniť. Ak sa bojí menej vojny, ktorá môže pandémiu vyvolať to znamená ,že pri vojnovom konflikte asi predpokladá ,že to bude mať viac pod kontrolou. Z toho by vyplývalo ,že pán Gates by mohol mať svoje záujmy a lieky voči možnej pandémii by boli preňho v podstate zlatá baňa. Svetová ekonomika upadá, či už je to USA, Rusko, Japonsko, Čína. Ak upadá ekonomika príde vojna.. tak to funguje už od starých civilizácií. Veľmoci potrebujú nájsť miesto kde sa budú môcť hrať a urobiť reštart. Teraz je to Ukrajina, Sýria, ISIS. Akurát ekonomika je tak veľká ,že len tieto krajiny nebudú stačiť takže veľkosť hracej plochy sa bude zväčšovať. Mám obavu z toho ,že môj dom sa raz ukáže na hracej ploche.

113

Odpovědět

hmm znie to prehnane priznávam ale logika by v tom bola. Crew (tretí koment podomnou) bude asi k pravde bližšie. Ale neverím tomu ujovi v okuliaroch, že by v tom nemal nejaký záujem.. mam z neho zlý pocit.

10

Odpovědět

Jednou z podceňovaných hrozeb je umělá inteligence. Nemyslím tím robotický vysavač ani Siri v iphonu, to je ještě na nízké úrovni a úzce zaměřené. Vývoj jde ale velmi rychle kupředu, a za 10-20 let se tu může objevit Skynet. Ono to možné zní až komicky, ale není to nereálný.

Bill Gates a Elon Musk se o tom krátce bavili -
Jinak" target="_blank" rel="nofollow">https://youtu.be/TRpjhIhpuiU?t=16m25s

Jinak
" target="_blank" rel="nofollow">https://youtu.be/TRpjhIhpuiU?t=16m25s

Jinak
kdo by se chtěl dozvědět víc doporučuji tento dvojdílný článek (eng):
http://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-1.html
http://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-2.html

14

Odpovědět

Umělá inteligence? To je ještě daleko. Bojím se toho, že nás chtějí sledovat pomocí softwaru povinně montovaném do aut atd, ale umělé inteligence jako takové se ještě dlouho bát nemusíme.

11

Odpovědět

+nevimjmeno2A jak to sledování ohrozí lidstvo z existenčního hlediska ?

11

Odpovědět

Jak mluvil o tom simulačním softwaru, tak jsem čekal, že se tam objeví Plague Inc. :D

271

Odpovědět

On prostě akcentuje svůj okruh zájmů a prefernecí a jako všichni relativně úspěšní lidé to prezentuje jako tu nejdůležitější záležitost a hlavní proud. Tak se podívejme jak je to doopravdy. Pokaždé když se objeví nějaká nová či "obnovená" potenciální nákaza v zásadě se stanou dvě věci: Odpovědné organizace začnou "bít na poplach" což je v zásadě správně pokud by za tím humbukem nestála stejnou měrou snaha upozornit na nebezpečí jako snaha zvýšit "budget" . Druhá věc je, že se na "dnešní" tzv. epidemie naroubují statistiky z doby kdy se léčilo pijavicemi a přikládáním. Čehokoliv na cokoliv. Skutečnost je ta, že novodobí strašáci slouží hlavně k zvýšení dotací, zlepšení cash flow zainteresovaných organizací a v neposlední řadě k posílení moci prostřednictvím zastrašování. Pokud se podíváte na reálné čísla tak se vždy liší o NĚKOLIK řádů od zdůrazňovaných odhadů a akcentovaných statistikách které zhusta pocházejí z PŘEDMINULÉHO STOLETÍ a nebo dokonce ze STŘEDOVĚKU. Důvod je jasný. Vždy vypadá "lépe" několik milionů úmrtí na španělskou chřipku z minulého století než několik tisíc na prasečí, ptačí a podobné kmeny ze současnosti. Ona obava o osud lidstava by měla pramenit spíše z "vnitřních" podnětů než z vnějších. Lidstvo samo sobvě dokáže napáchat mnohem větší škody než cokoliv co přijde z makro či mikro vesmíru. osobně mám spíš obavy ze ztráty osobních svobod, paternality a direktivity států, ekonomizace politické moci a podobných "strašáků" novověku.

