Krádeží k úspěchuBig Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:209
Počet zobrazení:4 765

Jakou radu by dal legendární komik a spisovatel John Cleese začínajícím scenáristům? Slovíčka:

  • to be influenced by... - být někým ovlivněn
  • to appeal to... - líbit se někomu, zamlouvat se
  • stamp - poštovní známka, otisk
  • to get off the ground - odlepit se od země, vzlétnout
  • to fly a plane - pilotovat letadlo
  • to advocate - hájit, zastávat
  • screenwriter - scenárista
  • impact - dopad
  • to affect - působit na někoho, zasáhnout

Přepis titulků

Pokud poslouchá nějaký mladý spisovatel nebo někdo, kdo by se spisovatelem nebo hercem stát chtěl, řekl bych mu, že je ze začátku hrozně obtížné, zvlášť pro spisovatele, dělat dobrou komedii. Ze začátku bych vám doporučil, aby jste ukradli, vypůjčili si nebo, jak by řekl umělec, "inspirovali se" čímkoli, co je podle vás skvělé, vtipné a co vás zaujme. Když si to prostudujete a pokusíte se to nějak napodobit, zanecháte v tom svůj vlastní otisk.

Budete tak ale mít šanci odlepit se od země. Když jste nikdy nic nenapsali a jednoho dne si sednete s tužkou, nebo s počítačem, ale já píšu tužkou, a řeknete si, že napíšete něco nevídaného, originálního a vtipného, nedokážete to. Je to, jako byste chtěli pilotoval letadlo bez lekcí. Někde začít musíte a nejlepší způsob, jak začít, je napodobit něco skvělého.

Lidi to ale asi pochopili tak, že prosazuju vykrádání obecně. Ne. Jakmile se odlepíte od země, najdete si svůj vlastní styl a nebudete potřebovat nic vykrádat. Lepší je to nedělat. Ale jak říkám, na začátku si něco najděte. Já i můj kamarád William Goldman, úžasný scenárista, oba dáváme tu samou radu, kterou jsme objevili nezávisle na sobě. Najděte si herce nebo scénu, kterou zbožňujete, a pak se na toho herce nebo scénu ve filmu dívejte pořád a pořád dokola, dokud na vás nepřestane mít emocionální dopad.

Už nebude dramatická ani vtipná. Prostě se na ni budete dívat a emocionálně řečeno vás začne nudit. Jakmile na vás přestane emocionálně působit, začnete si všímat, jak ji udělali a zkonstruovali.

To bych poradil začátečníkům. Najděte si vzor, kdo se vám líbí.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je to tak... Kopírovanie je najefektívnejší spôsob ako sa rýchlo naučiť nejakému remeslu.
Videl som hromadu ľudí, ako sa snažili získavať návody, platili za rôzne stupídne knihy, prešli X seminárov a nakoniec ich práce aj tak vyzerali ako úplne sračky.
Kto začne kopírovať, má to v cajku za chvilku a takmer na majstrovskej úrovni. A presne ako hovorí John, časom si do toho človek pridá niečo vlastné a zrazu je tu majster s vlastným štýlom...

30

Odpovědět

Tohle video nejenže mi nejde v Chromu přehrát, ale Explorer to dokonce shazuje :D :D :D

06

Odpovědět

nejenže mi to v Chromu běží, ale dokonce i v Exploreru :-) :-) :-)

90

Odpovědět

Kedy ten tvoj stupídny titerný pidimozoček pochopí, že videacesky šlapú v pohode na všetkých prehliadačoch? Zbehni do zoo, nejaký šimpanz ti rýchlo vysvetlí, že nieje možné, aby site tejto veľkosti nebol optimalizovaný na rôzne prehliadače... ale nie.. ty si tak strašne vypatlaný, že niesi schopný ani po tvojích 10 uplakaných správach pochopiť, že je chyba na tvojej strane... Zastrel sa a ja zachránim jedného šimpanza. Vážne....

10

Odpovědět

Pro neznalé, John Cleese je nepostradatelná součást Monty Python - filmy mého dětství :-)
Pár videí:
https://www.youtube.com/watch?v=vntLtcQVp6I
https://www.youtube.com/watch?v=Quw3Zlr1pFg

60

Odpovědět

Většině lidí dojde, že kolem premiéry jsou spoilery na každém rohu.
Když je ale chcete "zablokovat", docílíte jen toho, že místo abychom je měli hezky uklizené pod Star Wars videem, budou spamované všude :-/

12

Odpovědět

To promažu - problém u spoilerů pod těmito dvěma konkrétními dnešními videi je v tom, že je uvidí spousta fanoušků SW, protože právě ti budou na tato videa koukat.

30

Odpovědět

Vždycky jsem si myslel, že na VČ chodí ta inteligentnější část uživatelů internetu (a stále si to myslím) ovšem v poslední době mám pocit, že se sem ten kreténismus infiltroval trochu víc. Prej cenzura jak za komunistů :D Dneska se svobodou slova ohání fakt každej z**d.

