John Cleese o politické korektnostiBig Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:645
Počet zobrazení:12 985

Zacházíme s potřebou chránit ostatní před urážkou moc daleko? John Cleese se s vámi podělí o svůj náhled na věc v následujících duálních titulcích. Slovíčka:

 • to offend - urazit
 • nastiness - zlomyslnost, podlost
 • inaccuracy - nepřesnost
 • to expect - očekávat
 • chairman - předseda, prezident
 • to protect from... - chránit před...
 • renowned - proslulý, věhlasný
 • to control - ovládat (NE zkontrolovat)
 • sensitive - citlivý
 • political corectness - politická korektnost
 • to be labeled - být označen
 • as far as I'm concerned - co se mě týče

Přepis titulků

Mě něco urazí každý den. Britské noviny mě například každý den uráží svou leností, podlostí a nepřesností. Nečekám ale, že jim to někdo zatrhne. Prostě na to upozorním. Někteří ale lidem, kteří je uráží, jednoduše přikážou, aby s tím urážením přestali. Jak jednou řekl bývalý ředitel BBC: "Některé lidi urazit chcete."

Na tom je taky něco pravdy. V žádném případě se nehlásím k myšlence, že bychom lidi měli chránit před jakoukoli nepříjemnou emocí. Muž, kterému jsem pomohl napsat dvě knihy o psychologii a psychiatrii, proslulý londýnský psychiatr Robin Skynner, mi kdysi řekl jednu zajímavou věc. "Když lidi neumí ovládat vlastní emoce, pokusí se ovládat chování ostatních." Když jste v přítomnosti přecitlivělých lidí, nemůžete se uvolnit a chovat se spontánně, protože netušíte, co by je mohlo rozrušit.

Proto mě nedávno varovali, abych nechodil na většinu univerzitních kampusů, protože politická korektnost se tam rozrostla z dobré myšlenky, abychom nebyli zlí, zejména k lidem, kteří se nemůžou moc dobře bránit, což je dobrá myšlenka, do míry, kdy jakákoli kritika, jedinec nebo skupina může být obviněna z krutosti. Celý smysl humoru a komedie, a věřte, že jsem se nad tím zamyslel, spočívá v tom, že veškerá komedie je kritická.

I když řeknete vtip pro všechny jako... Jak rozesmějete boha? Řekněte mu své plány. Je to o tom, jaké je to být člověkem. Nikoho to nevylučuje. Všichni máme plány, které nejspíš nevyjdou. Není vtipné, jak stále věříme, že vyjdou? Je to vtip pro všechny. Je ale kritický. Veškerý humor je kritický. Když se začnete strachovat, že nikoho nesmíme kritizovat nebo urazit, humor vymizí.

A s humorem zmizí i smysl pro proporce. A v tom případě, alespoň co se mě týče, žijeme v knize 1984. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (107)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Když si člověk sám ze sebe neumí udělat p***l, udělá to někdo jinej za něj. :D Proč se nasírat? Prostě se tomu taky zasměju, případně něco dodám, zasmějeme se všichni a všechno je fajn. :D

Váš žlutý daňový poplatník. :)

40

Odpovědět

komunardovi jsem nabízel cestu do Německa, abych mu ukázal realitu, aby přestal neustále psát, ukažte mi důkaz, nevěřím historkám a podobně. Přál bych Vám návštěvu nějakého uprchlického centra v Bavorku, nebo aby Vás okradli, opravdu, abyste poznal realitu, kterou z ČR nepoznáte. U Němců bych se nedivil, že se nechají převálcovat, jsou posraní z toho, že je někdo označí za rasisty, tak si raději nechají s**t na hlavu.

68

Odpovědět

I kdyby to byla pravda, pořád to nic nemění na tom, že přístup "zabedníme se a budeme to ignorovat, ono se to sebere a odejde zpátky" není úplně ideální.

42

Odpovědět

Jaký vliv by mělo mé oloupení na pravdivost historek z webu? Vždyť tyhle dvě věci spolu vůbec nesouvisí. To jen někteří lidé si myslí, že když mají nějakou osobní zkušenost, mohou ji zobecňovat.

56

Odpovědět

+komunardracionální důvody proč by to nemohlo fungovat? proc to tak funguje Australii, nebo proc Izrael nepouští na své území uprchlíky? zeby ze zkušeností? Izrael pomáhá uprchlíkům tak, že je přemístí do tábora a tím to hasne,v tom tkví celá podstata, utíkáš před válkou? dobře pojď do našeho tábora, tam žádná válka není a pokud se ti to nelíbí tak ses doma neměl tak zle :) Není náhodou naše podstata přežívaní založena na zkušenostech a jejich následném předávání? Vy nemáte žadnou osobní zkušenost s uprchlíky, já ano, tak vám předám informace abyste byl v obraze a neměl zkreslené názory. Nevím jak může někdo tvrdit, že situace s uprchlíky je neřešitelná, stačí okopírovat přístup Australie. Jak napsal německý filozof:neexistuje žádný morální závazek k sebezničení. Proč bychom měli přijímat někoho, kdo nehodlá akceptovat naše tradice, zákony a zvyklosti? Za 20 let se nám nepodařilo integrovat Romy, myslíte si že tady to bude lepší?

