Kdo za to zaplatí?

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:387
Počet zobrazení:6 162

V dnešní době má mobilní telefon nebo počítač téměř každý. A pro nikoho asi není překvapením, že většina této elektroniky byla sestavena v Číně. Možná vás ale překvapí, jaké otřesné podmínky musí dělníci snášet. A co hůř, pracovní prostředí je velmi nebezpečné pro jejich zdraví!

Přepis titulků

Na tomhle záleží. Na zážitku z výrobku. Na tom, co zlepšuje život. ...na telefonu. - Mohou se rychle spojit. - Všichni moji studenti mají nový Surface. - Přináší technologii do života. - Každá myšlenka, které se dotknete. Obohatí každý život. KDO ZA TO ZAPLATÍ?

LIDSKÁ CENA ELEKTRONIKY Když jsme byla ve třetí třídě, matka odešla pracovat do zahraničí. V sedmé třídě s námi přerušila kontakt. Chtěla jsem ji najít a zachránit. Rozhodla jsem se vydělat co nejvíce peněz. Mým snem bylo opustit domov. Nechat venkov a hory daleko za sebou. V továrně jsem začala pracovat ve 14 letech.

Šla jsem pracovat, protože moji rodiče celý rok dřeli, aby mi zaplatili vzdělání. Každý rok v Číně kvůli práci opustí domov 12 milionů náctiletých. Patří mezi 260 milionů Číňanů, kteří za prací cestují daleko od domova. Pracovní den mi začínal v 8 ráno a končil v 11 večer. Dovolená neexistovala, měli jsme jen jeden volný večer měsíčně. Celý den jsme čistili čipy mobilů za pomoci chemikálií. Viděla jsem tam obrazovky pro Apple a Nokii.

Když jsem nejedla nebo nespala, tak jsem něco čistila. Dělala jsem jen tyhle tři věci. Nebyla tam žádná vzduchotechnika ani okna. Zápach byl ze začátku nesnesitelný, ale zvykla jsem si. Můj syn se jmenuje Ming Kunpeng. Nedávno mu bylo 26 let. Měla by to být jeho nejlepší léta. Ale v květnu roku 2009 mu diagnostikovali leukémii.

Během tří vyšetření během 12 měsíců zjistili, že se jedná o nemoc z povolání. Je to agresivní forma rakoviny způsobená benzenem. Benzen je karcinogenem prvního stupně a ve většině západních zemích je jeho průmyslové využití zakázáno. Čína, která ročně vyrobí přes polovinu mobilních telefonů, je výjimkou. Po 28 chemoterapiích mě velmi bolí kosti. Jako by mě zevnitř požíraly tisíce mravenců.

Je to velmi bolestivé. V této nemocnici žiju už přes 6 let. Je to jako vězení, ze kterého není úniku. Přijde mi, jako bych už byl mrtvý. Netuším, co mám dělat. Trvalo mi 19 měsíců, než jsem dokázal, že leukemii mám z práce. Úřadům jsem psal mnohokrát. Byl jsem násilím poslán domů.

Manažer si zavolal mého spolupracovníka a zakázal mu mluvit o tom, co se děje. Po diagnóze mě do nemocnice přišlo navštívit několik lidí. Měli s sebou tašku. Byla plná peněz. Během mé nepřítomnosti to projednali. Dospěli k závěru, že rakovina nemá spojitost s prací v továrně. Odmítli mi dát kompenzaci. Když jsem byla na ulici, dívala jsem se po každém, kdo připomínal mou matku.

Bála jsem se o ni. Bála jsem se, že trpí. Proto jsem pracovala tak tvrdě. Ale teď je vše... ...vše je pryč. Víte co? V nemocnici jsem nemohla ani chodit. Ale neodvážila jsem se to říct mé matce. Očekávala jsem, že se stanu zodpovědnou a sejmu část břemena ze svých rodičů.

Ale nakonec jsem sama skončila jako břímě. Schází ti domov? Chceš se tam vrátit? Pojďme domů. ŠEST TÝDNŮ PO NAŠEM ROZHOVORU MING KUNPENG SPÁCHAL SEBEVRAŽDU. Skočil ze střechy. Rozhodl se ukončit svůj život.

