Může záchrana životů vést k přelidnění?

Thumbnail play icon
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:110
Počet zobrazení:5 927

Nadace Billa a Melindy Gatesových každoročně zveřejňuje výroční dopis, ve kterém se manželé Gatesovi vyjadřují k různým globálním tématům. Letos tato tradice oslavila desetileté výročí a jednou z deseti otázek, na které Bill Gates odpovídá, je potenciální paradox přelidnění způsobený záchranou lidských životů.

Přepis titulků

ZPŮSOBUJE ZÁCHRANA ŽIVOTŮ PŘELIDNĚNÍ? V letošním výročním dopise s Melindou odpovídáme na nejsložitější otázky, které nám lidé napsali. Jedna, kterou slýcháme už dlouho, je, jestli s vytvářením zdravějších podmínek pro život nenaroste populace natolik, že už nebude možné ji nasytit a udržet úroveň životního prostředí. Před sebou tu mám graf znázorňující celkový počet obyvatel za poslední staletí. Na první pohled to vypadá docela strašidelně.

Z necelé miliardy obyvatel v 18. století jsme na třech, čtyřech, pěti, šesti... a dnes už na 7,4 miliardách obyvatel, přičemž nárůst se neustále zrychluje. S Melindou jsme se tak zamysleli nad tím, jestli poskytování léků a záchrana životů v důsledku nezpůsobuje spíše problém s přelidněním. Zjistili jsme, že lepší zdravotní stav vede rodiny k pořízení menšího počtu dětí. Jedná se o velice zásadní vliv. Zjistili jsme, že se jedná o trend napříč všemi zeměmi světa. S rostoucím zdravím klesá růst populace.

Křivku, která znázorňuje celkový počet obyvatel, jsme prodloužili až do roku 2100 a je vidět, že místo pokračujícího růstu se naopak ustaluje. Podobný pohled nabízí i křivka ročního populačního růstu. Z ní vyplývá, že v 60. letech došlo k poměrně vysokému nárůstu 2 % za rok. Od té doby úroveň znatelně klesla. Jedenáct miliard lidí je pořád vysoké číslo, pozitivní ale je, že čím rychleji zlepšíme zdraví lidí, tím rychleji se průměrná rodina zmenší. Ze záchrany lidských životů tak můžeme mít skvělý pocit.

VÝROČNÍ DOPIS BILLA A MELINDY GATESOVÝCH 2018 Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ještě bych to rád napsal jednou pro lepší viditelnost:
Jsem chtěl už dříve připomenout zdejšímu veličenstvu, jestli nezapomněli na skvělý kanál Kurzgesagt. Dříve se tu pár jejich videí objevilo. Videa vydávají stále, jedná se o kvalitní tvorbu, která by určitě stála za hřích.

20

Odpovědět

Přidání titulků do videa a přeložení videa není hřích. Nic o překladu videa v Bibli není, takže se nemůže jednat o hřích.

00

Odpovědět

Tady je zas odborníků v diskuzi. Porodnost je jako všechno řízeno hormony, a velké množství určité potravy snižuje porodnost právě skrze hormony. Vůbec to není o tom jestli někdo v africe má nebo nemá co dělat, je to celé skutečně jenom o blahobytu ve kterém ten člověk žije a je to tak samozřejmě uděláno logicky. Pokud někdo žije v bídě, rodí více dětí a více těch dětí je ženského pohlaví. Pokud někdo žije v blahobytu jeho úspěšnost při oplodnění je menší a plodí více mužů.

10

Odpovědět

zdroj ?

00

Odpovědět

"11 miliard lidí je pořád vysoké číslo, ale (konec videa)."
Dobrý způsob, jak se vyhnout odpovědi.

11

Odpovědět

Video od Kurzgesagt to krásne vysvetlí
Overpopulation – The Human Explosion Explained

30

Odpovědět

Jsem chtěl už dříve připomenout zdejšímu veličenstvu, jestli nezapomněli na skvělý kanál Kurzgesagt. Dříve se tu pár jejich videí objevilo. Videa vydávají stále, jedná se o kvalitní tvorbu, která by určitě stála za hřích.