244

Odpovědět

V zásadě souhlasím s tím, že tyto organizace často své údaje zveličují a pronáší vždy ty nejpesimičtější předpovědi.

Ale zase na druhou stranu je nutné si uvědomit, že díky tomu jsme schopní utnout většinu nákaz hned v zárodku. Je pravda, že na třeba na ebolu zemřelo jen pár tisíc lidí, ale to je téměř jistě i kvůli zásahu vyspělých zemí a charitativních organizací, které tam vyslaly své zdravotníky a materiál.
Pokud bychom si řekli, že nějaká nemoc v Africe není náš problém, mohlo to vypadat i mnohem hůř. Pokud se z toho stane epidemie, je jen krok k tomu, aby se to přes letadla a lodě dostalo do celého světa.

40

Odpovědět

+MithrilPřesně. Moderní věda se více či méně dokáže vypořádat s ohrožením, které v minulosti vylidnilo celé kontinenty. Pravdou je že i kvůli lidem jako je Jobs, který přispěl několika miliardami na léčbu rakoviny a nebo Gates který přispívá astronomickými částkami. Rozhodně to ale neznamená, že se jedná o nějaké zásadní ohrožení a nebo potenciální katastrofu. Moderní státy mají velmi mnoho nástrojů jak se vypořádat s mnohem vážnějším ohrožením než je epidemie někde na periferii světa a řekněme si upřímně: smrt mnoha DAŇOVÝCH poplatníků je něco co si velmi nepřejí. Naopak co si velmi přejí je masivní kontrola nad nimi a tyto nástroje k tomuto účelu využijí stejně ochotně.

40

Odpovědět

Kéž by něco takovéh vypuklo, to by bylo to nejlepší, co může lidstvo potkat. Bez p****e.

1720

Odpovědět

"nejlepší"...?

Dovolím si tvrdit že tento názor by jsi měl leda tak do chvíle než by jsi musel pohřbít vlastní děti...

Bez p****e.

244

Odpovědět

+koubelkaMyslim si, že patnáctiletej fakan ještě žádný nemá...

91

Odpovědět

Co takhle se Barbarovi_Conanovi složit na letenku do Iránu (MERS-okolo deseti tisíc nemocných na středním východě, okolo pěti tisíc mrtvých)?
Nyní se tato nákaza stěhuje do Seoulu, kde zasáhla okolo 100 lidí...

20

Odpovědět

Obává se pandemie, která vzniká po válce. Financuje lék, který by nakonec pomohl jen "elitě". Z toho vyplývá: Třetí světová válka obsahuje slovo 3. Half-Life 3 confirmed.

2414

Odpovědět

Bill Gates se spíš obává o to, že se planeta přelidní dříve, než získá celkovou kontrolu nad populací a tohle video je jen varování, že se blíží něco, co způsobí hromadné vymírání s následnou redukcí obyvatelstva nejlépe pod 500 milionů.

10

Odpovědět

Já se teda spíš bojím postupnýho rozkladu společnosti díky nevzdělaným,nevzdělatelným a problémovým imigrantům z afriky a tady těch pochybných zemí. Na ty bohužel vakcína není

3729

Odpovědět

Nejsi také z Afriky?
1. Afrika není země ale kontinent.
2. Když tady kydáš příspěvky o nevzdělaných, začni u sebe a nauč se základy psaní.