51

Odpovědět

+komunardNějak nevidím souvislost mezi tím, co jsem tady psal já, a co píšete teď vy. Ale dobře, zareaguji na to.Začnu tou osobní zkušeností: Těch je na světě sedm miliard, jsou velmi různorodé, a přitom realita je jen jedna. Jak je to možné? Tím, že každý vidíme z té reality jen malý zlomeček, kousíček, každý máme jiná očekávání, a tak vnímáme některé věci víc než jiné, a spoustu dalších věcí. Ono dělení na "subjektivní" a "objektivní" není formalita.

Uprchlické tábory? To je podle vás řešení? Budou v těch táborech mít možnost pracovat? Vzdělávat se {vzdělání je, minimálně pro děti, lidské právo}? Budou jim zajištěny důstojné podmínky? Pokud ano, tak prosím, ale jsem zvědavý, jak to chcete realizovat. Pokud ne, tak nám tu vznikne docela velké množství lidí, kteří budou plným právem nespokojení, a plným právem namíří svůj hněv proti nám.
"Tam žádná válka není, a jestli se ti to nelíbí, tak ses neměl doma tak zle." To nemyslíte vážně, že ne? To, že se někdo měl předtím ještě hůř, vůbec neznamená, že se teď nemá špatně. To je, jako by člověk utekl od tyrana, a požádal o pomoc, že nemá kde bydlet, a někdo mu řekl, ať jde spát pod most, když se mu to nelíbí, tak se neměl až tak špatně.
Pokud to nevíte, prostředí člověka silně ovládá. Pokud se budete k někomu budete chovat jako ke zločinci (zavřete ho za třímetrový plot), bude se po čase chovat jako zločinec. A vydrží mu to i dlouho po tom, co se dostane ven. Tím neříkám, že můžeme nechat někoho jen tak přijít, a neřešit to, ale mělo by to být krátkodobé řešení, než se zjistí, jestli to není terorista nebo uprchlý zločinec.
Jste si jistý, že někdo nehodlá akceptovat naše zvyklosti? Nebo jen neměl možnost se to naučit? Jestli snad po lidech chcete, aby se změnili mávnutím kouzelného proutku, tak to je váš problém.
Záměrně nepíšu o tradicích (ty nemusí nikdo dodržovat, když nechce) a zákonech (ty se dodržovat musí, a za všech okolností, a proto je vynucujeme silou, i na vlastních občanech).

96

Odpovědět

+komunardDocela mě pobavila ta část se vzděláním a lidským právem, víte kolik muslimských holek dokončí základní vzělání v Itálii? Docela zajímavá čísla to jsou, to Vám povím. A nebude to jen v Itálii. Chtělo by to ubrat naivity a humanismu. Takže ze strany muslimů opravdu chtěná integrace, my jim poskytnem vzdělání a oni jsou holt jiná kultura a tam se vzdělání žen nenosí. Chlapi z Afriky jsem taky jdou jenom kvůli vzdělání :) Zase napíšu z Něměcka, oni opravdu naše způsoby chování akceptovat nebudou, pokud by chtěli, tak nebudou doposud dělat problémy, počkejte si na léto, až ženy začnou nosit sukně a kratásky, to bude sranda.
V důsledku, proč se bavíme o vzdělání a o práci? Já měl zato, že utíkají před válkou, ne za lepší prací a vzděláním, to pak jsou ekonomičtí migranti a ty přijímat nemusíme, škoda, že není na západě vrcholného politika, který by měl "koule" a řekl stop, nebudeme přijímat žadný ekonomický migranty, v důsledku jsou s něma jen problémy a dodatečné náklady o kriminalitě nemluvě a pokud by to mělo ohrozit jen jediného občana státu, tak nikoho nevezmem, pač jak víme, občané státu jsou na prvním místě. Jinak zkušenosti jako já má opravdu spusta Němců, takže sdílíme stejnou tvrdou realitu o kterou jste bohužel ušetřen.

12

Odpovědět

+komunardPetr: Aniž bych se stavěl na něčí stranu, uvědomujete si rozpor ve vlastních slovech? JAK by se tedy měl podle vás migrant chovat? Když bude chtít pracovat, bude k tomu nutně potřebovat nějaké vzdělání, i kdyby jen jazykové - a tím momentem se podle vás stává "ekonomickým" a nemá tu co dělat. A když pracovat nebude, bude jenom sedět někde v uzavřeném táboře na sociálních dávkách, a přirozeně tím pádem nebude ŽÁDNÁ integrace, protože s kým taky - tak tu podle vás taky nemá co dělat. Poněkud mi to připomíná ty středověké procesy s topením čarodějnic: Když podezřelou hodili do řeky a neutopila se, byla vinná a upálili ji. Když se utopila, byla nevinná. Výsledek v obou případech: Byla mrtvá.