00

Odpovědět

V budoucnu bude (hodně doufám) důležitý faktor kolonizace Měsíce, později Marsu a později atmosféry Venuše. Tam zase bude potřeba plno lidí.

24

Odpovědět

Smutný že vyspělé země místo výzkumu vesmíru řešej rozjímání nad neomarxismem a jeho uplatnění v praxi

21

Odpovědět

Já teda nevím, ale lidi například v Africe ne*** protože je úmrtnost dětí veliká, ale protože prostě nemají nic lepšího na práci a nemají či odmítají antikoncepci.

45

Odpovědět

Ale prd, v Africe nic nemaji tak su...kaji jak kralici, az budou mit playstaition, tak budou mit min decek... Proste az jim donesem civilizaci, stres, hypoteky atd tak to bude jine..

144

Odpovědět

tak to jo no:)

11

Odpovědět

Leda hovno, za vše viňme motorismus. Víte jak drahej je ojetej minivan ? Lidi si můžou dovolit leda škodovku, ale do tý se vlezou sotva dvě děcka v autosedačce. A autobusy jsou už teď přeplněné. Proto nikdo nemůže dělat pět šest děcek, neměl by je jak transportovat na větší vzdálenosti. V Africe lidi chodí pěšky, takže můžou mít klidně deset dětí a není problém. Zakažme motorismus a budeme mít dětí jako smetí. Jo a antikoncepce a sexuální osvěta možná taky hrají roli.

07

Odpovědět

Bud mi to nak nedoslo, nebo proste nevysvetlil jak spolu ty dve krivky souvisej?

39

Odpovědět

Nedošlo ti to... červená je deriavce (rychlost růstu) modrý.

122

Odpovědět

Bullshit Bill.. dobrý zdravotný stav súvisí so zázemím, platbyschopnosťou a hromadou iných pičovín, ktoré na západe dávno máme... problém nieje pôrodnosť západu (neustále znižovanie), ale kotenie východu...každý to vie, len Gates zase vymyslel Win 98 bez bugov

923

Odpovědět

ak ti chyba zakladna logika nevajadtuj sa k zlozitejsim problemom

116

Odpovědět

? Vždyť říká to samý co ty. Lepší (zdravotní) stav rodiny vede k tomu, že má míň dětí. Je to naprosto logický - když víš, že ti dítě pravděpodobně umře, tak jich budeš mít pro jistotu víc (k tomu jsme naprogramovaní - zachování druhu). Když víš, že tvoje dítě na 99% přežije a bude mít svoje děti, tak budeš mít jen jedno-dvě. Je úplně jedno, jestli to je východ/západ... prostě lepší situace (bezpečnostní/zdravotní/politická/ekonomická...) = míň dětí. Na západě (a severu) je lepší situace, takže je i nižší porodnost. Když se bude situace zlepšovat na východě, tak tam bude porodnost taky klesat.

Teď tomu jen musíme přizpůsobit důchodovej systém, kterej je furt ještě nastavenej na situaci, že člověk musí mít hromadu dětí, kteří musej makat, aby měl co největší šanci, že až bude v důchodu, tak něco dostane...

94

Odpovědět

+BullOverÁno, ked si zdravší máš menej detí... aby si bol zdravší a mal si menej detí, potrebuješ peniaze na zdravotnú starostlivosť... aby si mal peniaze na zdravotnú starostlivosť, musíš mať peniaze prácu atp. Akonáhle máš prácu, zdravotnú starostlivosť atp. tak niesi chudobný a množenie klesá...Ked ti však dám bžilion dolárov a ty prácu nemáš, tak to máš slabo v piči a množíš sa dalej... to je tá premenná ktorej sa všetci tí pseudohumanisti radi uhýbajú....práca, nie prachy... lenže to už by si nemohli pripadať ako elitný boh bohov, ktorý dokáže všetko pretože prachy... sú to pseudohumanistické komunistické sračky...