2741

Odpovědět

+CrackTheCodeAneb když dojdou argumenty, začni nadávat kvůli pravopisu :D

378

Odpovědět

+CrackTheCode"Nejsi také z Afriky?
1. Afrika není země ale kontinent.
2. Když tady kydáš příspěvky o nevzdělaných, začni u sebe a nauč se základy psaní."

Tebe vůbec nezajímá sdělení komentáře, ani se nad tím nepozastavíš, nezamyslíš a hned tu s prominutím vyzvracíš něco o pravopise a že je Afrika kontinent.

Samozřejmě, že Afrika je kontinent. Ale imigranti k nám přichází odkud? Hm? :) Zkus se spíš zamýšlet nad podstatou komentáře jako takového. To samé platí ohledně tvého tzv. "grammar nazi" postoje.

BTW: Aby si to někdo nevyložil špatně, reaguju pouze na postoj tohohle komentáře. Jestli si to někdo vyložil tak, že tu hodlám obhajovat a nebo soudit imigranty, tak to špatně pochopil ..

111

Odpovědět

To se obáváte dost zbytečně, těch není nějak mnoho. V řádově početnější společnosti se snadno ztratí, a společnosti už akceptovaly silnější migrační vlny. To už je reálnější ta pandemie. Ale největší hrozbou jsou ti, kteří šíří xenofobii ve snaze nalovit si politické body. A klidně kvůli tomu poplivou pilíře na kterých tahle společnost stojí. Nebo média, které se s tím vezou, ve snaze zvýšit si prodej. Anebo nešťastníci, kteří podlehnou této manipulaci.

99

Odpovědět

Vážně pochybuju o tom, že "došly argumenty." Ono akorát adresovat retardované názory, jako je ten tvůj, je velice únavné. Ovšem je potřeba se CrackTheCode zastat, protože pokud nadáváš na podle tebe "nevzdělatelné imigranty" a sám nevíš, že se píše "Afrika" a "postupného", čárky ti nic neříkají a vůbec celkově prezentuješ názor založený na ničem, má chlapec tak nějak pointu.

43

Odpovědět

Lidi je jak s****k.

242

Odpovědět

Tvůj komentář čeká na schválení. co to jako je ? tenhle nemusíte schválit no.....jako co to yeeeeeeeeeeeee ? aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhaaaaahhhhhhhhaaaaaaaaaaaahhhhh

84

Odpovědět

první komentář po založení účtu je dok*rvenej

84

Odpovědět

Bill Gates se spíš obává o to, že se planeta přelidní dříve, než získá celkovou kontrolu nad populací a tohle video je jen varování, že se blíží něco, co způsobí hromadné vymírání z následnou redukcí obyvatelstva nejlépe pod 500 milionů.

00

Odpovědět

Nemohl jsem se soustředit na video, když pořád poklepával tou nohou :D!

516

Odpovědět

Jsem jedinej koho napadlo, že proč do toho tu miliardu ročně nedá?

1453

Odpovědět

Možná že on už do podobných nadací už dal mnohem víc než jednu miliardu ?? Asi by to chtělo nejdřív něco přečíst..=) viz. :
Nadace Billa a Melindy Gatesových
Spolu se svou ženou založil Nadaci Billa a Melindy Gatesových. Nadace, která je považována za největší soukromou charitativní nadaci na světě, rozděluje peníze na univerzitní stipendia pro zástupce menšin, prevenci AIDS, boj s nemocemi, které ohrožují hlavně země třetího světa, a další účely. V současné době financuje tato nadace 90 % celého projektu eradikace dětské obrny, neboť Světová zdravotnická organizace již přesunula financování na další nemoci. V červnu 1999 daroval Gates se ženou této nadaci 5 miliard dolarů, což je historicky absolutně největší jednorázový dar od žijící osoby. Gates daroval přes 100 milionů dolarů na pomoc dětem postiženým AIDS. 26. ledna 2005 oznámila nadace, že darovala dalších 750 milionů dolarů mezinárodnímu Fondu pro vakcíny, který bojuje s nemocemi jako např. černý kašel, spalničky, dětská obrna a žlutá zimnice. V roce 2005 byl Gates spolu se svou manželkou a zpěvákem Bonem vyhlášen časopisem TIME osobností roku. (zdroj wikipedie)