Čímž zároveň NECHCI říct, že problémy nebudou. Jistě, že budou. Naivita s jakou si někteří lidé představují, že tisíce lidí z naprosto odlišného prostředí i kultury, navíc takových, co často budou trpět psychickými problémy z války, prostě jenom tak "zapadnou" a všechno bude sluníčkové a skvělé, je místy neskutečná. BUDOU incidenty. BUDE bordel. BUDOU komplikace. Jenomže je třeba se asi smířit s tím, že těm se prostě nevyhneme. V Sýrii to v dohledné době neskončí - občanské války v Africe trvaly i desítky let. Takže buď se můžeme snažit ty problémy řešit s rozumem, anebo se krmit hoaxy a blbostmi, poslouchat magory, co si na tom chtějí vybudovat politickou kariéru, a pak, až zadrátujeme hranice a postavíme koncentráky, se divit, až tam někdo nažene i nás.

30

Odpovědět

+komunardTo nevím, a vzhledem k tomu, co napíšu dále, to pokládám za zbytečné googlit.
Protože vám přesně napíšu, kolik muslimských holek by mělo dokončit základní vzdělání v Itálii. 100%. A cokoli jiného je selhání mnohých, ale v první řadě italských úřadů. Protože ty jsou povinny přístup k tomuto právu zajistit, a pokud ho nějaká třetí strana omezuje, tak proti ní adekvátně zakročit. Pokud toho nejsou schopny, je to větší problém, než nějaká migrace.

A zcela obecně, pokud nejsme schopni zajistit, aby pár milionů lidí dodržovalo zákony, proč si mám myslet, že to zvládneme s půl miliardou? Není problém někde jinde, než v migrantech?

Velká sranda je, že kdyby se příchozí rozprostřeli po Evropě rovnoměrně, potkali by pár set Evropanů dříve, než by narazili na druhého takového. V takovém prostředí by se přizpůsobit museli, i kdyby vážně nechtěli. Leč my je místo toho svezeme na jedno místo, takže se budou stýkat převážně s lidmi sobě podobnými a budou se přizpůsobovat ne Evropě, ale těmto dost nešťastným podmínkám.

Proč se bavíme o vzdělání a práci? Protože jsou to ty nejlepší prostředky integrace do společnosti? Protože jsou to de facto podmínky pro lidské štěstí a seberealizaci, a to, že někdo odněkud uprchl před válkou, ho nezbavuje práva o tyto věci usilovat? Asi proto.

Takový politik se nenajde, protože my ekonomické migranty potřebujeme. Mohou třeba dělat ředitele nadnárodních firem. Ano i tito lidé jsou ekonomičtí migranti. A potřebujeme i tu levnou pracovní sílu. Samozřejmě, pokud budou do Evropy proudit v takovém počtu, tak je nemůžeme přijímat, protože přišli. Musí se udělat nějaká první fáze azylového řízení třeba někde na konzulátě, a ty, co ho neabsolvují, vracet. Ale říct "nepřijmeme žádné ekonomické migranty" by byl čistě populistický žvást.

31

Odpovědět

+komunardNejlepší způsob, jak integraci znemožnit a bordel usnadnit, je zřídit ghetto. A nic jiného tohle není - ti lidé tam zůstanou, na sociálním dně a v prostředí, kde půjde islamistickým magorům verbování jedna radost.

20

Odpovědět

Moudrý člověk potřebuje necelé tři minuty, aby řekl to, nad čím jiný člověk může přemýšlet hodiny, dny, týdny. Ovšem jistě, někdo jeho názor dokáže okamžitě odsoudit, aniž by se nad tím pár sekund zamyslel.

120

Odpovědět

Cleese má pravdu, jenomže většina problémů, které popisuje, tady prostě nejsou. Boj proti politické korektnosti se u nás stále víc mění v boj proti obyčejné slušnosti - a paradoxně jako by se obloukem obracel sám proti sobě. Už se totiž ani neříká "on je vulgární hovado", ale "on je politicky nekorektní." Politická korektnost jak vyšitá...

Co se týče toho zveřejňování národnosti nebo náboženského přesvědčení pachatelů trestných činů, pojďme si říct na rovinu a politicky nekorektně, PROČ to někteří lidé chtějí: Aby měli potvrzení svých teorií, že všichni c****i a čmoudi jsou zloději a netáhla, že každý muslimák je islamista, násilník a terorista, jenom bílá rasa je ta nejvzornější a nejcivilizovanější. To je všechno. Nechtějí INFORMACE, jenom potvrzení svých více či méně rasistických předpokladů. Ale tihle lidé už podle mě nedomýšlí - anebo v horším případě s nimi naopak počítají - dvě věci:

1.) Jakmile začneme tyto údaje o lidech sbírat a někam zaznamenávat, nikdy nevíme, k čemu budou použity. Ne teď, ne za rok, ale třeba za dvacet let. Protože ony ty údaje v nějaké databázi ZŮSTANOU a kdokoliv se k nim libovolně v budoucnu dostane, může je využít k čemukoliv. A klidně může přijít doba, kdy někdo zjistí, že má problém dostat se na vysokou, protože jeho dědeček před dvaceti lety vyplnil do dotazníku, že je muslim nebo Rom - už to tady bylo dvakrát, a tvrdit, že se to nemůže stát znova, je naivita.