Už to nemohl vydržet. Takový tlak na něj vytvářela jeho nemoc, továrna a otrava benzenem. Proto všichni vstaňme a uctěme Minga minutou ticha. Všechny nás má na svědomí benzen. My, kteří jsme přežili, musíme bojovat za naše práva, za spravedlnost a musíme dál žít. Benzen je hrozivým jedem, který způsobuje rakovinu.

Chceme na to upozornit veřejnost. Benzen může být nahrazen bezpečnějšími chemikáliemi. Chceme, aby na sebe značky vzaly odpovědnost za pracovní podmínky v továrnách dodavatelů. A také odpovědnost za dobré pracovní zdravotní standardy a postupy. Zákaz benzenu je součástí té odpovědnosti. Je to součást odpovědnosti dodavatelského řetězce. Benzen se používá v mnoha odvětvích.

Sportovním vybavení, v tisku, v elektronice a také v dokončování materiálů. Nejenže pracovníci pracují ve velmi jedovatém prostředí, ale benzenu jsou vystaveni i zákazníci. V tuto chvíli zákazníci nemají žádnou alternativu bez benzenu. Elektronika bez benzenu neexistuje. Nemůžete si v obchodě říct o tu bez něj. Ale zákazníci se mohou spojit s majiteli značky a zeptat se: "Jak je to s tím benzenem?

Bojím se otravy benzenem." Trochu na ně zatlačit. V ČÍNĚ PRACUJE V NEBEZPEČNÉM PROSTŘEDÍ PŘES 200 MILIONŮ LIDÍ. PODLE ČÍNSKÉ VLÁDY SE KAŽDÝCH 5 HODIN OTRAVÍ JEDEN ČLOVĚK. VĚTŠINOU JE ZA OTRAVU ODPOVĚDNÝ BENZEN. PODLE EXPERTŮ JSOU ČÍSLA JEŠTĚ MNOHEM VYŠŠÍ. ELEKTRONIKA BEZ BENZENU BY ZÁKAZNÍKA VYŠLA ASI O DOLAR DRÁŽ. Mami a tati, jak se máte?

Mrzí mě, že se o vás nemůžu postarat. Odpustíte mi to? Přemýšlela jsem o sebevraždě. Přemýšlela jsem o skoku ze střechy, ale nemám sílu tam vylézt. Už jsem ušla kus cesty a jsem dost silná, abych to přežila. Budu myslet pozitivně. Každý den pro mě bude mít význam. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (47)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zdravím,

dovoluji si tvrdit, že v dnešní době globalizace a internetu se profil člověka zjednodušil. Pro mě tu vznikla část společnosti, kterou souhrnně nazývám "facebookoví lidé". Tito lidé se s Vámi o ekonomice a politice bavit nechtějí a reagují slovy "mě to ale nezajímá". Dá si pár tzv. statusků o tom jak je jeho život těžký atd... ostatní ho podrbou v chatu, pak s ním podrbou zas někoho jiného... ale tj. momentálně vedlejší. Jde hlavně o to, že potom narazí na podobný dokument podrytý smutnou hudbou, smutnými výpověďmi poškozených... a po shlédnutí by měnili svět, přestože se mnou zprvu o tom nechtěli pohovořit a trochu to rozebrat. Znám opravdu hodně takových lidí.