17

Odpovědět

+ehmnerad to dělam, ale musim trochu odbočit, protože s tebou nesouhlasim 2x...
- aby si měl peníze, musíš mít práci... NE! To je totální bullshit ve kterym stále žijem a kterej prostě NENI REÁLNEJ! Je to přežitek z doby, kdy lidi museli pracovat, aby se uživili - tahle doba pomalu odchází, naprostou většinu práce dělaj stroje. Lidi za pár(desítek) let pracovat nebudou a je to dobře. Jen se musí správně nastavit systém (viz. to co jsem předtim psal o důchodovym).

- ten zbytek nějak nechápu... Jakých bžilion dolarů? O čem přesně mluvíš? Kdyby si se uměl rozumě vyjádřit, tak bych s tebou možná moh souhlasit - taky nějaký ty přehnaně humanitní kraviny nemusim (dost často jen "zakrejvaj" problém, než aby se ho snažili vyřešit)... ale existujou i výjimky, který dělaj velmi prospěšnou práci.

48

Odpovědět

+BullOvervedieť že si komunista, tak sa zdržím komentára... pfuj

28

Odpovědět

+ehm:D Komunista co volí pravici... jo, tak asi jsem :D.

10

Odpovědět

+BullOverMy u nás máme nějakou pravicovou stranu?

Nejsi komunista, jsi etatista. Pravicově orientovaný volič by totiž volal po liberalizaci a privatizaci důchodového systému – jeho stav by vyřešil volný trh a stát by to nemusel řešit (protože to neumí řešit).

Stejně tak bys neplácal kravinu o tom, jak práci budou dělat stroje a lidi se budou bavit. To je stejně nesmyslný mindset jako když formani protestovali proti automobilismu nebo jako když dnes taxikáři protestují proti Uberu. Holt jedno odvětví zanikne a nahradí ho jiné. Mimochodem, víš o tom, že na výrobu jednoho elektromobilu Tesla je potřeba více lidí než na vozidla s konvenčním pohonem? A to je prosím pěkně Elon Musk dáván jako příklad progresivního prosazování automatizace výroby. Opravdu bych se nebál toho, že roboti budou brát lidem práci. :-P

21

Odpovědět

+-HoNY-Slušná pravicová strana tu bohužel opravdu chybí...

Ano, jsem pro liberalizaci nejen důch. systému... osobně bych byl pro úplné zrušení důchodu (zároveň jsem pro zrušení mateřský, příspěvku na děti atd.). Jenže nejde všechno jen zrušit... můj pohled celkově je:
1. překopání daňovýho systému - danit příjem je opravdu kravina... ale zase, nejde to jen zrušit a čekat co se stane - nějaký daně prostě potřeba jsou = větší zdanění spotřeby a kapitálu.
2. překopání všech možných podpor pro rodiny s dětmi - místo mateřský a spousty dalších blbostí bych dal jen podporu vlastního bydlení (nemusí to bejt nutně jen hypotéka, možností je hodně)... pokud má člověk/rodina vyřešený bydlení, tak má vyřešenou většinu starostí
3. překopání důchodovýho systému - místo tý dnešní blbosti, která je závislá na tom, že bude dostatečný množství lidí odvádět dostatečně vysokou daň z práce, bych byl pro základní nepodmíněný příjem (zdroj by byly ty větší daně z kapitálu)... nemusí to bejt nic velkýho - člověk co může pracovat si bude normálně vydělávat (ale nemusí, pokud mu vyhovuje žít s absolutním minimem - jen ho hromada soc. podpor neodrazuje od práce, protože ten základ dostane tak jako tak), důchodce by dávno měl mít vlastní bydlení, takže by mu měla stačit daleko nižší částka, než je normální důchod (podívej se na dnešní situaci... "máme nízký důchody"... ano, pro důchodce, co celej život platili "jen" nájem, jsou opravdu nízký - důchodci, co nebyli pohodlní a pořídili si vlastní bydlení maj teď na účtech statisíce a nevědej, co s tim dělat...)

03

Odpovědět

+BullOverJdi kandidovat.

00

Odpovědět

+BullOverMáš v tom guláš - to co uvádíš je směs konzervativního marxismu a neomarxismu s keynesiánstvím. Taková směska vzniklá gulášem Okamurovy strany s KDU-ČSL a TOP09.

