Expert na ergonomii pomáhá s nastavením stolu

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:70
Počet zobrazení:5 596
V krátkém videu z kanálu Wall Street Journal se podíváme na to, jak si správně uzpůsobit pracovní stůl a tím předcházet zdravotním komplikacím.

Přepis titulků

Toto je váš stůl. Vaše židle, monitor, klávesnice, myš, telefon, květina. A židle. Problém je v tom, že váš stůl není úplně pro vás. Je pro každého. Trávit 8 hodin denně natahováním, hrbením a předkláněním může vést k bolestem. Alespoň to říká Jon Cinkay z nemocnice pro specializovanou chirurgii. Říkám to. Každý den. Je tu aby...

Řekne vám to sám. Ukážu vám, jak si ergonomicky uspořádat stůl a vyhnout se pozdějším bolestem. Jak ergonomicky uspořádat váš stůl Krok 1: Seřiďte si židli Běžný stůl má výšku mezi 73 až 76 centimetry. Pro někoho to může být moc, nebo málo. Zde přichází vaše židle. Napřed si seřiďte výšku, přitom se ujistěte, že vaše lokty jsou nahnuté v pravém úhlu.

Může se objevit problém u lidí, jejichž nohy se nedotýkají země. Těm dáme podnožku. Pokud k ní nemáte přístup, doporučujeme použít balík papíru. Krok 2: Seřiďte si monitor Doporučuje se mít od sebe monitor na vzdálenost ruky. Pak dokážete číst bez namáhání očí nebo předklánění a změn sezení. Měli byste zvednout svůj monitor tak, aby byl jeho vršek v úrovni očí.

Pokud váš monitor není výškově stavitelný, opět použijte balíky papíru. Mnohem lepší. U dvou monitorů zvažte, jak je používáte. Jestli užíváte jeden primární monitor, měl by být před vámi. Když pracujete na obou stejně, uspořádejte je tak, abyste byli mezi nimi. Pro laptop použijte stojan, kterým zvednete monitor do správné výše. Poté můžete připojit externí myš a klávesnici. Krok 3: Myš a klávesnice Klávesnice by měla být tam, kde končí vaše ruce.

Myš by měla dosahovat vedle vaší klávesnice, pohybujte loktem namísto ramene, tím zabráníte přetížení, napětí a bolesti. Klíčem je nenatahovat se pro nástroje. Krok 4: Pozice telefonu Telefon umístěte do strany, kterou nepíšete, ať nemusíte krčit rameno. To může přivodit bolest krku. Pokud na telefonu trávíte větší část pracovní doby, zvažte sluchátka.

Pak máte volné ruce na psaní nebo pro klávesnici. Krok 5: Pohyb Po 10 až 15 minutách se na svých židlích začínáme hrbit. Zde je několik základních cviků, které můžete během sezení provádět. Prvním cvikem je zatahování brady. Druhý cvik je pro horní trapézový sval. Provedete základní protažení, nakloníte hlavu na stranu a pak s citem ještě trošku přitáhnete.

Třetímu cviku se říká retrakce lopatek. V podstatě zmáčknete ramena směrem dozadu. Čtvrtý cvik je pro spodní část zad. Říká se tomu vyklánění pánve. Nejdůležitější ze všeho je zvednout se ze židle každou hodinu. Vstaňte a projděte se. Zajděte si pro jídlo nebo pití. Hlavně vstaňte. Jone? Jsme už hotoví? - Jo, máme hotovo. - Super. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

Nebudu přeci věřit někomu, kdo nemá kolem krku stetoskop.

82

Odpovědět

Odpovědět

Tak zrovna nastavení dvou monitorů je špatně. Nejen mě se v práci stávalo, že pokud máte před sebou středový rámeček monitorů, pak celou pracovní dobu máte hlavu buď mírně vlevo, nebo vpravo. Pár měsíců jsem neměl problém, ale pak mi dával krk neskutečně zabrat. Řešením je třetí monitor, aby to hlavní bylo vždy přímo před vámi.

58

Odpovědět

Ale on v tom videu říká: "když pracujete na obou stejně". Záleží tedy na tom, jak konkrétně se ty monitory používají - pokud oba stejně, člověk pak hlavu natáčí na obě strany rovnoměrně - to by nemuselo tolik vadit... Pokud člověk kouká na jeden víc, asi je rozumné mít ten jeden více proti sobě a ten doplňkový bokem.

130

Odpovědět

Jestli máš celou dobu hlavu mírně natočenou na jednu stranu, nepoužíváš ty monitory rovnoměrně...

60

Odpovědět

Ve staré práci jsme ve velkém řešili kancelářskou výbavu a z praxe si pamatuji, že tři monitory už bývaly technicky často problematické. A nemyslím jen rozmístění, tahání kabelů, instalaci VESA držáků apod. Kancelářské počítače (hlavně notebooky a různá mini PC) na to nemají solidně uzpůsobené sloty ani výkon, většina firem navíc přesně zde utahuje financovody. Nejběžnější zadání = i3 procesor s SSD diskem, předinstalovanými Wokny a levnější vyhrává :D

40

Odpovědět

+L1ghtL1ght, nevies nahodou o kolko % zvysuje narocnost vykonu notebooku pripojena obrazovka ? Ntb je otvoreny, displej je vypnuty a vyuziva sa iba pripojena obrazovka.

00

Odpovědět

+To záleží na nastavení rozlišení náhradního monitoru. Pokud pracuješ na stejném rozlišení jaké má nastavený notebook, výkon by neměl vzrůst. Pokud máš např. notebook na 1366x768, ale chceš z něj na monitoru tahat obraz ve fullHD kvalitě, pochopitelně náročnost na výkon vzroste. Kolik % přesně nevím, záleží k čemu jej používáš. Ale skrze správce úloh aspoň obrazně nějaké to srovnání získáš.

20

Odpovědět

+Dizzie77Dik za info. Ntb ma 720 a obrazovka 1080. A vyuzivam iba na bezne veci - browsing, pozeranie filmov atd. Ale vsimol som si, ze ventilator pracuje viac a je teda hlucnejsi ked mam obrazovku pripojenu, ako ked pouzivam cisto iba ntb.

00

Odpovědět

+Hele zas takový střelec nejsem a určitě se to nedá říct paušálně a v procentech, záleží na konkrétním použití. Koukal bych hlavně po rozlišení, pokud máš NB nějaké plivátko 1366*768 a připojený monitor Full HD nebo ještě výš, velké hraní nebo nějaké grafické editace můžou zlobit. Určitě nic nepokazíš monitorováním teploty a omrkl bych GPU benchmarky, přes ty se člověk dokliká na vše možné ;)

30

Odpovědět

Pracovní kolektiv na videu přináší lehkou modifikaci Leffinqwell-Bronštajnovi varianty psací stolu, s tím, že hromádky učebnic v A1 a A5 rafinovaně nahradili květináčem a telefonem a místo poznámkového bloku v sektoru B5 umístili myš.

210

Odpovědět

Podle Institutu duševní hygieny má být v sektoru A4 kafe! :D

121