2.) Zveřejňování národnosti nebo náboženského přesvědčení dejme tomu zlodějů nepovede k tomu, že přestanou krást. Povede to jenom k tomu, že budou za zloděje automaticky pokládáni VŠICHNI členové dotyčné skupiny a ti na to budou narážet všude, od pronájmu bytu po shánění zaměstnání. Výsledek? Mnohem víc jich opravdu začne krást, protože budou muset, a navíc si řeknou - za zloděje jsem stejně, vo co gou? Tento typ "boje s politickou korektností" tak problém neřeší, naopak, zhoršuje ho.

1511

Odpovědět

Trhá mi to srdce, jak můj již od dětství oblíbený herec stárne. Vždyť ještě před pár lety mu bylo něco přes 30. :-(

260

Odpovědět

No jo. Ale určitě tu po něm něco zbude. Třeba zrovna http://www.csfd.cz/film/14010-divoka-stvoreni/galerie/?type=1 :)

40

Odpovědět

Lol, jsem čekal, co všechno řekne a najednou byl konec. Celkem škoda. Aktuální téma a ten člověk to má v hlavě srovnané a ví o čem mluví. Není to jenom upoutávka na delší video ?

240

Odpovědět

John má jistě pravdu, nicméně v ČR nic jako PC není, to že černochům neříkáme "ne*r" a gayům "bu*na" není PC, to je základní lidská slušnost, PC je vytváření tzv "safe space" na campusech a podobné věci, které jsou bezpochyby přehnané. Nicméně nadávat někomu kvůli jeho barvě, orientaci či kvůli jeho handikepu je nevychovanost, nikoliv "vzpoura proti PC".

2418

Odpovědět

A zamlčování národnosti pachatelů zločinů není PC? Nebo se to v ČR neděje? Normální lidi nejsou označováni za extrémisty a radikály?

1911

Odpovědět

+TaanNebo klasika "Včelí medvídci se kvůli podezření z rasismu ocitli u soudu", to není kvůli PC?

162

Odpovědět

+TaanNechápu k čemu by byla národnost. Např. lidí kteří se hlásí k romské národnosti je cca 13k, přestože "etnických" romů je dle odhadů kolem 250k. Jak tohle pomůže statistice nevím, maximálně v tom bude ještě větší chaos. Jinak je to kvůli tomu že ČR je stále ještě svobodná země, kde nikdo nemůže po člověku vyžadovat a vymáhat přihlášení k etnicitě či víře. Národnostní či etnické rozlišení u statistik je právě takovým vyžadováním přihlášení se.

Otázka je co považuješ za "normálního člověka". Člověk může být polovinu života normální a k čtyřicítce ho napadne hlásat něco o náboženské skupině namleté do masokostní moučky, koncentrácích pro lidi s odlišným názorem či drátování hranic a z do té doby normálního člověka se může stát nahnědlej pošuk, doslova ze dne na den.

Jak jsem psal výše, antirasismus nemá s PC co dělat, antirasismus je součást základní lidské slušnosti.

1712

Odpovědět

+TaanTaky nevím, jak to pomůže statistice a proč sem nějakou statistiku vůbec taháš. Nicméně pokud se v médiích dočtu o "mladíkovi", který znásilní ženskou nebo ubodá starou bábu a až po týdnech je bezpečno napsat (cenzura neudrží tlak informací z jiných zdrojů), že to byl Syřan resp. cikán a zároveň o Polácích, Němcích, Ukrajincích a ostatních je národnost známá hned v prvním článku, tak je něco špatně.

A normálním člověkem myslím např. "pravicového extrémistu", který si dovolí širší veřejnosti sdělit, že nesouhlasí s tím, že ho stát okrade (resp. oloupí) o polovinu jeho poctivého výdělku (když sečteme všechny daně a další buzerace může to být i mnohem víc) a rozdá je neproduktivním, nepřizpůsobivým a neintegrovatelným vyžírkám. Rozhodně nemluvím o pravověrných nacistech.

119

Odpovědět

+TaanA kvůli čemu jinému tedy shromažďovat data o etnicitě pachatele než kvůli statistice ? :D Jen tak, aby Blesk mohl něco napsat do titulků ? Jak může novinář vědět ke které národnosti se pachatel hlásí, nesdělí-li to sám. Rozdíl je v tom že Polák, Maďar atd. je státní příslušnost, dá se lehce zjistit z dokladů, ale např. Rom je entnická menšina, nemůže to mít zapsané v dokladech a ani nemůže být nucen prohlásit že je Rom, tudíž by v novinách místo mladík museli napsat jeho státní příslušnost, čili Čech. Nelze stavět systém identifikace kohokoliv na něčem tak libovolném jako je národnost.