Teď trochu osobního názoru k videu. Problémem není kapitalismus, vlastně to jsou lidé. Kapitalismus se dá brát jako takový služebník či nástroj, něco jako sekyra.. můžeme s ní nasekat dřevo a zahřát se u krbu, ale na druhou stranu s ní také můžeme zabít souseda, který nás ustavičně štve tím, že si ustavičně něco půjčuje. Čína má tu smůlu, že převzala průmyslový sektor po současných zemích prvního světa, které se přeorientovaly na sektor služební. Jenže Čína tento "úděl" na sebe vzala dobrovolně. Zkusme se vrátit do dob, kdy si soudruzi z Číny řekli "fajn, velký skok vpřed při kterém zemřelo asi tak 30 milionů lidí nám nevyšel ( viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%BD_skok_vp%C5%99ed ), naše ekonomika stále strádá... co dál ?". Napadlo je přejít na tržní systém, budete se divit, ale i mezi soudruhy bylo dost lidí, kteří za vidinou zisku a udržení se u moci byli ochotni sklonit své "revoluční" hřbety před výdobytkem západní civilizace a učit se jak vlastně funguje. Čína přišla na jedno kouzelné slovíčko, které v podstatě ovládá celý kapitalismus, tím zázračným slovem jest "konkurence". Řekli si "musíme vytvořit v Číně bezkonkurenční podmínky pro rozvoj trhu" a to vskutku udělali, žádná osmihodinová pracovní doba, minimální zdanění příjmů a vskutku západní firmy přišly. Přišly, aby jejich produkty mohli být levnější, aby byl větší odbyt, nebo aby měli větší zisky, ale to je samozřejmě přirozené, že ? Západní filozofie říká "firma dělá to, co chce zákazník a pokud něco změní a zákazník se k tomu nevyjádří, tak je to přesně to samé, jako kdyby s danou inovací souhlasil" a tak to také je, většinový zákazník se netáže na to, kdo produkt vyráběl a jediné na čem mu z technické stránky výrobku záleží je leda tak záruční lhůta. Ale to je přirozené, v podstatě i chápu že mnoho lidí to nezajímá, tedy alespoň do doby dokud nenarazí na dokument jako je tento. A vězte, že za to nemohou firmy, ty jen vyhovují vašemu přání, přání koupit si něco. Za tento stav můžeme my a také Čínská vláda.
"Proč my ?". Protože jsme se nikdy o danou problematiku předtím nezajímali a prostě jsme kupovali podle ceny, vzhledu či ostatních preferencí, pak vidíme film a vše svedeme na firmy, protože nám o tom neřekli, ale ruku na srdce, říkáme bez dotazu jak často a jakým způsobem si čistíme zuby ?... jistě že ne.
"Proč Čínská vláda?" Protože se stará o své zisky z daní a korporační úplatky, nezáleží jim na změně zákonů, naopak ty zákony, které neřeší utrpení lidí udržují, neboť je díky nim vládnoucí elita velmi bohatá. Což je vlastně štěstí pro nás a zejména pro "facebookové lidi", protože je to řadí na první místo v žebříčku zlých subjektů a my tak vlastně nejsme za ty největší záporáky.

A teď závěr.. snažím se dívat na svět reálně, toto co se děje je strašné, ale není všem dnům konec, existují odbory, stávky atd. a dnešní číňané mají alespoň nějaký přístup k internetu a tudíž i k informacím, tak doufám, že brzy svou "komunistickou" elitu odstraní jako skoro všechny dnes již post-komunistické země a nahradí jí demokracií a vytvoří si pro sebe zákony takové, které nebudou výhodné pouze pro vládnoucí elitu hodnostářů, ale budou výhodné pro všechny občany Číny. Ano, tohle je doufám budoucnost Číny.
Po demokratizaci a zavedení nároků na důstojné pracovní podmínky již nebudou pro firmy sice podmínky tak výhodné, ale jako přesvědčený kapitalista vím, že si kapitalismus jako vždy poradí i bez toho a Čína bude na velmi dobré cestě k rozvoji služebního sektoru a následnému připojení se mezi západní země prvního světa.
A již opravdu na závěr. Poučení z filmu je jednoduché, važme si toho co máte, vždyť ČR či SR je tak krásné místo pro život v porovnání s valnou většinou zemí na světě, ano vždy budou problémy, ale ty už k životu a každé zemi patří, buďme vděční za to co máme a přejte Číně, aby měla jednoho dne to, co máme dnes my. :)

521

Odpovědět

Odejít snad můžou ne ? proboha... začnou brečet až když je nejhůř...

555

Odpovědět

Nuda.

1458

Odpovědět

No, co já nemám, nepotřebuju, ale kdo dneska je nad věcí, co se týče okázalému konzumu a identifikace. Snadné to není.

A taky ta slabost před korporacemi je jenom pocit.

15

Odpovědět

Jediné co zbývá v tržním systému je tyto výrobky nekupovat. Těm, kteří chtějí tohle změnit nic jiného nezbývá. A můžeme si položit otázku proč zahraniční vlastníci ze zemí, jenž se zaštiťují lidskými právy a důstojným životem toto neřeší. Odpověď asi každý najde. Proč výroba trička Nike stojí tři dolary a prodává se za několika násobek. Opravdu je přeprava tak drahá? Kdyby ano, asi by se to nevyplatilo vyrábět.

91

Odpovědět

Dobrovolné obete ? ... Jebol ti neuron v palici ? :D

43

Odpovědět

Mao Ce-tung by byl pyšný na svůj národ.