372

Odpovědět

To platí nejen u filmu či psaní knih. Vždyť co jiného dělá učeň než, že kopíruje mistra, až se sám, praxí, stane mistrem... jo a Čína to dělá už několik 1000 let ;-)

200

Odpovědět

A dalsi vec uz to video je spoileru plne nemely by jste ho taky nahodou zablokovat?

220

Odpovědět

Viz níže.

41

Odpovědět

Ja vim ze to nepatri sem, ale delate si prd.....? Zablokovat diskuzi pod videem? Kvuli spojlerum na 10 let stare filmy? A to jako opravdu myslite vazne? Co si o sobe sakra myslite? To jak za komousu nesmis psat nic co se nam nelibi. Uprimne nepamatuju se na zadnou takovou situaci kdyz to tady vedl BugHero. Klesli jste u me hodne dolu a to jsem si myslel ze to predali kompetetnim lidem s rozumem. BTW je to k videu Hvězdné války v 99 vteřinách kde je diskuze zablokovana.

1158

Odpovědět

Spoiler byl k novému dílu, takže klid. Stejně jako s cenzurou - i kdyby, tak to neustálé odvolávání na komunisty a cenzuru, když jde o soukromý web, by si už lidi mohli nechat od cesty. Dočasné zablokování diskuze u videa, kam den před premiérou bude chodit spousta fanoušků, které nechceme vystavit pokaženému zážitku, je prostě taková prkotina, že je mi až trapný to neustále dokola vysvětlovat.

487

Odpovědět

+Corwin8Takze opet radsi vam to zakazeme nez to nechat na vasem usudku kde uz jsem to slyseli. A to ze je to soukromi srvr chapu i to ze tu muzete nastavit pravidla jake uznate za vhodne. Ale ni vam z tohodle trosku trapne?

636

Odpovědět

+DakeirasNi. Je nám trapně z toho, že se tu vyskytují exoti, kteří postují spoilery.

303

Odpovědět

+Corwin8Dívej, ber to takhle - jdu na půlnoční premiéru, tedy v rámci ČR úplně první možnost, jak film spatřit. Schválně si dávám pozor na spoilery atd. A vzhledem k tomu, že sleduji každé video na VČ a čtu veškeré komentáře, nutně bych na to narazil a úplně zbytečně by mě to naštvalo. Díky Corwinovi jsem to minul a jsem za to rád. A to, že je zablokovaná celá diskuze - kdyby se mazaly jednotlivé komentáře, pak je jednoduché osočit z tutlání a svévolného mazání. Takhle je jasně řečeno, že ničení zážitku ostatním tu tolerováno nebude. S diskuzí jako takovou to nemá nic společného. Obnovení možnosti vyjádřit se k videu navíc bylo přislíbeno, takže o žádnou cenzuru vážně nejde.

334

Odpovědět

+Corwin8Dakeiras:
A není trošku trapně vám? Cenzura. Je tu cenzura. Jsou tu tuny náboženského a politického flejmu, je tu kritika majitelů webu, (včetně vašich s prominutím výlevů), ale je tu u jednoho ze stovek videí zakázaná diskuse, protože do ní nějací idioti psali spojlery na film, co u nás ani ještě nešel do kin. To je strašné, úplně nepředstavitelné. Člověk si nemůže dělat co se mu zachce. Co přijde příště? Zakážou nám řezat dětem hlavičky? Ne vlastně, to už je zakázané. Jako za čtvrté republiky. Děs.

295

Odpovědět

+Corwin8Dakeiras 17:15 - 16.12.2015
Dakeiras 17:32 - 16.12.2015
jsi tu na návštěvě u někoho "doma", tak se podle toho chovej
hostitel má právo nastavit si pravidla dle svého uvážení
host je buď akceptuje a chová se dle nich, nebo odejde a nemlátí vztekle dveřmi
anonymita dává vám frajírkům křídla, ale reálný život vás doufám naučí (doufám)

121

Odpovědět

Některým jedincům skýtá zablokovaná diskuse milosrdně příležitost neztrapnit se. Ale všechno marné, kde je vůle, tam je cesta vždycky.

240

Odpovědět

co to tak hrotíš?!!! ježkovy brejle :D věta co si o sobě myslíte mě nas... pardon naštvala nejvíc... a co si o sobě myslíš ty že tu řveš a vyskakuješ si jako bys měl nějaký výhradní práva... tento web sleduji uz hodne dlouho ale takovou drzost jsem tu jeste necetl... omlouvam se autorum ale pokud se ti zde nelibi tak sem nelez a nenasí... pardon nerozčiluj lidi kteří sem chodí rádi přiblblýma komentama.... děkuji :)

101

Odpovědět

Ták, kdo přijde v lednu na autorské čtení mých zbrusu nových knih Larry Potter, Sun Wars a Comradeship of the Ring?

1124

Odpovědět

Comradeship of the ring je upravená verze která už nejde proti pracujícímu lidu.

180

Odpovědět

Přijdu. Ale pouze když budeš psát pod pseudonymem Pig Benis :)

261