Jaké je to žít se schizofrenií?Big Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:151
Počet zobrazení:7 422

S touto duševní poruchou si nejčastěji spojujeme nejrůznější halucinace a paranoidní představy. S jakými dalšími příznaky se ale schizofrenici musejí vypořádat? Jako každou středu jsme video opatřili anglickými titulky i seznamem slovíček. Slovíčka:

  • coincidence - náhoda
  • to pay attention to... - dávat pozor
  • vast - nesmírný, rozlehlý
  • to harm - ublížit
  • paranoid delusions - paranoidní představy, bludy
  • to focus - soustředit se
  • derogatory - opovržlivý, urážlivý
  • it comes as no surprise that... - nikoho nepřekvapí, že...
  • to sort through - probrat se něčím, protřídit
  • nefarious intent - hanebné úmysly
  • to stand in the way - stát něčemu v cestě
  • to live one's life to the fullest - žít naplno

Přepis titulků

JAKÉ JE MÍT SCHIZOFRENII Často máme dojem, že nás někdo volá, i když to není pravda. Necháme to být a dál to neřešíme. Jindy si všimneme jistých náhod, třeba aut na ulici, ale nevěnujeme jim pozornost. Takové situace ale na schizofreniky působí úplně jinak. Třeba si na ulici všimnete tří červených aut. Místo toho, abyste je nechali být, začnete přemýšlet, proč tam jsou.

Možná tu jsou kvůli mně. Možná mě někdo chce sledovat nebo mi chce ublížit. Začnete o náhodě, které jste si všimli, osnovat teorii. HLASY Lidé si se schizofrenií nejvíc spojují symptomy jako hlasy nebo paranoidní představy. Dnes už víme, že mnoho schizofreniků má kromě těchto symptomů i problémy se soustředěním, pozorností a pamětí.

Mnoho lidí vám řekne, že slyší hlasy. Myslí tím ale něco jiného. Třeba vám řeknou, že když přemýšlí, co dělat, slyší v hlavě hlas, který jim říká, co by měli nebo neměli dělat, nebo který jim vnukne nápad. Schizofrenici ale hlasy popisují zcela odlišně. Je to pro ně skutečný hlas. Nepoznají rozdíl mezi ním a hlasem někoho, kdo sedí přímo vedle nich. Zní zcela reálně.

Zní hlasitě. Někdy tak hlasitě, že od něj nemůžou odpoutat pozornost. Někdy je hlasy volají, jindy jim říkají mnohem složitější věci. Někdy jim rozkazují, co dělat. Jindy komentují, co dělají, často negativně nebo opovržlivě. ROZLIŠOVÁNÍ PROBLÉMŮ Nikoho nepřekvapí, že mozek je komplikovaný orgán. Je bombardován informacemi, které musí dopravit na to správné místo, a rozhodnout se, co s nimi.

Domníváme se, že některé problémy schizofreniků možná pramení z toho, že se informace nedostávají na to správné místo nebo že i když se tam dostanou, mozek neví, čemu věnovat pozornost a čeho si nevšímat. Je to důležité v každodenním životě. Když v dáli slyšíme autoalarm, musíme vědět, že mu nemáme věnovat pozornost. Pláči dítěte bychom ale pozornost věnovat měli.

Když váš mozek neumí jako vedoucí rozlišit, co je a není důležité, je velmi obtížné se v těchto každodenních situacích orientovat tak, abyste si udrželi práci nebo měli kontrolu nad životem. VIZUÁLNÍ A KOGNITIVNÍ SYMPTOMY Vizuální halucinace u schizofrenie nejsou tak časté. Někdy k nim ale dochází. Můžou vidět duchy nebo lidi, kteří ve skutečnosti nejsou v místnosti.

Někdy se podívají na fotku a vidí něco, co na ní není. Často něco spojeného s hanebnými úmysly. Takové zážitky jedinci se schizofrenií někdy popisují. Někteří je mají, jiní ne. U lidí, kteří je mají, se můžou objevovat přechodně. Další symptomy, kterým začínáme rozumět lépe a věnovat víc pozornosti, jsou pro tuto nemoc mnohem stěžejnější a je mnohem těžší se s nimi vypořádat. Jsou to například problémy s tím dávat pozor, zapamatovat si informace, umět si organizovat činnosti a přecházet z jedné činnosti do druhé.

Tyto věci pro schizofreniky začnou být mnohem těžší, když onemocní. Najednou nemůžou dávat pozor ve škole, soustředit se na to, co čtou. Dělá jim problém vykonávat práci, u které je potřeba rychle přecházet z jedné činnosti do druhé. A to jim samozřejmě stojí v cestě, když se snaží žít naplno, pracovat, spravovat domácnost, rodinu a rodinné vztahy. Tyto symptomy často nazýváme kognitivní symptomy, symptomy spojené s pozorností, pamětí, koncentrací a soustředěním.

Jsou jednou z největších výzev schizofrenie. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zdravíčko, chtěl bych poprosit o více více a více překladů od BigThink, zda by to bylo možné, nejlépe nějaké pravidelné překlady z tohoto kanálu..

40

Odpovědět

Nasaďte si sluchátka, pusťte si tuhle simulaci sluchových halucinací a představte si, že s tím musíte žít celý život.
https://www.youtube.com/watch?v=0vvU-Ajwbok

200

Odpovědět

Fuj, až mi z toho jde mráz po zádech.

170

Odpovědět

This is not a coincidence. Illuminati confirmed!

18

Odpovědět

Na túto tému odporúčam pozrieť tento film: http://www.csfd.cz/film/4543-cista-duse/prehled/. Bol natočený podľa skutočnej udalosti.

140

Odpovědět

Film je to dobry, ale to jak je ukazana Johnova nemoc je "jen" umelecke zpracovani.. Skutecnost vypadala ponekud jinak. Viz. kniha podle ktere je film natoceny: http://www.cbdb.cz/kniha-17941-cista-duse-a-beautiful-mind-the-life-of-mathematical-genius-and-nobel-laureate-john-nash

91

Odpovědět

+KorenZMasarakuAko vyzerala skutočnosť ? Skús aspoň približne prosim, nemám čas čítať knihu

311

Odpovědět

+KorenZMasarakuKdežto text nieje ani náhodou umelecké vyjadrenie :D Každý stav sa dá jednoducho popísať... tak pravil idiot....

12

Odpovědět

+KorenZMasarakuVe filmu užili tvůrčí svobody ve zpracování Nashových halucinací. Nash trpěl pouze ("pouze") sluchovými halucinacemi, nikoli optickými. Jeho hlavní problém ale byla paranoia a utkvělé představy, jako například přesvědčení, že pomocí textů v New York times s ním komunikují mimozemšťané nebo například tuším žádal o azyl na Kubě z důvodu, že byl přesvědčen, že papež a americký prezident na něj připravují atentát. Film zbožňuji, ale tvůrci se evidentně snažili Nashovu nemoc zjemnit, aby byla divácky stravitelnější....

00