1.) Jo a vlastně jsem vynechal jednoho zasloužilého soudruha – Jana Kellera – podle něj peníze musí proudit a všechen kapitál, co stojí je třeba zdanit. Přesně tomu odpovídá tvůj mindset a nikde nikdy to nefungovalo – při každé takové snaze, tak ten kdo měl peníze, ten utekl. :-)))

2.) Upozorňuji tě, že když soudruh Mussolini zavedl subvence pro „rodiny a plození dětí,“ tak to mělo zcela opačný efekt.

3.) Takže věříš tomu, že lidé jsou nesvéprávní a mají poslouchat rady státu, který věří tomu, že je nejchytřejší na světě? „Zdroje jsou,“ tvrdil už soudruh autista Vladimír Špidla a soudruh Bohuslav Sobotka podle toho navrhoval rozpočet. Jak to dopadlo, to není třeba opakovat. Nepodmíněný příjem je morální hazard. Chceš tedy kádrovat lidi podle toho, kdo si mohl dovolit koupit dům a kdo ne? Jediné z méně škodlivých řešení vidím pouze v tom, aby se změnil průběžný důchodový systém na „osobní šetření zamrazené do určitého věku“. Lidé by tak věděli, kolik do systému nasypali a museli by to dostat. Stát by byl povinný jim úspory navyšovat alespoň o inflaci – ostatně stávající důchodový systém je dlouhodobé půjčování peněz státu bez jakékoliv zpětné vazby věřitelů (budoucích důchodců).

Momentálně máme jedno z nejvyšších zdanění práce v Evropě, tvoje návrhy na vyšší zdanění by se zcela jistě posunuly na pravou část Lafferovy křivky. Jsou to stejně nesmyslné experimenty jako pokusy soudruha bratra Kalouska a jeho antisociální-neomarxistické TOP09.

11

Odpovědět

+-HoNY-1, ne, jde mi jen o to, že daně jak jsou teď, jsou nastavený tak, že se platěj (převážně) za práci zaměstnanců... jenže člověk teď už zaměstnance nepotřebuje (v některých oborech), takže to nedává moc smysl - máme téměř 50% zdanění tam, kde jsou potřeba lidi, ale jen 20% tam, kde žádní zaměstnanci nejsou - to by se mělo trochu narovat

2, ale já chci ty subvence právě zrušit - je mi celkem jedno, jak to ovlivní porodnost, jen to jsou zbytečně vyhozený peníze pro malou skupinu lidí, který by se místo toho mohly rozdělit mezi všechny a pak ať si každej dělá co chce

3, ne, pravej opak - chci, aby jim stát poskytl nějaký základní minimum a pak ať si dělaj co chtěj - maj vlastní rozum, maj nějakej základ na přežití a dál se o ně nikdo starat nebude... žádný podpory v nezaměstnanosti, příspěvky na děti apod. - každej musí mít zodpovědnost sám za sebe (samozřejmě s výjimkou postižených apod., tihle lidi nemůžou za to, že jsou v horší situaci)

4, takže se mnou souhlasíš? Já chci SNÍŽIT zdanění práce. Mimochodem máme taky jedny z nejnižších kapitálových daní...

00

Odpovědět

+BullOver1.) Naopak, narovnání systému je zcela zrušit daně a nechat stát na zcela dobrovolné bázi.

Podle jakých parametrů se určí, která společnost odvádí více daní za lidskou práci a která naopak za práci strojů? Přes stromy nevidíš les. Uvědom si, že některé přesné komponenty jinak než stroje vytvořit nejdou. Ale současně jsou ty komponenty samy o sobě nefunkční a musí se zamontovat do hotového celku a to dokáže jenom člověk. To jsou dvě různé továrny, které bez sebe nemohou existovat. Vyšším zdaněním robotizace pouze dosáhneš toho, že akcionáři druhé továrny uvidí zvyšující se vstupy a o to rychleji budou chtít plně automatizovanou výrobu nebo přesunou továrnu do země s levnější pracovní silou. Na to doplatí úplně všichni.