Bohužel, jednotlivec nemá kontrolu kam konkrétně jeho peníze z daní jdou, mě se také nelíbí že se za mou část daní platí Pitomiovci či že se za ně platí párty na hradě pro ruské agenty ale holt s tím nejde nic dělat.

137

Odpovědět

+Taan*etnická ne entnická

31

Odpovědět

Ty si velika bu*na :)

07

Odpovědět

Tak se mi zdá, že v Evropě se mění korektnost v cenzuru. Politici se bojí pojmenovat věci tak tak jak jsou a potom žijí úplně v jiném světě.

Z toho důvodu je velmi oblíbený například Jeremy Clarkson. Prostě se s tím nesere a poví narovinu, že američani mají sotva inteligenci na to, aby chodily po dvou.


Asi brzo budeme chodit všichni uražení jako Homer a s rukavičkou žádat satisfakci.

503

Odpovědět

Souhlas; a řekl to dost decetně (politicky korektní kritika politické korektnosti :D).

Mám jeden příklad, na který jsem narazil loni, kdy jsem si málem vykroutil oči, jak mi to přišlo pitomý. V RPG hře Pillars of Eternity (rating 16+) byla knížka s dětskými říkankami a v jedné z nich bylo něco v tom smyslu, že hospodský bard hrál a hrál, pak pil a pil až se opil, až nakonec s děvou sličnou do postele skočil… a ráno zjistil, že to byl chlap a skočil v hanbě ze skály.
Přihlouplá, trochu vtipná říkanka o osmi verších, ale přesto to nějaké americké hysterce stačilo k tomu, aby zaspamovala Twitter LGBT komunity, jak je ta příšerná hra homofobní (mj. hra, kde se neklade žádné omezení na pohlaví při návštěvě nevěstince), kteří se zas jako roj včel obrátili na autory hry, kteří to… po týdnu rozmýšlení a čtení pozitivních i negativních reakcí teda… na nátlak "teroristů" smazali. Vtipné, že se smazala alegorická jakoby dětská říkanka, ale že se ve hře řeší znásilnění, potraty a vraždy nemluvňat očividně přišlo všem v pohodě. ;)

Asi stejná hovadina, jako když kritizovali Zaklínače, že v sobě nemá žádné černochy, a tudíž je rasistický (když kruci celá ta hra, od začátku do konce, obsahuje silnou kritiku rasismu).

A to proti žádné menšině nic nemám, ale tahle úzkostlivá politická korektnost je zlo.

1062

Odpovědět

Tak to je jako, když na jednom americkém webu řešili, že v chystané české hře Kingdom Come: Deliverance, která se odehrává na počátku 15. století v Posázaví, není ani jeden černoch. A tvrdili, že se zde přitom černoši běžně vyskytovali, což dokládali obrazem černé Madony. :-D

890

Odpovědět

Počkat, to byl Zaklínač? Já myslel, že to byla nějaká hra o husitech. Ale ono se to klidně mohlo stát vícekrát.

Funguje to i obráceně. Jeden americký historik napsal blog o tom, že ve středověké Evropě mohl být klidně nějaký černoch (takový africký Marco Polo). Byl označen za politicky korektního, a strašlivě zhejtován. A já budu beztak zhejtován za to, že jsem si dovolil poukázat na to, že svět není černobílý.

1113

Odpovědět

+komunardČernoši-konkrétně Mansa Musa, císař Mali a jeho doprovod-dorazili do civilizovaného světa-rozuměj do Káhiry.

Byl tak bohatý, že ve Středomoří mohl kontrolovat cenu zlata po celá desetiletí. Jinak jiní černoši-konkrétně Maurové-ovládali jakýsi Al-Andalus ve Španělsku.

22

Odpovědět

+komunardty si predovsetkym troll

23

Odpovědět

+komunardOrcinsorca2014: Maurové byli běloši(jen pro přesnost).

60

Odpovědět

+komunardMaurové byli původně Arabové, kteří se mísili s obyvateli Španělska, severní Afriky a kmeny obývajícími Senegambii, čili černochy. Hovořit o nich jako o běloších je tedy minimálně dost zavádějící.

95

Odpovědět

+komunardVíce méně běloši čas od času se mezi nimi objevil nějaký obyvatel subsaharské oblasti.

11

Odpovědět

+komunardluftmausmann: Othello je popisován jako "Maur" a má jasné "černošské rysy";
i zmiňovaný Mansa Musa je popisován jako Maur.

Až do 18. století se Evropané o "černou Afriku" nezajímali, ale s Maury si vyměňovali Aristotelovy myšlenky a starověkou filozofii. A dokonce Leonardo z Pisy právě díky studiu v Alžírsku mohl dovést do Evropy číslice.