110

Odpovědět

jejich národ je pyšnej na Mao Ce-tunga :D

240

Odpovědět

trochu mimo mísu, nechce někdo přeložit novýho Normana?:D

1529

Odpovědět

Takové "reportáže/dokumenty" mám nejraději. Mezi řádky se dozvědět, že jsem bezcitné hovado, ale nic nám neříct o tom co s tím dělat. Jo paní tam zmínila, že mám přijít a říct: "dobrý den, vím, že se ještě žádnému zákazníkovi nikdy nic nestalo, ale já se bojím, že z těch vašich krámů dostanu rakovinu, mohli byste popřemýšlet o benznen-free variantách?" Těch lidí je mi moc líto. Ale bohužel s tím my, zákazníci nic moc nezmůžeme. (vůbec neuvažuju o tom, že lidi ze solidarity přestanou kupovat elektroniku. to je utopie)

9011

Odpovědět

Svým způsobem s tebou souhlasím. Hlavně už slyším co firmy řeknou "V našich výrobcích je jen stopové množství benzenu, nepřekračuje to předepsané limity, nemusíte se bát." Tečka, hotovo, vyřízeno a lidi stejně budou dál umírat. Takže klasika. My jsme svině, ale výroby by vyšly bez benzenu jen o dolar dráž. (Opravdu? Bylo by to vůbec nutné? Vždyť marže kterou si na výrobky firmy dávají jsou naprosto v nehorázných číslech. Tak by se neposrali.. ale.. bussiness je bussiness.... prachy hýbou světem a lidskost je přežitek co si bohatí nemůžou dovolit :) )

267

Odpovědět

+PipS tými maržami je to rôzne...
Uvedom si že číňanci sú schopný vyrábať rôzne produkty za pár centov ( 30 centov povedzme ) + ti ktomu dajú dopravu zdarma... Ani neviem kde zarábajú, pretože terba počítať aj výrobné náklady...
Tie marže pre fabriky sú teda titerné. Preto je nutné minimalizovať náklady na výrobu a zvýšiť obrat...

52

Odpovědět

To je věru zajímavá reakce že si po shlédnutí videa připadáš jako bezcitný hovado...

Účel toho videa vidím jinde a to upozornit na nějaký problém takovým způsobem aby vešel v širší známost (samozřejmě jen mezi těmi kteří jsou vůbec ochotni něčemu takovému věnovat pozornost...) - Můžeme polemizovat o tom jak moc je to efektivní krok, ale snad se schodnem na tom že ono moc jiných možností jak na problém upozornit nějakou širší skupinu lidí není.

Je pravda že většina lidí nemá žádnou přímou moc nad tím jak moc (či málo) nebezpečnými látkami bude ten který kus elektroniky ošetřen při jeho výrobě, ale i přesto že účinek tedy není na první pohled kdovíjak zásadní, tak pořád je to krok logický a zcela nezbytný.

Spíš se divím že tak moc očekáváš že by ti to video mělo poskytnou kromě informace samotné ještě nějaký zázračný návod na to "co s tím". To už je snad na každým co si z toho vezme (proto jsem se tak podivil tvé reakci o hovadu...)

102

Odpovědět

Proč neustále řešit věci, které nemůžeme změnit?!

1032

Odpovědět

JEzis co je to zase za sracku?
Pred 30 lety byli v TV podobne dokumenty, kde zas ukazovali, jak cinani stezuji na to, ze musej makat na farmach a ze je tam nizke iq.. a ze se tesi, az budou moct makat v tovarnach u pasu.. a zlepsi se jim zivot.. nekteri se budou moci prestehovat do mesta..

A ted zas tohle? A co tam teda chtej delat? Jestli chtej mit vetsi platy a lepsi prostredi, tak at stavkuji.. v Evrope se timhle muselo taky projit. Cinske firmy patri mezi nejbohatsi na svete.. jenze cinani radsi drze hubu a makaj.

At si vybojuji lepsi podminky.. treba tady na sev. cech bylo po komousich taky nezitelno a nedychatelno.. jenze lidi to proste nasralo a tak se firmy donutily aby museli dat na kominy filtry.. a ted je taky lepsi prostredi nez v Praze.