2.) Píšeš překopat, nikoliv zrušit. Překopání by zavedení (odloženého) „školného“ od jeslí po vysokou školu a snížení daní o odpovídající částku jejich zákonným zástupcům. Tvůj myšlenkový pochod je podobně nesmyslný jako „základní nepodmíněný příjem“. Pokud mám 100 000 Kč rozdělit mezi milión obyvatel, co to asi přinese? Nebudou náhodou náklady na přerozdělování vyšší než přínos společnosti (je to hodně nadnesený příklad, kterým se snažím poukázat na absurditu celého přerozdělování). Určitě existuje spousta lidí, co je na tom opravdu blbě a nemůže si za to, ale tím co popisuješ podporuješ vznik skupin, kteří si bídu způsobují sami svojí nezodpovědností a v důsledku je téměř nemožné odpovídajícím způsobem pomoci těm, kdo ji opravdu potřebují, ale neumějí (nebo nejsou ve stavu) si o ni říct.

3.) Souvisí s dvojkou. Čím více rozdáváš, měně jsou lidi zodpovědní a chtějí více. Nedávno se zřítil v italském Janově most – všichni teď svádějí vinu na stát – málo dotací, málo dozoru, málo varování...

4.) Srovnej si vývoj výše daní od začátku 20. století. Podívej se, kolik toho státy dokázaly ufinancovat a od které doby začala kvalita lidského života zlepšovat jen minimálně (od konce 2. světové války vynech ze statistik území okupovaná Sovětským svazem a jeho satelity - třeba Československo). Od nějakých 60. let je v domácnostech v USA zcela běžná pračka, myčka, televize, vysavač, automobil, bazén, finančně dostupná zdravotní péče, finančně dostupné vzdělání... a tento trend probíhá napříč celou zeměkoulí.

00

Odpovědět

+-HoNY-1, zcela zrušit daně je blbost... nějakou autoritu, která bude trochu udržovat systém v provozu a zařizovat věci, na kterých se sami pořádně dohodnout nedokážem, prostě potřebujem

Musíš vycházet z dnešního stavu - zdanění práce = 40% (+-, nejde tu o detaily), zdanění kapitálu? ... weeelp... prakticky neexistuje. Proč by odcházeli někam, kde je levnější pracovní síla? (zase, v porovnání s tim, jak je to teď) Tim, že by se snížilo zdanění práce, by se právě ta pracovní síla u nás zlevnila.

2, reagoval jsem na ty "Mussoliniho subvence pro rodiny a plození dětí“... a kde si vzal jakých 100 000kč? Upřímě netušim o čem mluvíš. Jaký odložený školný?
Pokusim se zareagovat na to, co jsem z toho pochopil, ale možná to myslíš úplně jinak.
Přerozdělování by se tim právě snížilo! Místo toho, aby si měl 50 různých dávek a podpor a u každý rozhodoval, komu jí dát/nedat, tak byl byla jedna "dávka", kterou dostane každej. Nic šílenýho... jen na úplnej základ (řekněme třeba equivalent dnešních 3000kč - nájem z toho nezaplatíš, ale když budeš žít na ubytovně a něco málo si přividěláš, tak ti to bude stačit).

3, ale to už je jejich blbost (teď nemyslim ten Janov, to jsem moc nesledoval)... pravidla jsou jasný, každej dostane to samý a ať se zařídí podle svýho... každej vždycky chce víc - to můžeš říct i dnes o čemkoli (nízký důchody, nízká mateřská, nízká podp. v nezam., nízký přís. na děti, nízký přís. na bydl... to bude vždycky)

4, ano, to je super, nikdy jsem netvrdil opak, žijeme si naprosto úžasně s snad ještě dlouho budeme... ale všechno kolem nás se neustále mění a systém se těm změnám musí přizpůsobovat. Náš důchodovej systém byl super, když většina lidí dělala na polích nebo za pásem... ale díky nějakýmu vývoji jsme se někam posunuli. A právě proto, že si teď žijem tak dobře, je nejlepší čas na nějakou výraznou reformu (protože až se nám někdy bude dařit hůř, tak už bude pozdě).

00