10

Odpovědět

+komunardJinak slovo "Mauretania" se objevuje už s Hannibalem. A Římané jako Maury označovali jak obyvatelé "dnešního" Maroka, tak "dnešního" Alžíru.

10

Odpovědět

Lets be free to hate!

44

Odpovědět

Politická korektnost dnes opravdu přerostla do obludných rozměrů. A přitom zbytečně. Překvapivě lidé, kteří by měli být logicky nejvíce terčem posměchu, se většinou dokážou nad urážky povznést a často si ze sebe dokáží sami dělat legraci. Politickou korektnost, jak ji dnes známe, nevymysleli oni, ale většinová společnost, která má neustále potřebu se o někoho starat, i když o to dotyčný třeba ani nestojí.

271

Odpovědět

Politická korektnost má svůj smysl, je to jeden z důvodů, proč se daří ve světě udržet relativní mír. V současnosti je krásně vidět, jaký vliv má míra úbytku politické korektnosti, kam to směřuje. Až se v budoucnu bude hodnotit dnešní období, tak se nejspíš všichni shodnou na tom, že spoustu situací nemuselo vzniknout, kdyby politici použili trochu té politické korektnosti.

575

Odpovědět

wow

170

Odpovědět

Prosím pokud je tedy krásně vidět, jaký má vliv míra úbytku politické korektnosti a kam to směřuje, mohl by jsi mi uvést pár příkladů ... tedy konflikt a jak se mu dalo předejít díky té naší oslavované politické korektnosti? Když je to tak krásně vidět?

210

Odpovědět

+InsanenerroMluvím o konfliktu, který teprve přijde.

127

Odpovědět

Not sure if trolling or being serious...

161

Odpovědět

Právě proto, že Evropskou politiku zasáhla naplno vlna té "politické korektnosti" jsme v situaci v jaké jsme: Tisíce uprchlíků zaplavují Evropu a my nemůžeme dělat nic, jen sedět a čekat, kdy nás převálcují (a že se to stane, v tuhle chvíli je to už nevyhnutelné). Strkali jsme hlavu do písku příliš dlouho, příliš dlouho jsme se snažili přesvědčit sami sebe, že se nic neděje.

218

Odpovědět

+MikeHavliczekTisíce uprchlíků převálcují Evropu? Jak by mohly třeba stovky tisíc převálcovat půl miliardy Evropanů? Jako jsou s tím problémy, budou s tím problémy, musí se to řešit. Ale válcování? To je jen panikaření, které taky nepřinese nic dobrého.

2323

Odpovědět

+MikeHavliczekV té situaci jsme čistě proto, že evropská unie hrozně pomalu rozhoduje, právě proto, že je tu tolik různých názorů. Nevím co to má společného s politickou korektností. Že má někdo jiný názor než ty, neznamená to že je politicky korektní/zmanipulovaný/vítač/sluníčkář atd. prostě jen má jiný názor než ty.

711

Odpovědět

+MikeHavliczekJinak podle mínusů vidím, že si to všichni vyložili stejně jako ty, ani se nesnažili zamyslet nad obsahem mého komentáře a okamžitě to považovali za útok na odpůrce imigrace. Smutný, jak jsou lidi vztahovační a v podstatě dementní.

317

Odpovědět

+MikeHavliczekAuto: proč by měla Evropa řešit problémy Syřanů tím, že si je nastěhuje k sobě?

Co by mělo být politickokorektní? To, že Sarkózy vytapetoval Libyi svými billboardy se sdělením, že Libyjcům pomůže?

Libyjci by měli vědět, že politici můžou a obvykle jsou nahrazováni.

Jinak období "dlouhého míru" (a také partyzánských válek) jde vidět v Evropě i ve světě z docela jiného prozaičtějšího důvodu-jistota vzájemného zničení.

102

Odpovědět

+MikeHavliczekRusko který vyhrožuje jadernou válkou pomalu každej měsíc by ti mohlo vykládat, co je politická korektnost. A vyvěsit plakáty v lybii není politicky korektní, protože to spoustu lidí urazilo kapiš to?

213

Odpovědět

+MikeHavliczekA komu Rusko může vyhrožovat jadernou válkou?

Severní Koreji? Ta má jaderné zbraně. Číně? Ta má jaderné zbraně. Evropě? Ta má jaderné zbraně.

Ukrajině? No nějak jsem neslyšel, že by se Rusové promenádovali po Kyjevu. Dokonce se Ukrajina a Rusko dohodli, že si vzájemně nebudou blokovat tranzitní dopravu.

Polsku? Nějak nejde vidět, že by spojenci Ruska v EU-především Orbán měli do Polska cestu uzavřenou. Je tomu spíše naopak.