893

Odpovědět

+Cerny strazce vesmirubtw. Jen tak pro zajímavost sem si vypočítal že 5 miliard USD v roce 1999 při tehdejším průměrným kurzu bylo 34,6 Kč/USD bylo 173miliard Kč a průměrná meziročni inflace mezi lety 1999 a 2014 bylo 2,41%. Takže Bill který v roce 1999 daroval 173 miliard Kč je jako kdyby v roce 2015 daroval 247 miliard Kč a to už mi přijde jako hezký peníz. :)

421

Odpovědět

+Cerny strazce vesmiruNo ale proc ji neda ted. Do tohohle?

339

Odpovědět

+Cerny strazce vesmirurodier: Je to nejbohatsi clovek sveta, tak at zachrani cely svet, vid?

110

Odpovědět

plus si myslím že ta miliarda by do toho stačila dát pokud už máš vybudovanou nějakou strukturu což amerika zřejmě mít bude. kdyby to chtěl gates řešit jako soukromá osoba zřejmě by to bylo o dost dražší

110

Odpovědět

Lebo sa nebavíme o automate na epidemickú prevenciu ale o zložitom systéme ktorý potrebuje autorizáciu vlád zemí. Nie je to niečo čo by si súkromník mohol dovoliť robiť. Je to ako keby nejaký miliardár na Ukrajine varoval pred Ruskou hrozbou a by si sa pýtala prečo nevybuduje vlastnú armádu za svoje peniaze :D

71

Odpovědět

Kdyby se radši místo kravin, které stejně za svůj život nijak nezmění, radši podíval na svůj softwarový brak, něco s tím konečně udělal a ušetřil tak miliónům, ale spíš desetimiliónům lidí migrény, user supportům pocuchané nervy a administrátorům rozvrácené rodiny

15123

Odpovědět

Až na to, že Gates v Microsoftu zastává spíš jen symbolické pozice. Vývoj software jde už mimo něj.

785

Odpovědět

+MithrilYou don't say? Já vim že většinovým akcionářem je teď Ballmer, nicméně kdyby zvedl tu línou zaprodanou staromládeneckou p*del a řekl že Microsoft se nevyvíjí zrovna nejrychlejším a nejlepším směrem, někdo by s tím konečně něco udělal. Místo toho ze sebe dělá filantropa (nepopírám, všechna čest) a myslí že změní svět

369

Odpovědět

+MithrilKdyž se tomu už věnovat nechce, tak proč by se do toho měl vkládat. To je jako přijít za Kasperskym s tím, aby něco udělal se "svým" antivirem.

341

Odpovědět

+MithrilPardon, v tom předchozím příspěvku jsem udělal chybu. Samozřejmě jsem myslel McAfee a ne Kaspersky.
Jako omluvu přikládám tohle video: https://www.youtube.com/watch?v=bKgf5PaBzyg

61

Odpovědět

Upřímně doufám, že vtípkuješ.

251

Odpovědět

+FildaKilldaživím se sbíráním mínusů

727

Odpovědět

+FildaKilldaDostáváš za to plat? Kolik? A máš taxu za určitý počet palců? A když dostaneš plus, sníží ti to plat?

185

Odpovědět

Núti ta niekto ho používať?
Za to, že si hlúpy a navieš s tým robiť, alebo lenivý naučiť sa Linux, alebo že nemáš na MAC Gates nemôže.
Ale to už je dnes bežné, že za všetko môže niekto iný.
PS: Od Win XP sa mi nestalo, aby som mal problémy so systémom, ale keď si prasa a nerozmýšlaš pri tom, tak ti nebude žiaden systém dobrý. Skús radšej Lego.

43
Další