Je to jen o lidech. a btw.. pred par lety sem si to taky zkusil u pasu (kdyz sem uz nevedel co a nemel jsem praci) a taky to tam stalo za hovno.. pomerove uplne stejne jako tam. (Pomerove = merim praci u pasu vs praci v kanclu..) Taky tam byli podminky na hovno, jednali s nama jak s hovnama.. Taky tam nebyli okna, smrdelo to tam.. a to byla jedna z velkejch ceskejch firem vlastnenejch nemcema..

Ale souhlasim s tim, ze by cinska vlada mela ten benzen a podobny sracky zakazat.. holt pri jejich rychlosti plozeni je jim to asi fuk

4617

Odpovědět

Premyslala som o skoku zo strechy, ale nemam sily tam vyliezt... silne slova.

163

Odpovědět

Holt v Číně se střetl komunismus s tím nejhorším co kapitalismus obsahuje, bez toho pozitivního tak co z toho mohlo vzniknout jiného než bída a utrpení ?

571

Odpovědět

No schválne... čo je to najhoršie z kapitalizmu ? :)

18

Odpovědět

+thorium.cekuj.netNejsem příznivcem přehnaných regulací ale když si vezmeš jak vypadal kapitalismus v 19. století před Haymarketským masakrem tak to byl skoro otrokářský systém, spoustu věcí které chrání zaměstnance před tím neexistovali a to je to co Čína ve velké míře převzala tento "prvotní" kapitalismus kde nexistuje osmihodinová pracovní doba, není něják podstatně chráněno zdraví zaměstnanců, jejich sociální zabezpečení atd.

201

Odpovědět

+thorium.cekuj.netNaopak je to to najlepšie z kapitalizmu...
Iste, nieje to pozitívne, je to však len následok ignorancie, ktorá v inom prípade vytvára totalitu.
Narozdiel od totality je ale možné vyvýjať sa, presne tak ako to spravili všetky veľké ekonomiky a vďaka tomu je možné skoncovať s otroctvom...
Politika a duch ( ich správanie ) národov sa nemení z roka na rok. Ľudia musia dlho trpieť aby boli schopný identifikovať a eliminovať zárodky otroctva ... sú to strašné žvásty, ale je to tak :D

211

Odpovědět

To mimino v 6:15 s mobilem v ruce na pohřbu někoho kdo spáchal sebevraždu kvůli hrozným pracovním podmínkám při výrobě mobilů jako bylo co? To mě fakt dostalo.

341

Odpovědět

to bylo trollface dítě.

81

Odpovědět

Nuuudááá... po minutě a půl jsem usnul a probudil se až na konci... horší, než uspávací dokumenty o vesmíru...

1757

Odpovědět

Hlavně že na mě všichni divně koukají když řeknu že se snažím co nejvíc věcí kupovat od českých výrobců po tomhle jsem akorát utvrdil v tom že dělám jedině dobře :)

339

Odpovědět

Je fakt že podpora českých firem je dozajista chválihodné činost a je fakt že vyrábíme parádní ovocný šťávy (cokoliv ze Lhenic), dobrý pivo (dle osobních preferencí), máme super jídla s houskovým knedlíkem (viz oblíbená restaurace každého z nás) a firma Jurek vyrábí špičkový stany... (+spousty firem na které jsem zapoměl;-))

Ale špičkovou elektronika jaká je např. v chytrých telefonech, tak to tady nikdy vyrábět nebudem a těch věcí které neumíme vyrábět a nebo prostě nemůžeme cenou konkurovat je tedy pořád taky dost :-(

Takže podporovat kvalitní české firmy určitě je dobrá idea, ale ten výběr moc bohatý přesto není...

193

Odpovědět

+1koubelkaTak jediná elektronika na které ujíždím a za posledních 5 let sem do ní jako do jediné investoval je PC :D Máme i dobré výrobce oblečení ono je více značek než ta která vyrábí boty (všichni určitě vědí) :) Já mám svou oblíbenou značku pro kterou si chodím do stejnojmenného obchodu kde dokonce třeba na bundy jak tam výrobci dávají takové ty jejich obří manuály přidělanou tou umělou sviní která nejde nikdy pryč tak tam dávají obrovské cedulky vyrobeno v česku :) Stejně tak věci na skate kupuji od kluků co to vyrábí v česku :) Ono stačí jen hledat tak málo se toho tu zase nedělá :D

12
Další