52

Odpovědět

+MikeHavliczekProč reaguješ když víš hovno? RUský ministr zahraničí už několikrát vyhrožoval jadernou válkou kapiš? :D

211

Odpovědět

+MikeHavliczekTéž by mě zajímalo jak tisíce lidí mohou převálcovat půl miliardy lidí. :D

111

Odpovědět

+MikeHavliczek@Komunard:
Převálcovat ji mohou stejně jako pár tisíc hitlerových stoupenců ovládlo Německo -> Evropu -> ... Nebo prostou porodností! V roce 2035 by při stávajícím trendu mohlo být v Německu víc lidí hnědé barvy než původních bílých obyvatel.

Takto bychom mohli být "převálcováni". Vymizí náš ekonomický blahobyt, zákony, kultura. Pokud se my Evropané a celá bílá rasa včas nevzpamatujeme a nezačneme chránit svoje zájmy. A záměrně píšu bílá rasa, protože podle statistik tato vymírá - na všech kontinentech.

Mám kamarády dlouhodobě žijící v Kanadě, Norsku, Německu... To, co se tam už léta děje, se dá shrnout takto: hnědá přistěhovalecká menšina je nejhlasitější, straší úřady slovy jako rasismus a diskriminace. Výsledkem je, že jim všichni raději ustoupí, aby "měli klid". Mění se kvůli nim zákony, městské vyhlášky, dostávají zdarma byty a výhody, jaké ostatní nemají šanci dosáhnout. A chtějí pořád víc a víc a jdou i proti zákonu - protože vědí, že stačí říct "vy jste rasisti a diskriminujete moje náboženství" a budou propuštěni!!

V Norských městech se ženy bojí samy na ulici i ve dne, ani autem samy necestují! Přepady a znásilnění od muslimských imigrantů jsou na denním pořádku. Policie je bezmocná, protože musí být "politicky korektní".

V Německu, jen 150 km za Rozvadovem, se díky "uprchlickému" centru v Kitzingenu začaly ztrácet holčičky. Policie ani po 8 únosech nic neudělala, informace o tom jsou tutlány. Děti si nehrají venku, do školy a ze školy je hromadně doprovází rodiče. Na ulici potkáš jen černé, hnědé nebo zahalené tváře. Bílí jsou zastrašováni, je jim vyhrožováno na potkání zbitím a okradením, atmosféra ve městě stísněná a depresivní.

Tohle není o názoru, to je o faktech a o tom jestli chceš nebo nechceš strkat hlavu do písku... Tak se ptej, co s tím ti lidi jako můžou dělat, když je stát (policie, armáda) nechá napospas?! A co bys udělal Ty / kdokoli z vás, kdyby se tohle dělo ve vaší ulici? Co jako s tím?

Naše společnost není připravena čelit takovému nátlaku a cizosti. Jsme uvyklí nízké kriminalitě, vysokému morálnímu standardu obyvatel a dlouhodobému míru. Ve srovnání s těmito imigranty jsme změkčilí, pomalí v rozhodování, v činech nás svazují vlastní nařízení. Prostě ideální oběti.

Smutně mne pobavilo video, na kterém indiánský náčelník v peruánské Amazonii říká: "Slyšel jsem, že u vás v Evropě bílý člověk bez boje odevzdává svou zemi a své ženy bojovníkům cizího kmene. Přijďte k nám, ukážeme vám jak být silní a jak bojovat."

189

Odpovědět

+MikeHavliczekHitlera volily miliony německých voličů, kteří představovali více než třetinu aktivního voličstva, později dokonce polovinu. Ti ho vynesli k moci. Evropští muslimové to udělat nemohou, i kdyby krásně chtěli, protože jich je málo, a vývoj to příliš nezmění. Viz
http://www.eurrep.org/wp-content/uploads/M%C3%BDtus-vym%C3%ADr%C3%A1n%C3%AD-Evropy_Tomas-Sobotka_Text.pdf
http://www.pewforum.org/2015/04/02/religious-projections-2010-2050/

Co je to bílá rasa? A ne, není to blbá otázka. Opravdu mne zajímá, kterou z antropologických kategorií tím myslíte.

Historky získané od kamarádů, "rozhovory s místními lidmi"(velmi podobný a rovněž častý zdroj), víte, slyšel jsem tolik nesmyslů o vlastním městě které byly takto uvedeny. Takže ten výčet tvrzení prosím něčím doložte (a netvrďte mi, prosím, že to nejde, protože se to tutlá).

1510

Odpovědět

+MikeHavliczekWooooow, tady někdo hodně jede Parlamentní listy.

44

Odpovědět

ked dojdu argumenty vzdy pomoze zle rusko

163

Odpovědět

+alkoholKdyž je to dobrý argument tak co se dá dělat že

113

Odpovědět

+alkohol,, dobry argument,, si ma povabil. argument hodny trollov na topkach alebo pod nejakym inym bulvarnym serverom, vase nepoznam

80

Odpovědět

a neříká tohle Eco ve svém románu Jméno růže prostřednictví "ctihodného George"?

30

Odpovědět

to spisovatelu, kteri upozornuji v jakych zijeme srackach. Mne treba ovlivnil p k dick

60

Odpovědět

Co si pamatuju, Jorge nesnášel humor, protože humor je zabijákem strachu. A víra v Boha podle Jorgeho je založená na strachu, totiž pramení z bázně (Boha se máš bát), takže proto humor je nepřítelem víry, že jaksi popírá Boha.

140

Odpovědět

+quoqueOn mu ani tak nevadil smích, jak to kdo se směje. Rozlišoval smích "sprostého lidu" a smích u vzdělanců. Proto taky tak střežil tajemství onoho Aristotelova pojednání. Ale v zásadě máš pravdu. ;-)

70

Odpovědět

+quoque"Duše je poklidná pouze tehdy, zvažuje-li pravdu a těší se z vykonaného dobra, a pravdě a dobru se nikdo smát nemá. Proto se Ježíš Kristus nesmál. Smích plodí pochyby."

11

Odpovědět

+quoque"Nevidím k tomu žádný důvod. Kdo pochybuje, ať se obrátí k nějaké autoritě, ke slovům církevního otce nebo učence a důvod k pochybnostem zmizí. Zdáte se mi napojen pochybným učením, jaké hlásají pařížští logikové. Dobře udělal svatý Bernard, když zakročil proti kleštěnci Abélardovi, který chtěl všechny problémy zkoumat chladným neživotným rozumem, jehož se netklo světlo Písma svatého, rozhodovat sic et non, tak tomu je a tak tomu není. Ovšem, kdo přijme tyto nebezpečné myšlenky za své, ten dokáže ocenit třeba i hříčky hlupáka, který se směje něčemu, co nezná, ač pravda o tom už byla jednou provždy vyřčena. Svým smíchem hlupák implicitně říká: Deus non est."

00

Odpovědět

100% souhlas.
U nás ne tak prominentní, či snad vůbec neexistující, avšak v zahraničí, převážně USA a UK, velice rozšířená vlna přecitlivělosti a přehnané politické korektností, způsobena doslova vnucením kulturního marxismu na kampusy univerzit, spolu s novodobou třetí vlnou feminismu, amerického progresivního liberalismu a neo-progresivismu (což jsou vlastně pouze plody kulturního marxismu), nás opravdou vedou do světa jako je ten v 1984. A na některých místech, zejména některých kampusech, je to skoro již realitou.
Doporučuji youtube kanál Thorium.
https://www.youtube.com/watch?v=32sMe6D3i08

313

Odpovědět

Mohl bych poprosit o vysvětlení souvislostí těch čtyř terminologických pojmů (kulturní marxismus, třetí vlna feminismu, americký progresivní liberalismus, neoprogresivismus), s univerzitními kampusy v USA a VB? A ještě předtím o vysvětlení, co jsou vlastně ty poslední dva (protože to nezná ani google)? A proč je to čtvero myšlenkových směrů špatné? Mně jenom selský rozum říká, že Amerika a VB jsou dvě nejvíce bojující země proti marxistické ideologii. Jejich kampusy jsou značně diverzní, tj. studují tam studenti z celého světa v daleko větší míře než téměř kdekoliv jinde, tak je na to potřeba brát ohled. Rozhodně jejich snaha o decentní vyjadřování není žádná marxistická ideologie. Cenzura je, když nemůže cokoliv pípnout třeba proti vládě nebo autoritám a hrozí vám za to vězení či i smrt - Rusko, ČLR, KLDR, krásné příklady -, ne snaha se vyjadřovat bez urážek k druhým lidem, s kterými žiji.

48

Odpovědět

+TornadoV Čr a většině Evropy jsou studenti převážně pravicoví. V USA a asi i UK jsou vysokoškoláci převážně levicově zaměření. Rozhodně bych neříkal, že kampusy jsou zdrojem boje proti marxismu. The economic forum nedávno vydávala přehled knih, které jsou v jednotlivých státech nejčtenější na kampusech. Asi u 3 států v USA byla nejčtenější kniha Komunistický manifest (Bohatství národů ani jednou). Republikáni na to upozorňují už bůhví jak dlouho. Stejně tak podle posledních průzkumů má 51% Američanů pod 30 příznivé smýšlení o socialismu, 48% o kapitalismu.
A nikdo je asi nekritizuje, za to že se nesnaží vyjadřovat jako vidláci. Problém ale je, když nedokážou o někom říct, že je tlustý, když je očividně obézní atd. Zrovna na akademické půdě by měli k věcem přistupovat objektivně a ne v rukavičkách. De to až do takových obrátek, že nedávno odvolali děkana, protože někdo nasprejoval rasistické malůvky na zeď a on prý neudělal dost, přestože incident samozřejmě řešil.

60

Odpovědět

Tak nedávno se také vyjádřil ohledně politické korektnosti, že ho neštve ale přímo sere :): http://imageshack.cz/images/2016/03/02/JohnCleese.jpg

160

Další